Strona główna  |  Wiadomości  |  Jakie ubezpieczenie od kradzieży samochodu wybrać?

Jakie ubezpieczenie od kradzieży samochodu wybrać?

Data aktualizacji: 2021-09-28
W samym 2017 r. wszczęto aż 9 823 postępowań w sprawach o kradzież auta. Niestety, zdecydowana większość skradzionych pojazdów nie powraca już do właścicieli. Czy można znaleźć tanie ubezpieczenie od kradzieży samochodu?

Pełne ubezpieczenie AC obejmuje oczywiście ryzyko kradzieży samochodu. Wiele osób rezygnuje jednak z zakupu tej polisy ze względu na jej wysoką cenę. Dlatego właśnie eksperci Ubea.pl postanowili sprawdzić, czy jest możliwe ubezpieczenie tylko od kradzieży samochodu.

Szukasz pełnej ochrony? Dowiedz się, jak wybrać dobre ubezpieczenie AC

Spis treści:

 1. Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?
 2. Ubezpieczenie Mini AC zapewni pomoc po kradzieży samochodu
 3. Przegląd ubezpieczeń od kradzieży samochodu w wersji mini AC
 4. Pomoc od ubezpieczyciela tylko po kradzieży samochodu
 5. Kiedy warto kupić ubezpieczenie od kradzieży samochodu?

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Zanim przejdziemy do opisu ubezpieczeń zapewniających pomoc w razie kradzieży samochodu, warto wymienić sposoby, które zmniejszą ryzyko, że złodzieje upatrzą sobie właśnie Twoje auto. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście parkowanie w garażu lub na strzeżonym parkingu, ale nie każdego stać na takie wydatki.

Jak można oszczędniej zabezpieczyć auto?

 • parkuj w widocznym miejscu
 • rzeczy pozostawione w aucie ukryj w schowkach, aby nie były widoczne z zewnątrz
 • wyposaż auto w blokady lub mechanizmy zabezpieczające

Ubezpieczenie Mini AC zapewni pomoc po kradzieży samochodu

Kradzież samochodu z parkingu Jeżeli ubezpieczenie AC jest dla Ciebie za drogie, a obawiasz się kradzieży swojego samochodu, zastanów się nad zakupem tzw. mini AC. Jest to ubezpieczenie autocasco o ograniczonym zakresie ochrony oraz zdecydowanie niższej cenie.

Na polskim rynku takie mini autocasco oferuje kilku ubezpieczycieli. Każde towarzystwo ustala indywidualnie dokładne warunki, ale zdecydowana większość ubezpieczeń tego typu zapewnia odszkodowanie w razie kradzieży samochodu.

Przegląd ubezpieczeń od kradzieży samochodu w wersji mini AC

Gdzie można kupić ubezpieczenie od kradzieży samochodu bez pełnego AC? Poniżej przedstawiamy oferty dostępne obecnie na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Ubezpieczenie Od pożaru i kradzieży w AXA Direct

Zakres ochrony: zapewnia odszkodowanie w razie utraty samochodu w wyniku pożaru lub kradzieży
Cena: składki zaczynają się w okolicach 100 zł
Dodatkowe warunki: AXA Direct stosuje udział własny w odszkodowaniu w wysokości 15% lub 25%

Ubezpieczenie Smart Casco w Link4

Zakres ochrony: w Link4 dostępnych jest pięć wariantów Smart Casco. Trzy z nich zapewniają ochronę w przypadku kradzieży samochodu: „Kradzież”, „Kradzież i Żywioły” oraz „Szkoda całkowita, Kradzież i Żywioły”
Cena: zależy od wybranego wariantu. W przypadku opcji obejmującej jedynie kradzież zapłacisz co najmniej 100 zł

Ubezpieczenie AC Mini w MTU24

Zakres ochrony: zapewnia odszkodowanie w razie kradzieży pojazdu lub szkody całkowitej (szkoda całkowita orzekana jest, jeśli koszty naprawy, wyliczone w oparciu o zasady kosztorysowe, wyniosą co najmniej 70% wartości pojazdu)
Dodatkowe warunki: polisa chroni jedynie na terenie Polski

Ubezpieczenie AC Mini w PZU

Zakres ochrony: ubezpieczenie nie obejmuje ochroną uszkodzenia samochodu przez inny pojazd. Nie chroni też w przypadku uszkodzenia przez przedmiot, jeśli w chwili szkody auto było w ruchu. W innych przypadkach uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży samochodu otrzymasz odszkodowanie.
Dodatkowe warunki: PZU stosuje udział własny w wysokości 20% (ale nie mniej niż 500 zł). Jest możliwe zniesienie udziału przez opłatę dodatkowej składki.

Ubezpieczenie AC MotoMidi w UNIQA

Zakres ochrony: zapewnia odszkodowanie w razie uszkodzenia auta w wyniku działania sił przyrody oraz w razie kradzieży
Dodatkowe warunki: polisa chroni na terenie Europy. Do AC MotoMidi w UNIQA dodawany jest gratis Assistance Podstawowy

Ubezpieczenie Minicasco w You Can Drive

Zakres ochrony: zapewnia odszkodowanie w razie kradzieży auta lub szkody całkowitej (szkoda całkowita orzekana, jeśli koszty naprawy wyliczone w oparciu o zasady kosztorysowe wyniosą co najmniej 70% wartości samochodu)
Dodatkowe warunki: polisa działa na terenie Polski. Zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia naliczane są tak jak w przypadku pełnego autocasco.

Sprawdź inne mini AC dostępne w Polsce

Pomoc od ubezpieczyciela tylko po kradzieży samochodu

Kradzież samochodu oznacza nie tylko kłopoty związane z utratą samego auta. Często bywa choćby tak, że w bagażniku pojazdu w chwili kradzieży znajdowały się ważne rzeczy. Tymczasem Mini AC zapewni zazwyczaj odszkodowanie jedynie za utratę samego auta.

