Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Ubezpieczenie od zalania mieszkania i domu

Data publikacji: 2020-10-29

Zalanie jest jedną ze szkód najczęściej zgłaszanych do ubezpieczycieli. Jakie ubezpieczenie pomoże w takiej sytuacji? Co zrobić po zalaniu, aby nie stracić szansy na odszkodowanie?

Pożółkły sufit, grzyb na zalanej ścianie, zniszczone podłogi, uszkodzony sprzęt – szkody po zalaniu mieszkania mogą sporo kosztować. Tymczasem nie zawsze otrzymasz odszkodowanie od sąsiada z góry. Lepiej więc wcześniej zadbać o ubezpieczenie od zalania. Jaką polisę wybrać?

Spis treści:

 1. Zalanie mieszkania – jak zapobiegać?
 2. Kiedy ochroni ubezpieczenie od zalania?
 3. Co zrobić w razie zalania mieszkania?
 4. Jak można kupić ubezpieczenie mieszkania od zalania?
 5. Jak wybrać ubezpieczenie od zalania domu?
 6. Ubezpieczenie od zalania przez akwarium – czy to możliwe?
 7. Ubezpieczenie od zalania w bloku – jakie są typowe wyłączenia odpowiedzialności?
 8. Ile kosztuje ubezpieczenie od zalania mieszkania?
 9. Jakie inne ubezpieczenia przydadzą się w razie zalania?

Zalanie mieszkania – jak zapobiegać?

Zalanie mieszkania Zalanie mieszkania jest jedną z tych rzeczy, którym zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Oczywiście, nie masz wpływu na to, czy sąsiad z góry będzie pamiętał o zakręceniu kranów, ale możesz zadbać o inne kwestie:

1. Regularnie zlecaj przeglądy instalacji i kontroluj stan urządzeń.

2. Podłączenie najważniejszego sprzętu pozostaw profesjonalistom.

3. Zamontuj elektrozawór w pralce czy zmywarce. Odetnie on dopływ wody, jeśli doszłoby do pęknięcia wężyka.

4. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, zakręć główny zawór.

5. Zamontuj czujnik poziomu wody. Jeżeli poziom wody na podłodze wyniesie więcej niż milimetr, czujnik automatycznie zamknie zawór. Inną opcją jest czujnik zalania wodą, który reaguje, kiedy dojdzie do gwałtownego spadku lub skoku temperatury. Odetnie on dopływ wody i wyłączy wadliwe urządzenie.

6. Wykup ubezpieczenie od zalania domu, aby nie pozostać bez pomocy finansowej, jeśli mimo wszystko woda uszkodzi Twój dom.

Kiedy ochroni ubezpieczenie od zalania?

Przyczyny zalań bywają bardzo różnorodne. Niedokręcony kran, awaria pralki lub zmywarki, usterka instalacji wodociągowej albo gaśniczej, rozbicie akwarium, dziurawy dach, nieszczelny wężyk – możliwości jest wiele i każda z nich może być bardzo niebezpieczna dla Twojego majątku.

Różnorodność przyczyn oznacza też, że różne osoby mogą być odpowiedzialne za zalanie. Możesz to być Ty (jeżeli np. dojdzie do awarii pralki w Twoim mieszkaniu), może to być Twój sąsiad (jeśli np. przez nieuwagę nie dokręci kranu), może być to administrator budynku (jeżeli np. do zalania dojdzie przez dziurawy dach), a niekiedy może być to nawet firma montująca instalację wodno-kanalizacyjną (jeżeli np. zalanie wynika z błędów w montażu). Zależnie od przyczyny należałoby więc od innych osób żądać odszkodowania. Twój sąsiad z góry nie będzie przecież płacił za to, że woda dostała się przez dziurawy dach.

Ustalanie dokładnej przyczyny i osób odpowiedzialnych za zalanie może trwać bardzo długo. Na dodatek może się okazać, że winna osoba nie ma ubezpieczenia OC, z którego mogłoby zostać wypłacone odszkodowanie, a dużych oszczędności też nie posiada. Niekiedy też winna osoba kwestionuje swoją odpowiedzialność. A tymczasem po zalaniu pieniądze potrzebne są od razu.

Dlatego najlepiej posiadać własne ubezpieczenie mieszkania od zalania. Po zalaniu ubezpieczyciel wypłaci Ci pieniądze na naprawę zniszczeń, a potem sam ewentualnie zwróci się z regresem do np. Twojego sąsiada. Ty jednak nie będziesz się musieć tym przejmować.

Przeczytaj także, jak zabezpieczyć się na wypadek, kiedy to Ty będziesz odpowiadać za zalanie sąsiada

Co zrobić w razie zalania mieszkania?

