Strona główna  |  Wiadomości  |  Roczne ubezpieczenie turystyczne – kiedy się opłaca?

Roczne ubezpieczenie turystyczne – kiedy się opłaca?

Data publikacji: 2021-04-22
Wyjeżdżasz często za granicę? Lubisz spontaniczność? W takim przypadku może Cię skusić roczne ubezpieczenie turystyczne, które zapewni ochronę przez wszystkie 12 miesięcy. Czy jednak taka roczna polisa turystyczna jest opłacalna?

Każdy z nas zna zapewne przynajmniej jedną taką osobę, która żyje praktycznie od wyjazdu do wyjazdu. Ledwo wróci z Hiszpanii, a już przepakowuje walizkę i rusza do Turcji albo Ekwadoru. Żyjąc w rozjazdach, łatwo zapomnieć o zakupie kolejnej polisy turystycznej. Ubezpieczyciele proponują więc roczne ubezpieczenie turystyczne, które wystarczy zakupić jeden raz, aby cieszyć się ochroną przez 12 miesięcy.

Jak działa roczne ubezpieczenie podróżne?

Podróż do USA Zgodnie z nazwą roczna polisa turystyczna jest ważna przez 12 miesięcy i może objąć wiele wyjazdów zagranicznych. Jedynym ograniczeniem jest zazwyczaj maksymalna długość pojedynczego wyjazdu. Dla przykładu Generali oferuje ubezpieczenie roczne z powrotami, w przypadku którego jedna podróż nie może być dłuższa niż 60 dni. Po takim wyjeździe trzeba wrócić do kraju przynajmniej na jeden dzień, aby polisa turystyczna nadal Cię chroniła.

Krótkoterminowe ubezpieczenie turystyczne można zakupić u praktycznie każdego ubezpieczyciela. Z roczną polisą jest jednak inaczej. Tylko niektóre firmy mają w swojej ofercie taki produkt. Ubezpieczenie roczne za granicą proponują m.in. ERGO Hestia, Generali oraz PZU.

Jak wybrać roczne ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając roczną polisę podróżną, warto zwrócić uwagę na podobne kwestie jak w przypadku wyboru ubezpieczenia turystycznego na krótką podróż. Sprawdź:

 1. Zakres ochrony – pamiętaj, że roczne ubezpieczenie powinno Ci zapewnić pomoc na różnego typu wyjazdach. Najlepiej więc wybrać taką polisę, która już w podstawowym pakiecie zapewnia rozbudowany zakres usług.
 2. Zakres terytorialny – roczne ubezpieczenie turystyczne jest przeznaczone przede wszystkim dla zapalonych globtroterów. Ubezpieczyciele proponują więc często ochronę na cały świat. Jeśli masz jednak pewność, że w ciągu najbliższego roku nie będziesz wyjeżdżać poza Europę, możesz postawić na polisę zapewniającą pomoc jedynie na naszym kontynencie.
 3. Koszty transportu – transport do kraju po wypadku może być bardzo drogi. Najlepiej więc wybrać takie ubezpieczenie roczne za granicą, w którym cena transportu nie pomniejsza sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.
 4. Sumy ubezpieczenia – powinny być na tyle wysokie, by zapewniać wystarczającą pomoc w różnych krajach. Zwróć uwagę, w jakiej walucie są określone limity oraz sprawdź, czy suma ubezpieczenia będzie pomniejszana o każde wypłacone odszkodowanie.
 5. Sport – planujesz aktywny wypoczynek? Kupując roczne ubezpieczenie turystyczne, sprawdź, jakie dyscypliny sportowe są objęte zakresem polisy. Inaczej może się okazać, że przed kolejną wyprawą będziesz musiał dokupić oddzielne ubezpieczenie, które zapewni ochronę w trakcie uprawiania sportu ekstremalnego.

Jakie roczne polisy podróżne są dostępne w Polsce?

Roczne ubezpieczenie turystyczne nie jest w Polsce bardzo popularnym produktem. Obecnie oferuje je jedynie kilka firm. Przedstawiamy trzy wybrane roczne polisy turystyczne. Sprawdź ich zalety, wady oraz koszt.

Roczne ubezpieczenie turystyczne Multi-trip ERGO – na częste i niezbyt długie wyjazdy

Roczne ubezpieczenie turystyczne od ERGO Hestii zapewnia ochronę na całym świecie i nie ogranicza liczby wyjazdów, na które można się wybrać w ciągu 12 miesięcy. Ubezpieczyciel stawia jednak warunek, że pojedyncza podróż nie może trwać dłużej niż 40 dni. Jeśli więc planujesz dwumiesięczne wakacje, skorzystaj z innej opcji ubezpieczenia.

