Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Jak otrzymać wysokie odszkodowanie z OC oraz AC?

Wypadek, nawet drobna kolizja, zawsze wiążę się ze stresem i negatywnymi emocjami. Nikt nie chciałby zatem narażać się na dodatkowe nerwy związane z problemami z wypłatą odszkodowania. Sprawdź, o czym warto pamiętać, zgłaszając szkodę ubezpieczycielowi, aby otrzymać odpowiednio wysokie odszkodowanie z OC sprawcy lub naszego AC.

Spis treści:

 1. Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?
 2. Czy ubezpieczyciel zwróci z OC koszty prywatnego leczenia?
 3. Jak uzyskać odszkodowanie z AC?

Jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?

Odszkodowanie z OC sprawcy

Jedziesz rano do pracy, zatrzymujesz się na czerwonych światłach, a z tyłu uderza w Ciebie auto. W takim wypadku, podobnie jak w każdej innej sytuacji, kiedy to inny kierowca był sprawcą zdarzenia, masz prawo do odszkodowania z jego OC. Sprawdź poniższą instrukcję, aby dowiedzieć się, co krok po kroku zrobić, by nie mieć problemu z otrzymaniem odpowiedniej sumy pieniędzy. Jeśli natomiast sprawca nie ma OC, kliknij tutaj, by sprawdzić, jak otrzymać odszkodowanie z UFG.

1. Spisz dane sprawcy

Jeżeli w wypadku nikt nie został ranny, a drugi kierowca przyznaje się do winy, nie musisz wzywać policji. Wystarczy, że spiszecie oświadczenie sprawcy. Muszą w nim być zawarte następujące dane:

 • imię i nazwisko sprawcy
 • PESEL sprawcy
 • numer polisy OC sprawcy
 • numery rejestracyjne pojazdów
 • marki pojazdów
 • data i okoliczności zdarzenia.

To właśnie tych informacji będziesz potrzebował przy zgłaszaniu szkody. Warto poprosić sprawcę o pokazanie dokumentu potwierdzającego jego polisę OC, aby sprawdzić, czy podał prawdziwy numer ubezpieczenia.

Jeżeli szkoda jest naprawdę niewielka (np. drobne zarysowanie) możesz spróbować się dogadać ze sprawcą, aby wypłacił Ci określoną sumę na naprawę z własnej kieszeni. Winny kierowca nie straci wtedy zniżek na swoim OC.

Sprawdź, co zrobić po wypadku, a co po kolizji

2. Zadzwoń po policję

Jeżeli drugi kierowca nie chce przyznać się do winy, nie trać niepotrzebnie nerwów, tylko zadzwoń po policję. Podobnie postąp w sytuacji, kiedy nie jesteś pewny, czy drugi kierowca jest trzeźwy.

Pamiętaj, by potem, kiedy będziesz już zgłaszać szkodę ubezpieczycielowi, podać mu także dane jednostki policji, która przyjechała na miejsce zdarzenia.

3. Zgłoś szkodę

Jeszcze trzy lata temu szkodę trzeba było zgłosić u ubezpieczyciela sprawcy, a nie w towarzystwie, w którym Ty wykupujesz składki OC. W 2015 r. zaczął jednak działać system Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS). Jeżeli zarówno Twój ubezpieczyciel, jak i sprawcy, przystąpili do tego systemu, wniosek o likwidację szkody możesz zgłosić w swoim towarzystwie. Twój ubezpieczyciel już sam rozliczy się z towarzystwem sprawcy.

Którzy ubezpieczyciele są w systemie BLS?

Zdarzenie zgłasza się zwykle telefonicznie, choć wiele towarzystw umożliwia także wypełnienie formularza szkody przez Internet.

To normalne, że po wypadku będziesz zestresowany i zmęczony, jednak mimo to warto jak najszybciej zgłosić szkodę, aby od razu mógł się rozpocząć cały proces prowadzący do wypłaty odszkodowania.

