Strona główna  |  Wiadomości  |  Assistance w podróży – jak działa assistance w ubezpieczeniu turystycznym?

Assistance w podróży – jak działa assistance w ubezpieczeniu turystycznym?

Data publikacji: 2021-04-27
Miała być piękna podróż, a tu nagle dopada Cię choroba. Zamiast cieszyć się beztroskim wypoczynkiem za granicą, zaczynasz więc w panice szukać lekarza w nieznanym mieście. Spokojnie. Weź głęboki oddech i zadzwoń do ubezpieczyciela. Assistance w podróży zapewni Ci pomoc w każdej nagłej sytuacji.

Assistance w ubezpieczeniu turystycznym ma Ci zagwarantować natychmiastową pomoc w razie wypadku w trakcie podróży. Centrum alarmowe ubezpieczyciela działa przez całą dobę, więc o dowolnej porze możesz otrzymać wsparcie w języku polskim.

Spis treści

  1. Jak działa Assistance podróżne?
  2. Jakie są rodzaje Assistance w podróży?
  3. Jakie świadczenia zapewnia Assistance turystyczne?
  4. Kiedy Assistance nie zadziała?
  5. Jakie assistance na podróż za granicę warto kupić?
  6. Jak kupić assistance w podróży?

Jak działa Assistance podróżne?

Ubezpieczenie Assistance - przygotowania do podróży Pod jedną nazwą „Ubezpieczenie assistance podróżne” kryją się w praktyce bardzo różne polisy. Możesz bowiem zdecydować się na podstawowe assistance zapewniające jedynie wsparcie medyczne w razie wypadku za granicą lub bardzo szeroki wariant assistance, który da Ci także dostęp do prawnika czy tłumacza.

Niezależnie jednak od dokładnych warunków, każde assistance w podróży ma jeden cel: zapewnić Ci wsparcie w nieprzewidzianej sytuacji w trakcie wyjazdu. Dzięki assistance nie poczujesz nigdy, że zostałeś sam w nieznanym kraju i nie masz gdzie się zwrócić o pomoc.

Jakie są rodzaje Assistance w podróży?

Ubezpieczyciele w ramach assistance na podróż mogą zaoferować wiele różnorodnych świadczeń. Dodatkowo praktycznie każde towarzystwo proponuje co najmniej dwa warianty tego ubezpieczenia.

Podstawowe assistance zapewniające kontakt z centrum alarmowym, a także organizację i pokrycie kosztów ratownictwa oraz transportu do placówki medycznej jest niezbędnym dodatkiem do ubezpieczenia kosztów leczenia. Jeśli zależy Ci na większej liczbie usług, wykup rozszerzone assistance.

W mnogości świadczeń oferowanych w ramach Assistance można wyróżnić kilka głównych kategorii:

  • assistance informacyjne – kontakt z ubezpieczycielem w razie potrzeby (dostęp do całodobowej infolinii, przekazywanie informacji na różne tematy itp.)
  • assistance medyczne – świadczenia zapewniające wsparcie w razie wypadku lub choroby (np. transport do placówki medycznej, opieka nad dziećmi w razie hospitalizacji ubezpieczonego, transport medyczny do kraju)
  • assistance prawne – zapewnia wsparcie prawne za granicą (np. przekazanie informacji o potrzebnych dokumentach i najbliższym konsulacie, pomoc prawnika)
  • assistance samochodowe – pomoc w razie awarii auta za granicą (np. holowanie lub usprawnienie auta na miejscu zdarzenia, dostarczenie paliwa).

Jakie świadczenia zapewnia Assistance turystyczne?

Dokładny zakres świadczeń musisz sprawdzić zawsze w warunkach danej polisy. Poniżej wypisujemy jednak świadczenia, które są oferowane najczęściej przez ubezpieczycieli. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego mniej więcej możesz oczekiwać w ramach rozbudowanego assistance:

  • całodobowa infolinia
  • wsparcie medyczne – w razie choroby lub wypadku centrum alarmowe wskaże, gdzie znajduje się najbliższy szpital. Podpowie także, jak dotrzeć do danej placówki i jakie dokumenty będą Ci potrzebne
  • przekazanie informacji bliskiej osobie
  • organizacja i pokrycie kosztów poszukiwań oraz akcji ratowniczej
  • transport do placówki medycznej
  • transport osób towarzyszących w podróży ubezpieczonemu w razie jego śmierci lub hospitalizacji
  • kierowca zastępczy
  • transport i zakwaterowanie za granicą osoby bliskiej w razie hospitalizacji ubezpieczonego
  • opieka nad dziećmi w razie hospitalizacji ubezpieczonego
  • opieka nad zwierzętami ubezpieczonego w przypadku jego hospitalizacji
  • transport medyczny do Polski
  • zakwaterowanie za granicą na czas rekonwalescencji
  • organizacja kontynuacji w Polsce leczenia rozpoczętego za granicą
  • pomoc w razie opóźnienia lotu
  • pomoc w razie konieczności wcześniejszego powrotu do kraju
  • pomoc w kontynuowaniu zaplanowanej podróży
  • pomoc tłumacza
  • pomoc w razie utraty dokumentów potrzebnych w podróży
  • pomoc w razie wejścia w konflikt z prawem miejscowym
  • wpłata kaucji
  • pożyczka pieniężna w razie utraty środków płatniczych lub dokumentów
  • dosłanie niezbędnych przedmiotów osobistych
  • pokrycie kosztów niewykorzystanego Ski-Pass

Kiedy Assistance nie zadziała?

