Strona główna  |  Najtańsze OC i tanie ubezpieczenia AC w 2022 roku

Najtańsze OC i tanie ubezpieczenia AC w 2022 roku

Każdy kierowca pragnie znaleźć tanie OC. Niektórzy jednak tylko o tym marzą, a inni korzystają ze sprawdzonych metod i rzeczywiście znajdują tanie OC samochodu. Przekonaj się zatem, jakie są skuteczne sposoby na najtańsze ubezpieczenie OC. Dowiedz się także, czy warto kupować najtańsze AC. Takie dobrowolne ubezpieczenie samochodu może być przydatne na przykład wtedy, gdy sami spowodujemy wypadek.

Wróćmy jednak do tematu najtańszego OC. Znajomy chwali się, że znalazł tanie OC w firmie X. Na forum internetowym czytasz, że jeśli chce się najtańsze OC i AC, to tylko w towarzystwie ubezpieczeniowym Y. Czy warto słuchać takich opinii? Jak w gąszczu porad znaleźć dobrą odpowiedź na pozornie proste pytanie: „Gdzie kupię najtańsze OC?”. Nasz artykuł wyjaśnia, jakie sposoby pozwolą się cieszyć tanim OC. Tłumaczymy również, kiedy kierowca może zapomnieć o najtańszym OC kosztującym np. 500 zł - 1000 zł.

Czy istnieje najtańsze ubezpieczenie OC?

Najtańsze OC

Hasło „Gdzie najtańsze OC” jest bardzo często wpisywane przez polskich kierowców do internetowych wyszukiwarek. Tymczasem prawda jest taka: najtańsze OC i AC nie istnieje! A mówiąc dokładniej: nie ma jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, które każdemu kierowcy zaproponuje najtańsze ubezpieczenie OC. Fakt, że dane towarzystwo zaproponowało najtańsze OC Twojemu bratu, nie oznacza, że będzie miało najniższą składkę OC także dla Ciebie. Nie wierz w marketingowe zapewnienia, że w danej firmie jest zawsze najtańsze OC. Taki ubezpieczyciel po prostu nie istnieje. Zawsze więc trzeba porównać oferty, by znaleźć to towarzystwo, które jest najtańsze dla Ciebie. Porównywarka OC daje taką możliwość w ciągu kilku minut.

Składka OC zależy od wielu czynników związanych z autem oraz jego właścicielem. Ostateczna oferta będzie więc różna dla każdej osoby. Kluczem jest znalezienie tego ubezpieczyciela, który zaproponuje najtańsze ubezpieczenie OC samochodu właśnie dla kombinacji tworzonej przez Ciebie oraz Twoje auto. Pamiętaj, że nie ma firmy, która oferuje tanie ubezpieczenia OC dla wszystkich kierowców. Są natomiast ubezpieczyciele, w przypadku których średnia cena OC z danego miesiąca będzie mniejsza od przeciętnego poziomu.

Jakie są skuteczne sposoby na najtańsze OC?

Co zrobić, by móc się cieszyć najtańszym ubezpieczeniem? Trzeba korzystać ze skutecznych sposobów na tańsze polisy. Poniżej wymieniamy nasze sprawdzone 15 sposobów na niższą składkę OC.

Mała pojemność silnika

O tanie OC warto zadbać już w chwili zakupu ubezpieczenia. Mimo że obecnie mała pojemność silnika nie musi już oznaczać niskiej mocy, ubezpieczyciele nadal chętniej oferują tanie OC samochodu tym osobom, które mają auto o niewielkiej pojemności silnika. Cena OC na pewno będzie wyższa jeśli posiadasz auto z silnikiem o pojemności powyżej 1.8 - 2.0 litra. Dlatego właściciele wielu starszych aut klasy premium, które zostały sprowadzone np. z Niemiec nie mogą liczyć na niskie ceny OC.

Natomiast rodzaj paliwa zasilającego silnik (benzyna, olej napędowy lub LPG) nie ma dużego wpływu na to, ile kosztuje ubezpieczenie OC. Przy pomocy kalkulatora OC możesz zawsze łatwo sprawdzić, jak inne parametry samochodu wpływają na kwotę, którą trzeba zapłacić za najtańszą polisę OC.

Nie kupuj BMW, czyli marka samochodu ma znaczenie

Właściciele niektórych marek samochodów muszą być gotowi na to, że zazwyczaj zapłacą więcej za polisę. Na najtańsze ubezpieczenie OC samochodu nie mogą liczyć choćby kierowcy BMW. Miłośnicy bawarskiej marki powinni raczej zapomnieć o najtańszym OC, którego składka faktycznie będzie niska. Jeśli więc dopiero wybierasz auto i chcesz mieć tanie OC, zdecyduj się na inną markę.

