Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe

Ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe

Data publikacji: 2021-05-31
Weekend w Czechach? Tydzień w Grecji? Dwutygodniowy urlop w Hiszpanii? Miesięczny wojaż po Ameryce Południowej? Niezależnie od tego gdzie jedziesz, ubezpieczenie turystyczne krótkoterminowe zapewni Ci niezbędną ochronę. Jak je wybrać i kupić?

Wbrew swojej nazwie ubezpieczenie turystyczne krótkoterminowe może Cię chronić nie tylko w trakcie krótkiego wyjazdu za granicę. Wielu ubezpieczycieli oferuje bowiem taką polisę na dowolną podróż trwającą krócej niż rok. Jak jednak działa takie ubezpieczenie turystyczne?

Spis treści

  1. Ubezpieczenie turystyczne – Twój plan awaryjny
  2. Jak wybrać krótkoterminowe ubezpieczenie podróżne?
  3. Jaka suma ubezpieczenia jest potrzebna?
  4. Jak zakupić ubezpieczenie turystyczne krótkoterminowe?
  5. Zgłoszenie szkody a ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe – jak to załatwić?

Ubezpieczenie turystyczne - Twój plan awaryjny

Ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe Zawsze wszystko dokładnie planujesz? A może wolisz spontaniczne podróże bez planu i konkretnego celu? Niezależnie od tego, jakim typem podróżnika jesteś, na zagranicznym wyjeździe mogą Cię spotkać także mniej miłe niespodzianki. Ubezpieczenie turystyczne istnieje właśnie po to, byś w takich sytuacjach nie pozostał bez pomocy.

Podstawą krótkoterminowej polisy podróżnej jest ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu. Dzięki niemu nie będziesz musiał przejmować się wysokimi rachunkami wystawionymi przez zagraniczny szpital, do którego trafisz po nieszczęśliwym wypadku w trakcie podróży.

Do ubezpieczenia kosztów leczenia dodane jest zazwyczaj assistance zapewniające najważniejszą pomoc w trakcie podróży.

Już nawet takie podstawowe krótkoterminowe ubezpieczenie wyjazdu zapewni Ci więcej świadczeń, niż jest to gwarantowane przez Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. A tymczasem polisa podróżna może o wiele więcej.

O co zatem można rozszerzyć krótkoterminowe ubezpieczenie turystyczne?


  • assistance w rozszerzonym wariancie – usługi zapewniane w ramach assistance są bardzo różnorodne: od usług informacyjnych przez zapewnienie transportu osobom towarzyszącym w razie wypadku ubezpieczonego turysty po opiekę nad zwierzętami, jeśli ich opiekun trafi do szpitala.
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – z tej polisy otrzymasz świadczenie, jeśli na skutek nieszczęśliwego wypadku doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu.
  • OC w życiu prywatnym – jeżeli przypadkiem spowodujesz szkodę materialną lub osobową, ubezpieczyciel pokryje za Ciebie koszty odszkodowania.
  • ubezpieczenie bagażu – zapewnia odszkodowanie w razie uszkodzenia, zniszczenia lub utraty bagażu.
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego – standardowe ubezpieczenie bagażu często nie obejmuje sprzętu sportowego, więc takie rzeczy należy ubezpieczyć oddzielnie.
  • ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania podróży – jeśli z przyczyn niezależnych od siebie musisz zrezygnować z wyjazdu lub wrócić wcześniej do domu, ubezpieczyciel pokryje koszty z tym związane.
  • ubezpieczenie mienia pozostawionego w domu – ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy nie mają całorocznego ubezpieczenia nieruchomości.

Osoby wybierające się na urlop samochodem powinny także rozważyć zakup assistance dla auta. Jeśli posiadasz już roczne assistance tego typu, sprawdź koniecznie, czy Twoja polisa działa również w kraju, do którego się wybierasz. Jeżeli nie, to skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i ustal, czy można rozszerzyć zakres ochrony.

Jeśli natomiast w ogóle nie posiadasz ubezpieczenia tego typu, sprawdź przedstawiane w innym artykule oferty assistance krótkoterminowego dla samochodu na wyjazd.

Jak wybrać krótkoterminowe ubezpieczenie podróżne?

Wybierając ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe, zacznij od zastanowienia się, jakiej ochrony tak naprawdę potrzebujesz. Czy na wyjeździe będziesz uprawiać sport? Czy przewozisz ze sobą cenne rzeczy? Czy jadą z Tobą dzieci albo dorosłe osoby wymagające szczególnej opieki? Odpowiedź na tego typu pytania pozwoli Ci określić, które polisy są faktycznie przydatne w Twoim przypadku. Dzięki temu łatwiej znajdziesz złoty środek między ceną ubezpieczenia a zakresem ochrony.

