Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy podróżując z pijanym kierowcą tracimy szansę na odszkodowanie?

Czy podróżując z pijanym kierowcą tracimy szansę na odszkodowanie?

Data aktualizacji: 2021-09-28
Wiele osób świadomie wsiada do auta prowadzonego przez nietrzeźwego kierowcę. Wyjaśniamy, czy takie osoby dostaną pełne odszkodowanie z OC, jeżeli dojdzie do wypadku.

Nietrzeźwi kierowcy wciąż niestety nie stanowią rzadkości na polskich drogach. Taki wniosek można wysnuć po przeanalizowaniu statystyk za 2018 rok, które niedawno opublikowała polska Policja. Policyjne dane wskazują, że po przeprowadzeniu około 16,5 miliona kontroli trzeźwości zostało ujawnionych prawie 105 000 przypadków prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Warto zdawać sobie sprawę, że liczba nietrzeźwych kierowców jest znacznie większa, ponieważ policjantom udaje się zidentyfikować tylko część takich osób. Wraz z nimi często podróżują znajomi lub krewni. Tacy dobrowolni pasażerowie powinni wiedzieć, że w razie wypadku czekają ich sankcje ze strony ubezpieczyciela.

Obniżkę świadczenia wypłaconego z OC nietrzeźwego sprawcy wypadku można oczywiście kwestionować. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że sądy często przychylają się do stanowiska zakładu ubezpieczeń.

Spis treści:

  1. Kiedy poszkodowany przyczynia się do szkody?
  2. To ubezpieczyciel ma udowodnić przyczynienie się do szkody
  3. Wypłata z OC sprawcy może zostać pomniejszona o 30% - 50%
  4. Wypadek małoletniej osoby a przyczynienie się do szkody
  5. Podróż z kierowcą znajdującym się pod wpływem alkoholu jako element przyczynienia się do szkody - przykłady orzecznictwa sądowego

Kiedy poszkodowany przyczynia się do szkody?

Pijany kierowca prowadzący samochód po spożyciu alkoholu Sankcje finansowe dla pasażerów podróżujących z pijanym kierowcą to przykład zastosowania przepisów związanych z tak zwanym przyczynieniem się do szkody. Zakłady ubezpieczeń, wskazując częściową odpowiedzialność poszkodowanego za rozmiar i wartość szkód, powołują się na artykuł 362 kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 362 KC:

jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron.

Warto wiedzieć, że artykuł 362 kodeksu cywilnego znajduje zastosowanie również w przypadku wielu szkód niekoniecznie związanych z ruchem drogowym. Przykład stanowi sytuacja, w której nietrzeźwa osoba weszła na słup i uległa porażeniu prądem.

Jeżeli natomiast chodzi o sprawy dotyczące obowiązkowych polis dla kierowców, to kwestia przyczynienia się do szkody jest często uwzględniana również wtedy, gdy pasażer w chwili wypadku nie posiadał zapiętych pasów bezpieczeństwa - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jak działa klauzula alkoholowa w ubezpieczeniach turystycznych

To ubezpieczyciel ma udowodnić przyczynienie się do szkody

W nawiązaniu do powyższych informacji warto przypomnieć, że to zakład ubezpieczeń musi przedstawić dowody potwierdzające bezpośredni związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy nagannym postępowaniem poszkodowanej osoby i powstaniem lub powiększeniem szkody ubezpieczeniowej.

Taki obowiązek ubezpieczyciela, skutkujący powstaniem ciężaru dowodowego po jego stronie, wynika z artykułu 6 kodeksu cywilnego - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, czy pasażer Ubera otrzyma odszkodowanie z OC w razie wypadku

Wypłata z OC sprawcy może zostać pomniejszona o 30% - 50%

Sprawy związane z przyczynieniem się do szkody przez pasażera samochodu często trafiają na sądową wokandę. Wynika to z faktu, że poszkodowani albo ich krewni nie chcą się pogodzić z decyzją zakładu ubezpieczeń ograniczającą świadczenie za szkody osobowe na przykład o 30% - 50%. W takiej sytuacji sąd musi sprawdzić, czy działanie lub zaniechanie poszkodowanej osoby rzeczywiście było obiektywnie nieprawidłowe i przyczyniło się do powstania szkody albo powiększenia rozmiaru szkody.

