Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Suma ubezpieczenia – jaka kwota wystarczy na wyjazd za granicę?

Data publikacji: 2016-08-04

Kiedy kupujemy polisę podróżną, to my ustalamy, na jaką sumę ubezpieczymy koszty leczenia. Jaką kwotę powinniśmy wybrać, by zapewnić sobie rzeczywistą ochronę w razie choroby? Wszystko zależy od celu naszej podróży.

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota jaką towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci w razie wypadku. Jeżeli koszty leczenia przekroczą ustaloną sumę, to mimo posiadania polisy będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni. Dlatego właśnie ustalenie odpowiedniej sumy ubezpieczenia jest tak ważną decyzją.

Ile kosztuje leczenie?

Poszukiwanie ciekawych miejsc do zwiedzenia, czytanie o regionalnych potrawach, które koniecznie trzeba spróbować, przeglądanie opinii o poszczególnych hotelach – przygotowując się do podróży, wolimy nie myśleć o tym, co się stanie, jeśli będziemy musieli skorzystać z miejscowej służby zdrowia.

Niechętnie więc zagłębiamy się w dane mówiące o kosztach leczenia w różnych krajach. A te, jak udowadniają dane pochodzące z PZU, mogą być bardzo wysokie. Ponad 350 tys zł kosztowała trzydniowa hospitalizacja na oddziale kardiologicznym w USA. Operacja tętniaka mózgu w Indiach kosztowała natomiast 94 tys zł.

Na jaką sumę powinniśmy się zatem ubezpieczyć, aby czuć się bezpiecznym w czasie podróży?

Kwota powinna zależeć przede wszystkim od kosztów:

 • leczenia
 • i transportu do placówki medycznej w danym kraju.

Dlatego nie ma wyjścia – zanim wyjedziemy na urlop, trzeba zapoznać się także z tymi informacjami.

Zobacz, ile kosztuje polisa podróżna dla Ciebie

Jaką sumę ubezpieczenia wybrać?

Podróż do Japonii wymaga wysokiej sumy ubezpieczenia

Ostateczną decyzję o wysokości sumy ubezpieczenia powinna podjąć każda osoba samodzielnie, jednak aby ułatwić tę decyzję, podajemy poniżej kilka wskazówek.

Koszty leczenia są najwyższe w takich krajach jak USA, Kanada i Singapur. Jeśli myślimy o wyjeździe do jednego z tych państw, suma naszego ubezpieczenia powinna wynieść co najmniej 200 000 zł.

Sprawdź, jakie ubezpieczenie kupić na podróż do USA

Na wysokie koszty leczenia trzeba przygotować się także w krajach afrykańskich oraz azjatyckich, w których często zachodzi konieczność przetransportowania pacjenta do lepiej wyposażonej placówki. Taka podróż specjalnie wyposażonym środkiem transprotu znacząco podnosi koszty.

Jeżeli na wakacje jedziemy do jednego z europejskich krajów, wystarczy nam natomiast suma ubezpieczenia wynosząca 100 000 zł.

Co liczy się oprócz celu podróży?

Na wysokość sumy ubezpieczenia wpływa jednak nie tylko cel naszej podróży. Poniżej wymieniamy kilka czynników, które także powinniśmy uwzględnić, ustalając kwotę:

 • podróż z małymi dziećmi zwiększa prawdopodobieństwo konieczności skorzystania z szybkiej pomocy lekarskiej na miejscu,
 • leczenie osób starszych często wiąże się z niebezpiecznymi powikłaniami, które wydłużają czas spędzony w szpitalu oraz zwiększają koszty leczenia,
 • jeżeli planujemy spędzać aktywnie wakacje, jesteśmy bardziej narażeni na poważne obrażenia.

Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę, kiedy wybierasz ubezpieczenie turystyczne

Ile kosztuje powrót do kraju?

Po wypadku za granicą trzeba jeszcze wrócić do kraju, co może okazać się o wiele kosztowniejsze niż zakładaliśmy na początku. Powrót do Polski np. ze złamaną nogą wymaga wykupienia przynajmniej dwóch miejsc w samolocie, a często także demontażu fotela przed siedzeniem klienta. Niekiedy zwykły samolot nie wystarczy i pacjent musi zostać przewieziony do kraju tzw. air-ambulansem. Z tego względu koszty repatriacji (czyli powrotu do kraju zamieszkania) sięgające 50 tysięcy złotych nie należą do rzadkości.

Dlatego wykupując polisę turystyczną, warto wybrać ubezpieczenie, które pokrywa koszty transportu do Polski bez limitu (np. PZU Wojażer, Warta Travel Plus). Wtedy mamy gwarancję, że powrót do kraju po wypadku nie będzie wiązał się z żadnymi wydatkami z naszej strony.

Jeżeli natomiast musimy ustalić sumę ubezpieczenia dla kosztów transportu do kraju, należy zwrócić uwagę, czy u danego ubezpieczyciela koszty poniesione na ten cel zmniejszają sumę przeznaczoną na pokrycie kosztów leczenia. Jeśli ubezpieczyciel zawiera koszty transportu w kosztach leczenia to oczywiście trzeba ustalić odpowiednio wyższą sumę ubezpieczenia.

Wypadku za granicą nie przewidzimy, ale dzięki odpowiednio dobranej sumie ubezpieczenia nie powrócimy z wakacji z długami, które będzie trzeba spłacać przez wiele lat.

Tagi:

Komentarze