Strona główna  |  Ubezpieczenie turystyczne KL NNW i OC

Ubezpieczenie turystyczne KL NNW i OC

Każdy marzy o spokojnych i beztroskich wakacjach. Wypadki jednak chodzą po ludziach i nawet najlepsze planowanie nie zapobiegnie wszystkim zdarzeniom. W kryzysowej sytuacji pomoże ubezpieczenie turystyczne. Tłumaczymy najważniejsze zagadnienia związane z tą polisą.

Kiedy przyda się ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje zagraniczne Niektóre osoby kojarzą ubezpieczenie turystyczne jedynie z egzotycznymi długimi wyjazdami. Tymczasem taka polisa przyda się w trakcie każdego wyjazdu, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Kluczem jest jednak dopasowanie zakresu ochrony danego ubezpieczenia do potrzeb wynikających z konkretnej wycieczki.

Czy ubezpieczenie z biura podróży wystarczy na wyjazd?

Kupując wycieczkę z biura podróży, ubezpieczenie otrzymujesz w pakiecie. Zanim jednak spokojnie odhaczysz na liście rzeczy do zrobienia punkt „polisa turystyczna”, sprawdź zakres ubezpieczenia. Niestety, produkty dołączane do wycieczek przez biura podróży często miewają bardzo wąski zakres ochrony. Suma ubezpieczenia turystycznego tego typu także bywa bardzo mała.

Może więc się okazać, że lepszym wyborem będzie dokupienie ubezpieczenia o szerszym zakresie ochrony we własnym zakresie.

Jak kupić ubezpieczenie turystyczne?

Umowę ubezpieczenia turystycznego najłatwiej zawrzeć za pośrednictwem Internetu. Porównywarka ubezpieczeń turystycznych umożliwi Ci szybkie sprawdzenie warunków i cen polis w różnych towarzystwach. Jeżeli którąś propozycję uznasz za interesującą, możesz zakupić polisę podróżną online. Dzięki temu znalezienie i kupno ubezpieczenia zajmie ci nie więcej niż kilkanaście minut. A wiadomo przecież, że tuż przed wyjazdem czas jest produktem deficytowym.

Jak skorzystać z porównywarki ubezpieczeń turystycznych? Wystarczy wypełnić krótki formularz, w którym padną pytania o:

 • termin podróży,
 • liczbę podróżujących,
 • kraj wyjazdu,
 • interesujący Cię zakres ochrony.

Kupując polisę za pośrednictwem porównywarki, możesz więc wybrać ubezpieczenie skrojone pod Twoje potrzeby w korzystnej cenie.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne nie jest drogie, zwłaszcza jeśli porównamy jego cenę z kosztem leczenia za granicą. Polisa kosztuje zazwyczaj zaledwie kilka złotych dziennie.

Dokładny koszt ubezpieczenia zależy od:

 • liczby dni obowiązywania polisy,
 • celu wyjazdu,
 • zakresu ochrony.

Podczas gdy na pierwsze dwa czynniki w momencie kupowania polisy nie masz już za bardzo wpływu, to zakres ochrony możesz dość dowolnie modyfikować, zmieniając sumy ubezpieczenia oraz dodając lub usuwając poszczególne klauzule.

Co może zawierać ubezpieczenie turystyczne?

W przypadku polisy turystycznej na wyjazd zagraniczny podstawą, z której nie można zrezygnować, jest ubezpieczenie kosztów leczenia. To dzięki niemu nie trzeba płacić samemu za leczenie w razie wypadku lub choroby. Do tego ubezpieczenia często jest też automatycznie dołączane Assistance (przynajmniej w podstawowym zakresie). Jeżeli natomiast kupujesz ubezpieczenie na wyjazd krajowy, obowiązkowym elementem będzie NNW. Oprócz tego możesz dobrać inne elementy ubezpieczenia, zależnie od swoich potrzeb i możliwości finansowych. Spójrz na poniższą listę, aby przekonać się, jak szeroki masz wybór.

Polisa turystyczna może składać się z ubezpieczenia:

 • kosztów leczenia,
 • assistance,
 • następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym,
 • bagażu,
 • sprzętu sportowego,
 • gotówki wypłaconej z bankomatu,
 • kosztów rezygnacji lub przerwania podróży,
 • biletu lotniczego,
 • kosztów rezygnacji z rezerwacji noclegu,
 • mienia pozostawionego w domu.