Wiesz już, które konkretnie produkty są Ci potrzebne? Świetnie! Teraz przychodzi pora na prześwietlenie ofert ubezpieczycieli. Zwróć uwagę, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe zapewnia Ci ochronę:


  • podczas rekreacyjnego uprawiania sportów,
  • w przypadku zaostrzenia chorób przewlekłych,
  • w razie niespodziewanych aktów terroru oraz działań wojennych.

Sprawdź także, czy dane ubezpieczenie zawiera klauzulę alkoholową. Dzięki niej ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, nawet jeśli do nieszczęśliwego wypadku doszło tuż po tym, jak wypiłeś piwo.

Jaka suma ubezpieczenia jest potrzebna?

W przypadku polisy podróżnej bardzo ważny jest wybór sumy ubezpieczenia kosztów leczenia. Ustal ją, biorąc pod uwagę:


  • koszty leczenia w państwie do którego się wybierasz,
  • koszty ewentualnego transportu medycznego z danego państwa do Polski.

Mówiąc ogólnie, jeśli jedziesz do jednego z europejskich krajów, suma ubezpieczenia powinna wynieść co najmniej 200 000 zł. Jeżeli wybierasz się na inny kontynent, podnieś tę sumę do trzystu czy nawet czterystu tysięcy złotych. Bardzo wysoka suma ubezpieczenia przyda się między innymi w Japonii oraz USA. W tych krajach leczenie jest drogie, a transport do Polski także będzie kosztowny.

Jak zakupić ubezpieczenie turystyczne krótkoterminowe?

Jak zakupić ubezpieczenie na podróż? Tuż przed wyjazdem cierpi się zwykle na brak czasu, więc najprostszym wyjściem jest zakup takiej polisy przez Internet. W tym celu możesz skorzystać z porównywarki ubezpieczeń turystycznych. Wybór i zakup konkretnej oferty zajmie Ci tylko kilka minut. Za ubezpieczenie możesz zapłacić przelewem, a wszelkie dokumenty otrzymasz na maila.

Jak jeszcze można zakupić ubezpieczenie turystyczne?


  • telefonicznie,
  • osobiście u agenta.

Pamiętaj, by ubezpieczenie turystyczne zakupić jeszcze przed wyjazdem za granicę. Jeśli bowiem umowę zawrzesz, będąc już poza Polską, ubezpieczyciel zastosuje najprawdopodobniej karencję. Oznacza to, że przez pierwsze kilka dni nie będziesz objęty pełną ochroną.

Zgłoszenie szkody a ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe - jak to załatwić?

Budzisz się w kolejny dzień urlopu i już wiesz, że o planowanym rejsie wokół greckiej wyspy można zapomnieć. Boli Cię brzuch i masz nudności. Co robić w takiej sytuacji?

Jak najszybciej skontaktuj się z Centrum Alarmowym ubezpieczyciela. Działa ono całodobowo i zapewnia pomoc w języku polskim. Towarzystwo ubezpieczeniowe skieruje Cię do odpowiedniej placówki medycznej. Za wyjątkiem nagłych sytuacji, w których liczy się każda minuta, a nawet sekunda, nie organizuj pomocy na własną rękę. Takie działanie może bowiem spowodować problemy przy wypłacie odszkodowania.

Krótkoterminowe ubezpieczenie podróżne to niezawodny towarzysz każdego wyjazdu, który pomoże Ci wtedy, kiedy coś pójdzie niezgodnie z planami. Nie tylko zabezpieczy Twoje finanse, lecz również spokój w trakcie podróży. Śmiało korzystaj z jego pomocy. Jeśli więc planujesz niedługo wyjazd, wejdź już teraz na porównywarkę ubezpieczeń turystycznych i wybierz ofertę dla siebie.

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-06-22

Szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy dziecku na koloniach?

Co roku wiele dzieci wyjeżdża na letnie kolonie. Czy na taki wyjazd wystarczy szkolna polisa NNW? Czy też rodzice takich uczniów powinni zakupić dodatkowe ubezpieczenie?

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-20

Ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu

Zadowolony i wypoczęty wracasz ze słonecznego urlopu. Masz nadzieję na sprawny powrót do domu, ale start samolotu jest wciąż przesuwany. Po kilku godzinach oczekiwania na lotnisku Twoja cierpliwość...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-18

Ubezpieczenie turystyczne a covid

Koronawirus towarzyszy nam już od ponad roku. Tak długi czas sprawił, że coraz więcej osób chce podróżować za granicę mimo trwającej pandemii. Czy ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę,...

Czytaj więcej
Komentarze