Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Ubezpieczenia narciarskie i podróżne

Jazda na nartach daje wiele frajdy, ale niestety niesie ze sobą także duże ryzyko kontuzji. Z tego powodu decyzja o rezygnacji z ubezpieczenia może okazać się fatalna dla finansów beztroskiego narciarza. Jeżeli chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo na stoku, sprawdź, co powinno zawierać dobre ubezpieczenie narciarskie i ile ono kosztuje.

Spis treści:

 1. Czy ubezpieczenie narciarskie to polisa turystyczna?
 2. Czy w Polsce polisa narciarska jest potrzebna?
 3. Czy za granicą akcje ratowników są płatne?
 4. Co powinno zawierać ubezpieczenie na narty?
 5. Jakie są typowe wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu narciarskim?
 6. Jak kupić ubezpieczenie na wyjazd narciarski online?
 7. Ile kosztuje polisa narciarska?
 8. Jakie są dobre sposoby na tanie ubezpieczenie narciarskie?

Czy ubezpieczenie narciarskie to polisa turystyczna?

Jadąc na wakacje do Barcelony, kupujesz ubezpieczenie turystyczne. Kiedy wybierasz się na narty do Austrii, może Ci się wydawać, że potrzebujesz zupełnie innej polisy. W końcu narciarski stok nie wiąże się z tymi samymi zagrożeniami co słoneczne miasto. Ubezpieczenie podróżne jest jednak bardzo elastycznym produktem. Wystarczy go odpowiednio dopasować, aby służył dobrze jako ubezpieczenie narciarskie. Sprawdź, jak to zrobić.

Ubezpieczenie narciarskie Aby polisa zapewniła Ci optymalną ochronę na nartach, musisz jedynie:

 • wybrać te elementy polisy, które są przydatne dla narciarza,
 • poinformować ubezpieczyciela, że na wyjeździe będziesz uprawiać rekreacyjnie sporty zimowe.

Polisa narciarska jest w praktyce po prostu ubezpieczeniem turystycznym dopasowanym do wyjazdu na narty.

Nieco inaczej będzie w sytuacji, kiedy zwykłe narciarstwo to dla Ciebie za mało. Jeżeli planujesz zjeżdżać na nartach poza oznakowanymi trasami lub jesteś miłośnikiem takich dyscyplin jak np. skialpinizm, musisz wykupić rozszerzenie ubezpieczenia o sporty ekstremalne. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel nie zapłaci za koszty poniesione w związku z uprawianiem takich sportów. W ogólnych warunkach ubezpieczenia zawsze znajdziesz informację, jakie dyscypliny są uznawane przez ubezpieczyciela za sporty podwyższonego ryzyka, a jakie aktywności nie wymagają dodatkowej składki.

Czy w Polsce polisa narciarska jest potrzebna?

Zdecydowana większość Polaków ma dostęp do darmowej publicznej służby zdrowia. Akcje ratowników w Polsce także są bezpłatne. Z tego powodu jeżeli Twoim tegorocznym celem są jedynie krajowe stoki, możesz ewentualnie zrezygnować z ubezpieczenia. Warto jednak wykupić przynajmniej ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Otrzymasz wtedy świadczenie za trwały uszczerbek na zdrowiu będący skutkiem wypadku.

W Polsce przyda się także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Użytecznym elementem pakietu ubezpieczeniowego bywa też ochrona bagażu narciarza oraz polisa assistance.

Dzięki temu że ubezpieczenie narciarskie na krajowy wyjazd nie zawiera ubezpieczenia kosztów leczenia, jego składka jest bardzo atrakcyjna. Nawet polisa dla całej rodziny nie będzie zbyt dużym wydatkiem, a zyskasz dzięki niej spokój, tak wyczekiwany na urlopie.

W przypadku wyjazdu krajowego możesz kupić ubezpieczenie narciarskie, ale nie musisz. Jeśli jednak wybierasz się na zagraniczne stoki, wyjazd bez polisy będzie bardzo nierozsądnym pomysłem.

Czy za granicą akcje ratowników są płatne?

W wielu europejskich krajach służba ratownicza funkcjonuje na innych zasadach niż w Polsce. Akcje ratowników (w tym transport np. helikopterem z miejsca wypadku do szpitala) są płatne (sprawdź, ile kosztuje leczenie za granicą ). Jeżeli nie masz ubezpieczenia, będziesz musiał sam ponieść cały koszt akcji ratunkowej i transportu do szpitala. Może oznaczać to konieczność wydania nawet kilku tysięcy euro.