4. Uproszczona ścieżka likwidacji

W przypadku drobnych szkód ubezpieczyciel może zaproponować Ci uproszczoną ścieżkę likwidacji. Wtedy wycena dokonuje się nie na podstawie oględzin rzeczoznawcy, lecz na podstawie Twojego oświadczenia i przesłanej dokumentacji fotograficznej.

Następnie ubezpieczyciel poda Ci proponowaną sumę odszkodowania i, jeżeli ją zaakceptujesz, pieniądze trafią na Twoje konto.

Dowiedz się więcej, o uproszczonej likwidacji szkody

5. Wizyta rzeczoznawcy

W przypadku poważniejszych szkód lub jeśli nie zgodzisz się na kwotę zaproponowaną w wyniku uproszczonego sposobu likwidacji, skontaktuje się z Tobą rzeczoznawca w celu umówienia się na oględziny samochodu. To właśnie on zbada rozmiar i rodzaj uszkodzeń. Od jego oceny będzie zatem zależała wysokość przyznanego Ci odszkodowania.

Pamiętaj, by przed wizytą rzeczoznawcy nie naprawiać żadnych szkód w aucie. Jeżeli już musisz coś naprawić, np. aby móc wrócić samochodem do domu po wypadku, zrób dokładne zdjęcia, które udokumentują, jak wyglądał pojazd tuż po wypadku.

6. Wybór sposobu likwidacji

Ubezpieczyciele dają do wyboru dwa sposoby likwidacji szkody:

 • wariant kosztorysowy (gotówkowy) – na podstawie oceny rzeczoznawcy otrzymujesz na konto określoną sumę pieniędzy. We własnym zakresie naprawiasz auto... lub nie (pamiętaj, że pieniędzy z odszkodowania nie musisz koniecznie przeznaczyć na naprawę samochodu)
 • wariant serwisowy (bezgotówkowy) – razem z ubezpieczycielem wybierasz warsztat i zostawiasz tam samochód. Ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z właścicielem warsztatu.

7. Wycena

Kiedy ubezpieczyciel wyliczy już koszty naprawy, skontaktuje się z Tobą i przekaże Ci gotowy kosztorys. Pamiętaj, by nie akceptować na ślepo zaproponowanej wyceny. Niestety, towarzystwa zaniżają niekiedy odszkodowanie w sposób niezgodny z prawem. Zwróć zatem uwagę na następujące rzeczy:

 • wyliczając koszty naprawy, ubezpieczyciel powinien zazwyczaj uwzględnić cenę oryginalnych części zamiennych. Opinia Rzecznika Finansowego jest jasna: ustalenie wysokości odszkodowania w oparciu o cenę tańszych zamienników jest możliwe tylko wtedy, kiedy właściciel pojazdu zgodzi się na to lub jeżeli w momencie wypadku w aucie znajdowały się już takie zamienniki.
 • w odszkodowaniu powinna być zawarta suma podatku VAT, chyba że samochód jest własnością firmy. Wynika to z prostego rachunku: jako osoba fizyczna, jeżeli ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie pomniejszone o VAT, będziesz musiał zapłacić go w warsztacie z własnej kieszeni. A w przypadku ubezpieczenia OC obowiązuje zasada pełnego odszkodowania.
 • niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność gospodarczą, masz prawo do refundacji kosztów samochodu zastępczego. Podobnie ubezpieczyciel powinien zwrócić koszty wynajęcia firmy holowniczej, jeśli po wypadku auto nie nadawało się do dalszej jazdy.
 • wysokość odszkodowania zależy w dużej mierze od wartości rynkowej pojazdu ustalanej przez ubezpieczyciela na podstawie takich systemów jak Eurotax. Jeśli jednak towarzystwo wprowadzi do niego zbyt ogólne dane, wartość rynkowa może zostać zaniżona. Zobacz zatem, jaką dokładnie wartość Twojego samochodu ustalił ubezpieczyciel.
 • w przypadku poważnej szkody, ubezpieczyciel może stwierdzić szkodę całkowitą. Taki sposób rozliczania jest jednak niekiedy nadużywany przez towarzystwa. Pamiętaj, że zgodnie z opinią Sądu Najwyższego za nadmierne koszty naprawy można uznać tylko te, które przekraczają 100% wartości pojazdu sprzed szkody.

