Strona główna  |  Wiadomości  |  Czy ubezpieczenie dla „anglika” jest droższe?

Czy ubezpieczenie dla „anglika” jest droższe?

Data aktualizacji: 2021-02-01
W ostatnich latach na polskich drogach pojawiło się więcej samochodów z kierownicą po prawej stronie. OC dla takich aut może być znacznie droższe.

Bardzo duża skala emigracji zarobkowej na Wyspy Brytyjskie sprawiła, że z czasem w Polsce pojawiło się sporo samochodów posiadających kierownicę po odwrotnej (prawej) stronie. Takie auta, po wykonaniu niewielkich przeróbek dotyczących głównie reflektorów i lusterek, mogą zostać dopuszczone do ruchu na terenie Polski.

Posiadacze samochodów z Wysp Brytyjskich (zwanych potocznie „anglikami”) powinni zdawać sobie jednak sprawę, że ubezpieczyciele niechętnie i drogo ubezpieczają takie auta. Dowodzi tego nasza ciekawa analiza.

Spis treści:

  1. Anglik a brexit
  2. Ile kosztuje OC dla anglika?
  3. OC dla anglika kosztuje nawet 4 razy więcej
  4. Koszt ubezpieczenia OC warto sprawdzić przed zakupem auta
  5. Polisy OC: różnica rocznej składki dla przykładowego kierowcy posiadającego auto z kierownicą po prawej stronie

Anglik a brexit

Wielu kierowców może się zastanawiać, czy po brexicie rejestracja aut z kierownicą po prawej stronie jest nadal możliwa. Obecne stanowisko w tej sprawie jest następujące: pojazd z kierownicą po prawej stronie może być dopuszczony do ruchu w Polsce, jeśli tylko data jego pierwszej rejestracji w ogóle (niekoniecznie w Polsce) nie jest późniejsza niż data końca okresu przejściowego (czyli 31 grudnia 2020 r.).

Aby takie auto zarejestrować w Polsce, wystarczy dokonać jedynie kilku technicznych modyfikacji:

  • zmiana wkładów w lusterkach, aby zapewniały zwiększone pole widzenia po lewej stronie
  • modyfikacja przednich reflektorów, aby światło oświetlało intensywniej prawą stronę drogi
  • przeniesienie tylnego światła przeciwmgielnego na lewą stronę
  • modyfikacja wskazań prędkościomierza, aby wskazywał prędkość w km/h lub km/h i mph naraz

Ile kosztuje OC dla anglika?

Anglik - auto z kierownicą po prawej stronie OC dla "anglika", czyli auta z kierownicą po prawej stronie, będzie zdecydowanie droższe niż dla pojazdu z kierownicą po lewej stronie. Tę różnicę w koszcie obowiązkowej polisy najlepiej zaprezentować przy użyciu realistycznego przykładu.

Analitycy Ubea.pl wzięli pod uwagę sytuację trzydziestopięciolatka z Warszawy, który aktualnie użytkuje Opla Insignia A Sedan 1.6 116 KM z 2011 r. Wspomniany kierowca może się pochwalić dość dobrą historią ubezpieczeniową, gdyż ostatnią szkodę komunikacyjną spowodował cztery lata temu. Dokładniejsze informacje na temat przykładowego kierowcy oraz jego auta znajdują się na końcu artykułu.

W ramach porównania analitycy Ubea.pl uwzględnili następujące warianty:

Wariant 1: Samochód posiada kierownicę po lewej stronie i został kupiony jako nowy w Polsce (przez poprzedniego właściciela).
Wariant 2: Samochód posiada kierownicę po prawej stronie i został sprowadzony z Wielkiej Brytanii (przez poprzedniego właściciela).

Powyższe różnice to jedyne aspekty, które odróżniają wariant numer 1 oraz wariant numer 2. Po wykonaniu odpowiednich kalkulacji okazuje się jednak, że sama obecność kierownicy po prawej stronie ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia ubezpieczycieli (patrz poniższa tabela).

W przypadku wariantu numer 1 koszt rocznego OC wynosi 556 zł - 2701 zł (średnio: 1561 zł). Warto zwrócić uwagę, że klienci dwóch „najtańszych” ubezpieczycieli (Link4 oraz Aviva) mogą liczyć na znacznie mniejszą składkę OC niż w przypadku konkurentów - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dowiedz się, jak znaleźć najtańsze OC

OC dla anglika kosztuje nawet 4 razy więcej

Sytuacja kierowcy z wariantu 2 przedstawia się zdecydowanie gorzej. Taka osoba korzystająca z porównywarki Ubea.pl otrzyma tylko cztery oferty od zakładów ubezpieczeń (zamiast ośmiu - dziewięciu). Wynika to z faktu, że ubezpieczyciele niechętnie chronią posiadaczy „anglików” i nie chcą zawierać takich umów przez Internet. Oczywiście, jako że w zakresie OC trzeba ubezpieczyć każde auto, ubezpieczyciele nie mogą całkowicie odmówić ubezpieczenia samochodu. Mogą jednak zniechęcać kierowców do wybrania ich oferty, np. uniemożliwiając kupno polisy dla takiego samochodu online.

Inni ubezpieczyciele pozwalają kupić OC dla anglika online, ale znacząco podnoszą cenę polisy. Nawet najtańsza oferta OC - od Link4 - w wariancie numer 2 jest ponad czterokrotnie wyższa (wynosi 2463 zł). Pozostałe oferty obowiązkowej polisy proponują roczną ceną na poziomie 6020 - 8103 zł - wymienia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, czy przerobienie auta na gaz także wpływa na cenę OC

Koszt ubezpieczenia OC warto sprawdzić przed zakupem auta

Trzeba podkreślić, że bardzo duże zwyżki w koszcie ubezpieczenia (wynoszące 300% - 400%) nie są czymś wyjątkowym w przypadku samochodów z kierownicą po prawej stronie. Przykład wybrany przez ekspertów Ubea.pl jest, pod względem kosztu OC dla „anglików”, bardzo reprezentatywny. Właśnie dlatego osoby zainteresowane autami z kierownicą po prawej stronie powinny dobrze się zastanowić przed ich zakupem.

