Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jak wybrać?

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jak wybrać?

Data publikacji: 2020-10-19
Złodzieje w Polsce nie zwalniają niestety tempa. Dobra ochrona Twojego domu i mieszkania jest więc niezbędna. Jeśli mimo zamontowanych zabezpieczeń twoje cztery kąty zostaną okradzione, pomoże Ci ubezpieczenie od kradzieży. Sprawdź, jak je wybrać.

Porównywarka ubezpieczeń Ubea: Czy ubezpieczenie mieszkania od kradzieży jest potrzebne?

71 186 – tyle kradzieży z włamaniem odnotowano w 2019 r. Już sama ta liczba powinna być silnym sygnałem ostrzegawczym dla właścicieli nieruchomości. Jeszcze bardziej niepokojący jest jednak fakt, że liczba takich zdarzeń wzrosła drugi rok z rzędu. Należy także pamiętać, że wiele drobnych kradzieży nie zostaje w ogóle zgłoszonych na policję.

Ubezpieczenie mieszkania i domu od kradzieży Najwięcej kradzieży odnotowano w 2019 r. w województwie:

  • dolnośląskim,
  • śląskim,
  • mazowieckim,
  • pomorskim.

To regiony o dużej gęstości zaludnienia i jednocześnie dość wysokim poziomie zamożności. Złodziejom łatwiej więc dokonać tam wartościowej kradzieży i zachować anonimowość.

Niestety, optymizmem nie napawa też statystyka dotycząca wykrywalności złodziei. W 2019 r. średnia krajowa to 46% włamań z wykryciem sprawców.

Powyższe liczby powinny dać jasną odpowiedź osobom, które wpisują w wyszukiwarkę hasło „Ubezpieczenie od kradzieży czy warto”. Ubezpieczenie domu od kradzieży może się okazać bardzo przydatnym rozszerzeniem polisy nieruchomości.

Jakie jednak ubezpieczenie mieszkania od kradzieży kupić, by faktycznie zabezpieczyć majątek?

Jak działa ubezpieczenie od kradzieży domu?

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości chroni twoje cztery kąty jedynie od ognia i innych zdarzeń losowych. Jeśli chcesz zabezpieczyć się także od kradzieży, musisz więc wykupić dodatkową polisę.

Warto zwrócić uwagę na to, jakie dokładnie rzeczy obejmuje ubezpieczenie domu od kradzieży. Typowe ubezpieczenie od włamania chroni takie przedmioty jak:

  • przedmioty osobiste,
  • sprzęt komputerowy,
  • sprzęt AGD i RTV,
  • sprzęt sportowy,
  • gotówkę,
  • biżuterię.

Bardziej problematyczne mogą się jednak okazać:

  • dzieła sztuki,
  • kolekcje filatelistyczne i numizmatyczne,
  • rękopisy,
  • trofea myśliwskie,
  • przedmioty przechowywane na balkonach i innych przestrzeniach, do których dostęp złodziei jest ułatwiony,
  • przedmioty znajdujące się w domu w budowie,
  • egzotyczne zwierzęta domowe,
  • dane na dysku,
  • broń palna,
  • przedmioty wykorzystywane do działalności gospodarczej.

Czy można ubezpieczyć przedmioty tego typu? Często tak, ale wymaga to nieco dodatkowego wysiłku.

Dla przykładu, jeśli chcesz ubezpieczyć jakieś przedmioty o wartości artystycznej, będziesz musiał zazwyczaj zapłacić najpierw za wycenę dzieła przez eksperta.

Warto także zawsze porównywać zasady obowiązujące w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Czasami na przykład przedmioty wykorzystywane do działalności gospodarczej można ubezpieczyć, płacąc dodatkową składkę.

Sprawdź również, jakie ubezpieczenie auta od kradzieży wybrać.

Jak zabezpieczyć nieruchomość od kradzieży?

Aby móc wykupić ubezpieczenie domu od kradzieży, musisz najpierw odpowiednio zabezpieczyć swoje cztery kąty. W umowie polisy zawsze znajdziesz informację, jakiej ochrony wymaga ubezpieczyciel. Zazwyczaj zapisy dotyczą rodzaju drzwi wejściowych oraz zamków.

Oprócz tego niektóre towarzystwa oferują zniżki na ubezpieczeniu za dodatkowe instalacje i urządzenia podnoszące poziom zabezpieczeń. Jeśli jednak Twój dom czy mieszkanie nie posiadają jakiegoś zabezpieczenia, nie kłam, że je masz. Może to bowiem spowodować problemy przy wypłacie ewentualnego odszkodowania.

