Strona główna  |  Ubezpieczenie krótkoterminowe OC

Ubezpieczenie krótkoterminowe OC

Właśnie kończy Ci się OC, a za chwilę zamierzasz sprzedać auto? Kiedyś słyszałeś, że istnieje coś takiego jak krótkoterminowe OC i pomyślałeś, że to coś dla Ciebie? Niestety, polskie prawo dopuszcza wykupienie OC na miesiąc tylko w szczególnych przypadkach.

Kto może wykupić krótkoterminowe OC?

Standardowa umowa polisy OC zawierana jest na okres 12 miesięcy. Krótkoterminowe ubezpieczenie można wykupić jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Na poniższej liście zgromadziliśmy wszystkie takie sytuacje, w których można zakupić OC krótkoterminowe.

Auto zagraniczna rejestracja 1. Właściciele pojazdów zarejestrowanych na okres czasowy.

2. Właściciele pojazdów zarejestrowanych za granicą i przewożonych na terytorium Polski bez ważnego ubezpieczenia OC lub Zielonej Karty.

Zwykli właściciele aut z miesięcznym OC mają zazwyczaj do czynienia wtedy, kiedy chcą ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy. W przypadku aut zarejestrowanych w innym kraju niemożliwe jest bowiem wykupienie rocznej polisy OC.

Dlatego kupując auto za granicą, należy najpierw wykupić OC na miesiąc, następnie załatwić wszystkie formalności związane z rejestracją i na koniec zakupić normalną, roczną polisę.

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu auta z zagranicy >

3. Osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów.

W praktyce taka krótkoterminowa polisa OC jest skierowana przede wszystkim do właścicieli komisów lub handlarzy.

Zgodnie z prawem także samochody oczekujące na sprzedanie muszą być ubezpieczone, ale dzięki możliwości wykupienia polisy na miesiąc można znacząco ograniczyć koszty OC dla aut w komisie.

4. Właściciele pojazdów wolnobieżnych i historycznych.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że generalnie nie można ubezpieczyć krótkoterminowo pojazdów wolnobieżnych należących do rolników i używanych w gospodarstwie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy rolnik posiada pojazd wolnobieżny nieużytkowany aktualnie w gospodarstwie. Wtedy może wykupić krótkoterminowe OC, ale umowa musi być zawarta na okres minimum 3 miesięcy.

Pojazd historyczny to natomiast pojazd mający co najmniej 40 lat. Wiek ten może zostać zmniejszony do 25 lat , jeśli auto zostanie uznane przez rzeczoznawcę samochodowego za maszynę unikatową lub mającą szczególne znaczenie dla dziejów motoryzacji.

Jaką ochronę zapewnia krótkoterminowe OC?

Krótkoterminowe OC Zakres OC jest regulowany prawnie i nie zależy on od długości obowiązywania ubezpieczenia. Na podstawie krótkoterminowej polisy OC towarzystwo jest więc zobowiązane pokryć szkody w mieniu i na osobach, które wystąpiły z winy kierowcy w związku z ruchem ubezpieczonego pojazdu. Dzięki temu sprawca kolizji czy wypadku nie musi pokrywać kosztów, często bardzo wysokich, z własnej kieszeni.

Gdzie można wykupić krótkoterminowe OC?

Możliwość wykupienia krótkoterminowego OC oferuje większość ubezpieczycieli w Polsce. Ponieważ zakres ochrony jest regulowany w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych i w każdym towarzystwie jest jednakowy, kluczowym czynnikiem przy wyborze powinna być cena polisy.

Aby mieć gwarancję, że rzeczywiście kupujemy najtańsze możliwe ubezpieczenie, najlepiej skorzystać z kalkulatora OC.

Ile kosztuje OC na miesiąc?

Cena miesięcznego OC dla auta osobowego to zazwyczaj ok. 100 zł. W przypadku samochodów ciężarowych trzeba liczyć się z wydatkiem sięgającym 150 zł.

Na jaki okres zawierana jest umowa krótkoterminowego OC?

Najczęściej krótkoterminowe OC wykupuje się na 30 dni i jest to minimalny dopuszczalny okres.

Jeżeli sprowadzamy auto z Unii Europejskiej w celu zarejestrowania go w Polsce, krótkoterminowe OC możemy zawrzeć wyłącznie na 30 dni. Nie jest zatem dopuszczalne przedłużanie takiej polisy na kolejny miesiąc albo wykupywanie rocznego OC dla samochodu zarejestrowanego za granicą.

Czy krótkoterminowe ubezpieczenie trzeba wypowiadać?

Podstawową różnicą między rocznym OC a krótkoterminowym ubezpieczeniem jest fakt, że to drugie nie podlega automatycznemu przedłużeniu. Wygasa ono od razu w momencie upływu okresu obowiązywania. Nie trzeba więc pamiętać o wypowiedzeniu OC tego typu.

Jeżeli wykupujemy krótkoterminowe OC z innego powodu niż rejestracja auta z zagranicy, warto sprawdzić wcześniej w warunkach ubezpieczenia, czy będzie możliwe przedłużenie miesięcznej polisy na kolejne 30 dni. Często bowiem takie prawo mają jedynie klienci biznesowi (czyli osoby zajmujące się zawodowo handlem samochodami).