Z pewnością warto wykonać próbną kalkulację w porównywarce ubezpieczeniowej i sprawdzić, jak bardzo kierownica po odwrotnej stronie wpływa na koszt polisy OC. Paweł Kuczyński, prezes porównywarki Ubea.pl zwraca uwagę, że kilkuletni koszt droższego ubezpieczenia może łatwo przewyższyć początkową korzyść związaną z tanim zakupem „anglika”.

Sprawdź, jak działa promocja Składka wraca w Ubea.pl

Polisy OC: różnica rocznej składki dla przykładowego kierowcy posiadającego auto z kierownicą po prawej stronie

Nazwa ubezpieczyciela ↓ Składka OC w wariancie 1 (kierownica po lewej stronie) Składka OC w wariancie 2 (kierownica po prawej stronie)
Link4 556 zł 2463 zł
Aviva 770 zł -
Benefia 1413 zł -
MTU24 1505 zł 6020 zł
Generali 1670 zł -
Proama 1670 zł -
UNIQA 2205 zł 6616 zł
Gothaer 2701 zł 8103 zł
Średni wynik dla wszystkich ubezpieczycieli 1561 zł 5801 zł

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl z 27 stycznia 2018 r.

Założenia do analizy:

Ubezpieczany samochód to czerwony Opel Insignia A Sedan 1.6 116 KM. Auto pochodzi z rocznika 2011. Po raz pierwszy zarejestrowano je w marcu 2011 r. Aktualny właściciel posiada Opla od 2016 r. Obecny przebieg samochodu to 100 000 km (przebieg przewidywany: 10 000 km/rok). Samochód ma na wyposażeniu fabryczny GPS, autoalarm oraz immobilizer. Auto jest parkowane w garażu wspólnym (miejsce zamieszkania właściciela: 04 - 301 Warszawa). Opel nie posiada uszkodzeń i nie jest tuningowany. Kierowca regularnie używa samochodu w kraju i nie wykorzystuje go do celów działalności gospodarczej.

Klient zakładu ubezpieczeń ma 35 lat. Ten kierowca posiada prawo jazdy od 3 czerwca 2002 r. Ubezpieczony jest obecnie pracownikiem biurowym. Przykładowy klient ubezpieczyciela ma żonę i dwoje dzieci (10 lat, 8 lat). Właściciel Opla Insignia wcześniej posiadał polisy OC przez 12 lat. Zniżka z jego aktualnego ubezpieczenia (w Allianz Direct) to 30%. Ostatnia szkoda spowodowana przez przykładowego kierowcę miała miejsce 4 lata temu. Nowe ubezpieczenie OC rozpocznie się od 31 stycznia 2019 r. Kierowca zakupi je przez Internet i skorzysta z domyślnych propozycji ubezpieczycieli oraz wszelkich dostępnych promocji. Zakup obejmuje polisę OC opłaconą w jednej racie (bez dodatkowego NNW).

Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje OC dla "anglika"?

OC dla "anglika", czyli auta z kierownicą po prawej stronie, będzie zdecydowanie droższe niż dla pojazdu z kierownicą po lewej stronie. Tę różnicę w koszcie obowiązkowej polisy najlepiej zaprezentować przy użyciu realistycznego przykładu. W artykule znajdziesz kalkulacje prezentujące ceny OC dla "anglika".

Czy po brexicie można rejestrować angliki w Polsce?

Po brexicie można nadal zarejestrować w Polsce samochód z kierownicą po prawej stronie, o ile tylko data jego pierwszej rejestracji w ogóle (niekoniecznie w Polsce) nie jest późniejsza niż data końca okresu przejściowego (czyli 31 grudnia 2020 r.)

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Saab – ile kosztuje?

Jeśli któraś marka aut powinna się kojarzyć z samolotami, to jest to bez wątpienia Saab. Szwedzki koncern rozpoczął swoją historię od produkcji samolotów. Po II Wojnie Światowej firma zaczęła...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-11

Ubezpieczenie OC Chevrolet – ile kosztuje?

Kompaktowe osobówki, duże SUV-y, legendarne samochody sportowe – amerykański producent Chevrolet ma bardzo różnorodną ofertę aut. W naszym kraju pojazdy tej marki nie są już sprzedawane, ale...

Czytaj więcej
Komentarze
xxx
2019-05-24 12:05
IP: 185.18.x.x
Co za bzdura. BMW 325i z kierownica po prawej stronie 1000 zł na rok
odpowiedz
Ubea.pl
2019-05-24 15:29
IP: 81.190.x.x
Pozostaje się cieszyć, że udało się znaleźć taką dobrą ofertę OC. Powyższy artykuł pokazuje ogólną tendencję, zgodnie z którą praktycznie wszyscy ubezpieczyciele podwyższają składkę ubezpieczenia, jeśli auto ma kierownicę po prawej stronie. Czasami jednak można natrafić na lepszą ofertę.
odpowiedz
WAMK
2019-05-26 14:42
IP: 91.240.x.x
Jak firma ubezpiecza tak tanio anglika?
odpowiedz
Adi
2019-09-06 17:20
IP: 77.112.x.x
Jak widać z zestawienia Link4. Ja mailem ubezpieczenie za 1600zl w PZU (samochód i kierowca porównywalny). Ale obecnie mam też ofertę z AXA. Adi.
odpowiedz