Jak działa ubezpieczenie kosztów leczenia?

Ubezpieczenie kosztów leczenia to podstawa zagranicznej polisy turystycznej. Pokryje ono koszty leczenia będącego wynikiem nagłego zachorowania lub wypadku, do którego dojdzie w innym kraju niż Polska. Brak ubezpieczenia turystycznego może skutkować poważnymi obciążeniami finansowymi. Jest tak nawet w krajach europejskich i nawet wtedy, kiedy masz EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą bezpłatnie może wyrobić każda osoba ubezpieczona w NFZ.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego powoduje bowiem jedynie, że jesteś traktowany tak jak obywatel tego kraju, w którym przebywasz (oczywiście pod warunkiem, że jesteś w państwie akceptującym EKUZ). A to oznacza, że jeśli jesteś na nartach w Austrii, masz bezpłatny dostęp do tych usług, które za darmo mają Austriacy i płacisz za to, za co oni również płacą. A dla przykładu w Austrii koszty pomocy udzielanej przez ratowników na narciarskim stoku nie są pokrywane przez państwo. Jeśli masz jedynie EKUZ, musisz więc sam opłacić rachunek sięgający często kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jeśli chcesz mieć gwarancję, że następny wyjazd nie będzie Twoją najdroższą wycieczką w życiu, wykup przed wyprawą ubezpieczenie kosztów leczenia. Co ważne, taka polisa pokryje także koszty leczenia prywatnego i może obowiązywać w krajach, w których EKUZ jest jedynie nic nieznaczącym kawałkiem plastiku.

Zakres ochrony ubezpieczenia kosztów leczenia można rozszerzyć tak, by obejmował również koszty leczenia będące wynikiem:

 • chorób przewlekłych,
 • wypadków, do których dojdzie w czasie uprawiania amatorskich sportów zimowych i letnich (zwróć uwagę, że niektórzy ubezpieczyciele zamieszczają to już w podstawowym zakresie polisy),
 • wypadków, które przydarzą się w trakcie trenowania sportów ekstremalnych,
 • wypadków przy pracy fizycznej.

W ramach ubezpieczenia turystycznego dostępna jest także często klauzula nieoczekiwanego aktu terroru. W jej ramach ubezpieczyciel zapewni pomoc przez określoną liczbę dni (zwykle 7 od daty ataku), pokrywając koszty hospitalizacji i transportu medycznego do określonej kwoty. Pamiętaj, by zawsze sprawdzić dokładne warunki takiej klauzuli.

W przypadku ubezpieczenia turystycznego kluczowe jest wybranie odpowiednio wysokiej sumy ubezpieczenia. Jeśli wybierasz się do jednego z europejskich krajów, powinna Ci wystarczyć kwota w wysokości 200 000 zł. W przypadku podróży na inny kontynent zdecyduj się na sumę wynoszącą co najmniej 300 000 zł. Na wyjazd do jednego z państw, gdzie koszty leczenia są najwyższe (Kanada, USA, Japonia, Australia) przyda się suma w wysokości 500 000 zł. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że suma ubezpieczenia nie wyczerpie się zbyt szybko.

Jaką pomoc zapewnia ubezpieczenie Assistance?

Każde assistance gwarantuje natychmiastową i całodobową pomoc w razie nagłego zdarzenia. To, na czym konkretnie będzie polegać ta pomoc, zależy już jednak od towarzystwa ubezpieczeniowego oraz od wariantu, który wybierzesz.

Ubezpieczenie Assistance może bowiem zapewniać bardzo różnorodne usługi. Od medycznych przez organizacyjne i samochodowe po prawne oraz finansowe. Zazwyczaj też każdy ubezpieczyciel udostępnia kilka wariantów polisy Assistance różniących się zakresem i liczbą usług. Kiedy wybierasz Assistance, nie masz więc wyjścia: jeżeli chcesz wiedzieć, co tak właściwie kupujesz, musisz zajrzeć do OWU.

Niezależnie jednak, jak dokładnie działa Twoje Assistance, zgłoszenie szkody będzie zawsze wyglądało tak samo. Jeżeli w trakcie wyjazdu będziesz potrzebować pomocy ubezpieczyciela, zadzwoń po prostu od razu do całodobowego Centrum Alarmowego i poinformuj towarzystwo ubezpieczeniowe, co się stało i jakiej pomocy potrzebujesz. Pamiętaj, by trzymać się ściśle zaleceń ubezpieczyciela i korzystać z usług firm poleconych przez towarzystwo.

