Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Kiedy warto mieć ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Ostatnia aktualizacja: 2021-09-09

Polisa OC to nie tylko temat dla kierowców. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może przydać się każdemu z nas w codziennym życiu. Polisa OC w życiu prywatnym ma wiele zalet o ile mądrze ją wybierzemy. Zalałeś mieszkanie sąsiadowi? Twoje dziecko rozbiło szybę w szkole? Pies ugryzł przechodnia w trakcie spaceru? A może potrąciłeś pieszego w czasie jazdy na rowerze? Z ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym poczujesz się pewniej w powyższych nieprzyjemnych sytuacjach.

ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Wcale nie tak rzadko zawieramy polisę OC w życiu prywatnym – zwykle w formie dodatku do ubezpieczenia mieszkania lub, coraz częściej, szkolnego ubezpieczenia NNW dziecka. Polisa może nas chronić nie tylko w takich sytuacjach jak zalanie mieszkania sąsiadom czy uszkodzenie przez dziecko szkolnej umywalki. O jakich sytuacjach mowa?

Spis treści:

 1. OC w życiu prywatnym – zakres ochrony ubezpieczeniowej
 2. Zanim kupisz OC w życiu prywatnym

OC w życiu prywatnym – zakres ochrony ubezpieczeniowej

Ubezpieczenie OC zapewnia ochronę w sytuacjach, gdy w związku z czynnościami w życiu prywatnym lub posiadaniem mienia ubezpieczony jest zobowiązany do naprawienia wyrządzonej szkody. Decydując się na szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej możemy być ubezpieczeni w następujących sytuacjach:

 • zalanie mieszkania sąsiada z dołu na skutek pozostawienia odkręconego kranu czy awarii w trakcie prania;
 • wybicie szyby (lub inne zniszczenia) spowodowane przez dziecko w trakcie zabawy stłuczenie czy zniszczenie przedmiotów w sklepie
 • potrącenie pieszego w trakcie jazdy na rowerze, zarysowanie cudzego auta - spowodowanie urazów innych osób podczas uprawiania sportów np. jazdy na nartach, grze w piłkę nożną itd.
 • wyrządzenie szkód na osobie lub mieniu przez zwierzęta domowe np. ugryzienie gościa, zniszczenie wartościowych przedmiotów przez czworonoga
 • wyrządzenie szkody w związku z używaniem sprzętu pływającego np. żaglówki wypożyczonej w czasie urlopu

Zakres ochrony ubezpieczeniowej może obejmować ubezpieczonego, ale również jego bliskich czy osoby zatrudnione do pomocy w gospodarstwie domowym, sprawujące opiekę nad osobami starszymi lub dziećmi. Polisa może obowiązywać na terenie miasta, całego kraju lub nawet poza jego granicami.

Zanim kupisz OC w życiu prywatnym

Nie sztuką jest narzekać na ceny polis oraz problemy przy wypłacaniu odszkodowań. Sztuką jest wybrać takie ubezpieczenie, z którego będziemy zadowoleni. Aby kupić dobre OC w życiu prywatnym musimy zastanowić się na jakiej ochronie najbardziej nam zależy i uważnie czytać warunki umowy.

 • Jeżeli chcemy być kompleksowo ubezpieczeni, bądźmy ostrożni w stosunku do polis OC będących dodatkami do ubezpieczenia mieszkania czy NNW dziecka. Zwykle są to ubezpieczenia o wąskim zakresie ochrony, a więc np. nie będą zapewniać ochrony w związku z używaniem sprzętu pływającego czy też będą działały jedynie na terenie miasta. Przeczytajmy zatem warunki umowy i dopytajmy czy istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o interesujące nas zagadnienia.

 • Koniecznie zapoznajmy się z listą wyłączeń odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Żyjesz w konkubinacie? Czy twój partner w myśl umowy ubezpieczeniowej uznawany jest za osobę bliską? Polisa obejmuje szkody wyrządzone przez zwierzęta? Upewnij się o jakich zwierzętach mowa! W przypadku psów niejednokrotnie trzeba płacić dodatkową składkę. Pomoc domowa w trakcie prania zalała mieszkanie sąsiada z dołu? Jeżeli zatrudniasz osoby do pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego czy opiekunki do dzieci, sprawdź czy ubezpieczyciel wypłaci ewentualną rekompensatę, gdy szkody zostaną spowodowane przez osobę trzecią pracującą w twoim domu.

 • Nie oszczędzajmy na sumie gwarancyjnej. 30 000 zł to niedużo. Jeżeli wyrządzimy szkodę osobie trzeciej w czasie uprawiania sportów np. jazdy na nartach, koszty leczenia poszkodowanego mogą być spore i wtedy przyjdzie nam dopłacić z własnej kieszeni za rehabilitację czy inne wydatki związane z powrotem poszkodowanego do zdrowia.

Tagi:

Komentarze

2012-10-15 10:33

Ola

@W.H. Bo taka polisa o jakiej mówią w artykule to OC kupowane osobno, z pełnym zakresem ochrony, a nie jakiś dodatek do mieszkaniówki.

2012-10-01 09:25

W. H.

Miałem kiedyś OC w życiu prywatnym ale to było dziadostwo. Nic tam o rowerze nie było. No ale było bardzo tanie i jako dodatek do mieszkaniowej polisy, to może dlatego.