Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy ubezpieczenie na narty do każdego kraju kosztuje tyle samo?

Czy ubezpieczenie na narty do każdego kraju kosztuje tyle samo?

Data publikacji: 2018-02-16
Koszty leczenia w Szwajcarii są wyższe niż na Słowacji. Sprawdzamy, czy ta różnica ma wpływ na cenę ubezpieczenia narciarskiego.

Europejskie kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na narty, cechują się zróżnicowanym kosztem usług medycznych. Różnice wynikają choćby z poziomu wynagrodzeń w służbie zdrowia w danym kraju. Poszczególne państwa mogą też różnić się częstotliwością wypadków polskich narciarzy. Eksperci porównywarki Ubea.pl postanowili zatem sprawdzić, czy wybór kraju wyjazdu wpływa na wysokość składki ubezpieczeń narciarskich.

Ubezpieczenie na narty do Austrii i Słowacji ma taką samą składkę

Wyjazd na narty w góry Polityka ubezpieczycieli może sugerować, że wybór kraju wyjazdu rzeczywiście ma znaczenie w kontekście wysokości składki polis na narty. Większość firm, które sprzedają ubezpieczenia narciarskie przez Internet, wymaga bowiem od klienta dokładnego określenia docelowego państwa wyjazdu. Po sprawdzeniu ofert dotyczących czterech krajów często wybieranych przez polskich narciarzy (Austrii, Słowacji, Szwajcarii oraz Włoch) okazuje się jednak, że w każdym przypadku składka proponowana przez danego ubezpieczyciela będzie taka sama.

To ujednolicenie kosztów polis narciarskich wynika prawdopodobnie ze zbliżonej szkodowości, którą towarzystwa ubezpieczeń notują w przypadku wyjazdu polskich narciarzy do różnych europejskich krajów - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź, jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd narciarski do Włoch

Poszczególne towarzystwa oferują różne składki ubezpieczeń

Wysokość składki nie zależy zatem od tego, do którego kraju w Europie dokładnie jedziemy. Widać jednak duże zróżnicowanie w ofertach dla tej samej osoby od różnych towarzystw.

Porównaliśmy koszty ochrony młodego narciarza (27 lat), który wybiera się na ośmiodniowy wyjazd na zagraniczny stok (patrz założenia pod tabelą). Składka dla takiej osoby uwzględniająca m.in. zwrot kosztów leczenia, ochronę NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu, waha się od 58 zł (Signal Iduna) do 168 zł (Allianz Direct).

W przypadku sześciu analizowanych ofert niemożliwe jest jednak wybranie dokładnie takich samych zakresów ochrony i sum ubezpieczenia. Trzeba więc zaznaczyć, że większy koszt polisy od Allianz Direct wynika z wyższych limitów odpowiedzialności ubezpieczyciela (patrz szczegóły w tabeli).

Warto również dodać, że wszystkie porównywane ubezpieczenia są przeznaczone dla osoby, która będzie jeździć na nartach tylko rekreacyjnie. W przypadku polisy turystycznej z Signal Iduna nawet takie amatorskie uprawianie narciarstwa wymaga rozszerzenia ochrony - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zobacz, jakie ubezpieczenie będzie najlepsze na wyjazd na narty do Austrii

Poniżej przedstawiamy koszt i warunki ubezpieczeń narciarskich. Zastosowaliśmy następujące skróty:

 • KL - ubezpieczenie kosztów leczenia,
 • AS - assistance,
 • NNW - ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
 • OC - ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym
 • UB - ubezpieczenie bagażu

Porównując sumy ubezpieczeń, zwróć też uwagę na to, że niektórzy ubezpieczyciele podają sumę ubezpieczenia w złotówkach, a inni w euro.

Porównanie kosztu ubezpieczeń narciarskich w zależności od kraju wyjazdu

Allianz Direct: Sportowy Wyjazd

Składka przy wyjeździe do Austrii: 168,08 zł
Składka przy wyjeździe na Słowację: 168,08 zł
Składka przy wyjeździe do Szwajcarii: 168,08 zł
Składka przy wyjeździe do Włoch: 168,08 zł

Sumy ubezpieczenia:

 • KL i AS: 200000 zł
 • NNW: 30000 zł
 • OC: 100000 zł
 • UB: 4000 zł

Dodatkowe informacje o polisie: Jazda na nartach poza oznakowanymi trasami jest traktowana jako sport ekstremalny i skutkuje wyższą składką.

Aviva: Ubezpieczenie turystyczne

Składka przy wyjeździe do Austrii: 129 zł
Składka przy wyjeździe na Słowację: 129 zł
Składka przy wyjeździe do Szwajcarii: 129 zł
Składka przy wyjeździe do Włoch: 129 zł

Sumy ubezpieczenia:

 • KL i AS: 120000 zł
 • NNW: 50000 zł
 • OC: 50000 zł
 • UB: 1000 zł

Dodatkowe informacje o polisie: Klient musi dopłacić za ochronę z NNW dla złamań i skręceń (składka w tabeli uwzględnia dopłatę).

