Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu

Ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu

Data publikacji: 2021-05-20
Zadowolony i wypoczęty wracasz ze słonecznego urlopu. Masz nadzieję na sprawny powrót do domu, ale start samolotu jest wciąż przesuwany. Po kilku godzinach oczekiwania na lotnisku Twoja cierpliwość zaczyna się wyczerpywać, dziecko krzyczy, że chce jeść, a Ty zastanawiasz się, czy nie będzie Wam potrzebny nocleg na kolejną noc. Czy ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu pomoże w takiej sytuacji?

Samolot zapewnia zazwyczaj szybki transport. Niestety, czasami zła pogoda, usterki techniczne czy braki kadrowe sprawiają, że start samolotu opóźnia się o kilka godzin lub też lot zostaje w ogóle odwołany. W takiej sytuacji prawo unijne zapewnia dość dobrą ochronę pasażerom podróżującym po Europie. Warto jednak zabezpieczyć się dodatkowo, wykupując ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu. Jak ono działa?

Spis treści

 1. Opóźniony lot – jakie prawa Ci przysługują?
 2. Jak działa ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu?
 3. Jakie są warunki ubezpieczenia od opóźnienia lotu?
 4. Jak otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia opóźnienia i odwołania lotu?
 5. Kiedy odszkodowanie za opóźniony lot nie zostanie wypłacone?

Opóźniony lot – jakie prawa Ci przysługują?

Mężczyzna na lotnisku Prawo Unii Europejskiej zawiera wiele przepisów chroniących pasażerów w razie:


 • opóźnienia lotu
 • odwołania lotu
 • odmówienia wstępu na pokład na skutek nadkompletu rezerwacji.

Dokładnie określone prawa przysługują Ci, jeśli wylatujesz z dowolnego lotniska na terenie Unii Europejskiej lub też przylatujesz na teren UE samolotem przewoźnika z Unii, Islandii, Norwegii lub Szwajcarii.

Oczywiście, aby mieć szansę na odszkodowanie, opóźnienie lotu musi być wystarczająco duże. Żaden przewoźnik nie musi wypłacać pieniędzy pasażerom, jeśli samolot wystartuje z lotniska pół godziny później niż to przewidywał rozkład. Jeśli jednak opóźnienie przekroczy limity określone w przepisach, przewoźnik ma obowiązek wypłacić odszkodowanie każdemu pasażerowi, który złoży stosowną skargę.

Przeczytaj ten wcześniejszy artykuł, by sprawdzić dokładnie, jakie prawa przysługują pasażerom na podstawie unijnych przepisów w razie opóźnienia lub odwołania lotu.

Jak działa ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu?

Unijne przepisy nie dla wszystkich są wystarczające. Jeśli oczekujesz większej ochrony lub też planujesz loty poza Europą, zaopatrz się w specjalne ubezpieczenie opóźnienia i odwołania lotu.

Jak kupić taką polisę? Nie jest ona sprzedawana samodzielnie, lecz jako dodatek do standardowego ubezpieczenia turystycznego. Coraz częściej pomoc świadczona w razie opóźnienia lub odwołania lotu jest umieszczana po prostu jako jedna z usług assistance turystycznego.

Jak działa to ubezpieczenie? Ubezpieczyciele zwrócą ci wydatki na niezbędne zakupy, które zrobiłeś w związku z przesunięciem godziny lotu. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe oddadzą pieniądze wydane na:


 • wyżywienie,
 • niezbędne środki kosmetyczne,
 • niezbędną odzież.

Jeśli lot zostanie przesunięty na następny dzień, w ramach ubezpieczenia opóźnienia samolotu możesz też otrzymać zwrot wydatków na nocleg oraz transport z i na lotnisko.

Pamiętaj, że ubezpieczyciel pokryje koszt jedynie tych wydatków, za które nie uzyskasz rekompensaty od przewoźnika. Nie licz więc na to, że zarówno towarzystwo ubezpieczeniowe, jak i firma lotnicza oddadzą Ci pieniądze wydane na ten sam posiłek w restauracji na lotnisku.

Oprócz zwrotu kosztów niektórzy ubezpieczyciele oferują także pomoc informacyjną. W razie dużego opóźnienia lotu towarzystwo ubezpieczeniowe wskaże Ci, w których hotelach w pobliżu lotniska są wolne miejsca.

Jakie są warunki ubezpieczenia od opóźnienia lotu?

Ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu ma podobną konstrukcję we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Warunki u poszczególnych ubezpieczycieli różnią się zasadniczo jedynie w dwóch punktach:


 • minimalny czas opóźnienia, po którym przysługuje Ci prawo do zwrotu kosztów;
 • maksymalna kwota wydatków, którą może pokryć ubezpieczyciel.

