Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Gdzie i dlaczego warto kupić mini AC?

Data publikacji: 2016-07-15

Ponad 13 400 zgłoszeń o kradzieży samochodu otrzymała policja w 2015 r. Jeżeli chcesz zapewnić sobie ochronę w takiej sytuacji, ale nie stać Cię na opłacenie pełnego AC, zastanów się nad wykupieniem mini AC, zwanego niekiedy AC kradzieżowym.

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

Odpowiednią ochronę nowego auta zapewni tylko pełne AC

Wykupienie OC jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu. Inaczej jest z AC rekompensującym koszty uszkodzenia własnego pojazdu. Z zakupienia tej dobrowolnej polisy rezygnuje wielu kierowców, tłumacząc taką decyzję zbyt wysokim kosztem ubezpieczenia. Na rynku znajdziemy jednak także tańsze polisy AC o ograniczonym zakresie ochrony.

Sprawdź, jak wybrać dobre i tanie AC

Takie tzw. mini AC jest produktem bardzo różnorodnym. Praktycznie każdy ubezpieczyclel oferujący polisę tego typu stosuje dla niej inną nazwę, nie mówiąc już o różnicach w zakresie ochrony. Sprawdźmy zatem, co oferują poszczególni ubezpieczyciele.

Kto oferuje mini AC?

W przeciwieństwie do takich standardowych polis jak OC, AC czy Assistance, mini AC nie można wykupić u wszystkich ubezpieczycieli. Dodatkowo wiele z tych towarzystw, które mają w swojej ofercie mini AC, pozwalają na wykupienie go jedynie razem z OC.

Zobacz, kto ma dla Ciebie najtańsze OC

Każde towarzystwo samodzielnie ustala także zakres ochrony takiej polisy. W efekcie u niektórych ubezpieczycieli mini AC chroni jedynie w razie kradzieży, a w innych towarzystwach zapewnia ochronę w wielu różnych sytuacjach, ale tylko pod warunkiem wystąpienia szkody całkowitej.

Z tego powodu przed wyborem konkretnej oferty trzeba zastanowić się, na jakiej ochronie przede wszystkim nam zależy. Czy obawiamy się raczej kradzieży czy zupełnego zniszczenia pojazdu w w wyniku spowodowanej przez siebie kolizji?

Poniżej przedstawiamy porównanie warunków mini AC w poszczególnych towarzystwach:

Nazwa ubezpieczyciela

Nazwa ubezpieczenia
Kradzież Pożar Kolizja z innym pojazdem Polisa dostępna oddzielnie? Uwagi dodatkowe
AXA Direct

Pożar i kradzież
Tak Tak Nie Dostępne jedynie z OC - wypłata odszkodowania wyłącznie przy szkodzie całkowitej
Compensa

AC MINI
Nie Nie Tak Dostępne jedynie z OC - tylko dla samochodów powyżej 10 lat
- tylko dla klientów powyżej 28 lat, z 60% zniżek na OC
- suma ubezpieczenia to 10 000 zł
HDI

Mini GAP
Tak Nie Nie Dostępne tylko w pakiecie OC Turbo - nie obejmuje kradzieży wyposażenia pojazdu
- suma ubezpieczenia to 3 000 zł
Link4

Smart Casco
Tak Tak i inne żywioły W przypadku szkody całkowitej Dostępne jedynie z OC - dokładny zakres ubezpieczenia zależy od wybranego wariantu
- wariant Szkoda Całkowita zapewnia ochronę także w innych sytuacjach całkowitego zniszczenia pojazdu
MTU

MINI AC
Tak Tak Tak Tak - wypłata wyłącznie przy szkodzie całkowitej
- ochrona także w innych sytuacjach wystąpienia szkody całkowitej
PZU

Małe AC
Tak Tak i inne żywioły Nie Tak - odszkodowanie wypłacane także za zniszczenia spowodowane uderzeniem w zwierzę lub będące wynikiem zdemolowania pojazdu przez inną osobę
- tylko dla pojazdów powyżej 3 lat
UNIQA

AC Moto Midi
Tak Tak i inne siły przyrody Nie Tak ---------------
Warta

Auto Ochrona Plus
Tak Nie Nie Dostępne jedynie z OC Komfort - nie obejmuje kradzieży wyposażenia pojazdu
- suma ubezpieczenia to 3 000 zł
You Can Drive