Zabezpieczając dom przed kradzieżą, nie zapomnij też o najskuteczniejszej ochronie przed złodziejem: zaufanym sąsiadem. Jeśli zadbasz o dobre relacje sąsiedzkie, zyskasz sprzymierzeńca, który będzie czuwać nad Twoim domem choćby wtedy, kiedy wyjedziesz na urlop.

Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem a ubezpieczenie od rabunku

Kupując ubezpieczenie mieszkania od kradzieży, należy pamiętać, że zdecydowana większość ubezpieczycieli zapewnia ochronę w razie kradzieży z włamaniem, a nie zwykłej kradzieży. Co to oznacza?

Kradzież z włamaniem to taka kradzież, w trakcie której złodziej zniszczył jakieś zabezpieczenia, aby dostać się na teren nieruchomości (np. wybił szybę, wyłamał drzwi). Pozostawił więc ślady swojej obecności. Ubezpieczenie od włamania zapewni Ci w takiej sytuacji odszkodowanie.

Jeśli jednak wychodząc z domu, pozostawisz przez nieuwagę okno otwarte na oścież i złodziej dostanie się do mieszkania przez to okno, dojdzie do kradzieży zwykłej. O takiej kradzieży mówimy zatem wtedy, kiedy złodziej dostanie się do nieruchomości, nie zostawiając śladu po sobie i nie używając siły. Jeśli posiadasz ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem w takim przypadku ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania za skradzione rzeczy.

Ubezpieczenie od włamania nie jest jednak jedyną opcją dostępną na rynku. Niektóre towarzystwa oferują też dodatkowo ubezpieczenie od rabunku. Co to jest?

Rabunek to zabór mienia przy użyciu lub groźbie natychmiastowego użycia przemocy fizycznej albo przy doprowadzeniu ubezpieczonej osoby do stanu nieprzytomności lub bezbronności. Jeśli zatem otworzysz drzwi do mieszkania i w tym momencie złodziej Cię zaatakuje, uderzając w głowę tak, że stracisz przytomność, a następnie okradnie Twoją nieruchomość, dojdzie do rabunku.

Pamiętaj, że dokładne definicje kradzieży zwykłej, kradzieży z włamaniem oraz rabunku mogą się nieco różnić zależnie od ubezpieczyciela. Sprawdź więc zawsze OWU (rozdział z definicjami określeń użytych w umowie znajduje się zazwyczaj na jej początku), aby wiedzieć, w jakich dokładnie sytuacjach chroni Cię Twoje ubezpieczenie od kradzieży.

Ubezpieczenie roweru od kradzieży z piwnicy – czy to możliwe?

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie rzeczy znajdujących się w pomieszczeniach przynależnych, takich jak piwnica. Oczywiście, taka polisa zawsze będzie rozszerzeniem wiążącym się z zapłatą dodatkowej składki.

Ciekawą ofertę dla rowerzystów przygotowała także Aviva. W ramach polisy Twój Dom możesz wykupić ubezpieczenie casco roweru, które ochroni Twoje dwa kółka w różnych sytuacjach, w tym w przypadku kradzieży.

Ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży mieszkania?

Osoby myślące nad zabezpieczeniem swojego lokum ucieszą się zapewne z informacji, że rozszerzenie polisy nieruchomości o ubezpieczenie mieszkania od kradzieży nie jest wcale drogie. Zazwyczaj za taką ochronę dopłacisz zaledwie kilkadziesiąt złotych rocznie do polisy.

Pamiętaj jednak, by wybierając ubezpieczenie od kradzieży domu czy mieszkania, nie kierować się jedynie ceną. Bardzo ważne jest choćby ustalenie odpowiedniej sumy ubezpieczenia, czyli maksymalnej kwoty, która może zostać wypłacona z polisy.

Niektóre osoby kusi, by obniżyć nieco sumę ubezpieczenia i w ten sposób zapłacić mniejszą składkę. Takie zachowanie może się jednak boleśnie zemścić. Suma ubezpieczenia powinna odpowiadać realnej wartości domu czy mieszkania. Inaczej dojdzie do niedoubezpieczenia i w razie szkody towarzystwo wypłaci odszkodowanie, które nie wystarczy Ci na pokrycie poniesionych szkód.

Pamiętaj jednak, że nadubezpieczenie, czyli wybieranie zbyt dużej sumy ubezpieczenia, też nie jest opłacalne. Odszkodowanie nie może bowiem doprowadzić do wzbogacenia ubezpieczonej osoby. Nawet jeśli więc ubezpieczysz dom na wyższą sumę i tak otrzymasz odszkodowanie odpowiadające wysokości poniesionych szkód.