Sprawdź, na czym polega szkoda całkowita w OC

8. Otrzymanie pieniędzy

Odszkodowanie powinieneś otrzymać w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody. Niekiedy jednak okazuje się, że w tym terminie nie udało się wyjaśnić okoliczności związanych z wypadkiem. Wtedy ubezpieczyciel może wypłacić pieniądze w ciągu dwóch tygodni od momentu ustalenia wszystkich ważnych okoliczności.

Na odszkodowanie nie powinieneś jednak czekać dłużej niż 90 dni od momentu zawiadomienia ubezpieczyciela o zdarzeniu (chyba że o odszkodowaniu decyduje postępowanie cywilne lub karne i towarzystwo czeka na decyzję sądu. Tak dzieje się np. wtedy, kiedy kierowcy obciążają się nawzajem winą za wypadek).

Pamiętaj, że z OC sprawcy przysługuje Ci nie tylko odszkodowanie na naprawę auta. Zobacz, jak uzyskać wysokie zadośćuczynienie za szkody osobowe z OC sprawcy.

Czy ubezpieczyciel zwróci z OC koszty prywatnego leczenia?

Kwestia finansowania usług niepublicznej służby zdrowia przez ubezpieczycieli w ramach obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego przez długi czas wzbudzała spore kontrowersje. Uchwała Sądu Najwyższego z 19 maja 2016 r. przechyliła jednak definitywnie szalę na korzyść poszkodowanych w wypadkach. Według Sądu Najwyższego świadczenie ubezpieczyciela w ramach OC powinno obejmować także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji niefinansowane ze środków publicznych.

Sąd Najwyższy podkreślił dodatkowo, że to poszkodowany powinien wybrać system leczenia (prywatne czy publiczne). Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za prywatne leczenie, tylko jeśli udowodni, że w tym samym czasie dane usługi były dostępne także dla pacjentów korzystających z refundacji NFZ-u. Jeśli natomiast towarzystwo chce wykazać, że nie było w ogóle wskazań do przeprowadzania danej procedury medycznej, to musi opierać się na ekspertyzie lekarza orzecznika.

Mówiąc krótko, to ubezpieczyciel musi udowodnić bezzasadność korzystania z prywatnego leczenia, a nie na odwrót.

Na tę uchwałę Sądu Najwyższego powinny zwrócić uwagę także osoby, które były ofiarami wypadków wiele lat temu. Okres przedawnienia roszczeń z wypadków drogowych wynosi bowiem nawet 20 lat. Można zatem składać pozwy o refundację kosztów prywatnego leczenia poniesionych kilkanaście lat temu.

Jak uzyskać odszkodowanie z AC?

To Ty jesteś winny wypadkowi? W takiej sytuacji odszkodowanie możesz otrzymać, jeżeli wcześniej wykupiłeś dobrowolną polisę AC. Aby jednak mieć szansę na świadczenie z autocasco, trzeba w odpowiedni sposób zgłosić szkodę. Sprawdź poniższą instrukcję, by nie pominąć żadnego kroku.

W jakich sytuacjach możesz ubiegać się o odszkodowanie z AC?

 • szkody spowodowane czynnikami atmosferycznymi (np. pożar),
 • kradzież samochodu,
 • szkody spowodowane wypadkiem drogowym (nie tylko wtedy kiedy Ty jesteś winną stroną. Jeśli np. sprawca jest nieznany lub są problemy z wypłatą odszkodowania z jego OC, możesz poprosić o wypłatę pieniędzy ze swojego AC).

Dokładny zakres AC zależy jednak od ubezpieczyciela i wybranego przez Ciebie wariantu. Istnieje np. tzw. mini AC, które oferuje ograniczoną ochronę (np. tylko na wypadek pożaru i kradzieży).