Następnie sąd powinien ustalić, jaki procentowy poziom pomniejszenia wszystkich świadczeń wypłacanych przez ubezpieczyciela (zadośćuczynienia, odszkodowania, renty i zwrotu kosztów) jest adekwatny do odpowiedzialności poszkodowanej osoby - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wyrok związany z przyczynieniem się poszkodowanego do szkody (np. poprzez podróż z nietrzeźwym kierowcą) powinien uwzględniać wcześniejsze orzecznictwo sądowe.

Eksperci Ubea.pl w poniższej tabeli zaprezentowali przykłady takiego orzecznictwa. Wskazują one, że w przypadku podróży z pijanym kierowcą orzeczona obniżka świadczeń ubezpieczyciela może wynosić 30% - 50%. Zdarzają się nawet bardziej surowe wyroki sądów (zobacz np. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 16 listopada 2017 r.). Warto pamiętać, że kluczowe znaczenie mają jednak zawsze okoliczności konkretnej sprawy - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wypadek małoletniej osoby a przyczynienie się do szkody

O znaczeniu szczegółowych okoliczności każdej sprawy bardzo dobrze świadczy Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 6 lipca 2018 roku (sygn. akt I ACa 1575/17). W ramach wspomnianego orzeczenia krakowski sąd słusznie uznał, że świadczenie dla ofiary wypadku drogowego liczącej w dniu tej kolizji zaledwie dwa lata nie powinno zostać pomniejszone ze względu na zaniedbania rodziców (prowadzenie auta przez pijanego ojca bez uprawnień i niezapewnienie dziecku fotelika).

Warto podkreślić, że w analizowanej sprawie zakład ubezpieczeń określił stopień przyczynienia się do szkody na 90%. Stanowi to dowód, że instytucja przyczynienia się do szkody czasem bywa nadużywana przez ubezpieczycieli - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, jak uzyskać wysokie odszkodowanie z OC za szkody osobowe

Podróż z kierowcą znajdującym się pod wpływem alkoholu jako element przyczynienia się do szkody - przykłady orzecznictwa sądowego


Data, miejsce wydania i sygnatura wyroku Orzeczony stopień przyczynienia się do szkody przez poszkodowanego
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 grudnia 1985 r. (sygn. akt IV CR 398/85) 30%
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 2 sierpnia 2012 r. (sygn. akt I ACa 322/12) 50%
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 6 maja 2015 r. (sygn. akt I ACa 936/14) 30%
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 18 listopada 2015 r. (sygn. akt I ACa 624/15) 80%
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 marca 2017 r. (sygn. akt I CSK 213/16) 50%
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 16 listopada 2017 r. (sygn. akt VI ACa 1024/16) 70%


Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie wyroków sądowych

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-12-21

Współwina za wypadek wyklucza odszkodowanie z OC?

Współodpowiedzialność za wypadek drogowy zdarza się dość często. Sprawdzamy, jak w takiej sytuacji wyglądają perspektywy wypłaty odszkodowania z OC.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-09-25

Wypadek samochodowy – co zrobić? Instrukcja krok po kroku

Wypadki drogowe to nadal bardzo duży problem w Polsce. W samym 2019 r. miało miejsce ponad 30 000 takich zdarzeń. Czy wiesz, jak się zachować w razie wypadku? Sprawdź, co krok po kroku należy...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-12-23

Kolizja drogowa - jak się zachować po zdarzeniu i uzyskać odszkodowanie?

Zachowanie po kolizji drogowej jest ważne nie tylko z punktu widzenia prawa drogowego i prawa karnego. Prawo ubezpieczeniowe także wprowadza pewne zasady.

Czytaj więcej
Komentarze