Strona główna  |  Wiadomości  |  Polisa turystyczna dla „ekstremalnego” sportowca będzie znacznie droższa

Polisa turystyczna dla „ekstremalnego” sportowca będzie znacznie droższa

Data aktualizacji: 2021-09-23
Ostrożne szacunki wskazują, że tylko połowa Polaków wyjeżdzających na zagraniczne wakacje, kupuje polisę turystyczną. Takie ubezpieczenie bezwzględnie powinny nabyć osoby, które planują uprawianie bardziej ryzykownych dyscyplin sportu (tzw. sportów ekstremalnych lub sportów wysokiego ryzyka). Polisy dla „ekstremalnych” sportowców, są znacznie droższe od typowych ubezpieczeń turystycznych. Spora różnica składki jest widoczna nawet wtedy, gdy porównamy ubezpieczenia z identycznym poziomem sum gwarancyjnych.

Spis treści:

  1. Podwyżka składki za sporty ekstremalne może wynosić nawet 430%
  2. Warto sprawdzić, jak ubezpieczyciel klasyfikuje daną dyscyplinę sportu

Podwyżka składki za sporty ekstremalne może wynosić nawet 430%

Różnice cenowe wynikające z ubezpieczenia osoby uprawiającej sporty ekstremalne, można bardzo dobrze zilustrować na przykładach (patrz poniżej). Warto zwrócić uwagę, że w wariancie 2 mamy do czynienia z tym samym klientem, który jednak zadeklarował uprawianie kitesurfingu podczas jedenastodniowego wyjazdu do Hiszpanii. Turysta z wariantu numer 1 wybiera się na identyczną wycieczkę, ale nie będzie podejmował ryzykownej aktywności sportowej.

Wariant 1

Wspinaczka - sport ekstremalny Ubezpieczyciel zapewnia ochronę dla turysty (29 lat), który nie cierpi na przewlekłe choroby. Ubezpieczony wyjeżdża na 11 dni do Hiszpanii (termin podróży od 12 sierpnia 2016 r. do 22 sierpnia 2016 r.). Klient ubezpieczyciela obecnie znajduje się na terenie Polski. W trakcie urlopu, nie będą uprawiane ryzykowne sporty. Podana stawka uwzględnia jednorazową płatność przez Internet. Klient nie otrzymuje dodatkowych rabatów (np. za inne polisy wykupione u tego samego ubezpieczyciela).

Wariant 2

Ubezpieczyciel zapewnia ochronę dla turysty (29 lat), który nie cierpi na przewlekłe choroby. Ubezpieczony wyjeżdża na 11 dni do Hiszpanii (termin podróży od 12 sierpnia 2016 r. do 22 sierpnia 2016 r.). Klient ubezpieczyciela obecnie znajduje się na terenie Polski. W trakcie urlopu, turysta zamierza uprawiać kitesurfing. Podana stawka uwzględnia jednorazową płatność przez Internet. Klient nie otrzymuje dodatkowych rabatów (np. za inne polisy wykupione u tego samego ubezpieczyciela).
Po uwzględnieniu powyższych założeń okazuje się, że zwyżka składki związana z uprawianiem ryzykownych sportów, wynosi od 200% (Warta) do 431% (UNIQA). Dobrym przykładem cenowych różnic, są polisy oferowane przez firmę AXA (patrz poniższa tabela). Pomimo takich samych sum gwarancyjnych, ubezpieczenie wykupywane przez osobę uprawiającą kitesurfing jest droższe o 420% (243,86 zł zamiast 46,90 zł).

Porównanie ubezpieczenia turystycznego sportów ekstremalnych w pliku PDF

Porównanie ubezpieczenia turystycznego na sporty ekstremalne

Warto sprawdzić, jak ubezpieczyciel klasyfikuje daną dyscyplinę sportu

Amatorzy bardziej ryzykownych sportów przy kupowaniu ubezpieczenia turystycznego, powinni pamiętać nie tylko o zwyżkach cenowych. Bardzo istotna jest również definicja sportów ekstremalnych oraz sportów wysokiego ryzyka. W praktyce, ubezpieczyciele stosują bowiem różne zasady klasyfikowania dyscyplin sportowych. Może się nawet okazać, że dany sport nie jest uznawany przez niektóre firmy, jako ekstremalny. W takiej sytuacji, oczywiście nie ma konieczności zapłacenia wyższej składki.

W związku z powyższym, warto dokładnie sprawdzić, jakie definicje dana firma stosuje w ogólnych warunkach ubezpieczenia (tzw. OWU). Właściwy wybór polisy, chroni przed odmową wypłaty pełnego odszkodowania po wypadku. O takiej przykrej możliwości powinny pamiętać osoby, które mimo ryzykownej aktywności sportowej, wykupują jedynie standardowe polisy turystyczne.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2022-07-26

Odszkodowanie za zgubiony bagaż na lotnisku jest duże?

W okresie wakacyjnym więcej osób pyta o odszkodowanie za zgubiony bagaż na lotnisku. Wyjaśniamy, kiedy taka rekompensata będzie możliwa.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-20

Co zrobić w przypadku kolizji autem z wypożyczalni?

Wynajem aut w czasie wakacji stanowi częste rozwiązanie. Wyjaśniamy zatem, czy wypadek wynajętym autem może skutkować poważnymi kosztami dla kierującego.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2022-07-15

Jakie odszkodowanie za opóźniony lot możemy otrzymać?

Wiele osób pyta, jakie odszkodowanie za opóźniony lot może im przysługiwać. Postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie, które jest szczególnie aktualne w czasie wakacji.

Czytaj więcej
Komentarze