Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie na narty do Włoch

Ubezpieczenie na narty do Włoch

Data aktualizacji: 2021-09-24
Rzym, Wenecja, Florencja – te niezwykłe miasta co roku przyciągają miliony turystów. Jednak Włochy to nie tylko piękne zabytki i słoneczne plaże. Zimą wielu Polaków odkrywa zalety włoskich Alp. Czy przed wyjazdem na narty do Włoch warto kupić ubezpieczenie?

Narty we Włoszech w Alpach Poziomem infrastruktury i bogactwem tras narciarskich Włochy dorównują innym alpejskim krajom. Jednocześnie ceny w tym kraju są o wiele bardziej przystępne, szczególnie dla osób wybierających się na narty całą rodziną. Zanim jednak wsiądziesz do samolotu, warto zadbać o bezpieczeństwo i zakupić ubezpieczenie narciarskie.

Koszty usług ratowników górskich są bowiem we Włoszech bardzo podobne do tych, których można spodziewać się w Austrii czy we Francji, czyli mówiąc krótko: dość wysokie.

Spis treści:

 1. Rodzinny urlop na nartach
 2. Gdzie jechać na narty we Włoszech?
 3. Płatne akcje ratowników górskich
 4. Suma ubezpieczenia na narty do Włoch
 5. Co powinna zawierać polisa narciarska do Włoch?
 6. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Włoch?

Rodzinny urlop na nartach

Włoskie ośrodki narciarskie przyciągają przyjazną atmosferą i atrakcyjnymi cenami. Dodatkowe usługi w hotelach, takie jak SPA, są we Włoszech dostępne nie tylko dla najzamożniejszych turystów. Łagodniejszy klimat niż w innych alpejskich krajach sprawia, że także dzieci będą mogły spędzać długie godziny na stoku. Słynna na cały świat włoska kuchnia zadowoli natomiast podniebienia nawet największych niejadków.

Warto także podkreślić, że większość włoskich ośrodków narciarskich dysponuje świetnie przygotowanymi szkółkami i przedszkolami dla najmłodszych, a także trasami o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności. Dzięki temu coś dla siebie znajdzie doświadczony narciarz, nastolatek chcący spróbować swoich sił na trudniejszych stokach, a także siedmiolatek, który narty zakłada pierwszy raz w życiu.

Dodatkowym atutem Włoch z perspektywy polskich turystów jest rozbudowana sieć połączeń lotniczych z Polski na Półwysep Apeniński.

Sprawdź ceny ubezpieczeń narciarskich dla rodziny

Gdzie jechać na narty we Włoszech?

Jak wspominaliśmy na początku, Włochy mogą się pochwalić bardzo dużą liczbą tras i ośrodków narciarskich. Na które miejsca warto zwrócić szczególną uwagę?

 • Livigno – ośrodek położony tuż przy granicy ze Szwajcarią, szczycący się mianem najbardziej słonecznego miejsca w Alpach. Dodatkową atrakcją jest duża strefa bezcłowa,
 • Val di Sole – panują tutaj wyjątkowe warunki pogodowe: średnio 8 na 10 dni jest słonecznych, a śnieg utrzymuje się przez większą część roku,
 • Val di Fassa – dolina położona w sercu Dolomitów, posiadająca bardzo nowoczesną infrastrukturę.

Płatne akcje ratowników górskich

Narciarstwo, mimo że daje dużo frajdy, jest jednak dość kontuzyjnym sportem. Prawdopodobieństwo mniejszej lub większej kontuzji jest na stoku o wiele większe niż w przypadku pieszej wycieczki latem po górach.

Warto zatem pamiętać, że sama karta EKUZ nie zabezpieczy przed wszystkimi wydatkami związanymi z leczeniem. We Włoszech, podobnie jak w innych krajach popularnych wśród miłośników narciarstwa, trzeba płacić za pomoc ratowników górskich. Także inne usługi medyczne są często przynajmniej częściowo płatne.

Z jakimi dokładnie kosztami musi się liczyć narciarz we Włoszech?

