Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Ubezpieczenie krótkoterminowe OC

Właśnie kończy Ci się OC, a za chwilę zamierzasz sprzedać auto? Kiedyś słyszałeś, że istnieje coś takiego jak krótkoterminowe OC i pomyślałeś, że to coś dla Ciebie? Niestety, polskie prawo dopuszcza wykupienie OC na miesiąc tylko w szczególnych przypadkach.

Spis treści:

 1. Kto może wykupić krótkoterminowe OC?
 2. Jaką ochronę zapewnia krótkoterminowe OC?
 3. Gdzie można wykupić krótkoterminowe OC?
 4. Ile kosztuje OC na miesiąc?
 5. Na jaki okres zawierana jest umowa krótkoterminowego OC?
 6. Czy krótkoterminowe ubezpieczenie trzeba wypowiadać?

Kto może wykupić krótkoterminowe OC?

Krótkoterminowe OC

Standardowa umowa polisy OC zawierana jest na okres 12 miesięcy. Krótkoterminowe ubezpieczenie można wykupić jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Na poniższej liście zgromadziliśmy wszystkie takie sytuacje, w których można zakupić OC krótkoterminowe.

1. Właściciele pojazdów zarejestrowanych na okres czasowy.

2. Właściciele pojazdów zarejestrowanych za granicą i przewożonych na terytorium Polski bez ważnego ubezpieczenia OC lub Zielonej Karty.

Zwykli właściciele aut z miesięcznym OC mają zazwyczaj do czynienia wtedy, kiedy chcą ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy. W przypadku aut zarejestrowanych w innym kraju niemożliwe jest bowiem wykupienie rocznej polisy OC.

Dlatego kupując auto za granicą, należy najpierw wykupić OC na miesiąc, następnie załatwić wszystkie formalności związane z rejestracją i na koniec zakupić normalną, roczną polisę.

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu auta z zagranicy >

3. Osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów.

W praktyce taka krótkoterminowa polisa OC jest skierowana przede wszystkim do właścicieli komisów lub handlarzy.

Zgodnie z prawem także samochody oczekujące na sprzedanie muszą być ubezpieczone, ale dzięki możliwości wykupienia polisy na miesiąc można znacząco ograniczyć koszty OC dla aut w komisie.

4. Właściciele pojazdów wolnobieżnych i historycznych.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że generalnie nie można ubezpieczyć krótkoterminowo pojazdów wolnobieżnych należących do rolników i używanych w gospodarstwie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy rolnik posiada pojazd wolnobieżny nieużytkowany aktualnie w gospodarstwie. Wtedy może wykupić krótkoterminowe OC, ale umowa musi być zawarta na okres minimum 3 miesięcy.

Pojazd historyczny to natomiast pojazd mający co najmniej 40 lat. Wiek ten może zostać zmniejszony do 25 lat , jeśli auto zostanie uznane przez rzeczoznawcę samochodowego za maszynę unikatową lub mającą szczególne znaczenie dla dziejów motoryzacji.

Jaką ochronę zapewnia krótkoterminowe OC?

Zakres OC jest regulowany prawnie i nie zależy on od długości obowiązywania ubezpieczenia. Na podstawie krótkoterminowej polisy OC towarzystwo jest więc zobowiązane pokryć szkody w mieniu i na osobach, które wystąpiły z winy kierowcy w związku z ruchem ubezpieczonego pojazdu. Dzięki temu sprawca kolizji czy wypadku nie musi pokrywać kosztów, często bardzo wysokich, z własnej kieszeni.

Gdzie można wykupić krótkoterminowe OC?

Możliwość wykupienia krótkoterminowego OC oferuje większość ubezpieczycieli w Polsce. Ponieważ zakres ochrony w każdym towarzystwie jest jednakowy, kluczowym czynnikiem przy wyborze powinna być cena polisy.