Tak jest między innymi:

 • w Austrii
 • w Czechach
 • we Włoszech
 • na Słowacji
 • we Francji

W Szwajcarii poszkodowany narciarz musi natomiast ponieść 50% kosztów transportu helikopterem.

Należy podkreślić, że fakt posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nic w tej kwestii nie zmieni. Skoro obywatele tych krajów muszą płacić za pomoc ratowników, Ty także będziesz musiał ponieść te koszty. Jedynym sposobem uniknięcia takich wydatków jest zakup ubezpieczenia turystycznego.

Co powinno zawierać ubezpieczenie na narty?

Ubezpieczenia narciarskie Dobre ubezpieczenie narciarskie składa się z kilku elementów.Sprawdź poniższą listę, aby wiedzieć, o czym warto pamiętać:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia – podstawowy składnik każdej polisy podróżnej. To dzięki niemu nie zapłacisz za usługi zagranicznej placówki medycznej. Pamiętaj, by jadąc na narty za granicę, wybrać wysoką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia (przynajmniej 100 000 zł). Dzięki temu polisa wystarczy na pokrycie kosztów akcji ratowniczej, transportu helikopterem do szpitala i pomocy medycznej.
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – zapewni dodatkowe świadczenie, jeśli na skutek wypadku doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu.
 • OC odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – może się zdarzyć, że to Ty wpadniesz na innego narciarza na stoku, przewracając go lub niszcząc jego sprzęt. Poszkodowana osoba ma prawo żądać od Ciebie odszkodowania za uszkodzone narty czy ubranie lub zadośćuczynienia za szkody osobowe. Dzięki OC w życiu prywatnym nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni (tę polisę, podobnie jak NNW, warto kupić także wtedy, kiedy wybierasz się tylko na krajowe stoki).
 • ubezpieczenie sprzętu sportowego – tej zimy ruszasz na stok z nowymi, wymarzonymi nartami? Pamiętaj, że ubezpieczenie bagażu zazwyczaj nie obejmie ich ochroną. Jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie za narty uszkodzone na stoku, musisz wykupić ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Sprawdź, czy ubezpieczenie na narty do każdego europejskiego kraju kosztuje tyle samo

Jakie są typowe wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu narciarskim?

Każda polisa ma pewne wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, mimo że doszło do wypadku. Ubezpieczenia narciarskie nie stanowią pod tym względem wyjątku. Dokładną listę wyłączeń odpowiedzialności znajdziesz w OWU konkretnej polisy, ale istnieją standardowe ograniczenia ochrony ubezpieczenia narciarskiego, z którymi musisz się liczyć praktycznie zawsze.

W przypadku ubezpieczeń narciarskich ubezpieczyciel jest zwolniony z odpowiedzialności między innymi w przypadku kiedy:

 • w momencie wypadku na stoku narciarz był nietrzeźwy lub pod wpływem narkotyków (Uwaga! Od pewnego czasu popularność w ubezpieczeniach turystycznych zdobywa klauzula alkoholowa. Sprawdź, jak działa klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu narciarskim)
 • wypadek był skutkiem bójki lub próby popełnienia przestępstwa
 • narciarz uprawiał ekstremalne formy narciarstwa (chyba że zakres ubezpieczenia został odpowiednio rozszerzony)
 • ubezpieczony spowodował szkodę umyślnie

Jak kupić ubezpieczenie na wyjazd narciarski online?

Ubezpieczenie na wyjazd narciarski możesz kupić za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń turystycznej Ubea.pl. Dzięki niej nie będziesz musiał tracić czasu na wizytę u agenta czy krążenie po stronach różnych towarzystw. Po sprawdzeniu cen i warunków poszczególnych ubezpieczeń możesz zakupić wybraną polisę podróżną online. Szybko, wygodnie i bezpiecznie.

A czas, który dzięki temu zyskasz, przeznacz na sprawdzenie, czy na pewno zapakowałeś wszystko co potrzebne do zimowego szaleństwa na stoku.

Ile kosztuje polisa narciarska?

Ubezpieczenie narciarskie może uchronić Cię od wydatku sięgającego kilka tysięcy euro. Ile jednak zapłacisz za samą polisę? Wszystko zależy od długości wyjazdu oraz zakresu ochrony. Ceny dobrych ubezpieczeń narciarskich zaczynają się zwykle od ok. 7 zł za dzień.

