Strona główna  |  Wiadomości  |  Kiedy warto mieć ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Kiedy warto mieć ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Data aktualizacji: 2021-09-09
Polisa OC to nie tylko temat dla kierowców. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może przydać się każdemu z nas w codziennym życiu. Polisa OC w życiu prywatnym ma wiele zalet o ile mądrze ją wybierzemy. Zalałeś mieszkanie sąsiadowi? Twoje dziecko rozbiło szybę w szkole? Pies ugryzł przechodnia w trakcie spaceru? A może potrąciłeś pieszego w czasie jazdy na rowerze? Z ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym poczujesz się pewniej w powyższych nieprzyjemnych sytuacjach.

ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Wcale nie tak rzadko zawieramy polisę OC w życiu prywatnym – zwykle w formie dodatku do ubezpieczenia mieszkania lub, coraz częściej, szkolnego ubezpieczenia NNW dziecka. Polisa może nas chronić nie tylko w takich sytuacjach jak zalanie mieszkania sąsiadom czy uszkodzenie przez dziecko szkolnej umywalki. O jakich sytuacjach mowa?

OC w życiu prywatnym – zakres ochrony ubezpieczeniowej

Ubezpieczenie OC zapewnia ochronę w sytuacjach, gdy w związku z czynnościami w życiu prywatnym lub posiadaniem mienia ubezpieczony jest zobowiązany do naprawienia wyrządzonej szkody. Decydując się na szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej możemy być ubezpieczeni w następujących sytuacjach:

  • zalanie mieszkania sąsiada z dołu na skutek pozostawienia odkręconego kranu czy awarii w trakcie prania;
  • wybicie szyby (lub inne zniszczenia) spowodowane przez dziecko w trakcie zabawy stłuczenie czy zniszczenie przedmiotów w sklepie
  • potrącenie pieszego w trakcie jazdy na rowerze, zarysowanie cudzego auta - spowodowanie urazów innych osób podczas uprawiania sportów np. jazdy na nartach, grze w piłkę nożną itd.
  • wyrządzenie szkód na osobie lub mieniu przez zwierzęta domowe np. ugryzienie gościa, zniszczenie wartościowych przedmiotów przez czworonoga
  • wyrządzenie szkody w związku z używaniem sprzętu pływającego np. żaglówki wypożyczonej w czasie urlopu

Zakres ochrony ubezpieczeniowej może obejmować ubezpieczonego, ale również jego bliskich czy osoby zatrudnione do pomocy w gospodarstwie domowym, sprawujące opiekę nad osobami starszymi lub dziećmi. Polisa może obowiązywać na terenie miasta, całego kraju lub nawet poza jego granicami.

Zanim kupisz OC w życiu prywatnym

Nie sztuką jest narzekać na ceny polis oraz problemy przy wypłacaniu odszkodowań. Sztuką jest wybrać takie ubezpieczenie, z którego będziemy zadowoleni. Aby kupić dobre OC w życiu prywatnym musimy zastanowić się na jakiej ochronie najbardziej nam zależy i uważnie czytać warunki umowy.

  • Jeżeli chcemy być kompleksowo ubezpieczeni, bądźmy ostrożni w stosunku do polis OC będących dodatkami do ubezpieczenia mieszkania czy NNW dziecka. Zwykle są to ubezpieczenia o wąskim zakresie ochrony, a więc np. nie będą zapewniać ochrony w związku z używaniem sprzętu pływającego czy też będą działały jedynie na terenie miasta. Przeczytajmy zatem warunki umowy i dopytajmy czy istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o interesujące nas zagadnienia.

  • Koniecznie zapoznajmy się z listą wyłączeń odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Żyjesz w konkubinacie? Czy twój partner w myśl umowy ubezpieczeniowej uznawany jest za osobę bliską? Polisa obejmuje szkody wyrządzone przez zwierzęta? Upewnij się o jakich zwierzętach mowa! W przypadku psów niejednokrotnie trzeba płacić dodatkową składkę. Pomoc domowa w trakcie prania zalała mieszkanie sąsiada z dołu? Jeżeli zatrudniasz osoby do pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego czy opiekunki do dzieci, sprawdź czy ubezpieczyciel wypłaci ewentualną rekompensatę, gdy szkody zostaną spowodowane przez osobę trzecią pracującą w twoim domu.

  • Nie oszczędzajmy na sumie gwarancyjnej. 30 000 zł to niedużo. Jeżeli wyrządzimy szkodę osobie trzeciej w czasie uprawiania sportów np. jazdy na nartach, koszty leczenia poszkodowanego mogą być spore i wtedy przyjdzie nam dopłacić z własnej kieszeni za rehabilitację czy inne wydatki związane z powrotem poszkodowanego do zdrowia.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-28

Czy podróżując z pijanym kierowcą tracimy szansę na odszkodowanie?

Wiele osób świadomie wsiada do auta prowadzonego przez nietrzeźwego kierowcę. Wyjaśniamy, czy takie osoby dostaną pełne odszkodowanie z OC, jeżeli dojdzie do wypadku.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-28

Jak kupić ubezpieczenie OC w weekend lub święta?

Niektóre osoby muszą koniecznie kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC w dzień wolny od pracy. W takiej sytuacji na pomoc przychodzi Internet.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-09-25

Co trzeba wiedzieć o UFG?

Z istnienia UFG, czyli Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, kierowcy cieszą się, otrzymując odszkodowanie, gdy sprawca wypadku ucieknie z miejsca zdarzenia. Z mniejszą sympatią myślą o tej...

Czytaj więcej
Komentarze
Ola
2012-10-15 10:33
@W.H. Bo taka polisa o jakiej mówią w artykule to OC kupowane osobno, z pełnym zakresem ochrony, a nie jakiś dodatek do mieszkaniówki.
odpowiedz
W. H.
2012-10-01 09:25
Miałem kiedyś OC w życiu prywatnym ale to było dziadostwo. Nic tam o rowerze nie było. No ale było bardzo tanie i jako dodatek do mieszkaniowej polisy, to może dlatego.
odpowiedz