Warunki proponowane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe prezentujemy w poniższej tabeli:


Ubezpieczyciel Minimalny czas opóźnienia Maksymalna kwota
Aegon 6 h Zależnie od wariantu:
500 zł / 1000 zł / 1500 zł
Allianz 6 h 600 zł
AXA Assistance 6 h 200 zł / 350 zł / 500 zł
ERGO Hestia 5 h Ubezpieczyciel zwróci konieczne i uzasadnione wydatki na wyżywienie i nocleg niepokrywane przez przewoźnika
Europa Ubezpieczenia 5 h W wariancie Comfort: 400 zł
W wariancie All Inclusive: 600 zł
Generali 6 h Równowartość 100 euro
Link4 6 h Równowartość 150 euro
Nationale Nederlanden 6 h 2000 zł
Proama 6 h Równowartość 100 euro
PZU 3 h W wariancie Assistance Rozszerzony lub Biznes: 300 zł
Signal Iduna 5 h Ubezpieczyciel zwróci niezbędne wydatki niepokrywane przez przewoźnika
UNIQA 5 h W wariancie Basic, Premium oraz Maximum: równowartość 200 euro
Warta 5 h 500 zł
Wiener 4 h Równowartość 150 euro

Źródło: Opracowanie Ubea.pl na podstawie OWU ubezpieczycieli aktualnych na dzień 18.05.21 r.

Jak otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia opóźnienia i odwołania lotu?

Twój lot się opóźnia? Zastanawiasz się co zrobić, by nie stracić szansy na zwrot pieniędzy? Zastosuj się do poniższych kroków:


 1. zgłoś opóźnienie lotu do centrum alarmowego ubezpieczyciela – najlepiej skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym od razu po upłynięciu wskazanej przez warunki polisy granicy opóźnienia;
 2. zachowuj wszystkie faktury i rachunki za zakupy;
 3. poproś swojego przewoźnika o zaświadczenie potwierdzające opóźnienie lotu.

Kiedy odszkodowanie za opóźniony lot nie zostanie wypłacone?

Jak w przypadku każdej polisy, tak i ubezpieczenie opóźnienia lotu ma pewne wyłączenia odpowiedzialności. Są to sytuacje, w których polisa nie zadziała, mimo że samolot się opóźni.

Jakie są najczęstsze wyłączenia odpowiedzialności w przypadku ubezpieczenia opóźnienia lotu? Kiedy ubezpieczyciel nie zwróci Ci poniesionych kosztów?


 • opóźnienie samolotu jest krótsze niż granica odpowiedzialności towarzystwa
 • wszystkie Twoje wydatki zostały pokryte przez przewoźnika
 • nie dostarczysz rachunków potwierdzających poniesione koszty (niektóre towarzystwa wypłacą odszkodowanie nawet bez takich rachunków, ale większość ubezpieczycieli wymaga dokładnych paragonów lub faktur)
 • opóźnienie dotyczy lotu czarterowego
 • lot został opóźniony przez czynniki takie jak wojna, atak terrorystyczny, katastrofa ekologiczna, strajk, zamieszki itp. (dokładną listę takich czynników obowiązujących u danego ubezpieczyciela znajdziesz zawsze w umowie).

Opóźniony lot może mocno skomplikować podróż i być przyczyną znacznych wydatków. Unijne prawo zapewnia Ci w takiej sytuacji dość dobrą ochronę, ale jeśli chcesz mieć większe limity świadczeń lub podróżujesz poza Europą, dokup dodatkowo ubezpieczenie opóźnienia i odwołania lotu.

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-06-22

Szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy dziecku na koloniach?

Co roku wiele dzieci wyjeżdża na letnie kolonie. Czy na taki wyjazd wystarczy szkolna polisa NNW? Czy też rodzice takich uczniów powinni zakupić dodatkowe ubezpieczenie?

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-31

Ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe

Weekend w Czechach? Tydzień w Grecji? Dwutygodniowy urlop w Hiszpanii? Miesięczny wojaż po Ameryce Południowej? Niezależnie od tego gdzie jedziesz, ubezpieczenie turystyczne krótkoterminowe zapewni...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-18

Ubezpieczenie turystyczne a covid

Koronawirus towarzyszy nam już od ponad roku. Tak długi czas sprawił, że coraz więcej osób chce podróżować za granicę mimo trwającej pandemii. Czy ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę,...

Czytaj więcej
Komentarze