Aby mieć gwarancję, że rzeczywiście kupujemy najtańsze możliwe ubezpieczenie, najlepiej skorzystać z kalkulatora OC.

Ile kosztuje OC na miesiąc?

Koszt miesięcznego OC dla auta osobowego to zazwyczaj ok. 100 zł. W przypadku samochodów ciężarowych trzeba liczyć się z wydatkiem sięgającym 150 zł.

Na jaki okres zawierana jest umowa krótkoterminowego OC?

Najczęściej krótkoterminowe OC wykupuje się na 30 dni i jest to minimalny dopuszczalny okres.

Jeżeli sprowadzamy auto z Unii Europejskiej w celu zarejestrowania go w Polsce, krótkoterminowe OC możemy zawrzeć wyłącznie na 30 dni. Nie jest zatem dopuszczalne przedłużanie takiej polisy na kolejny miesiąc albo wykupywanie rocznego OC dla samochodu zarejestrowanego za granicą.

Czy krótkoterminowe ubezpieczenie trzeba wypowiadać?

Podstawową różnicą między rocznym OC a krótkoterminowym ubezpieczeniem jest fakt, że to drugie nie podlega automatycznemu przedłużeniu. Wygasa ono od razu w momencie upływu okresu obowiązywania. Nie trzeba więc pamiętać o wypowiedzeniu OC tego typu.

Jeżeli wykupujemy krótkoterminowe OC z innego powodu niż rejestracja auta z zagranicy, warto sprawdzić wcześniej w warunkach ubezpieczenia, czy będzie możliwe przedłużenie miesięcznej polisy na kolejne 30 dni. Często bowiem takie prawo mają jedynie klienci biznesowi (czyli osoby zajmujące się zawodowo handlem samochodami).

Filmowe podsumowanie informacji o ubezpieczeniu krótkoterminowym znajdziecie tutaj:

Tagi:

Komentarze

2019-12-05 12:07

O.Myslicki185.56.x.x

Witam, mamy zatrudnionych kierowców w firmie z UA-BY , które dojazd do pracy na swoich autach . Pytanie czy mozno kupic krotkie Ubezpieczenie(jak Z.Karte ) wczesniej u Panstwa w Wwe?

2019-12-05 15:51

Ubea.pl81.190.x.x

W porównywarce Ubea.pl prowadzimy jedynie sprzedaż całorocznych ubezpieczeń OC. W celu zakupu takiego ubezpieczenia musiałby się Pan kontaktować bezpośrednio z ubezpieczycielami.

2019-12-02 13:45

slawek37.7.x.x

witam kupuje auta za granica dokladnie we francji wiadomo ze za nim auto dojedzie do mnie mija dobry miesiac sprzedajac samochod na obcych tablicach rej chcialbym nabyc ubezpieczenie krotkoterminowe na 30 dni by klijent mogl dojechac do swego miejsca zamieszkania wiadomo ze nie wszystkie samochody udaje sie zbyc w 1 miesiac wiec jak to rozwiazac prosze o porade

2019-12-02 15:36

Ubea.pl81.190.x.x

Jeżeli auto nie zostanie wyrejestrowane za granicą i dotrze do Pana na poprzednich tablicach rejestracyjnych, to i tak ma Pan jedynie 30 dni od zakupu na jego zarejestrowanie w kraju. Po zarejestrowaniu w kraju należy już natomiast wykupić OC całoroczne. Jeśli natomiast samochód za granicą zostanie wyrejestrowany i do Pana dotrze na tablicach wyjazdowych (tymczasowych), to autem będzie można się poruszać jedynie do momentu, kiedy nie upłynie ważność tablic tymczasowych. Na ten czas starczy OC krótkoterminowe. Jeśli natomiast po upłynięciu ważności tablic tymczasowych będzie się chciało poruszać autem, to trzeba je zarejestrować w Polsce. A to oznacza już konieczność wykupu całorocznego OC. Oczywiście sytuacja jest inna, jeśli prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów. W takim przypadku po zarejestrowaniu auta w Polsce może Pan ponownie wykupić OC krótkoterminowe.