Warto wiedzieć, że cena OC zależy w dużej mierze od statystycznej oceny ryzyka. Nawet jeśli jesteś ostrożnym kierowcą BMW, to marka Twojego samochodu w jakimś stopniu wpłynie na cenę ubezpieczenia OC. Na szczęście, jeśli masz prawo jazdy od dawna, wieloletnie doświadczenie kierowcy wykupującego OC i dobrą historię ubezpieczeniową, to zwyżka za markę auta nie będzie duża. Podobny mechanizm dotyczy wpływu, jaki pojemność silnika wywiera na ceny OC.

Porównuj oferty i oblicz składkę online

Porównywanie ofert to bardzo skuteczny sposób na tanie OC. Jedna oferta ubezpieczenia OC tego samego pojazdu może być bowiem droższa nawet o 100% od innej. Do uważnego porównywania co najmniej sześciu - ośmiu ofert w kalkulatorze OC zachęca fakt, że w ostatnich latach ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC dla kierowców stają się coraz bardziej zróżnicowane.

Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel samodzielnie ustala, ile powinno kosztować obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. W jednej firmie na tańsze OC (względem ofert konkurentów) mogą liczyć młodzi kierowcy, a w innej starsi posiadacze samochodów. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą w pewnym stopniu nastawiać się na obsługę różnych grup klientów. Warto wiedzieć, że przy ubezpieczeniu OC kierowców państwo nie ogranicza poziomu składek. Właściciele samochodów sami szukają najlepszych ofert na wolnym rynku.

Jeśli więc interesuje Cię tanie OC, to porównaj propozycje przed zakupem i nie przepłacaj za polisę. W tym zadaniu bardzo pomocny będzie kalkulator OC. Takie narzędzie uwzględnia okresowe promocje, które pozwalają kupić tanie ubezpieczenie OC. Praktyka pokazuje, że polisy OC często kosztują mniej pod koniec roku, gdyż wtedy niejedna firma ubezpieczeniowa próbuje poprawić roczną liczbę sprzedanych polis komunikacyjnych.

Również porównywarka OC współpracująca z ubezpieczycielami jako agent powinna mieć wtedy promocyjne oferty. Może zatem warto tak wybrać okres ochrony, żeby następny zakup OC przypadał właśnie w grudniu?

Kup OC i AC razem

Interesuje Cię nie tylko najtańsze OC, lecz także tanie AC? Kup te polisy w jednym towarzystwie. Na tanie OC AC największe szanse masz bowiem, jeśli skorzystasz z pakietu ubezpieczeniowego. Czasem najlepszą opcją cenową jest cały pakiet polis komunikacyjnych (OC AC assistance lub OC AC assistance NNW). Po odliczeniu kosztów pozostałych polis, wysokość składki OC będzie mniejsza niż przy samodzielnym zakupie. Podobna zależność dotyczy autocasco kupowanego w pakiecie (np. OC AC assistance, OC AC assistance NNW lub OC AC). Również będzie ono tańsze niż samodzielna polisa autocasco.

Ubezpiecz się w małym mieście

Tanie OC samochodu ubezpieczyciele proponują zazwyczaj w mniejszych miastach, gdzie ryzyko kolizji jest zdecydowanie niższe niż np. we Wrocławiu czy też Gdańsku. Dane towarzystw ubezpieczeniowych dotyczące wcześniejszych wypadków, od lat potwierdzają, że miejsce zamieszkania wpływa znacząco na ryzyko wystąpienia szkody. Trudno zatem oczekiwać, że kierowcy z Gdańska, Warszawy lub Wrocławia niebawem przestaną narzekać na wysokie ceny polis (wyższe np. o kilkaset złotych niż w Rzeszowie).

Oczywiście, nie chodzi o to, by przeprowadzać się do innej miejscowości tylko po to, aby płacić mniej za OC. Zwróć jednak uwagę na fakt, że poszczególni ubezpieczyciele w różny sposób określają miejsce użytkowania auta. Dla jednych kluczowe będzie miejsce zamieszkania właściciela samochodu, a dla innych miejsce zarejestrowania pojazdu. Jeszcze inny ubezpieczyciel zwróci uwagę na miejsce zameldowania osoby, do której należy auto. Porównując oferty, możesz znaleźć towarzystwo, dla którego ważny będzie właśnie ten czynnik, który wypada najkorzystniej w Twoim przypadku. Pamiętaj, że nie można kłamać przy zakupie OC. Jeżeli ubezpieczyciel stwierdzi, że podałeś nieprawdziwe informacje, to będziesz musiał dopłacić za polisę OC.