Jeżeli szkoda jest wynikiem jednej z sytuacji wymienionych w OWU Twojego AC, możesz ubiegać się o odszkodowanie. Oto co musisz zrobić:

1. Zgłoś jak najszybciej szkodę

W przypadku AC duże znaczenie ma termin zgłoszenia szkody. Ubezpieczyciele określają bowiem dokładnie w warunkach polisy, ile masz dni na skontaktowanie się z nimi w razie zajścia zdarzenia. Zgłaszając szkodę, musisz podać ubezpieczycielowi swoje dane, numer rejestracyjny auta oraz przede wszystkim numer polisy AC.

Szczególnie ostre zasady dotyczą terminu zgłoszenia kradzieży ubezpieczycielowi. Niektóre towarzystwa dają na to jedynie 24 godziny.

2. Wizyta rzeczoznawcy

Tak samo jak w przypadku OC, wysokość odszkodowania zależy przede wszystkim od wyceny rzeczoznawcy. Nie naprawiaj więc nic w aucie przed jego przybyciem. Pamiętaj, że na oględziny lepiej umówić się w warsztacie. Rzeczoznawca będzie mógł wtedy ocenić także wewnętrzne szkody w pojeździe.

3. Szkoda częściowa czy całkowita?

W przypadku AC to, kiedy można orzec szkodę całkowitą, zależy od zapisów w OWU. Zazwyczaj ubezpieczyciele określają taką szkodę już wtedy, kiedy koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu z dnia zdarzenia.

4. Wybór sposobu naprawy

Jeżeli ubezpieczyciel orzeknie szkodę częściową, możesz wybrać gotówkowe (kosztorysowe) lub bezgotówkowe (serwisowe) rozliczenie naprawy.

Pamiętaj, że w wariancie kosztorysowym wycena zostanie zmniejszona o amortyzację, czyli stopień zużycia samochodu do dnia szkody. Dodatkowo ubezpieczyciel wykona wycenę w oparciu o ceny zamienników.

5. Otrzymanie pieniędzy

Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłacenie odszkodowania, chyba że wystąpią trudności z wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia. Wtedy powinieneś otrzymać odszkodowanie lub odmowną decyzję o jego wypłacie w ciągu 90 dni od dnia powiadomienia ubezpieczyciela.

Zobacz, co zrobić, jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania

Tagi:

Komentarze

2020-07-22 10:47

Kris94.254.x.x

Witam, po tygodniu od wejścia w życie nowej polisy AC doszło do kolizji, finalnie szkoda całkowita. Auto było ubezpieczone na 70tyś ale ubezpieczyciel stwierdził, że w tydzień auto straciło wartość o prawie 50 % . Pierwsze odwołanie nic nie dało, czy jest warte walczyć dalej i iść do sądu?

2020-07-16 22:40

Dominika94.254.x.x

Witam, jeżeli rzeczoznawca stwierdził że auto nadaje się do naprawy, może po wniesionej reklamacji przez ubezpieczyciela stwierdzić szkodę całkowitą?

2020-07-17 08:08

Ubea.pl83.3.x.x

Rzeczoznawca może zmienić zdanie, ale warto poprosić go o przedstawienie szczegółowego uzasadnienia, dlaczego jednak stwierdził szkodę całkowitą.

2020-07-11 12:37

Magda83.23.x.x

Witam. Jeśli ubezpieczyciel na podstawie zdjęć wycenił szkodę bez oceny rzeczoznawcy i nie chcę negocjować tylko zlecił od razu przelanie tych pieniędzy na moje konto to czy jakbym sama sobie wzięła rzeczoznawcę niezależnego to czy ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić mi dodatkową, brakującą sumę? Dodam że ubezpieczyciel powiedział że jeśli koszt naprawy więcej wyniesie to mogę wysłać rachunku i mi dopłacą.

