Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Najtańsze OC i tanie ubezpieczenia AC w 2021 roku

Każdy kierowca pragnie znaleźć najtańsze OC. Niektórzy jednak tylko o tym marzą, a inni korzystają ze sprawdzonych metod i rzeczywiście znajdują tanie OC samochodu. Przekonaj się zatem, jakie są skuteczne sposoby na najtańsze ubezpieczenie OC. Dowiedz się także, czy warto kupować najtańsze AC.

Znajomy chwali się, że znalazł tanie OC w firmie X. Na forum internetowym czytasz, że jeśli chce się najtańsze OC i AC, to tylko w towarzystwie ubezpieczeniowym Y. Czy warto słuchać takich opinii? Jak w gąszczu porad znaleźć dobrą odpowiedź na pozornie proste pytanie: „Gdzie kupię najtańsze OC?”.

Spis treści:

 1. Czy istnieje najtańsze ubezpieczenie OC?
 2. Jakie są skuteczne sposoby na najtańsze OC?
 3. Tanie OC – czy można kierować się tylko ceną?
 4. Najtańsze AC – czy warto kupować?
 5. Jak znaleźć najtańsze OC i AC przy pomocy kodu Aztec?

Czy istnieje najtańsze ubezpieczenie OC?

Najtańsze OC samochodu Hasło „Gdzie najtańsze OC” jest bardzo często wpisywane przez polskich kierowców. Tymczasem prawda jest taka: najtańsze OC i AC nie istnieje! A mówiąc dokładniej: nie ma jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, które każdemu kierowcy zaproponuje najtańsze ubezpieczenie OC. Fakt, że dane towarzystwo zaproponowało najtańsze OC Twojemu bratu, nie oznacza, że będzie miało najniższą składkę OC także dla Ciebie. Nie wierz w marketingowe zapewnienia, że w danej firmie jest zawsze najtańsze OC. Taki ubezpieczyciel po prostu nie istnieje. Zawsze więc trzeba porównać oferty, by znaleźć to towarzystwo, które jest najtańsze dla Ciebie.

Składka OC zależy od wielu czynników związanych z autem oraz jego właścicielem. Ostateczna oferta będzie więc różna dla każdej osoby. Kluczem jest znalezienie tego ubezpieczyciela, który zaproponuje najtańsze ubezpieczenie OC samochodu właśnie dla kombinacji tworzonej przez Ciebie oraz Twoje auto.

Jakie są skuteczne sposoby na najtańsze OC?

Co zrobić, by móc się cieszyć najtańszym ubezpieczeniem? Trzeba korzystać ze skutecznych sposobów na tańsze polisy. Poniżej wymieniamy nasze sprawdzone 12 sposobów na niższą składkę OC.

1. Mała pojemność silnika

O tanie OC warto zadbać już w chwili zakupu ubezpieczenia. Mimo że obecnie mała pojemność silnika nie musi już oznaczać niskiej mocy, ubezpieczyciele nadal chętniej oferują tanie OC samochodu tym osobom, które mają auto o małej pojemności silnika.

2. Nie kupuj BMW

Właściciele niektórych marek samochodów muszą być gotowi na to, że zazwyczaj zapłacą więcej za polisę. Na najtańsze ubezpieczenie OC samochodu nie mogą liczyć choćby kierowcy BMW. Jeśli więc dopiero wybierasz auto i chcesz mieć tanie OC, zdecyduj się na inną markę.

3. Porównuj oferty

Porównywanie ofert to bardzo skuteczny sposób na tanie OC. Jedna oferta ubezpieczenia OC tego samego pojazdu może być bowiem droższa nawet o 100% od innej. Do uważnego porównywania co najmniej sześciu - ośmiu ofert w kalkulatorze OC zachęca fakt, że w ostatnich latach ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC dla kierowców stają się coraz bardziej zróżnicowane.

Jeśli więc interesuje Cię tanie OC, porównaj propozycje przed zakupem i nie przepłacaj za polisę. W tym zadaniu bardzo pomocny będzie kalkulator OC.

4. Kup OC i AC razem

Interesuję Cię nie tylko najtańsze OC, lecz także tanie AC? Kup te polisy w jednym towarzystwie. Na tanie OC AC największe szanse masz bowiem, jeśli skorzystasz z pakietu ubezpieczeniowego.

