Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Ubezpieczenie mieszkania i domu

Własne mieszkanie lub dom to marzenie wielu Polaków. Jeżeli już je spełniłeś, zadbaj o odpowiednią ochronę swoich czterech kątów. Ubezpieczenie mieszkania lub domu zapewni Ci pomoc finansową, kiedy Twoja nieruchomość ulegnie uszkodzeniu lub zniszczeniu.

Na rynku jest dostępnych wiele ubezpieczeń nieruchomości. Które z nich zapewni jednak pełną ochronę? Od jakiego ryzyka chroni ubezpieczenie domu? Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za zniszczony lokal? Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Ubezpieczenie mieszkania a domu

Ubezpieczenie ruchomości w mieszkaniu Na stronach firm ubezpieczeniowych znajdziemy oferty ubezpieczenia mieszkania lub domu. Taki podział jest jednak tak naprawdę jedynie formalnością, ponieważ obie polisy zawiera się na praktycznie takich samych zasadach. Najważniejszą różnicą jest definicja przedmiotu ubezpieczenia:

 • mieszkanie – samodzielny lokal mieszkalny wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, trwale wydzielony ścianami w budynku wielorodzinnym;
 • dom mieszkalny – obiekt budowlany wolnostojący lub w zabudowie bliźniaczej bądź szeregowej, jedno- albo wielokondygnacyjny, trwale związany z gruntem, wydzielony za pomocą przegród budowlanych, posiadający fundamenty i dach, wraz z instalacjami oraz urządzeniami technicznymi.

Ze względu na fakt, że dom przestawia zazwyczaj większą wartość majątkową niż mieszkanie, jego ubezpieczenie będzie opiewało na wyższą sumę. Zarówno ubezpieczenie domu, jak i mieszkania, możemy jednak określić wspólną nazwą: ubezpieczenie nieruchomości.

Ubezpieczenie domu w budowie, garażu, domu letniskowego

Dom, który dopiero powstaje, nie jest odporny na szkody wywołane przez pożar czy powódź. Dlatego większość ubezpieczycieli umożliwia wykupienie polisy chroniącej budowany budynek. Kiedy określasz sumę ubezpieczenia dla powstającego domu, pamiętaj, by uwzględnić nie tylko jego obecną wartość, lecz także wartość wszystkich robót planowanych na najbliższe 12 miesięcy.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych daje także możliwość ubezpieczenia innych posiadanych budynków, np. garażu, domu letniskowego, budynku gospodarczego. Zazwyczaj takie polisy są dodatkami dokupywanymi do podstawowej polisy chroniącej dom lub mieszkanie.

Mury, elementy stałe i ruchome

Zarówno dom, jak i mieszkanie, składają się z wielu elementów. Możemy ubezpieczyć je wszystkie lub zdecydować się na objęcie ochroną tylko niektórych z nich. Ubezpieczyciele wyróżniają trzy główne kategorie elementów składających się na lokal:

 • mury,
 • stałe elementy – te wszystkie elementy budynku, które zostały wbudowane lub wmontowane na stałe (np. instalacja grzewcza, wodnokanalizacyjna, gazowa, alarmowa, antresole, kominki, wbudowane meble, meblościanki, okna wraz z szybami, okładziny ścian, wykładziny, tynki wewnętrzne),
 • ruchomości domowe – te wszystkie elementy, które nie zostały wmontowane na stałe (np. urządzenia gospodarstwa domowego, meble wiszące i stojące, przedmioty codziennego użytku, sprzęt elektroniczny, fotograficzny, muzyczny, biżuteria, wartości pieniężne, antyki, dzieła sztuki, a także rzeczy wypożyczone, o ile zostało to udokumentowane).

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, najlepiej ubezpiecz wszystkie elementy składające się na lokal. Jeżeli jednak jedynie najmujesz lokal, możesz ograniczyć się do ubezpieczenia swoich ruchomości (pamiętaj, że polisa kupiona przez właściciela domu, nie chroni rzeczy należących do Ciebie, czyli np. Twojego laptopa czy biżuterii).

Ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych

Podstawę polisy nieruchomości stanowi ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych (czyli konsekwencji m.in. ognia, opadów, huraganu, zalania, osuwania się ziemi, upadku drzew lub masztów czy trzęsienia ziemi). Każde towarzystwo określa w warunkach ubezpieczenia, co tak naprawdę rozumie przez pojęcie „zdarzeń losowych”.

Niektórzy ubezpieczyciele oferują także ubezpieczenie w wariancie All Risk. W takim przypadku polisa chroni od wszystkich zdarzeń za wyjątkiem tych, które wymieniono jednoznacznie w wyłączeniach odpowiedzialności polisy. W ten sposób zyskujesz więc ochronę także od takich bardziej nietypowych zdarzeń. Ubezpieczenie domu w wariancie All Risk oferuje m.in.:

 • PZU (wariant Od Wszystkich Ryzyk),
 • Generali (Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk All Risk)
 • Warta (wariant Dom Komfort)

Ubezpieczenie domu od powodzi

Jednym z ryzyk, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jest powódź. W Polsce jest to dość realne zagrożenie, a wielu ubezpieczycieli wymaga zapłaty dodatkowej składki, jeśli chce się, by polisa obejmowała także to ryzyko. Zwróć także uwagę, że praktycznie wszyscy ubezpieczyciele stosują w przypadku powodzi karencję wynoszącą 30 dni. Co to oznacza?

