Strona główna  |  Wiadomości  |  Suma ubezpieczenia – jaka kwota wystarczy na wyjazd za granicę?

Suma ubezpieczenia – jaka kwota wystarczy na wyjazd za granicę?

Data aktualizacji: 2020-07-09
Kiedy kupujemy polisę podróżną, to my ustalamy, na jaką sumę ubezpieczymy koszty leczenia. Jaką kwotę powinniśmy wybrać, by zapewnić sobie rzeczywistą ochronę w razie choroby? Wszystko zależy od celu naszej podróży.

Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota jaką towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci w razie wypadku. Jeżeli koszty leczenia przekroczą ustaloną sumę, to mimo posiadania polisy będziesz musiał dopłacić z własnej kieszeni. Dlatego właśnie ustalenie odpowiedniej sumy ubezpieczenia jest tak ważną decyzją.

Spis treści:

  1. Ile kosztuje leczenie za granicą?
  2. Jaką suma ubezpieczenia wystarczy na wyjazd?
  3. Co oprócz celu podróży wpływa na wysokość sumy ubezpieczenia?
  4. Ile kosztuje powrót do kraju po wypadku?

Ile kosztuje leczenie za granicą?

Poszukiwanie ciekawych miejsc do zwiedzenia, czytanie o regionalnych potrawach, które koniecznie trzeba spróbować, przeglądanie opinii o poszczególnych hotelach – przygotowując się do podróży, wolisz nie myśleć o tym, co się stanie, jeśli będziesz musiał skorzystać z miejscowej służby zdrowia. Niechętnie więc zagłębiasz się w dane mówiące o kosztach leczenia za granicą. A te, jak udowadniają dane pochodzące z PZU, mogą być bardzo wysokie.

Ponad 350 tys zł kosztowała trzydniowa hospitalizacja na oddziale kardiologicznym w USA. Operacja tętniaka mózgu w Indiach kosztowała natomiast 94 tys zł. Jeśli nie chcesz, by wymarzone wakacje zmieniły się w najdroższy wyjazd w życiu, musisz wybrać polisę turystyczną z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia.

To, jaką kwotę wybierzesz powinno zależeć przede wszystkim od kosztów:

  • leczenia
  • i transportu do placówki medycznej w danym kraju.

Dlatego nie ma wyjścia – zanim wyjedziesz na urlop, trzeba zapoznać się także z tymi informacjami.

Jaką suma ubezpieczenia wystarczy na wyjazd?

Podróż do Japonii wymaga wysokiej sumy ubezpieczenia

Najlepiej, jeśli suma ubezpieczenia na zagraniczny wyjazd wynosi od 200 000 do 500 000 zł. Absolutnym minimum jest 100 000 zł. Poniżej podajemy kilka wskazówek dotyczących sum ubezpieczenia zalecanych na poszczególne kraje.

Koszty leczenia są najwyższe w takich krajach jak USA, Kanada i Singapur. Jeśli myślisz o wyjeździe do jednego z tych państw, suma ubezpieczenia powinna wynieść co najmniej 300 000 zł.

Sprawdź, jakie ubezpieczenie kupić na podróż do USA

Na wysokie koszty leczenia trzeba przygotować się także w krajach afrykańskich oraz azjatyckich, w których często zachodzi konieczność przetransportowania pacjenta do lepiej wyposażonej placówki. Taka podróż specjalnie wyposażonym środkiem transprotu znacząco podnosi koszty.

Jeżeli natomiast na wakacje jedziesz do jednego z europejskich krajów, powinna wystarczyć Ci suma ubezpieczenia wynosząca 200 000 zł.

Co oprócz celu podróży wpływa na wysokość sumy ubezpieczenia?

Na wysokość sumy wybieranej dla ubezpieczenia turystycznego wpływa jednak nie tylko cel Twojej podróży. Poniżej wymieniamy kilka czynników, które także powinniśmy uwzględnić, ustalając kwotę:

  • podróż z małymi dziećmi zwiększa prawdopodobieństwo konieczności skorzystania z szybkiej pomocy lekarskiej na miejscu,
  • leczenie osób starszych często wiąże się z niebezpiecznymi powikłaniami, które wydłużają czas spędzony w szpitalu oraz zwiększają koszty leczenia,
  • jeżeli planujesz spędzać aktywnie wakacje, jesteś bardziej narażony na poważne obrażenia.

Ile kosztuje powrót do kraju po wypadku?

Po wypadku za granicą trzeba jeszcze wrócić do kraju, co może okazać się o wiele kosztowniejsze niż zakładałeś na początku. Powrót do Polski np. ze złamaną nogą wymaga wykupienia przynajmniej dwóch miejsc w samolocie, a często także demontażu fotela przed siedzeniem klienta. Niekiedy zwykły samolot nie wystarczy i pacjent musi zostać przewieziony do kraju tzw. air-ambulansem. Z tego względu koszty repatriacji (czyli powrotu do kraju zamieszkania) sięgające 50 tysięcy złotych nie należą do rzadkości. Dlatego wykupując polisę turystyczną, warto wybrać ubezpieczenie, które pokrywa koszty transportu do Polski bez limitu.

Do ubezpieczeń turystycznych, które nie określają limitu na koszty powrotu do kraju, należą np. PZU Wojażer, Warta Travel Plus). Kupując taką polisę, masz gwarancję, że powrót do kraju po wypadku nie będzie wiązał się z żadnymi wydatkami z Twojej strony.

Jeżeli natomiast musisz ustalić sumę ubezpieczenia dla kosztów transportu do kraju, należy zwrócić uwagę, czy u danego ubezpieczyciela koszty poniesione na ten cel zmniejszają sumę przeznaczoną na pokrycie kosztów leczenia. Jeśli ubezpieczyciel zawiera koszty transportu w kosztach leczenia to oczywiście trzeba ustalić odpowiednio wyższą sumę ubezpieczenia.

Wypadku za granicą nie przewidzisz, ale dzięki odpowiednio dobranej sumie ubezpieczenia nie powrócisz z wakacji z długami, które będzie trzeba spłacać przez wiele lat.

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-18

Ubezpieczenie turystyczne a covid

Koronawirus towarzyszy nam już od ponad roku. Tak długi czas sprawił, że coraz więcej osób chce podróżować za granicę mimo trwającej pandemii. Czy ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę,...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Windsurfing, kitesurfing i inne sporty wodne - jakie ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę?

Zakłady ubezpieczeń różnie traktują sporty wodne. Sprawdziliśmy, w których towarzystwach takie sporty jak np. windsurfing wymagają dopłaty do składki.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2019-05-27

Ubezpieczenie turystyczne a nurkowanie - czy cena polisy wzrośnie?

Podczas letnich wakacji wiele osób decyduje się na nurkowanie. Warto wiedzieć, że ochrona podczas takiej czynności często oznacza wzrost składki.

Czytaj więcej
Komentarze