Wracasz do domu po pracy i odkrywasz, że mimo całej Twojej przezorności z sufitu cieknie woda? W takiej chwili nie trać czasu na dywagacje, tylko od razu ruszaj do działania, aby jak najbardziej ograniczyć szkody:

1. Podłóż duże wiadro lub miskę, aby woda nie ściekała na podłogę i Twoje sprzęty.

2. Podejdź do sąsiada z góry i poinformuj go o tym, co się dzieje. Wspólnie sprawdźcie, czy za zalanie winę ponosi awaria instalacji / sprzętu w mieszkaniu sąsiada czy też doszło do uszkodzenia całej instalacji wodnej w bloku.

3. Po wstępnym ustaleniu źródła awarii zakręć zawory, aby odciąć dopływ wody.

4. Powiadom zarządcę budynku o zalaniu.

5. Wróć do mieszkania, aby zająć się dalszym zabezpieczaniem ruchomości i ograniczaniem zniszczeń. Pamiętaj, by robić jedynie to, co jest niezbędne, aby zapobiec powiększaniu się szkód. Samych zniszczeń nie naprawiaj, zanim rzeczoznawca ubezpieczyciela nie dokona przeglądu.

6. Udokumentuj szkody, robiąc dokładne zdjęcia zniszczeń.

7. Przygotuj protokół zalania, który powinien zawierać następujące informacje:

 • data zalania,
 • adres,
 • imię i nazwisko właściciela mieszkania,
 • dokładny opis strat (nazwy przedmiotów, ich szacunkową wartość, rok zakupu. Jeśli posiadasz rachunki zakupu któryś ze zniszczonych sprzętów, dołącz je do protokołu),
 • prawdopodobna przyczyna zalania,
 • dane ewentualnych świadków, którzy mogliby poświadczyć przebieg zdarzenia,
 • podpis administratora budynku oraz właściciela lokalu. Jeśli na miejsce zalania przybyły służby, do protokołu dołącz kopię ich notatki z miejsca zdarzenia.

8. Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela – w OWU znajdziesz informację, ile masz na to czasu. Zazwyczaj czas jest dość ograniczony (3 – 7 dni), więc nie zwlekaj ze zgłoszeniem. Jeśli wina leży jednoznacznie po stronie sąsiada z góry, który posiada OC w życiu prywatnym, możesz zgłosić szkodę od razu do jego ubezpieczyciela. Jeżeli natomiast doszło do awarii całej instalacji, szkodę możesz zgłosić do ubezpieczyciela wspólnoty mieszkaniowej. Zawsze masz też jednak prawo zgłosić szkodę po prostu do swojego ubezpieczyciela, u którego masz wykupione ubezpieczenie mieszkania od zalania.

9. Poczekaj na wizytę rzeczoznawcy.

10. Sprawdź wycenę przygotowaną przez rzeczoznawcę. Nie wahaj się złożyć odwołania, jeśli uważasz, że została ona zaniżona.

11. Odszkodowanie powinno zostać wypłacone w ciągu 30 dni.

Jak można kupić ubezpieczenie mieszkania od zalania?

Na początek należy podkreślić, że ubezpieczenie od zalania nie jest polisą kupowaną samodzielnie, lecz elementem szerszego ubezpieczenia chroniącego dom lub mieszkanie.

Obecnie ubezpieczenie od zalania wchodzi już zazwyczaj w zakres podstawowej polisy nieruchomości. Zwróć jednak uwagę, że minimalna wersja ubezpieczenia domu lub mieszkania chroni zwykle tylko mury i elementy stałe (czyli np. drzwi, okna, pokrycia podłóg). Jeśli chcesz zabezpieczyć także swoje meble i sprzęty, musisz rozszerzyć ochronę o ubezpieczenie ruchomości.

Warto zwrócić uwagę, że ubezpieczenie od zalania mieszkania może wykupić zarówno właściciel, jak i najemca lokalu. Ich polisy będą chronić jednak inne rzeczy. Właściciel mieszkania obejmie ochroną mury, elementy stałe oraz swoje ruchomości. Osoba najmująca mieszkanie zabezpieczy polisą jedynie swoje rzeczy. Dostanie więc odszkodowanie, jeśli np. w wyniku zalania zniszczeniu ulegnie jej laptop.

Pamiętaj, że ubezpieczenie od zalania nie zapewnia ochrony w razie powodzi. Aby być zabezpieczonym także w przypadku tego ryzyka, należy zazwyczaj wykupić specjalne rozszerzenie ochrony.

Co ważne, ubezpieczenie od zalania możesz w prosty sposób kupić online w porównywarce polis mieszkania i domu.

Jak wybrać ubezpieczenie od zalania domu?

Ubezpieczenie od zalania PZU, Generali, Warta czy jeszcze inne?

Wybierając konkretną polisę, zwróć przede wszystkim uwagę na to, czy zalanie jest już zawarte w podstawie ubezpieczenia czy też trzeba zapłacić dodatkową składkę, by rozszerzyć ochronę o to ryzyko.