AXA: Travel Sport

Składka przy wyjeździe do Austrii: 66,95 zł
Składka przy wyjeździe na Słowację: 66,95 zł
Składka przy wyjeździe do Szwajcarii: 66,95 zł
Składka przy wyjeździe do Włoch: 66,95 zł

Sumy ubezpieczenia:

 • KL i AS: 30000 EUR
 • NNW: 4000 EUR
 • OC: 50000 EUR
 • UB: 400 EUR

Dodatkowe informacje o polisie: Klient musi dopłacić za sportowe OC

Generali: Ubezpieczenie turystyczne

Składka przy wyjeździe do Austrii: 77 zł
Składka przy wyjeździe na Słowację: 77 zł
Składka przy wyjeździe do Szwajcarii: 77 zł
Składka przy wyjeździe do Włoch: 77 zł

Sumy ubezpieczenia:

 • KL i AS Premium: 120000 zł
 • NNW (uszczerbek na zdrowiu): 40000 zł
 • OC: 50000 zł
 • UB: 500 zł
 • Ubezpieczenie mienia na czas wyjazdu: 5000 zł

Dodatkowe informacje o polisie: Jazda na nartach poza oznakowanymi trasami jest traktowana jako sport ekstremalny i skutkuje wyższą składką

Signal Iduna: Bezpieczne Podróże Travel

Składka przy wyjeździe do Austrii: 58,42 zł
Składka przy wyjeździe na Słowację: 58,42 zł
Składka przy wyjeździe do Szwajcarii: 58,42 zł
Składka przy wyjeździe do Włoch: 58,42 zł

Sumy ubezpieczenia:

 • KL: 30000 EUR
 • NNW: 15000 zł
 • OC: 30000 EUR
 • UB: 1000 zł

Dodatkowe informacje o polisie: Amatorskie uprawianie narciarstwa wymaga rozszerzenia ochrony

PZU: PZU Wojażer

Składka przy wyjeździe do Austrii: 61,40 zł
Składka przy wyjeździe na Słowację: 61,40 zł
Składka przy wyjeździe do Szwajcarii: 61,40 zł
Składka przy wyjeździe do Włoch: 61,40 zł

Sumy ubezpieczenia:

 • KL: 120000 zł
 • AS: podstawowy
 • NNW: 50000 zł
 • OC: 50000 zł
 • UB: 1000 zł

Dodatkowe informacje o polisie: Jazda poza oznakowanymi trasami jest traktowana jako sport wysokiego ryzyka i skutkuje wyższą składką

Założenia kalkulacji: Polak w wieku 27 lat wybiera się na wyjazd narciarski (cel: rekreacyjna jazda na nartach). Ubezpieczony nie cierpi na przewlekłe choroby. Podróż będzie trwała od 14 lutego 2018 r. do 21 lutego 2018 r. Klient ubezpieczyciela wyrusza z terenu Polski. Ubezpieczony nie korzysta ze zniżek dla stałych klientów i bierze pod uwagę tylko polisy dostępne przez Internet.
Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie stron ubezpieczycieli (dane z 13 lutego 2018 r.)

Sprawdź, jakie ubezpieczenie narciarskie zapewni ochronę na Słowacji

Karta EKUZ nie zapewni wszędzie identycznej ochrony

Równa składka polis turystycznych (od danego ubezpieczyciela) chroniących narciarza podczas wyjazdu do różnych krajów ułatwia oszacowanie kosztów ochrony podczas kolejnej wyprawy. Osoba kupująca ten sam pakiet na podobny okres zapłaci mniej więcej tyle samo co wcześniej, o ile nie miały miejsca znaczące podwyżki składek.

O wiele bardziej skomplikowana jest sytuacja osób, które przed zagranicznym wyjazdem na narty nie wykupią dedykowanego ubezpieczenia i będą polegały jedynie na karcie EKUZ. W przypadku braku prywatnej ochrony ubezpieczeniowej ponoszone koszty leczenia mogą być bardzo różne na terenie poszczególnych krajów.

Wynika to z faktu, że posiadacz karty EKUZ jest traktowany tak samo, jak obywatel danego państwa (np. Austrii) i często musi pokryć część kosztów związanych z usługami medycznymi. Przykładem jest dzienna opłata za pobyt w szpitalu (obowiązuje ona w Austrii) lub opłata za pierwsze skorzystanie z usług publicznej służby zdrowia w ciągu 30 dni (z takim wydatkiem musimy się liczyć w Szwajcarii). Trudne do wcześniejszego oszacowania są również koszty ewentualnej akcji ratowniczej w górach i transportu poszkodowanego narciarza do kraju.

Właśnie dlatego kupując polisę narciarską, sumę ubezpieczenia należy ustalić ze sporym naddatkiem. Gwarancja zwrotu kosztów leczenia wyższych np. o 30 000 zł nie będzie skutkowała dużym wzrostem składki, a może okazać się bezcenna w obliczu poważniejszego wypadku - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Sprawdź, ile kosztuje leczenie za granicą

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-06-11

Wakacyjna polisa nie ochroni seniora i kobiety w ciąży?

Turyści z przewlekłymi chorobami i kobiety w ciąży to mniej dogodni klienci dla ubezpieczycieli. Takie osoby muszą się liczyć z pewnymi ograniczeniami ochrony.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-27

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wyjazd do Francji?

Francja, z ponad 80 mln turystów rocznie, pozostaje najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na świecie. Jakie ubezpieczenie kupić przed wyjazdem do tego kraju, by na wakacjach czuć się bezpiecznie?

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-24

Ubezpieczenie na narty i snowboard - co jest droższe?

Coraz więcej osób wybiera snowboard zamiast bardziej tradycyjnych nart. Czy amatorzy „jednej deski” zapłacą więcej za ubezpieczenie turystyczne niż narciarze?

Czytaj więcej
Komentarze