ERGO Hestia proponuje 3 pakiety różniące się zakresem ochrony oraz limitami. Każdy z wariantów zawiera jednak następujące ubezpieczenia:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia (w najbardziej rozbudowanym pakiecie suma wynosi 100 000 euro)
 • pokrycie kosztów transportu (w najlepszym pakiecie ERGO Hestia nie daje żadnego limitu na to świadczenie)
 • NNW
 • ubezpieczenie bagażu
 • Assistance

Drugi i trzeci wariant rocznego ubezpieczenia obejmują także:

 • OC w życiu prywatnym,
 • pokrycie kosztów ratownictwa,
 • pokrycie kosztów przerwania podróży.

Potrzebujesz jeszcze szerszej ochrony?

 • ubezpieczenie uprawiania sportów wysokiego ryzyka,
 • rozszerzenie ubezpieczenia kosztów leczenia i transportu o szkody powstałe na skutek pandemii.

Co ważne, roczne ubezpieczenie turystyczne od ERGO Hestii jest przeznaczone tylko dla osób, które nie ukończyły jeszcze 65 lat. Pamiętaj także, że ta polisa nie zapewnia odszkodowania za wypadki będące skutkiem pracy fizycznej za granicą.

Ile kosztuje roczna polisa podróżna ERGO Hestia? Za najtańszy pakiet bez żadnych rozszerzeń zapłacisz 298 zł. Im większy zakres i limity, tym wyższa cena.

Ubezpieczenie Generali na cały rok – dla ceniących wygodę

Generali proponuje roczne ubezpieczenie turystyczne w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to roczna polisa, a drugi ubezpieczenie roczne z powrotami. To nieco tańsza opcja, ale musisz pamiętać, że pojedyncza podróż nie może potrwać dłużej niż 60 dni.

 • ubezpieczenie kosztów leczenia (nawet do 1 200 000 zł) – co ważne koszty zostaną pokryte także w przypadku zaostrzenia choroby przewlekłej za granicą
 • organizacja i pokrycie kosztów transportu do placówki medycznej oraz do Polski – co ważne te koszta nie wpływają na wysokość sumy ubezpieczenia
 • zdalne konsultacje z lekarzem po polsku – usługa dostępna przez całą dobę
 • Assistance
 • NNW
 • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego
 • OC w życiu prywatnym
 • pokrycie kosztów będących efektem odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej, anulowania biletu podróżnego czy noclegu.

Dodatkowo roczne ubezpieczenie podróżne możesz rozszerzyć o ochronę w przypadku następujących ryzyk:

 • wykonywanie pracy fizycznej
 • amatorskie uprawianie narciarstwa, snowboardu, sportów wysokiego ryzyka
 • wyczynowe lub zawodowe uprawianie sportu
 • pasywny udział w wojnie lub aktach terroru.

Ubezpieczenie roczne z powrotami spodoba się osobom, które doceniają spokój. W razie wypadku Generali zapewnia bowiem bezgotówkową likwidację szkód. Ubezpieczyciel wskaże Ci placówkę medyczną, w której otrzymasz pomoc i następnie sam rozliczy się z danym ośrodkiem.

Ile kosztuje roczna polisa podróżna Generali? Ubezpieczyciel nie podaje dokładnych kosztów, ponieważ wysokość składki zależy od tego, jaki wariant, rozszerzenia oraz limity ubezpieczeń wybierzesz. Konkretną ofertę możesz poznać, dzwoniąc do konsultanta towarzystwa.

Ubezpieczenie PZU Bezpieczny Powrót – dla miłośników aktywnego wypoczynku

Ubezpieczenie turystyczne roczne PZU ma nieco inny zakres ochrony niż ten proponowany przez Generali czy ERGO Hestię. PZU swoją polisę dedykuje bowiem miłośnikom górskich wypraw i aktywnego wypoczynku. Ubezpieczenie Bezpieczny Powrót zostało przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu i zawiera te polisy, które są kluczowe dla pasjonatów gór, zarówno tych bardzo wysokich, jak i tych nieco niższych.

Na pokrycie jakich kosztów można liczyć w ramach polisy PZU Bezpieczny Powrót? To roczne ubezpieczenie turystyczne obejmuje:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia
 • ubezpieczenie kosztów akcji ratunkowej oraz transportu do kraju
 • OC w życiu prywatnym
 • ubezpieczenie bagażu
 • ubezpieczenie pomocy prawnej.