Jeśli nie chcesz przepłacić za ubezpieczenie od kradzieży mieszkania i domu, a jednocześnie pragniesz otrzymać dobre warunki ochrony, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń mieszkania i szybko porównaj oferty pod względem ceny i warunków.

Wartość odtworzeniowa czy rzeczywista?

Ubezpieczenie domu od kradzieży można zawrzeć na wartość odtworzeniową lub rzeczywistą. Co to oznacza?

W przypadku wartości rzeczywistej odszkodowanie za skradzione rzeczy zostanie potrącone o stopień zużycia sprzętu.

Wartość odtworzeniowa oznacza natomiast, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w wysokości pozwalającej zakupić sprzęt o podobnym standardzie. Taka polisa będzie więc kosztować nieco więcej, ale zapewni lepszą ochronę.

Ubezpieczenie od kradzieży PZU czy inne?

Jakie ubezpieczenie mieszkania od kradzieży wybrać? Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy poniższe zestawienie. Przedstawiamy w niej, jakie opcje ubezpieczenia od kradzieży oferują poszczególni ubezpieczyciele.

Przyjrzyj się tej tabeli, by zorientować się wstępnie, czy w Twojej sytuacji korzystne będzie ubezpieczenie od kradzieży PZU, Aviva, Generali czy jeszcze inne.

Ubezpieczyciel Dostępne opcje ubezpieczenia od kradzieży


Aegon

Aegon dla Domu


Ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem oraz rabunku i dewastacji

Ubezpieczenie rzeczy osobistych od rabunku

Ubezpieczenie domu letniskowego – włączenie do zakresu ubezpieczenia ryzyka kradzieży z włamaniem, rabunku lub dewastacji jest możliwe na warunkach uzgodnionych indywidualnie


Aviva

Twój Dom


Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem lub rozboju

Ubezpieczenie od kradzieży

Ubezpieczenie elementów stałych i ruchomości domowych znajdujących się w domu letniskowym od kradzieży z włamaniem lub rozboju

Ubezpieczenie elementów stałych mieszkania lub domu w trakcie budowy od kradzieży z włamaniem lub rozboju

Ubezpieczenie casco roweru


Generali

Generali, z myślą o domu


Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rabunku

Ubezpieczenie budowli od kradzieży zwykłej

Ubezpieczenie zewnętrznych stałych elementów budynku i ogrodzenia od kradzieży zwykłej


Link4

DOM


Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem lub rabunku

Ubezpieczenie siłowników i automatyki bram od kradzieży zwykłej


PZU

Dom


Ubezpieczenie ruchomości znajdujących się wewnątrz od kradzieży z włamaniem, rabunku w miejscu ubezpieczenia lub poza

Ubezpieczenie ruchomości domowych na zewnątrz od kradzieży

Ubezpieczenie stałych elementów w mieszkaniu i domu od kradzieży z włamaniem

Ubezpieczenie elementów zewnętrznych od kradzieży z włamaniem

Ubezpieczenie budowli lub jej elementów od kradzieży


UNIQA

Twój Dom Plus


Ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku oraz dewastacji

Ubezpieczenie stałych elementów i ruchomości w domu letniskowym od kradzieży z włamaniem i rabunku oraz dewastacji

Ubezpieczenie mienia w budowie od kradzieży z włamaniem i rabunku oraz dewastacji

Ubezpieczenie od kradzieży – czy warto?

Złodzieje, szczególnie w trakcie sezonu urlopowego, okradają w Polsce wiele domów i mieszkań. Lepiej więc nie wmawiać sobie, że Ciebie ten problem nie dotyczy. Już dziś zastanów się, jak zabezpieczyć nieruchomość przed kradzieżą i zakup ubezpieczenie od kradzieży mieszkania lub domu.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-03-31

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi - co warto wiedzieć?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi jest niezbędną czynnością. Wyjaśniamy, jak należy ją wykonać w prawidłowy sposób.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-18

Ubezpieczenie turystyczne a covid

Koronawirus towarzyszy nam już od ponad roku. Tak długi czas sprawił, że coraz więcej osób chce podróżować za granicę mimo trwającej pandemii. Czy ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę,...

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2020-10-21

Ubezpieczenie od przepięć – jak chroni dom i mieszkanie?

Trudno sobie obecnie wyobrazić dom bez choćby jednego urządzenia elektrycznego. Tymczasem nawet małe przepięcie może spowodować ich nieodwracalne uszkodzenia. Na szczęście proste i tanie ubezpieczenie...

Czytaj więcej
Komentarze