Czy ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków - NNW - przyda się w Polsce?

Podczas gdy ubezpieczenie kosztów leczenia jest polisą, która nie przyda się w Polsce (jeśli oczywiście jesteś ubezpieczony w NFZ), to NNW jest użyteczne także w trakcie krajowych wycieczek. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków zapewnia bowiem świadczenie za uszczerbek na zdrowiu lub śmierć spowodowane wypadkiem. W tym przypadku kluczowa jest definicja nieszczęśliwego wypadku. Jest to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć. NNW często działa na całym świecie.

Wybierając NNW, pamiętaj, że ta polisa ma sens jedynie wtedy, kiedy suma ubezpieczenia jest odpowiednio wysoka. Dzieje się tak dlatego, bo w ramach świadczenia otrzymujesz procent sumy zgodny z procentem uszczerbku na zdrowiu. Tymczasem taki uszczerbek często będzie określony na zaledwie kilka procent. Jeśli suma ubezpieczenia wynosi 10 000 zł, może się więc okazać, że otrzymasz zaledwie 400 zł świadczenia.

Czy warto kupować ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym jest bardzo przydatnym uzupełnieniem polisy turystycznej. Na zachodzie wielu ludzi wykupuje taką ochronę na cały rok. OC w życiu prywatnym chroni Cię wtedy, kiedy przypadkiem wyrządzisz szkodę na osobie trzeciej lub jej mieniu. Odszkodowanie zostanie wtedy wypłacone z ubezpieczenia, a nie z Twojej kieszeni.

Co ważne, OC w życiu prywatnym obejmuje też szkody wyrządzone przez osoby, za które ponosisz odpowiedzialność (możesz na przykład liczyć na pomoc, kiedy Twoje dziecko wybije szybę) oraz zwierzęta znajdujące się pod Twoją opieką (np. kiedy Twój pies pogryzie krzesło w pokoju hotelowym).

Zanim jednak dołączysz ten produkt do swojego pakietu ubezpieczeń turystycznych, sprawdź, czy już go nie posiadasz w ramach polisy mieszkaniowej. Jeśli okaże się, że do Twojego ubezpieczenia nieruchomości dodano OC, zobacz, czy zakres ochrony obejmuje kraj, do którego się wybierasz oraz czy nie ma zbyt dużo wyłączeń odpowiedzialności.

Przed czym chroni ubezpieczenie bagażu?

Ubezpieczenie bagażu zapewnia ochronę w razie uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży bagażu. Nie kupuj go jednak bez namysłu. Ubezpieczenie bagażu jest zazwyczaj obwarowane wieloma wyłączeniami odpowiedzialności, które dotyczą zarówno tego, jakie dokładnie przedmioty obejmuje polisa, jak i tego w jakich sytuacjach jest możliwa wypłata pieniędzy.

Przed zakupem polisy przeczytaj więc uważnie warunki ubezpieczenia, abyś wiedział, jaką polisę tak naprawdę kupujesz i nie rozczarował się w chwili zgłoszenia zdarzenia do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie sprzętu sportowego?

Zazwyczaj ubezpieczenie bagażu nie obejmuje sprzętu sportowego. Jeśli więc wybierasz się na aktywny urlop i wieziesz ze sobą narty czy rakietę tenisową, zastanów się nad zakupem specjalnego ubezpieczenia sprzętu sportowego. Zazwyczaj chroni ono w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży rzeczy. Pamiętaj także, że jeśli uprawiasz sport ekstremalny musisz odpowiednio rozszerzyć zakres polisy.

Ubezpieczenie gotówki wypłaconej z bankomatu

Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się przyciągnąć klientów na różne sposoby. Jednym z nich są ubezpieczenia o wąskim, ale nietypowym zakresie ochrony, dodawane do podstawowej polisy. Takim produktem jest właśnie ubezpieczenie gotówki wypłaconej z bankomatu. Jeżeli niedługo po wypłacie gotówki z bankomatu zostaniesz okradnięty, ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie.

Kiedy przyda się ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania podróży?