2019-08-23 23:43

Wnoros46.151.x.x

Kupiłem samochód i na drugi dzień go zwróciłem, przy czym wykupiłem ubezpieczenie na miesiąc czy mogę złożyć wypowiedzenie tej umowy?

2019-08-26 08:37

Ubea.pl81.190.x.x

Dlaczego zawarł Pan ubezpieczenie OC jedynie na miesiąc dla tego auta? Czy jest to auto jeszcze z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi czy powód jest inny?

2019-08-26 09:47

Wnoros46.151.x.x

Tak jest na numerach niemieckich.

2019-08-26 09:57

Wnoros46.151.x.x

Dodam jeszcze że umowa była zawarta przez telefon

2019-08-26 15:37

Ubea.pl81.190.x.x

W takim przypadku wypowiedzenie powinno być możliwe. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio telefonicznie z ubezpieczycielem, wyjaśnić sytuację, a następnie przesłać mailem / pocztą własnoręcznie podpisane wypowiedzenie.

2019-08-26 16:16

Wnoros46.151.x.x

Kontaktowałem się z ubezpieczycielem ,twierdzi że rozwiązanie umowy jest tylko możliwe w tym samym dniu co jej zawarcie.

2019-08-27 08:22

Ubea.pl81.190.x.x

Radzilibyśmy zadzwonić do Rzecznika Finansowego i poprosić o jego opinię prawną w Pana sprawie.

2019-07-17 17:51

Joanna2.96.x.x

Joanna Hoffmann witam Moj syn chciałby przyjechać z Anglii samochodem ale nie moze wykupić miesięcznego ubespieczenie czy w Polsce będzie mógł wykupić na 1miesiac

2019-07-18 07:06

Ubea.pl81.190.x.x

Jeżeli auto jest ubezpieczone w Anglii i posiada ważny przegląd, to może poruszać się po polskich drogach bez żadnych dodatkowych formalności przez 30 dni. Jeżeli samochód ma być używany w Polsce dłużej, to po 30 dniach należy auto przerejestrować. Jeżeli natomiast pojazd jest zarejestrowany w Wielkiej Brytanii, ale nie posiada ważnego OC, to w Polsce będzie można wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe na miesiąc.

2019-05-30 14:31

Jaro89.66.x.x

WItam. Jutro idę przerejestrować samochód. Po przerejestrowaniu mam zamiar od razu go sprzedać. Czy posiadając pozwolenie czasowe mogę ubezpieczyć go na okres miesiąca ??

2019-05-30 15:33

Ubea.pl81.190.x.x

Po zarejestrowaniu samochodu w Polsce można kupić jedynie roczne ubezpieczenie OC. Jeśli zamierza Pan szybko sprzedać to auto, to najlepszym wyjściem będzie zakup ubezpieczenia na raty. Wtedy zapłaci Pan jedynie pierwszą ratę, a za zapłatę kolejnych będzie odpowiadał już nowy właściciel (proszę tylko pamiętać o poinformowaniu od razu ubezpieczyciela o sprzedaży auta).

2019-04-10 15:52

Krzysztof Skupiewski94.254.x.x

A komis, czy handlarz dlaczego ma być uprzywilejowany?

2019-04-11 08:33

Ubea.pl81.190.x.x

Ustawodawca wziął pod uwagę, że komisy mają w swoim posiadaniu bardzo dużo aut na krótki okres. Jeżeli komisy miałyby dla tych wszystkich aut kupować roczne OC, byłoby to dla nich bardzo duże wyzwanie finansowe. Uniemożliwienie komisom zakupu krótkoterminowego OC skończyłoby się zapewne tym, że komisy doliczałyby cenę rocznego OC do ceny samochodu.