2020-07-13 08:43

Ubea.pl83.3.x.x

Opinia rzeczoznawcy nie zobowiązuje automatycznie ubezpieczyciela do dopłacenia do odszkodowania. Może ją wziąć pod uwagę, ale nie musi. Mamy jednak pytanie: czy mowa jest o szkodzie z OC czy z AC? Jeśli z OC i zależy Pani przede wszystkim na naprawie auta, to najprostszym wyjściem byłoby zdecydowanie się na bezgotówkową likwidację szkody. W takim przypadku wstawia Pani auto do warsztatu, który naprawia samochód i już sam rozlicza się z ubezpieczycielem.

2020-07-09 17:52

anna185.235.x.x

dzień dobry Parkowałam na parkingu, jeżeli mój samochód został uszkodzony w związku samozapaleniem samochodu który stał obok, czy należy mi się odszkodowanie?

2020-07-10 08:12

Ubea.pl83.3.x.x

OC obejmuje także szkody, które powstały w czasie zatrzymania lub postoju pojazdu. W opisywanej sytuacji ma więc Pani prawo otrzymać odszkodowanie z OC właściciela pojazdu, który uległ samozapaleniu.

2020-06-29 10:23

Jansh37.30.x.x

Witam. Pytanie.. Jeśli jestem sprawca wypadku to moje OC pokrywa koszty poszkodowanego, a ja mogę ubiegać się o wypłatę z AC? Czy jak to wygląda?

2020-06-29 15:37

Ubea.pl83.3.x.x

Tak, z ubezpieczenia OC zostanie wypłacone odszkodowanie i zadośćuczynienie dla poszkodowanego. Jeśli ma Pan także ubezpieczenie AC, może się Pan ubiegać o wypłatę z AC odszkodowania za uszkodzenia swojego auta.

2020-06-22 11:29

Kazik77.255.x.x

Witam, przewoziłem rower na platformie rowerowej montowanej na haku, zostałem najechany w wyniku czego została uszkodzona platforma z samochodem i rowerem nic się nie stało, na jakie odszkodowanie mogę liczyć i za co?

2020-06-22 15:46

Ubea.pl83.3.x.x

Z ubezpieczenia OC sprawcy ma Pan prawo otrzymać odszkodowanie za wszelkie straty będące wynikiem szkody. Ma więc Pan jak najbardziej prawo do otrzymania odszkodowania za uszkodzoną platformę rowerową.

2020-06-09 12:47

Marcin....5.173.x.x

Witam,mam pytanie miałem wypadek samochód zajechał mi drogę po czym wpadłem do rowu samochód zniszczony sprawca uciekł nie zdążyłem nic spisać,po czym samochód został odcholowany na parking do znajomego na drugi dzień okazało się że samochód został skradziony auto miało OC i AC sprawa zgłoszona na policji co robić ?? Czy ubezpieczyciel wypłaci pieniądze??

2020-06-09 15:33

Ubea.pl83.3.x.x

Za kradzież auta powinien Pan oczywiście otrzymać odszkodowanie z AC (o ile nie zaszły jakieś okoliczności wyłączające odpowiedzialność towarzystwa). Należy jak najszybciej zgłosić kradzież do ubezpieczyciela, ponieważ w przypadku tego typu zdarzeń towarzystwa dają zwykle bardzo mało czasu na zgłoszenie szkody.

2020-01-31 00:25

Lena46.183.x.x

Czy mając tylko numery rejestracyjne i numer polisy mogę się ubiegać o Odszkodowanie z polisy OC spalonego auta ? W wyniku pożaru popękały wszystkie szyby w moich oknach.

2020-01-31 09:36

Ubea.pl81.190.x.x

Tak, może Pani zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym jest ubezpieczone to auto. Ubezpieczyciel już sam skontaktuje się z właścicielem auta, by potwierdzić zajście szkody.

2020-01-15 06:18

Wojtek213.127.x.x

Mam pytanie ubespiecyciel powiadomil mnie o wyplacie odszkodowania OC/AC .Poniedzialek zostala cofnieta wyplata odszkodowania czy maja takie prawo.

2020-01-15 08:12

Ubea.pl81.190.x.x

Czy ubezpieczyciel poinformował Pana, na jakiej podstawie cofnął wypłatę odszkodowania?