Zwróć uwagę, że w podstawowej wersji tej polisy nie zawarto NNW. Roczne ubezpieczenie za granicą można jednak rozszerzyć o ten dodatek. Podobnie jest z pokryciem kosztów leczenia chorób przewlekłych.

Ubezpieczenie turystyczne roczne PZU jest oferowane w dwóch wariantach, które jednak różnią się jedynie poziomem sum gwarancyjnych. Polisa od największego polskiego ubezpieczyciela zapewnia ochronę prawie na całym świecie. Z ochrony wyłączono tylko obszar Arktyki, Antarktydy oraz Grenlandii. Co ważne, ubezpieczenie działa także w górach do wysokości aż 6000 m n.p.m. Osoby planujące zdobycie jeszcze wyższych szczytów mogą rozszerzyć ochronę tak, aby obejmowała ona także góry o wysokości do 7600 m n.p.m.

Pamiętaj, że maksymalna długość pojedynczej wyprawy chronionej w ramach tego ubezpieczenia to 8 tygodni. Co zrobić, jeśli planujesz dłuższy wyjazd? Możesz wykupić rozszerzenie ochrony, aby obejmowała ona także podróże trwające do 16 tygodni.

Zwróć uwagę, że ubezpieczenie od PZU nie zapewnia ochrony w przypadku zdarzeń, do których doszło pod wpływem alkoholu ani takich będących skutkiem wypadku w trakcie wykonywania pracy fizycznej.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne roczne PZU? Tańszy wariant bez żadnych rozszerzeń kosztuje 253 zł. Osoby będące członkami Polskiego Związku Alpinizmu oraz ratownicy GOPR mają prawo do zniżki na zakup polisy.

Kiedy warto kupić roczne ubezpieczenie turystyczne?

Roczne ubezpieczenie turystyczne to z pewnością wygodna opcja. Opłacasz raz składkę i masz spokój na 12 miesięcy. Przed wyjazdem, spontanicznym czy zaplanowanym, nie musisz tracić czasu na przeglądanie ofert ani na kupowanie polisy. Nie przejmujesz się też potencjalną karencją ubezpieczeniową. O wyjeździe możesz zdecydować w ciągu godziny, a i tak będziesz chroniony przez całą podróż.

Czy jednak roczna polisa podróżna jest na pewno opłacalna? Wszystko zależy od liczby i długości zagranicznych wyjazdów planowanych na dany rok. Zanim kupisz roczne ubezpieczenie podróżne, wejdź na kalkulator podróżny i sprawdź, ile mniej więcej będą kosztować pojedyncze polisy na poszczególne wyjazdy, które planujesz w danym roku. Przekonasz się wtedy, czy ubezpieczenie roczne jest dobrą opcją dla Ciebie.

Pamiętaj też, że kupując roczne ubezpieczenie turystyczne, musisz zdecydować się na jeden wariant polisy. Nie możesz więc dopasowywać warunków ani wysokości sum pod konkretny wyjazd. Może się to okazać niezbyt opłacalne, jeśli ochronę od sportów ekstremalnych oraz bardzo wysoką sumę kosztów leczenia potrzebujesz tylko na jedną wyprawę do Nepalu.

Dodatkowo, roczna polisa turystyczna jest jak na razie oferowana w Polsce jedynie przez kilku ubezpieczycieli. Jeśli chcesz mieć większy wybór towarzystw ubezpieczeniowych, postaw na krótkoterminowe ubezpieczenie turystyczne.

Roczne ubezpieczenie podróżne to wygodna opcja, która pozwoli zaoszczędzić wiele czasu i stresu. Zanim jednak z niej skorzystasz, wejdź na kalkulator polis turystycznych i sprawdź, co Ci się bardziej opłaca pod względem finansowym.

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-06-22

Szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy dziecku na koloniach?

Co roku wiele dzieci wyjeżdża na letnie kolonie. Czy na taki wyjazd wystarczy szkolna polisa NNW? Czy też rodzice takich uczniów powinni zakupić dodatkowe ubezpieczenie?

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-31

Ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe

Weekend w Czechach? Tydzień w Grecji? Dwutygodniowy urlop w Hiszpanii? Miesięczny wojaż po Ameryce Południowej? Niezależnie od tego gdzie jedziesz, ubezpieczenie turystyczne krótkoterminowe zapewni...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-20

Ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu

Zadowolony i wypoczęty wracasz ze słonecznego urlopu. Masz nadzieję na sprawny powrót do domu, ale start samolotu jest wciąż przesuwany. Po kilku godzinach oczekiwania na lotnisku Twoja cierpliwość...

Czytaj więcej
Komentarze