Minicasco
Tak Tak Tak Dostępne jedynie z OC - wypłata wyłącznie przy szkodzie całkowitej
- ochrona także w innych sytuacjach wystąpienia szkody całkowitej


Rozwinięcia wymaga oferta Smart Casco Link4. Wszystko dlatego, że to towarzystwo oferuje aż 5 wariantów mini AC:

 • żywioły
 • kradzież
 • kradzież i żywioły
 • szkoda całkowita i żywioły
 • szkoda całkowita, kradzież i żywioły

Wariant kradzież zapewnia ochronę jedynie w przypadku kradzieży lub rozboju. Wariant żywioły obejmuje szkody wywołane przez pożary, huragany, grad, powódź, lawinę oraz inne siły przyrody.

Dodatkowe wykupienie opcji „szkoda całkowita” rozszerza ochronę o szkody całkowite powstałe w wyniku:

 • kolizji pojazdu z innymi samochodami, osobami, zwierzętami i przedmiotami,
 • działania osób trzecich,
 • wybuchu,
 • nagłego działania czynnika termicznego lub chemicznego
 • i zatopienia.

Kiedy opłaca się zakup mini AC?

Jeżeli właśnie wyjechaliśmy z salonu nowiutkim autem, powinniśmy oczywiście zainwestować w pełne AC. Tylko taka polisa zapewni nam odpowiednią ochronę. Jeżeli jednak nasz samochód ma już kilka lat, a my chcemy ograniczyć wydatki na ubezpieczenie, zastanówmy się nad wyborem Mini AC.

A komu przede wszystkim przyda się mini AC?

- Młodzi kierowcy

Młode osoby muszą zazwyczaj płacić o wiele więcej za OC niż doświadczeni kierowcy. Po zapłaceniu obowiązkowej polisy często stwierdzają, że nie stać ich już na wykupienie pełnego AC. Warto wtedy kupić Mini AC, aby zapewnić sobie choć ograniczoną ochronę.

Dokupienie Mini AC będzie korzystne zwłaszcza wtedy, kiedy okaże się, że znajduje się ono w ofercie towarzystwa, które zaproponowało nam najtańsze OC. A tak się składa, że You Can Drive, Link4 i AXA Direct, czyli firmy oferujące mini AC, jednocześnie bardzo często są tymi towarzystwami, które mają najtańsze propozycje dla młodych kierowców.

Wypróbuj nasze sposoby na tanie OC dla młodych kierowców

- Mieszkańcy dużych miast

Mieszkasz w dużym mieście i parkujesz na ulicy? Prawie wszystkie mini AC zapewniają wypłatę odszkodowania w razie kradzieży, a polisa oferowana przez PZU obejmuje ochroną także zdemolowanie pojazdu przez osoby trzecie.

Przeczytaj, co robić w razie kradzieży auta

- Właściciele starszych samochodów

Twoje auto ma ponad 10 lat, a Ty jesteś doświadczonym kierowcą? Rozważ ofertę AC Mini Compensy. Ta polisa jest skonstruowana w zupełnie inny sposób niż pozostałe prezentowane mini AC. Jej zakres ochrony nie obejmuje kradzieży czy pożaru, ale zapewnia wypłatę odszkodowania w razie kolizji z innym pojazdem (także w przypadku szkody częściowej).

- Ludzie ceniący elastyczność

Mini AC docenią także wszyscy lubiący elastyczność. Mimo że oferta mini AC na polskim rynku nie jest dotychczas zbyt rozbudowana, to jednak pozwala na wybór takiego ubezpieczenia, w którego zakres wchodzą tylko te zagrożenia, które uznamy za najbardziej prawdopodobne i dotkliwe.

Mini AC może być dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy szukają tańszej wersji AC. Będzie tak jednak tylko wtedy, jeżeli przed zakupem konkretnej polisy sprawdzimy, jakie ma ona ograniczenia. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek w postaci odmowy wypłaty odszkodowania w sytuacji, co do której byliśmy pewni, że jest objęta zakresem ochrony.

Tagi:

Komentarze