Współwłasność z doświadczonym kierowcą

Współwłasność z doświadczoną osobą to skuteczny sposób na najtańsze OC dla młodych kierowców. Na czym on polega? Jeżeli samochód ma dwóch właścicieli – młodego oraz tego z dobrą historią ubezpieczeniową, przy liczeniu OC ubezpieczyciel weźmie pod uwagę zarówno zwyżki "świeżego" kierowcy, jak i zniżki starszej osoby. Ostateczna składka będzie więc niższa niż wtedy, kiedy jedynym właścicielem auta jest młody kierowca z krótkim okresem posiadania prawa jazdy.

Osoba kupująca tańsze OC "na spółkę" powinna jednak mieć świadomość, że spowodowana przez nią szkodą wpłynie na zniżki OC dla starszego współwłaściciela samochodu. Na szczęście, istnieje ciekawe rozwiązanie w postaci ochrony zniżek (bonusów) z OC dla starszego kierowcy. Trzeba oczywiście dopłacić za taki wariant. Dzięki dopłacie pewnej kwoty za ochronę zniżek, kierowca pomagający obniżyć cenę OC dla młodszego krewnego nie musi obawiać się, że w kolejnym roku ceny polis komunikacyjnych będą dla niego znacznie wyższe (ze względu na utratę bonusów).

Zniżki na OC współmałżonka

Istnieje pewna sytuacja, w której można skorzystać ze zniżek drugiej osoby bez dopisywania jej jako współwłaściciela w dowodzie rejestracyjnym. Tak jest w przypadku małżeństwa ze wspólnotą majątkową. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku zniżki współmałżonka zostaną wzięte pod uwagę tylko przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe. Aby więc znaleźć tanie OC, trzeba jak zawsze sprawdzić oferty różnych firm. Różnice w cenach OC często wynoszą nawet kilkaset złotych, więc warto pokusić się o szerszą analizę propozycji, jakie mają towarzystwa ubezpieczeniowe. Oczywiście, historia ubezpieczenia OC współmałżonka nie zawsze pomaga. Jej wpływ może być negatywny jeśli mówimy o osobie z krótkim okresem posiadania prawa jazdy lub niedawną szkodą na koncie.

Buduj bezszkodową historię ubezpieczeniową

Najbardziej efektywny sposób na tanie OC to budowanie bezszkodowej historii ubezpieczeniowej. Dla ubezpieczyciela kierowca bez szkód nie przynosi kosztów związanych z wypłatą odszkodowania. Może więc zaproponować mu tańsze OC samochodu. Jedyną wadą tego rozwiązania jest oczywiście fakt, że budowa takiej historii zajmuje dużo czasu.

Czy można przyspieszyć budowę historii ubezpieczeniowej? Można. Pamiętaj, że niektórzy ubezpieczyciele uwzględnią zniżki uzbierane dzięki bezszkodowej jeździe na przykład samochodem służbowym lub w innym kraju. Jeśli więc masz uzbierany tego typu staż, sprawdź, które towarzystwo go uwzględni, aby mieć szanse na najtańsze OC. Pamiętaj, że szkody wyrządzone za granicą autem zarejestrowanym w Polsce również mają wpływ na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Korzystaj z okresowych promocji na tanie OC

Ubezpieczyciele wprowadzają różne czasowe promocje. Niekiedy jest większa szansa na tanie OC online, jeśli zakupisz polisę płacąc kartą kredytową. Kiedy indziej któreś towarzystwo zaproponuje przez kilka dni dodatkową zniżkę. Na niższe składki ubezpieczeń OC mogą też liczyć np. osoby posiadające inną polisę w tej samej firmie (niekoniecznie komunikacyjną). Kupując OC, poświęć więc nieco czasu na poszukanie różnych ofert i sprawdzenie promocji. Aktualne rabaty oferowane przez ubezpieczycieli poznasz szybciej, jeśli skorzystasz z kalkulatora OC. Taki kalkulator, który obsługuje porównywarka OC, pozwala skorzystać z promocyjnej ceny OC nawet w ostatnim dniu promocji. To ważne, bo stacjonarni agenci ubezpieczeniowi nie pracują np. w niedziele i święta.

Wspomniana kwestia ma znaczenie również wtedy, gdy kierowca szybko szuka tanich ubezpieczeń OC, ponieważ za 1 - 2 dni kończy się okres ochrony nieodnawialnej polisy. W takiej sytuacji trzeba się spieszyć, bo kary za przerwę w obowiązkowym ubezpieczeniu OC są naprawdę wysokie. W 2022 r. kara dla właściciela pojazdu za trzydniową lub krótszą przerwę okresu ochrony obowiązkowego ubezpieczenia wynosi 1200 zł (samochód osobowy) lub 200 zł (motocykl i motorower).