5. Ubezpiecz się w małym mieście

Tanie OC samochodu ubezpieczyciele proponują zazwyczaj w mniejszych miastach, gdzie ryzyko kolizji jest zdecydowanie niższe niż we Wrocławiu czy Gdańsku. Oczywiście nie chodzi o to, by przeprowadzać się do innej miejscowości tylko po to, aby płacić mniej za OC. Zwróć jednak uwagę na fakt, że poszczególni ubezpieczyciele w różny sposób określają miejsce użytkowania auta. Dla jednych kluczowe będzie miejsce zamieszkania właściciela samochodu, dla innych miejsce zarejestrowania pojazdu. Jeszcze inny ubezpieczyciel zwróci uwagę na miejsce zameldowania osoby, do której należy auto. Porównując oferty, możesz znaleźć towarzystwo, dla którego ważny będzie właśnie ten czynnik, który wypada najkorzystniej w Twoim przypadku.

6. Współwłasność z doświadczonym kierowcą

Współwłasność z doświadczoną osobą to skuteczny sposób na najtańsze OC dla młodych kierowców. Na czym on polega? Jeżeli samochód ma dwóch właścicieli – młodego oraz tego z dobrą historią ubezpieczeniową – przy liczeniu OC ubezpieczyciel weźmie pod uwagę zarówno zwyżki świeżego kierowcy, jak i zniżki starszej osoby. Ostateczna składka będzie więc niższa niż wtedy, kiedy jedynym właścicielem jest młody kierowca.

7. Zniżki na OC współmałżonka

Istnieje pewna sytuacja, w której można skorzystać ze zniżek drugiej osoby bez dopisywania jej jako współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym. Tak jest w przypadku małżeństwa ze wspólnotą majątkową. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku zniżki współmałżonka zostaną wzięte pod uwagę tylko przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe. Aby więc znaleźć tanie OC, trzeba jak zawsze sprawdzić oferty różnych firm.

8. Buduj bezszkodową historię ubezpieczeniową

Najbardziej efektywny sposób na tanie OC to budowanie bezszkodowej historii ubezpieczeniowej. Dla ubezpieczyciela kierowca bez szkód nie przynosi kosztów związanych z wypłatą odszkodowania. Może więc zaproponować mu tańsze OC samochodu. Jedyną wadą tego rozwiązania jest oczywiście fakt, że budowa takiej historii zajmuje dużo czasu.

Czy można przyspieszyć budowę historii ubezpieczeniowej? Można. Pamiętaj, że niektórzy ubezpieczyciele uwzględnią zniżki uzbierane dzięki bezszkodowej jeździe na przykład samochodem służbowym lub w innym kraju. Jeśli więc masz uzbierany tego typu staż, sprawdź, które towarzystwo go uwzględni, aby mieć szanse na najtańsze OC.

9. Korzystaj z okresowych promocji na tanie OC

Ubezpieczyciele wprowadzają różne czasowe promocje. Niekiedy jest większa szansa na tanie OC online, jeśli zakupisz polisę, płacąc kartą kredytową. Kiedy indziej któreś towarzystwo proponuje przez kilka dni dodatkową zniżkę. Kupując OC, poświęć więc nieco czasu na poszukanie różnych ofert i sprawdzenie różnych promocji. Aktualne rabaty oferowane przez ubezpieczycieli poznasz szybciej, jeśli skorzystasz z kalkulatora OC.

10. Negocjuj ceny OC

Ubezpieczyciel przesłał propozycję przedłużenia polisy OC na kolejny rok? Nie zgadzaj się bez wahania na tę ofertę. Sprawdź w kalkulatorze OC, co zaproponują inne towarzystwa i nie obawiaj się negocjacji z firmą ubezpieczeniową.

11. Zmień ubezpieczyciela

Niektórzy kierowcy od kilku lat bez zastanowienia przedłużają OC w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Niestety, ubezpieczyciele nadal wolą pozyskiwać nowych klientów niż doceniać lojalność dotychczasowych. Zmieniając towarzystwo ubezpieczeniowe, masz więc zwykle większe szanse na tanie OC AC.

