Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy warto wykupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny?

Czy warto wykupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny?

Data aktualizacji: 2021-09-28
Dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne stają się coraz popularniejsze. Radzimy, czy warto wykupić taką polisę medyczną dla całej rodziny.

Osoby śledzące rozwój krajowego rynku ubezpieczeniowego mogą wiedzieć, że polisy medyczne to jedna z najbardziej perspektywicznych kategorii ubezpieczeń. Takie polisy co roku notują bardzo szybkie wzrosty wartości przypisanej składki.

Po części przyczynia się do tego polityka wielu pracodawców, którzy traktują grupowe ubezpieczenia medyczne jako dodatkowy benefit przyciągający pracowników.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że oprócz grupowych ubezpieczeń medycznych coraz bardziej popularne są również takie polisy sprzedawane w wariancie indywidualnym. Wielu Polaków obecnie zastanawia się nad wykupieniem indywidualnego pakietu zapewniającego prywatne leczenie całej swojej rodziny. Eksperci Ubea.pl postanowili zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z takimi ubezpieczeniami.

Spis treści:

  1. Około 60% Polaków płaci za prywatną służbę zdrowia
  2. Długi czas oczekiwania motywuje do zakupu prywatnej polisy medycznej
  3. Alternatywą dla polisy jest abonament medyczny
  4. Polisa medyczna daje do wyboru więcej placówek

Około 60% Polaków płaci za prywatną służbę zdrowia

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny W nawiązaniu do pakietów zdrowotnych warto zwrócić uwagę, że w naszym kraju płacenie za prywatne usługi medyczne stało się już normą. Badania ankietowe wskazują, że jedynie 40% Polaków korzysta wyłącznie z usług zapewnianych przez NFZ. Spora część tych osób to starsi i niezamożni pacjenci, których po prostu nie stać na prywatne leczenie.

Wśród pozostałych 60% naszych rodaków na pewno można znaleźć pacjentów, którzy relatywnie często korzystają z usług prywatnej służby zdrowia.

Takie osoby nie zdają sobie czasem sprawy, że wykupienie regularnie opłacanego pakietu byłoby dla nich tańszym rozwiązaniem niż płacenie za każdą wizytę z osobna - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka

Długi czas oczekiwania motywuje do zakupu prywatnej polisy medycznej

O znaczeniu łatwego dostępu do prywatnej służby zdrowia raczej nie trzeba przekonywać osoby, która musiała czekać na wizytę u specjalisty przynajmniej przez kilka miesięcy. Taki czas oczekiwania nie jest czymś nadzwyczajnym. Dane GUS-u z 2016 r. wskazują, że w tamtym roku połowa pacjentów korzystających z usług publicznej służby zdrowia musiała czekać na wizytę u specjalisty ponad dwa miesiące. Dla co dziesiątego pacjenta okres oczekiwania wynosił ponad pół roku.

Warto zdawać sobie sprawę, że w przypadku niektórych dziedzin medycyny, takich jak np. endokrynologia, przeciętny czas oczekiwania na wizytę u „państwowego” lekarza specjalisty znacząco przekracza jeden rok.

Dane statystyczne niestety nie wskazują na poprawę sytuacji w ostatnich latach. Trudno też oczekiwać znaczącej poprawy w najbliższym czasie. Co prawda nakłady z NFZ są coraz większe, ale jednocześnie starzenie się społeczeństwa sprawia, że zapotrzebowanie na usługi medyczne jest coraz większe. - zwraca uwagę Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, czy pracując za granicą, masz dostęp do służby medycznej w Polsce

Alternatywą dla polisy jest abonament medyczny

Kolejną ważną kwestią wydaje się rozróżnienie pomiędzy dwoma rozwiązaniami dostępnymi dla osoby zainteresowanej kompleksową i prywatną opieką medyczną. Mowa o ubezpieczeniach medycznych oraz abonamentach oferowanych przez różnego rodzaju prywatne przychodnie. Obydwa wspomniane rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

W przypadku okresowego abonamentu przychodnia medyczna będzie zainteresowana tym, żeby pacjent pojawiał się jak najrzadziej. Wynika to z faktu, że każda wizyta osoby posiadającej abonament generuje koszty dla właściciela przychodni i jednocześnie zmniejsza jego zysk dotyczący danego pacjenta.

Taka sytuacja stwarza pokusę do nadużyć ze strony nierzetelnych przychodni. Mianowicie mogą one zniechęcać pacjenta do częstszego pojawiania się w gabinecie lekarskim - ostrzega Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ograniczeniem abonamentów medycznych jest także możliwość korzystania wyłącznie z usług lekarzy pracujących w danej sieci prywatnych przychodni. Takie ograniczenie bywa szczególnie uciążliwe, jeżeli dana firma oferująca prywatne usługi medyczne posiada niewiele placówek zlokalizowanych poza największymi miastami.

Wadą abonamentu medycznego może być również zakres usług, który w przypadku podstawowych pakietów jest ograniczony do porad lekarskich i świadczeń ambulatoryjnych. Mimo tych niedogodności, wielu Polaków wciąż wybiera abonamenty medyczne. Taka sytuacja może wynikać z faktu, że nasi rodacy boją się polis medycznych i uważają je za zbyt skomplikowane - uważa Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Polisa medyczna daje do wyboru więcej placówek

Polisa medyczna to rozwiązanie, które wymaga nieco dłuższej analizy niż abonament oferowany przez daną sieć przychodni. Wydaje się jednak, że takie ubezpieczenie jest lepszym wariantem dla osoby, której zależy na szerokim wyborze lekarzy oraz placówek i łatwym dostępie do specjalistów.

Przewagą ubezpieczenia medycznego jest fakt, że krajowi ubezpieczyciele współpracują z wieloma sieciami prywatnych przychodni. Takie rozwiązanie zapewnia pacjentom większą swobodę w wyborze lekarza.

Warto również zaakcentować inną różnicę w stosunku do abonamentów medycznych. Sposób rozliczeń sprawia, że przychodnie są zainteresowane tym, aby posiadacz polisy medycznej odwiedzał je jak najczęściej i nie korzystał z usług konkurentów.

Każda wizyta pacjenta oznacza bowiem dla przychodni wcześniej ustaloną zapłatę od ubezpieczyciela. Wydaje się, że taki model finansowy lepiej sprzyja jakości leczenia oraz diagnostyki niż rozwiązania stosowane w ramach abonamentów medycznych - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jak dobrze wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
zycie
Ubezpieczenie na życie
2021-05-13

Ubezpieczenie w ciąży

Ubezpieczenie w ciąży zapewnia spokój i bezpieczeństwo finansowe. Aby jednak nie stracić szansy na świadczenie, polisę należy zawrzeć odpowiednio wcześnie. Sprawdź, jak działa ubezpieczenie ciąży...

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2021-09-30

Praca za granicą a ubezpieczenie zdrowotne w Polsce

Wyjazd do pracy za granicę to zawsze trudna decyzja. Wśród licznych wątpliwości pojawiają się także te związane z kwestią dostępu do służby zdrowia. Czy Polak pracujący za granicą może korzystać...

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2021-09-29

Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce

Do Polski przyjeżdża coraz więcej obywateli Ukrainy. Czy takie osoby potrzebują dodatkowego ubezpieczenia?

Czytaj więcej
Komentarze