Jeśli Twój dom lub mieszkanie zostaną zalane w wyniku powodzi w ciągu pierwszych 30 dni od zawarcia umowy ubezpieczenia, nie otrzymasz odszkodowania. Ubezpieczyciele zabezpieczają się w ten sposób od sytuacji, w których ludzie kupowaliby polisę dopiero wtedy, kiedy byłoby już jasne, że fala powodziowa dotrze do ich miasta.

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Kradzież jest kolejnym ryzykiem traktowanym w różny sposób przez ubezpieczycieli. Niektóre firmy zawierają to ryzyko w podstawowym zakresie polisy, inne wymagają dopłaty dodatkowej składki. Sprawdź więc koniecznie, jak to wygląda w przypadku towarzystwa, w którym chcesz kupić polisę.

Pamiętaj także, że aby mieć szansę na wypłatę odszkodowania po kradzieży, Twoja nieruchomość musi być odpowiednio zabezpieczona. Żaden ubezpieczyciel nie wypłaci Ci świadczenia za kradzież, jeśli drzwi do Twojego mieszkania nie posiadały odpowiedniego zamka.

W warunkach ubezpieczenia zawsze znajdziesz informacje, jakich zabezpieczeń nieruchomości wymaga dane towarzystwo. Zadbaj o to, by posiadać je wszystkie oraz aby działały one sprawnie.

OC w życiu prywatnym jako dodatek do ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczając nieruchomość, możemy ochronić nie tylko budynek, lecz także siebie. Popularnym dodatkiem do ubezpieczenia domu lub mieszkania jest OC w życiu prywatnym.

Mimo że wielu osobom OC nadal kojarzy się wyłącznie z ubezpieczeniem samochodu, to polisa OC w życiu prywatnym przyda się każdemu. Dzięki niej nie będziemy musieli sami ponosić odpowiedzialności finansowej za szkody wyrządzone osobom trzecim w związku z wykonywaniem czynności życia codziennego.

Twoje dziecko wybiło piłką szybę w mieszkaniu sąsiada? Potrąciłeś kogoś, jadąc na rowerze? Twój pies zniszczył kurtkę listonosza? Zawsze wtedy może Ci pomóc ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Standardowo OC działa wtedy, kiedy szkody zostały wyrządzone przez:

 • ubezpieczonego,
 • bliskich ubezpieczonego mieszkających z nim w jednym lokalu,
 • zwierzęta domowe należące do ubezpieczonego,
 • pomoc domową (w tym przypadku polisa obejmuje jedynie szkody wyrządzone przez zatrudnioną osobę podczas wykonywania powierzonych prac pomocniczych w gospodarstwie domowym).

Wyłączenia odpowiedzialności czyli kiedy ubezpieczenie mieszkania nie zadziała?

Ubezpieczenia mieszkania i domu mają zazwyczaj dość sporo wyłączeń odpowiedzialności. W każdym towarzystwie dokładna lista będzie brzmiała nieco inaczej, ale raczej żaden ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności za szkody:

 • wyrządzone przez ubezpieczonego lub osoby mieszkające z nim w jednym domu w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu, narkotyków bądź innych ośrodków odurzających;
 • wynikające z umyślnego działania ubezpieczonego lub osób pozostających z nim jednym gospodarstwie domowym;
 • wynikające z błędów w sztuce budowlanej;
 • wynikające z niewykonania przez ubezpieczonego przeglądów technicznych i badań okresowych, do których był zobowiązny;
 • wynikające z prowadzenia prac budowlanych bez stosownych pozwoleń;
 • polegające na naturalnym zużyciu.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu i mieszkania?

Jeżeli byśmy przeprowadzili sondę wśród Polaków, dlaczego nie ubezpieczają mieszkania, najczęstszą odpowiedzią, jaką byśmy otrzymali, byłoby najprawdopodobniej: „Nie stać mnie na taką polisę”. Tymczasem ubezpieczenie domu czy mieszkania wcale nie jest drogie.

Polisę zapewniającą podstawową ochronę mieszkania dostaniemy już za mniej niż 100 zł rocznie. Jeśli zależy nam na nieco bardziej rozbudowanej ochronie, powinniśmy przygotować się na wydatek między 100 a 200 zł. W skali całego roku to naprawdę nie są duże pieniądze.

Istnieją także sprawdzone sposoby na obniżenie kosztu ubezpieczenia nieruchomości. Podstawowym z nich jest porównanie różnych ofert przed wyborem polisy. Propozycje wielu towarzystw można sprawdzić w porównywarce ubezpieczeń mieszkania.

O innych sposobach na tańsze ubezpieczenie mieszkania pisaliśmy z kolei w tym artykule na Ubea.pl.

Na Ubea.pl znajdziesz także wiele artykułów analizujących warunki konkretnych ubezpieczeń mieszkania i domu. Dotychczas omówiliśmy polisy proponowane przez następujące firmy:

Tagi:

Komentarze

2017-08-23 17:26

maciejczak89.75.x.x

Ubezpieczenie mmieszkania