Sprawdziliśmy, ile zapłaci za ubezpieczenie narciarz wybierający się na tydzień do Francji. W przypadku każdego towarzystwa wybieraliśmy wariant z ubezpieczeniem kosztów leczenia o sumie co najmniej 100 000 zł i zawierający polisę OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczyciel
Wariant
Cena polisy
AXA Assistance
Podróżnik
49 zł
(z obecnie obowiązującą zniżką 30%)
UNIQA
Sport Mini
49 zł
Link4
Pakiet rekomendowany
35,87 zł
(z rabatem za zakup przez Internet)
Warta
Pakiet Komfort
81 zł
Signal Iduna
Wariant komfortowy
55,14 zł
(z obecnie obowiązującym rabatem 10%)

Założenia kalkulacji: 30-letni Polak jedzie na tydzień (15.01-21.01.2018 r.) do Francji pojeździć na nartach. Będzie poruszał się jedynie po oznakowanych trasach zjazdowych. Polisę kupuje przez Internet 5.01.2018 r. Interesuje go polisa z sumą ubezpieczenia kosztów leczenia wynoszącą co najmniej 100 000 zł oraz zawierająca OC w życiu prywatnym.

Dokładne opisy ubezpieczeń dla narciarzy proponowanych przez poszczególne towarzystwa, znajdziesz tutaj:

Jakie są dobre sposoby na tanie ubezpieczenie narciarskie?

Już za niecałe 36 zł znaleźliśmy polisę na tygodniowy wyjazd dla narciarza spełniającą nasze podstawowe oczekiwania. Można by oczywiście jeszcze zmniejszyć koszt ubezpieczenia, decydując się na mniejszą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia czy wybierając wariant bez OC w życiu prywatnym. Taka bardzo tania polisa byłaby jednak jedynie nieudaną próbą uspokojenia sumienia. Jeżeli doszłoby do wypadku, suma ubezpieczenia szybko by się wyczerpała, a poszkodowany pacjent sam musiałby zapłacić za resztę usług.

Jakie są zatem dobre sposoby na zmniejszenie składki polisy? Poniżej wymieniamy skuteczne sposoby na tanią polisę:

 • wybierz tylko te elementy ubezpieczenia narciarskiego, które są Ci potrzebne - powyżej wymieniliśmy niezbędne elementy dobrej polisy narciarskiej. Ubezpieczyciele często jednak oferują różne dodatki do ubezpieczenia. Kupując polisę, zastanów się więc, czy faktycznie jest Ci potrzebny np. zwrot pieniędzy za niewykorzystany karnet. Rezygnacja z takich dodatków pozwoli ograniczyć koszt ubezpieczenia

 • wybierz towarzystwo, które ochronę na nartach włącza do podstawowego zakresu polisy - jazda na nartach po oznakowanych trasach nie jest zaliczana do sportów ekstremalnych. Niektórzy ubezpieczyciele wymagają jednak rozszerzenia polisy o ryzyko wynikające z rekreacyjnego / amatorskiego uprawiania narciarstwa lub snowboardu, jeśli chcesz, by polisa zapewniała Ci bezpieczeństwo w trakcie uprawiania sportu. Takie rozszerzenie nie kosztuje tak dużo, jak rozszerzenie ochrony o sporty ekstremalne, ale mimo wszystko koszt ubezpieczenia nieco wzrośnie. Lepiej więc wybrać takie towarzystwo ubezpieczeniowe, które od razu chroni nas w trakcie jazdy na nartach. Zakresu polisy nie trzeba rozszerzać m.in. w AXA Assistance oraz UNIQA.

 • korzystaj z porównywarki ubezpieczeń - jak widać po powyższej tabeli ceny ubezpieczeń narciarskich, mimo wybrania podobnego zakresu ochrony, potrafią się różnić zależnie od towarzystwa. Zawsze przed zakupem sprawdź więc dokładnie, jakie oferty są dostępne na rynku.

Skorzystanie z powyższych sposobów pozwoli Ci szybko znaleźć dobre i tanie ubezpieczenie narciarskie. Dzięki temu pozostanie Ci więcej pieniędzy na kupno wymarzonego sprzętu na szaleństwa na stokach.

Tagi:

Komentarze