Sprawdź także w OWU, czy wymieniono w nim jakieś szczególne ograniczenia ochrony. Wyłączenia odpowiedzialności występują w każdej polisie, ale ich liczba i rodzaj mogą być różne.

Zwróć koniecznie uwagę, czy dana polisa zapewnia ochronę przed ryzykiem zalania od razu po opłaceniu składki czy też występuje w niej karencja, czyli czas, kiedy ochrona jest ograniczona.

Nie skupiaj się też jedynie na ochronie przed zalaniem. W końcu Twoim czterem kątom grożą też różne inne niebezpieczeństwa, np. pożar, przepięcie, kradzież. Wybierz więc ubezpieczenie, które gwarantuje możliwie szeroką ochronę. Dobrze, jeśli ubezpieczyciel zobowiązuje się także do pokrycia kosztów usuwania szkód po akcji ratowniczej. Nie będziesz się musiał wtedy martwić, jeśli np. straż pożarna zaleje Twoje mieszkanie w trakcie akcji gaśniczej.

Ubezpieczenie od zalania przez akwarium – czy to możliwe?

Niektóre osoby zastanawiają się, czy ubezpieczenie od zalania przez akwarium jest możliwe. Odpowiedź zawsze znajdziesz w OWU.

Niekiedy ryzyko stłuczenia, rozbicia czy pęknięcia jest zawarte już w podstawowej ochronie, a czasem trzeba dopiero rozszerzyć ochronę o takie zdarzenie.

Ubezpieczenie od zalania w bloku – jakie są typowe wyłączenia odpowiedzialności?

Jakie typowe wyłączenia odpowiedzialności występują w przypadku ubezpieczenia od zalania?

Przede wszystkim odszkodowania nie otrzymasz, jeśli szkoda została spowodowana umyślnie przez Ciebie lub Twojego współlokatora. Ubezpieczenie od zalania nie ochroni Cię też, jeśli do szkody doprowadzisz nieumyślnie, ale będąc pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych środków odurzających.

Pieniądze nie zostaną też wypłacone, jeśli:

 • szkoda spowodowana była złym zabezpieczeniem otworów zewnętrznych (np. okna, drzwi),
 • zalanie zostało spowodowane Twoim zaniedbaniem (np. niedbałością o stan urządzeń wodnokanalizacyjnych),
 • do zalania doszło z powodu użycia nieodpowiednich materiałów budowlanych.

Ile kosztuje ubezpieczenie od zalania mieszkania?

Osoby zastanawiające się, ile kosztuje ubezpieczenie od zalania mieszkania, mogą odetchnąć z ulgą. Standardowa polisa chroniąca mieszkanie kosztuje zwykle 150 – 200 zł rocznie. W porównaniu do wysokości ewentualnych szkód spowodowanych zalaniem to naprawdę znikoma kwota.

Dokładna cena ubezpieczenia od zalania zależy od kilku czynników:

1. Suma ubezpieczenia – powinna ona odpowiadać wartości mieszkania czy domu. Zaniżając sumę ubezpieczenia, zapłacisz odrobinę mniejszą składkę, ale w razie szkody odszkodowanie także zostanie zmniejszone. Oszczędzisz więc kilkanaście złotych, by stracić setki, jak nie tysiące złotych.

2. Zakres ochrony – ubezpieczenie chroniące przed kilkunastoma ryzykami będzie oczywiście nieco droższe niż takie zapewniające pomoc jedynie w kilku, ściśle określonych sytuacjach.

3. Metraż nieruchomości.

4. Lokalizacja mieszkania lub domu.

5. Sposób zabezpieczenia nieruchomości.

Jakie inne ubezpieczenia przydadzą się w razie zalania?

Ubezpieczenie od zalania nie jest jedyną polisą, która przyda Ci się, jeśli woda zniszczy Twoje mieszkanie. W takiej sytuacji warto także posiadać pakiet home assistance.

Taka polisa może Ci zapewnić:

 • wezwanie hydraulika do awarii,
 • organizację i pokrycie kosztów wynajmu lokalu zastępczego lub hotelu, jeśli Twój dom nie nadaje się przez jakiś czas do zamieszkania,
 • transport do i z lokalu zastępczego / hotelu.

Natomiast w sytuacji nieumyślnego zalania przez Ciebie innego mieszkania, pomoże Ci OC w życiu prywatnym.

Zalanie mieszkania może spowodować szkody sięgające kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli nie chcesz walczyć o odszkodowanie z sąsiadem czy zarządcą budynku, zakup wcześniej ubezpieczenie od zalania domu i mieszkania. Zyskasz dzięki temu spokój oraz ochronę na nieprzewidziane sytuacje.

Tagi:

Komentarze