Negocjuj ceny OC

Ubezpieczyciel przesłał propozycję przedłużenia polisy OC na kolejny rok? Nie zgadzaj się bez wahania na tę ofertę. Sprawdź w kalkulatorze OC, co zaproponują inne towarzystwa i nie obawiaj się negocjacji z firmą ubezpieczeniową. Polityka towarzystw ubezpieczeniowych względem stałych klientów jest różna, wiec warto próbować. Czasem okazuje się też, że pracownicy porównywarki po wykonaniu do nich telefonu mają w ofercie ubezpieczenia OC, których cena nie została podana w zestawieniu kilku lub kilkunastu ubezpieczycieli. Wynika to z faktu, że niektóre firmy ubezpieczeniowe nie chcą, aby ich ceny OC były prezentowane na tle konkurencji.

Zmień ubezpieczyciela

Niektórzy kierowcy od kilku lat bez zastanowienia przedłużają OC w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Niestety, niektórzy ubezpieczyciele nadal wolą pozyskiwać nowych klientów niż doceniać lojalność dotychczasowych. Zmieniając towarzystwo ubezpieczeniowe, masz więc zwykle większe szanse na tanie OC AC. Pamiętaj, że możesz wypowiedzieć umowę OC i otrzymać zwrot składki jeśli kupiłeś drugą, tańszą polisę OC, a pierwsze ubezpieczenie przedłużyło się automatycznie po upływie 12 miesięcy. Co więcej, osoba kupująca obowiązkową polisę przez Internet lub telefon może odstąpić od umowy w ciągu kolejnych 30 dni. W takim przypadku, towarzystwo zwróci składkę ubezpieczenia po odjęciu niewielkiej sumy za świadczoną ochronę z OC.

Nie dziel płatności OC na raty

Małe raty wyglądają zwykle bardzo atrakcyjnie. Pamiętaj jednak, że w żadnym przypadku nie jest to sposób na najtańsze OC. Podział płatności za OC na dwie czy cztery raty zawsze będzie oznaczać podwyżkę ceny ubezpieczenia w porównaniu do składki, którą zapłacisz, jeśli zdecydujesz się na jednorazową płatność. Generalnie rzecz biorąc, im więcej rat, tym wyższy poziom składki OC po zsumowaniu wszystkich płatności.

Płacąc w ratach nie można liczyć na tanie ubezpieczenie OC, bo ubezpieczyciel bierze pod uwagę ryzyko nieterminowej płatności następnej raty. W takiej sytuacji, przepisy zabraniają zakładowi ubezpieczeń przerwania ochrony, jaką zapewnia ubezpieczenie samochodu. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wskazuje jedynie, że brak terminowej płatności raty będzie skutkował brakiem odnowienia polisy OC. Inną konsekwencją będą odsetki doliczone do składki OC.

Skorzystaj z pakietu dealerskiego

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem nowego auta prosto z salonu, zastanów się nad zakupem pakietu dealerskiego. Jest to kompleksowa propozycja składająca się z OC, AC, assistance i NNW, którą wynegocjował producent samochodu z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Dzięki temu wysokość składki takiego ubezpieczenia jest zwykle dość atrakcyjna. Zanim jednak zdecydujesz się na dealerski pakiet polis, zawsze porównaj go z innymi propozycjami. Warto sprawdzić, ile kosztuje najtańsze OC przy pomocy kalkulatora online. Przy okazji można dowiedzieć się też, czy rzekomo tanie ubezpieczenie AC z pakietu dealerskiego faktycznie jest atrakcyjne cenowo. Może się okazać, że dostępne online oferty OC i AC są jednak lepsze.

Twoja ostrożna jazda wpływa na cenę OC

Warto wiedzieć, że od czerwca 2022 r. ubezpieczyciele ustalający cenę OC mogą brać pod uwagę nie tylko historię spowodowanych wypadków. Zakłady ubezpieczeniowe otrzymały bowiem możliwość sprawdzania informacji o mandatach i punktach karnych w centralnej ewidencji kierowców. Jeżeli zatem chcesz otrzymywać jak najtańsze oferty ubezpieczenia OC, to unikaj wykroczeń drogowych. Nawet osoby posiadające kilka punktów karnych nie mogą liczyć na najtańsze polisy. Dla tych kierowców, którzy mają kilkanaście punktów karnych, cena OC będzie wysoka w każdym towarzystwie. Takie osoby muszą poczekać aż ich punkty karne znikną z centralnej ewidencji kierowców (po dwóch latach od zapłacenia mandatu). Wtedy składki OC wrócą do normalnego poziomu, a oferty OC znów będą dość atrakcyjne.

