Strona główna  |  Wiadomości  |  Szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy dziecku na koloniach?

Szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy dziecku na koloniach?

Data publikacji: 2021-06-22
Co roku wiele dzieci wyjeżdża na letnie kolonie. Czy na taki wyjazd wystarczy szkolna polisa NNW? Czy też rodzice takich uczniów powinni zakupić dodatkowe ubezpieczenie?

Poprawa sytuacji epidemicznej wpłynie nie tylko na większą liczbę rodzinnych wyjazdów podczas wakacji. Można przypuszczać, że w bieżącym roku dzieci będą stosunkowo często wyjeżdżać na wakacyjne kolonie oraz półkolonie. Wielu rodziców wybierających taką formę wypoczynku dla swoich dzieci zastanawia się, czy należałoby wykupić osobną polisę w związku z wakacyjnym wyjazdem. Jest to uzasadnione pytanie, ponieważ bardzo wiele szkół wciąż naciska na zakup nieobowiązkowego NNW dla dziecka.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają, czy taka szkolna polisa NNW wystarczy dziecku podczas wakacyjnego wyjazdu.

Spis treści:

  1. Szkolne ubezpieczenia NNW - poziom, a nie zakres ochrony stanowi główny problem
  2. Porównanie czasowego i terytorialnego zakresu ochrony wybranych szkolnych polis NNW - czerwiec 2021 r.
  3. Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka - jakie wybrać?
  4. Rodzinne ubezpieczenie NNW o szerszym zakresie to inne rozwiązanie

Szkolne ubezpieczenia NNW - poziom, a nie zakres ochrony stanowi główny problem

Dzieci na koloniach Informacji na temat zakresu ochrony polis szkolnych dostarczą nam ich ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Analiza OWU przeprowadzona przez ekspertów Ubea.pl sugeruje, że spora część oferowanych przez polskich ubezpieczycieli polis NNW dla dzieci w wieku szkolnym zapewnia całoroczną ochronę (również w drodze do szkoły / ze szkoły oraz podczas ewentualnych kolonii).

Często wspomniane ubezpieczenia szkolne posiadają nawet zasięg globalny, co potwierdza poniższa tabela - zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Praktyka pokazuje, że to raczej poziom, a nie sam zakres ochrony ubezpieczeń szkolnych stanowi istotny kłopot. Jako przykład można podać ubezpieczenie NNW dla dziecka z sumą na poziomie 15 000 zł. W przypadku zwichnięcia stawu kolanowego wycenionego na 5% sumy ubezpieczenia świadczenie wyniesie zatem 750 zł. Nie jest to imponująca kwota.

Trudno się zatem dziwić, że wielu rodziców czuje się zawiedzionych w momencie wypłaty odszkodowania, jeśli wcześniej nie sprawdzili dokładnie warunków szkolnego ubezpieczenia NNW - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Porównanie czasowego i terytorialnego zakresu ochrony wybranych szkolnych polis NNW - czerwiec 2021 r.

Nazwa ubezpieczyciela
Nazwa polisy ↓
Czasowy i terytorialny zakres ochrony

Aviva
Ubezpieczenie szkolne NNW Twoje Dziecko

Ochrona przez cały rok i na całym świecie
(z pewnymi wyjątkami).

Compensa
NNW Szkolne

Ochrona przez cały rok i na całym świecie.

Generali
Z myślą o NNW - pakiet dziecko

Ochrona przez cały rok i na całym świecie.

Nationale Nederlanden
Ubezpieczenie dziecka

Ochrona przez cały rok i na całym świecie.

Proama
Pakiet dla dziecka

Ochrona przez cały rok i na całym świecie.

PZU
NNW PZU Edukacja

Ochrona przez cały rok i na całym świecie.

UNIQA
Ubezpieczenie szkolne NNW

Ochrona przez cały rok i na całym świecie
(z pewnymi wyjątkami).

Warta
Twoje NNW - Pakiet dla Ucznia

Ochrona przez cały rok i na całym świecie.

Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie OWU poszczególnych polis (dane z dnia 19 czerwca 2021 r.)

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka - jakie wybrać?

Niskie sumy ubezpieczenia skłaniają wielu rodziców do szukania dodatkowej ochrony dla swojego dziecka. W tym kontekście warto przypomnieć, że wypłaty świadczeń za szkody osobowe kumulują się bez ograniczeń.

Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby dziecko otrzymało świadczenia z dwóch lub nawet większej liczby ubezpieczeń - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Standardowe ubezpieczenia turystyczne wydają się dobrym wyborem w sytuacji wyjazdu dziecka na kolonie. Argumentem przemawiającym za takimi ubezpieczeniami jest między innymi fakt, że można je łatwo i szybko kupić przez Internet. Wielu ubezpieczycieli pozwoli na zakup online polisy turystycznej, w przypadku której jedyną osobą ubezpieczoną pozostaje małoletni. W takiej konfiguracji ubezpieczający to oczywiście rodzic lub inny opiekun prawny.

Warto jednak pamiętać, że oferta polis turystycznych na wyjazd krajowy jest nieco węższa niż w przypadku zagranicznych podróży - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Rodzinne ubezpieczenie NNW o szerszym zakresie to inne rozwiązanie

Innym ciekawym wyborem dla rodziców wydaje się zakup rodzinnego ubezpieczenia NNW, które oprócz dziecka będzie chronić najbliższych jego krewnych.

W przypadku rodzinnego NNW problemem bywa jednak brak kompleksowej ochrony w życiu prywatnym (OC w życiu prywatnym). Wyjątkiem jest szeroki pakiet ochronny nabywany razem z ubezpieczeniem mieszkania lub domu, który często oprócz NNW obejmuje także OC w życiu prywatnym. Taka polisa zapewnia rekompensatę szkód wyrządzonych przez dziecko np. podczas uprawiania sportu.

W kontekście zajęć sportowych na pewno należy sprawdzić, czy posiadane ubezpieczenie (NNW szkolne, NNW rodzinne lub polisa turystyczna) zapewnia zwrot kosztów leczenia również po powstaniu urazów będących wynikiem amatorskiego uprawiania sportu - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-31

Ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe

Weekend w Czechach? Tydzień w Grecji? Dwutygodniowy urlop w Hiszpanii? Miesięczny wojaż po Ameryce Południowej? Niezależnie od tego gdzie jedziesz, ubezpieczenie turystyczne krótkoterminowe zapewni...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-20

Ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu

Zadowolony i wypoczęty wracasz ze słonecznego urlopu. Masz nadzieję na sprawny powrót do domu, ale start samolotu jest wciąż przesuwany. Po kilku godzinach oczekiwania na lotnisku Twoja cierpliwość...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-18

Ubezpieczenie turystyczne a covid

Koronawirus towarzyszy nam już od ponad roku. Tak długi czas sprawił, że coraz więcej osób chce podróżować za granicę mimo trwającej pandemii. Czy ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę,...

Czytaj więcej
Komentarze