Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie dla obcokrajowców w Polsce

Ubezpieczenie dla obcokrajowców w Polsce

Data aktualizacji: 2021-09-29
Na terenie Polski mieszka coraz większa liczba obcokrajowców. Jak wygląda kwestia ubezpieczenia medycznego takich osób? Czy powinny one kupować prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

W ostatnim czasie mamy do czynienia z wyraźnym wzrostem liczby obcokrajowców stale lub czasowo przebywających na terenie Polski. Do tej szerokiej grupy zaliczają się nie tylko ukraińscy pracownicy oraz studenci. W naszym kraju mieszka coraz więcej obywateli takich państw jak Białoruś, Indie oraz Bangladesz. Wzrost liczby cudzoziemców sprawia, że w polskim Internecie coraz częściej wyszukiwana jest fraza „ubezpieczenie dla obcokrajowców”.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl w odpowiedzi na spore zainteresowanie opisywaną kwestią postanowili wyjaśnić pewne zasady ochrony zdrowotnej dla cudzoziemców. Niektóre takie osoby będą musiały opłacić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne z NFZ-u albo zaopatrzyć się w prywatną polisę medyczną.

Czy EKUZ pomoże obcokrajowcom?

Obcokrajowiec u lekarza Wielu Polaków wyjeżdzających do innych krajów Unii Europejskiej zabiera ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wspomniana karta jest użyteczna, ponieważ zapewnia bezpłatne albo częściowo odpłatne leczenie w innym kraju członkowskim UE lub EFTA. Polak okazujący kartę EKUZ na terenie państwa Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) będzie traktowany tak samo, jak osoba uczestnicząca w tamtejszym publicznym systemie opieki medycznej i płacąca składki wedle lokalnych zasad.

Przeczytaj, jakie ubezpieczenie przyda się polskiemu studentowi za granicą

Warto zdawać sobie sprawę, że podobne reguły dotyczą również obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej lub EFTA przebywających na terenie Polski. Przykładowy mieszkaniec Czech, podczas tymczasowego pobytu w Polsce, z punktu widzenia publicznej opieki medycznej powinien być traktowany tak samo jak ubezpieczony w NFZ-cie Polak.

Opisywany przywilej jest możliwy do wykorzystania, o ile cudzoziemiec z innego kraju UE lub państwa Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandii, Norwegii, Liechtensteinu oraz Szwajcarii) posiada publiczne ubezpieczenie medyczne w swojej ojczyźnie oraz kartę EKUZ - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

EKUZ nie dla każdego przydatne

Wspomniany system uznawania prawa obywateli krajów UE/EFTA do opieki medycznej nie dotyczy świadczeń planowanych. Tym niemniej, stanowi on spore udogodnienie dla milionów Europejczyków.

Warto zdawać sobie sprawę, że z dobrodziejstw opisywanego systemu nie mogą niestety skorzystać tysiące obcokrajowców aktualnie przebywających na terenie Polski. Przykład stanowią pracownicy z Ukrainy, Indii, Bangladeszu oraz Białorusi - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przeczytaj, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, jadąc na Ukrainę

Kiedy obcokrajowiec ma prawo do publicznej opieki medycznej w Polsce?

Nawet obywatele krajów UE/EFTA w dłuższej perspektywie nie unikną decyzji dotyczącej prywatnej opieki medycznej. Taka decyzja bywa konieczna w przypadku stałego pobytu na terenie RP.

Bardzo ważny jest fakt, że zarówno obywatele państw UE/EFTA, jak i osoby pochodzące z innych krajów, poprzez sam fakt stałego przebywania w Polsce nie nabywają prawa do korzystania z publicznej opieki medycznej. Tytuł do ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia będą posiadać obcokrajowcy, którzy:

  • legalnie pracują na terenie Polski i opłacają składkę zdrowotną (jako osoby zgłoszone do ubezpieczenia przez pracodawcę lub prowadzące działalność gospodarczą);
  • uczęszczają do polskiej szkoły (takim osobom prawo do bezpłatnego leczenia z NFZ-u przysługuje niezależnie od legalności pobytu ich rodziców);
  • posiadają status uchodźcy albo są objęci ochroną uzupełniającą i programem integracyjnym;
  • są zarejestrowani w polskim urzędzie pracy jako bezrobotni;
  • zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka swojej najbliższej rodziny (taka możliwość zgłoszenia do publicznego systemu opieki medycznej dotyczy: dzieci do ukończenia 18 roku życia, uczących się dzieci do ukończenia 26 roku życia, dzieci ze znacznym stopniem niepełnosprawności niezależnie od ich wieku oraz małżonków, rodziców i dziadków pozostających w jednym gospodarstwie domowym razem z osobą pracującą lub prowadzącą działalność gospodarczą w Polsce).

Cudzoziemiec nie posiadający jednego z wymienionych powyżej tytułów ubezpieczenia powinien zgłosić chęć opłacania dobrowolnej składki w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W IV kw. 2018 r. taka dobrowolna składka wynosi 434,05 zł miesięcznie, a jej wysokość nie zmienia się w zależności od liczby ubezpieczonych osób.

Co więcej, osoba opłacająca dobrowolną składkę jest zobowiązana do zgłoszenia wszystkich nieubezpieczonych w NFZ-cie członków najbliższej rodziny - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne bywa niezbędne

Warto zdawać sobie sprawę, że nawet cudzoziemcy uprawnieni do korzystania z publicznej polskiej służby zdrowia mogą być zainteresowani wykupieniem prywatnej polisy medycznej. Taka sytuacja dotyczy wszystkich obcokrajowców, którzy są niezadowoleni z poziomu państwowej służby zdrowia i jednocześnie mają pieniądze na prywatne ubezpieczenie medyczne.

W Polsce obserwujemy dynamiczny wzrost liczby takich ubezpieczeń, które zapewniają refundację leczenia w prywatnych klinikach oraz przychodniach. Można przypuszczać, że coraz więcej takich polis kupują również cudzoziemcy mieszkający na terenie naszego kraju - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jak wybrać dobre prywatne ubezpieczenie zdrowotne

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
zycie
Ubezpieczenie na życie
2021-05-13

Ubezpieczenie w ciąży

Ubezpieczenie w ciąży zapewnia spokój i bezpieczeństwo finansowe. Aby jednak nie stracić szansy na świadczenie, polisę należy zawrzeć odpowiednio wcześnie. Sprawdź, jak działa ubezpieczenie ciąży...

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2021-09-28

Czy warto wykupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny?

Dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne stają się coraz popularniejsze. Radzimy, czy warto wykupić taką polisę medyczną dla całej rodziny.

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2021-09-30

Praca za granicą a ubezpieczenie zdrowotne w Polsce

Wyjazd do pracy za granicę to zawsze trudna decyzja. Wśród licznych wątpliwości pojawiają się także te związane z kwestią dostępu do służby zdrowia. Czy Polak pracujący za granicą może korzystać...

Czytaj więcej
Komentarze