2020-01-15 16:03

Wojtek213.127.x.x

Poinformowali mie ze auto nie powinno byc dopuszczone do ruchu .Sprowadzone z stanuw mazda 3 .Zarejstrowalem auto bez problemu w polsce'

2020-01-16 08:55

Ubea.pl81.190.x.x

Jeśli auto zostało bez problemów zarejestrowane w Polsce warto napisać reklamację do ubezpieczyciela, do której dołączy Pan także kopię potwierdzenia przeglądu technicznego.

2019-09-02 12:49

Karina5.173.x.x

Sprawa orzeczenia winy oskarzonej trwa od maja i bedzie jeszcze trwac nawet do 3 miesiecy. Nikt przez ten czas nie ogladal zniszczen mojego auta ani nie zrobil wyceny szkody, poniewaz nie moglam zglosic tego do ubezpieczalni bez oswiadczenia. Sprawca sie nie przyznaje. Nie wiem co robic, czy czekac az biegly uzna wine oskarzonej czy juz teraz cos robic w tym kierunku?

2019-09-02 15:51

Ubea.pl81.190.x.x

Dopóki nie zostanie orzeczona wina, nie można niestety zgłosić szkody z OC sprawcy.

2019-07-23 12:39

Marcin31.60.x.x

Dostałem odszkodowanie z AC za gradobicie. Likwidacja szkody kosztorysowo. W warsztacie okazało się że rzeczoznawca nie policzył wszystkich wgniecen. Czy mogę starać się o ponowne oględziny auta przez rzeczoznawcę?

2019-07-23 16:31

Ubea.pl81.190.x.x

Tak, może Pan wysłać odwołanie do ubezpieczyciela. Warto przesłać zdjęcia tych wgnieceń, które nie zostały uwzględnione przez rzeczoznawcę.

2019-05-20 14:19

Paweł83.144.x.x

Czy przysługuje zwrot od ubezpieczyciela wartości paliwa jakie pozostało w aucie w przypadku szkody całkowitej i sprzedaży wraku poprzez ubezpieczyciela? Posiadam fv za pełny bak który jest w pojeździe?

2019-05-20 15:35

Ubea.pl81.190.x.x

Czy mówi Pan o odszkodowaniu z OC czy AC?

2019-05-20 15:38

Paweł83.144.x.x

z OC sprawcy

2019-05-21 08:30

Ubea.pl81.190.x.x

Odszkodowanie z OC powinno pokryć wszystkie straty poniesione w wyniku zdarzenia. Zazwyczaj ludzie nie ubiegają się o zwrot wartości paliwa, ale skoro posiada Pan fakturę VAT, to zawsze warto przesłać ją do ubezpieczyciela.

2019-01-21 22:13

Michal188.147.x.x

Na jakie odszkodoeanie moge liczyć z oc sprawcy jeżeli moje auto (dość drogie) było zariestrowane w niemczech bo tam mieszkam ale kierownica była z prawej strony... auto było sprowadzane do DE z UK specjalnie dla mnie... czy oc sprawcy nie saniży mi odszkodowania dlatego ze auto było z Wielkiej Brytani?

2019-01-22 08:29

Ubea.pl81.190.x.x

Jako że w Niemczech można rejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie, odszkodowanie z OC nie powinno być zaniżone.

2018-07-26 10:28

Edmund81.190.x.x

Co się stanie jeśli przyjmę propozycję wypłaty odszkodowania złożoną mi przez ubezpieczyciela? Czy to zamyka mi drogę domagania się wyższego odszkodowania, np przez kancelarie odszkodowawcze?

2018-07-26 15:35

Ubea.pl81.190.x.x

Czy mówi Pan o propozycji kwoty bezspornej odszkodowania czy o ostatecznej ofercie? Jeśli to jedynie kwota bezsporna, to spokojnie można przyjmować. Jeśli to już jednak propozycja ostatecznego odszkodowania, to o wyższe można potem walczyć, jeśli np. w trakcie naprawy wyjdą na jaw dalsze uszkodzenia albo pojawią się inne dodatkowe koszty.