Na szczęście na rynku są już dostępne ubezpieczenia zapewniające dodatkowe świadczenie po kradzieży auta. Takie polisy proponują:

 • HDI
 • Link4
 • Warta

Jakie są dokładne warunki takiego ubezpieczenia zapewniającego pomoc po kradzieży samochodu? Sprawdź.

Ubezpieczenie HDI Ekstra 2000

Ubezpieczenie HDI Ekstra 2000 gwarantuje wypłatę 2000 zł na niespodziewane wydatki, które są konieczne po kradzieży samochodu. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić kosztami związanymi z wynajęciem samochodu zastępczego, przejazdami taksówką czy rejestracją kolejnego samochodu.

Polisa jest dodatkiem do ubezpieczenia OC lub pakietu OC i AC w HDI. Kosztuje zaledwie 19 zł za rok.

Ubezpieczenie zapewnia ochronę w całej Europie (również w europejskich częściach Rosji i Turcji) oraz w Maroku, Tunezji i Izraelu.

Ubezpieczenie Pomoc po kradzieży Link4

Ubezpieczenie Pomoc po kradzieży w Link4 to nowa oferta na polskim rynku. Polisa zapewnia:

 • pokrycie wydatków poniesionych w związku z kradzieżą samochodu (zakup rzeczy, które znajdowały się w samochodzie w momencie kradzieży, wynajęcie samochodu zastępczego, przejazdy taksówkami, rejestracja kolejnego auta)
 • pomoc informacyjną po kradzieży (infolinia czynna 24/7. Konsultanci udzielą informacji dotyczących formalności, jakich trzeba dokonać po kradzieży pojazdu, a także przekażą dane kontaktowe do firm wynajmujących pojazdy oraz korporacji taksówkowych)

Należy jednak zwrócić uwagę, że suma tego ubezpieczenia to 2000 zł. Jeżeli więc nawet Twoje dodatkowe wydatki związane z kradzieżą auta przekroczą tę kwotę, nie otrzymasz od Link4 więcej pieniędzy.

Polisa dostępna jest dla osób kupujących w Link4 ubezpieczenie OC lub pakiet OC+AC.

Uwaga!

Świadczenie nie zostanie wypłacone, jeśli:

 • dojdzie do kradzieży pojazdu przekazanego wcześniej innej osobie w celu odsprzedaży na podstawie umowy komisu,
 • doprowadzi się umyślnie do kradzieży pojazdu,
 • kradzież będzie wynikiem rażącego niedbalstwa,
 • zostaną skradzione jedynie elementy lub wyposażenie pojazdu, a nie całe auto.

Ubezpieczenie zapewnia ochronę na terenie Europy, za wyjątkiem terytorium Rosji, Białorusi, Ukrainy oraz Mołdawii.

Ubezpieczenie Warta Ekstra 2000

Warunki ubezpieczenia Warta Ekstra 2000 zapewniającego pomoc po kradzieży samochodu są dokładnie takie same, jak w przypadku polisy HDI Ekstra 2000.

Sprawdź, dlaczego ubezpieczenie OC musi posiadać nawet nieużywane auto

Kiedy warto kupić ubezpieczenie od kradzieży samochodu?

Jak widać, na polskim rynku jest dostępnych wiele opcji ubezpieczenia samochodu tylko od kradzieży. Możliwe jest także dokupienie dodatkowego ubezpieczenia pokrywającego inne wydatki związane z utratą samochodu. Kiedy zatem warto zdecydować się na ubezpieczenie samochodu jedynie od kradzieży zamiast pełnego AC?

Nad taką opcją dobrze jest zastanowić się zawsze wtedy, kiedy mieszkasz w większym mieście, auto parkujesz na ulicy, a ze względu na koszty, nie chcesz kupować pełnego AC. Kradzieże aut są niestety cały czas dość powszechnym zagrożeniem i nikt nie może zagwarantować, że to Twój samochód nie będzie kolejną ofiarą tego procederu.

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu warto wykupić także wtedy, kiedy jesteś młodym kierowcą i w przyszłości planujesz zakup autocasco, ale na razie rezygnujesz z tej polisy ze względu na cenę. Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają bowiem zniżki uzbierane na mini AC w momencie zakupu pełnego autocasco. Kupując więc AC o ograniczonym zakresie, możesz budować dobrą historię ubezpieczeniową.

Ubezpieczenie zapewniające pomoc po kradzieży auta to natomiast dodatek, który nie powinien być decydującym czynnikiem w momencie wyboru polisy. Jeżeli jednak Link4, HDI lub Warta mają dla Ciebie dobrą ofertę OC albo pakietu OC i AC, zastanów się nad dodatkowym poszerzeniem zakresu ochrony.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-03-31

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi - co warto wiedzieć?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu ubezpieczycielowi jest niezbędną czynnością. Wyjaśniamy, jak należy ją wykonać w prawidłowy sposób.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-10-01

Jak odstąpić od umowy ubezpieczenia zawartego na odległość?

Niższa cena i wygoda zakupu to nie jedyne zalety kupna ubezpieczenia przez Internet. Zawierając polisę przez Internet, możesz odstąpić od umowy w ciągu 30 dni, nie podając przyczyn. Jak skutecznie...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-14

Ubezpieczenie AC w MTU24

Uważasz, że ubezpieczenie AC zawsze jest drogie? MTU24 udowodnia, że nie musi tak być. Kilka wariantów polisy pozwoli każdemu znaleźć pasujący zakres ochrony za odpowiednią cenę.

Czytaj więcej
Komentarze