12. Nie dziel płatności OC na raty

Małe raty wyglądają zwykle bardzo atrakcyjnie. Pamiętaj jednak, że w żadnym przypadku nie jest to sposób na najtańsze OC. Podział płatności za OC na dwie czy cztery raty zawsze będzie oznaczać podwyżkę ubezpieczenia w porównaniu do składki, którą zapłacisz, jeśli zdecydujesz się na jednorazową płatność.

13. Skorzystaj z pakietu dealerskiego

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem nowego auta prosto z salonu, zastanów się nad zakupem pakietu dealerskiego. Jest to kompleksowa propozycja składająca się z OC, AC, Assistance i NNW, którą wynegocjował producent samochodu z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Dzięki temu wysokość składki takiego ubezpieczenia jest zwykle atrakcyjna. Zanim jednak zdecydujesz się na taki pakiet polis, zawsze porównaj go z innymi propozycjami.

Tanie OC – czy można kierować się tylko ceną?

Wielu kierowców bez wahania klika w ofertę, kiedy tylko znajdzie najtańsze OC dla siebie. Bardziej przezorni mogą się jednak zacząć zastanawiać: czy sugerowanie się tylko ceną jest rozsądne? Czy OC najtansze nie równa się najgorsze? Taka ostrożność jest oczywiście godna pochwały, ale jeśli kupujesz jedynie ubezpieczenie OC, możesz się zrelaksować i spokojnie wybrać tę firmę, w której znalazłeś OC najtańsze dla swojego auta. Wynika to z faktu, że zakres ochrony dawany przez ubezpieczenie OC jest uregulowany prawnie w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nawet najtańsze OC zapewni Ci więc ochronę określoną w przepisach. Inaczej wygląda to w przypadku najtańszego AC.

Sprzedając OC, towarzystwa ubezpieczeniowe często kuszą drobnymi dodatkami gratis, takimi jak:

 • mini assistance,
 • Zielona Karta,
 • ubezpieczenie opon.

Dodatkową zaletą może być także uczestnictwo danego ubezpieczyciela w systemie BLS.

Na takie darmowe dodatki warto zwrócić uwagę, jeśli dwóch ubezpieczycieli proponuje tanie OC o bardzo zbliżonej składce. Jeśli jednak jakieś towarzystwo proponuje Ci wyraźnie najtańsze OC, nie wahaj się i korzystaj z tej oferty.

Najtańsze AC – czy warto kupować?

Ubezpieczenie AC jest bardziej skomplikowaną kwestią, ponieważ przy jego zakupie sugerowanie się jedynie ceną nie jest dobrą strategią. Dokładne warunki Autocasco są bowiem różne w każdym towarzystwie. Niższa cena często więc oznacza węższy zakres ochrony. Kupowanie AC to szukanie kompromisu między ceną a zakresem.

Zamiast decydować się na najtańsze AC, wybierz taką polisę, która będzie złotym środkiem między dwiema opcjami:

1. Drogie AC zapewniające kompleksową ochronę
2. Tanie AC oferujące bardzo wąski zakres ochrony.

Co ważne, kalkulator OC AC Ubea.pl umożliwia Ci szybkie sprawdzenie zarówno ceny, jak i najważniejszych warunków ochrony w poszczególnych towarzystwach.

Jak znaleźć najtańsze OC i AC przy pomocy kodu Aztec?

Kalkulator Ubea.pl umożliwi Ci także porównanie składek przy pomocy kodu Aztec. Sprawdzenie ceny w ten sposób zajmuje tylko chwilę. Wystarczy zeskanować telefonem kod Aztec znajdujący się w dowodzie rejestracyjnym. Wyświetlą się wtedy propozycje składek i od razu będziesz wiedzieć, gdzie znajdziesz najtańsze OC.

„Najtańsze ubezpieczenie OC AC oferuje firma X” – takie opinie należy odstawić do lamusa. Jeśli faktycznie interesuje Cię tanie OC i AC, musisz poszukać towarzystwa, które to Tobie zaoferuje najkorzystniejszą składkę. Jeżeli nie porównasz ofert istnieje niestety bardzo duże ryzyko, że zakupione OC wcale nie będzie tym najtańszym.

Tagi:

Komentarze