 • pomoc ratowników górskich – należy pokryć koszty akcji poszukiwawczej oraz zwiezienia ze stoku (sam start śmigłowca to koszt ok. 2000 euro)
 • porada lekarza pierwszego kontaktu – każda wizyta kosztuje do 36,15 euro
 • świadczenia w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – pacjent musi pokryć część kosztów takich usług
 • transport medyczny do Polski – pacjent pokrywa pełen koszt takiego transportu.

Dobre ubezpieczenie narciarskie pokryje wszystkie powyższe koszty. Jeżeli zatem nie chcesz, by urlop we Włoszech okazał się Twoim najdroższym wyjazdem w życiu, zadbaj o polisę przed podróżą.

Zobacz, co dokładnie zapewnia EKUZ

Suma ubezpieczenia na narty do Włoch

Ubezpieczyciele oferują różne polisy turystyczne, często starając się przyciągnąć jedynie ceną. Dobre ubezpieczenie narciarskie niekoniecznie jest drogie, jednak na pewno musi oferować odpowiednią sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Odpowiednią czyli jaką?

Całkowity koszt akcji ratowniczej we Włoszech może wynieść nawet ok. 10 000 euro. Do tej kwoty należy doliczyć ewentualny koszt transportu medycznego do Polski. Dlatego minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance na wyjazd narciarski do Włoch wynosi 100 000 zł.

Co powinna zawierać polisa narciarska do Włoch?

Podstawą każdej polisy na narty jest ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Oprócz tego może się przydać:

 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – dodatkowe odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu,
 • OC w życiu prywatnym – pokryje roszczenia innej osoby, której przypadkiem wyrządzisz szkodę osobową lub materialną,
 • ubezpieczenie bagażu / sprzętu sportowego – zwykłe ubezpieczenie bagażu zwykle nie obejmuje nart.

Osoby dużo jeżdżące na nartach mogą zastanowić się także nad dodatkowymi ofertami ubezpieczycieli, np. pakietem SKI Plus w Warcie. W ramach tego produktu Warta zapewnia:

 • pokrycie kosztów karnetu (Skipassu) jeśli nie możesz go wykorzystać z powodu wypadku lub choroby,
 • pokrycie kosztów wypożyczenia sprzętu narciarskiego w razie kradzieży lub uszkodzenia Twoich nart,
 • wypłata 40 zł za dzień, w którym ze względu na złą pogodę nie mogłeś jeździć na nartach.

Rozszerzenie ubezpieczenia narciarskiego o taki pakiet to koszt ok. 40 zł na tydzień dla jednej osoby.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty do Włoch?

Przy pomocy porównywarki ubezpieczeń turystycznych Ubea sprawdziliśmy koszt polisy narciarskiej dla czteroosobowej rodziny (dwoje rodziców i dwójka dzieci) jadącej na 10 dni do Włoch. Ceny przykładowych pakietów zawierających ubezpieczenie kosztów leczenia na sumę min. 100 000 zł są następujące (kalkulacja zakłada zakup ubezpieczenia 22 stycznia 2018 r. przez Internet):

 • Link4 – pakiet Rekomendowany kosztuje 180,21 zł,
 • UNIQA – koszt pakietu MAXI wyniesie 187 zł,
 • Warta - pakiet Komfort (bez dodatku Ski plus) to koszt 311 zł.

Wolisz zapłacić niecałe 200 zł za polisę czy 2 000 euro za transport helikopterem ze stoku do szpitala? Ostateczne decyzja należy do Ciebie.

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Windsurfing, kitesurfing i inne sporty wodne - jakie ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę?

Zakłady ubezpieczeń różnie traktują sporty wodne. Sprawdziliśmy, w których towarzystwach takie sporty jak np. windsurfing wymagają dopłaty do składki.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2019-05-27

Ubezpieczenie turystyczne a nurkowanie - czy cena polisy wzrośnie?

Podczas letnich wakacji wiele osób decyduje się na nurkowanie. Warto wiedzieć, że ochrona podczas takiej czynności często oznacza wzrost składki.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-27

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wyjazd do Francji?

Francja, z ponad 80 mln turystów rocznie, pozostaje najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na świecie. Jakie ubezpieczenie kupić przed wyjazdem do tego kraju, by na wakacjach czuć się bezpiecznie?

Czytaj więcej
Komentarze