Jak z każdym ubezpieczeniem bywa, także w przypadku assistance są pewne sytuacje, w których polisa nie zadziała, mimo że doszło do wypadku. Są to wyłączenia odpowiedzialności. Assistance podróżne jest jednak pod tym względem dość łagodne dla ubezpieczonych osób.

Jeżeli chcesz otrzymać świadczenie z assistance, musisz się trzymać tylko jednej zasady: w razie wypadku lub problemów za granicą skontaktuj się od razu z Centrum Alarmowym i postępuj dokładnie według jego wskazań. Ubezpieczyciel może bowiem odmówić pokrycia kosztów, jeżeli zorganizujesz jakąś pomoc bez konsultacji z towarzystwem. Wyjątkiem jest przypadek, kiedy zewnętrzne okoliczności uniemożliwiły kontakt z towarzystwem, a sytuacja wymagała niezwłocznego działania.

Ubezpieczyciel nie wypłaci Ci też świadczenia, jeśli zignorowałeś wskazania Centrum Alarmowego i postąpiłeś wbrew tym zaleceniom.

W przypadku assistance podróżnego towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają także, że świadczenia zostaną zorganizowane, o ile tylko nie uniemożliwi tego siła wyższa.

Jakie assistance na podróż za granicę warto kupić?

Czy assistance w podróży jest opłacalne? Na pewno warto posiadać podstawowe assistance zawarte w ubezpieczeniu turystycznym. Dzięki niemu w razie wypadku lub choroby nie pozostaniesz bez pomocy za granicą.

Co jednak z rozszerzonym assistance? Kiedy jest ono przydatne?

W przypadku rozbudowanych wariantów warto przeanalizować, jakie dokładnie świadczenia wchodzą w zakres danej opcji oraz zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujesz. W dobraniu odpowiedniego wariantu pomoże Ci odpowiedzenie na poniższe pytania:

  • Gdzie jedziesz? - czy wybierasz się do kraju leżącego blisko Polski? Czy bez problemów porozumiesz się w tym kraju w języku angielskim? Albo znasz język, w którym rozmawiają mieszkańcy danego państwa? Czy różnice kulturowe są na tyle duże, że stosunkowo łatwo możesz popaść w konflikt z prawem?
  • Z kim jedziesz? - czy wybierasz się z dziećmi? A może jadą z Tobą starsze lub chore osoby, które mogą mieć trudności z poradzeniem sobie, jeżeli Ty trafisz do szpitala? Dodatkowe usługi mogą się przydać także wtedy, kiedy w podróż wybierasz się ze zwierzętami.
  • Co będziesz robić? - jeśli planujesz aktywny wypoczynek, może Ci się przydać rozbudowane wsparcie medyczne.

Jak kupić assistance w podróży?

Ubezpieczenie Assistance nie jest samodzielną polisą, lecz elementem ubezpieczenia turystycznego, które bez problemu kupisz przez Internet.

Wystarczy wejść na kalkulator ubezpieczeń podróżnych i podać podstawowe dane o podróży (kraj i data wyjazdu, liczba osób, potrzebne rozszerzenia ochrony). Porównywarka wyświetli propozycje różnych ubezpieczycieli. Możesz je szybko porównać pod względem warunków oraz ceny. Wybierz tę ofertę, która Ci najbardziej odpowiada.

Jeżeli chcesz wrócić do kalkulacji w późniejszym terminie, skorzystaj z opcji przesłania jej wyników na maila. Jeśli natomiast jesteś już zdecydowany na konkretny produkt, możesz od razu zakupić polisę online. Gotowe ubezpieczenie otrzymasz drogą mailową. W każdym momencie masz także możliwość skontaktować się telefonicznie z doradcą ubezpieczyciela.

Odrobinę inaczej wygląda sytuacja w przypadku samochodowego assistance krótkoterminowego. Takie assistance dla auta na samą podróż oferuje jedynie kilku ubezpieczycieli. Niekiedy można je zakupić jako dodatek do OC / AC, a czasami istnieje możliwość dokupienia go do ubezpieczenia turystycznego. W tym artykule sprawdzisz, jakie samochodowe assistance na podróż są obecnie oferowane w Polsce: Krótkoterminowe assistance auta.

Kupując assistance podróżne, pamiętaj, że nie zawsze więcej oznacza lepiej. Kluczem jest dobranie wariantu polisy zapewniającego takie świadczenia, które faktycznie mogą okazać się dla Ciebie przydatne. Pamiętaj, że assistance ma Ci przede wszystkim zapewnić spokój za granicą. Zastanów się więc, co Cię niepokoi i wybierz polisę odpowiadającą na te obawy.

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-06-22

Szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy dziecku na koloniach?

Co roku wiele dzieci wyjeżdża na letnie kolonie. Czy na taki wyjazd wystarczy szkolna polisa NNW? Czy też rodzice takich uczniów powinni zakupić dodatkowe ubezpieczenie?

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-31

Ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe

Weekend w Czechach? Tydzień w Grecji? Dwutygodniowy urlop w Hiszpanii? Miesięczny wojaż po Ameryce Południowej? Niezależnie od tego gdzie jedziesz, ubezpieczenie turystyczne krótkoterminowe zapewni...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-20

Ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu

Zadowolony i wypoczęty wracasz ze słonecznego urlopu. Masz nadzieję na sprawny powrót do domu, ale start samolotu jest wciąż przesuwany. Po kilku godzinach oczekiwania na lotnisku Twoja cierpliwość...

Czytaj więcej
Komentarze