Unikaj samochodów z nieprzełożoną kierownicą

Po zmianie przepisów, można w Polsce użytkować samochody dostosowane do ruchu lewostronnego bez kosztownych przeróbek (m.in. przekładania kierownicy), o ile pierwsza rejestracja za granicą miała miejsce przed końcem 2020 r. Warto jednak pamiętać, że średnia cena OC dotyczącego aut sprowadzonych np. z Wielkiej Brytanii jest nawet cztery - pięć razy wyższa w razie nieprzełożenia kierownicy. To stawia pod znakiem zapytania sens kupowania takich samochodów, które nierzadko kuszą ceną. Średnia cena OC dla właściciela tzw. „anglika” jest wysoka, ponieważ dane firm ubezpieczeniowych (nie tylko polskich) potwierdzają, że używanie nieprzystosowanego samochodu w ruchu prawostronnym jest bardziej ryzykowne.

Tanie OC – czy można kierować się tylko ceną?

Wielu kierowców bez wahania klika w ofertę, kiedy tylko znajdzie najtańsze OC dla siebie. Bardziej przezorni mogą się jednak zacząć zastanawiać, czy sugerowanie się tylko ceną jest rozsądne. Czy OC najtansze nie równa się najgorsze? Taka ostrożność jest oczywiście godna pochwały, ale jeśli kupujesz jedynie ubezpieczenie OC, możesz się zrelaksować i spokojnie wybrać tę firmę, w której znalazłeś OC najtańsze dla swojego auta. Wynika to z faktu, że zakres ochrony zapewnionej przez ubezpieczenie OC jest uregulowany prawnie w BLS.

Na takie darmowe dodatki warto zwrócić uwagę, jeśli dwóch ubezpieczycieli proponuje tanie OC o bardzo zbliżonej składce. Jeśli jednak jakieś towarzystwo proponuje Ci wyraźnie najtańsze OC, nie wahaj się i korzystaj z tej oferty. Tańsze OC zapewnia bowiem taki sam ustawowy zakres ochrony, jak droższa polisa. Pamiętaj, że żaden ubezpieczyciel nie oferuje sum ubezpieczenia OC wyższych niż te, które wynikają z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Różnice w cenach OC to efekt innej oceny ryzyka powodowanego przez danego klienta, a także odmiennej strategii rynkowej każdego ubezpieczyciela.

Najtańsze AC – czy warto kupować to ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie AC jest bardziej skomplikowaną kwestią. Przy jego zakupie sugerowanie się jedynie ceną nie będzie dobrą strategią. Dokładne warunki Autocasco są bowiem różne w każdym towarzystwie. Niższa cena często więc oznacza węższy zakres ochrony. Kupowanie AC to szukanie kompromisu między ceną i zakresem ochrony.

Zamiast decydować się na najtańsze AC, wybierz taką polisę, która będzie złotym środkiem między dwiema następującymi opcjami:

  1. Drogie AC zapewniające kompleksową ochronę
  2. Tanie AC oferujące bardzo wąski zakres ochrony.

Co ważne, kalkulator OC AC Ubea.pl umożliwia Ci szybkie sprawdzenie zarówno ceny, jak i najważniejszych warunków ochrony w poszczególnych towarzystwach.

Jak znaleźć najtańsze OC i AC przy pomocy kodu Aztec?

Kalkulator Ubea.pl umożliwi Ci także porównanie składek przy pomocy kodu Aztec. Sprawdzenie ceny w ten sposób zajmuje tylko chwilę. Wystarczy zeskanować telefonem kod Aztec znajdujący się w dowodzie rejestracyjnym. Wyświetlą się wtedy propozycje składek i od razu będziesz wiedzieć, gdzie znajdziesz najtańsze OC.

„Najtańsze ubezpieczenie OC AC oferuje firma X” – takie opinie należy odstawić do lamusa. Jeśli faktycznie interesuje Cię tanie OC i AC, musisz poszukać towarzystwa, które rzeczywiście zaoferuje najkorzystniejszą składkę. Jeżeli nie porównasz ofert, istnieje niestety bardzo duże ryzyko, że zakupione OC wcale nie będzie tym najtańszym. Na całe szczęście, właściciele samochodów są coraz bardziej świadomi tego, jak duże bywają różnice w cenach OC.