Plany mają tendencję do zmieniania się. Niestety niekiedy zmieniają się na gorsze. Czasami trzeba odwołać od dawną planowaną podróż, a bywa tak, że nagła poważna choroba bliskiej osoby, która została w Polsce, zmusza do szybszego powrotu z wakacji. W takiej sytuacji pomoże ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania podróży. Pamiętaj jednak, że to ubezpieczenie zadziała jedynie w ściśle określonych sytuacjach wymienionych przez ubezpieczyciela w OWU.

Jak zadziała ubezpieczenia kosztów rezygnacji lub przerwania wyjazdu?

W razie konieczności rezygnacji z wyjazdu ubezpieczyciel zwróci Ci koszty związane z anulowaniem wszelkich rezerwacji. Jeżeli natomiast musisz wrócić wcześniej z podróży, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty powrotu do domu oraz świadczeń, których nie zdążyłeś wykorzystać.

Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu nie zadziała w przypadku upadłości biura podróży, z którym miałeś jechać na wymarzone wakacje.

Dlatego przed bankructwem biura podróży trzeba zabezpieczyć się samemu. Zanim wykupisz wycieczkę sprawdź, czy dany operator widnieje w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych oraz czy nie znalazł się w bazie jednego z biur informacji gospodarczej (np. Krajowego Rejestru Długów BIG).

Jeżeli mimo wszystko wybrane biuro podróży zbankrutuje, pamiętaj, że masz prawo do zwrotu wpłaconych pieniędzy lub pokrycia kosztów powrotu

Ubezpieczenie biletu lotniczego

Bardzo podobnie do opisywanej powyżej polisy kosztów rezygnacji lub przerwania podróży działa ubezpieczenie biletu lotniczego. W tym przypadku otrzymasz zwrot pieniędzy, jeśli w wyniku nieprzewidzianego zdarzenia nie możesz polecieć. Wybierając ubezpieczenie, zwróć uwagę, czy towarzystwo zapewnia zwrot pełnego kosztu biletu czy też świadczenie jest w jakiś sposób ograniczone.

Ubezpieczenie biletu lotniczego gwarantuje także zazwyczaj odszkodowanie w przypadku opóźnionego lub odwołanego lotu. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji świadczenie bardzo często powinna Ci wypłacić linia lotnicza.

Ubezpieczenie mienia pozostawionego w domu

W ostatnim czasie kolejni ubezpieczyciele zaczęli dodawać nowe ubezpieczenie do polisy podróżnej: ubezpieczenie mienia pozostawionego w domu. Statystyki jednoznacznie pokazują, że czas wakacyjnych wyjazdów jest jednocześnie czasem żniw dla złodziei. Warto zatem dokupić ubezpieczenie, które zapewni odszkodowanie, jeśli w wyniku kradzieży z włamaniem stracisz rzeczy pozostawione w mieszkaniu. Oczywiście nie ma sensu dokupywać takiej polisy, jeśli posiadasz już ubezpieczenie nieruchomości obejmujące ryzyko kradzieży.

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia turystycznego?

Likwidacja szkody z ubezpieczenia kosztów leczenia bardzo często odbywa się w formie bezgotówkowej. Od razu po wypadku kontaktujesz się z centrum alarmowym i informujesz ubezpieczyciela o zdarzeniu. Towarzystwo ubezpieczeniowe kieruje Cię wtedy do odpowiedniej placówki medycznej, z którą rozlicza się już bez Twojego udziału.

Jeśli jednak okoliczności nie pozwalają na natychmiastowy kontakt z ubezpieczycielem, zorganizuj we własnym zakresie pomoc lekarską. Towarzystwo ubezpieczeniowe powiadom natomiast tak szybko, jak to będzie możliwe. Ubezpieczyciel zwróci Ci poniesione koszty, jednak aby tak się stało, musisz je dokładnie udokumentować. Zbieraj więc wszystkie paragony i dokumenty potwierdzające proces leczenia.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne na pewno warto wykupić przed każdą podróżą zagraniczną, zarówno wtedy kiedy wybierasz się na 3 tygodnie do Tajlandii, jak i na weekendowy wypad do Czech.

W Polsce można zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia wtedy, kiedy wyjeżdżasz na dłużej lub planujesz aktywny wypoczynek (np. jazdę na nartach), który zwiększa ryzyko kontuzji. Na wyjeździe krajowym ubezpieczenie przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy nie posiadasz NNW ani OC w życiu prywatnym w ramach innej polisy (np. mieszkaniowej).