Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Jak zarejestrować i ubezpieczyć auto z zagranicy?

Data publikacji: 2016-03-31

Wymarzone auto wyszukane za granicą jest już Twoje. Teraz jednak trzeba jeszcze je zarejestrować oraz ubezpieczyć. Podpowiadamy, jak to zrobić, by nie otrzymać kary za brak OC i nie zapomnieć o żadnym dokumencie.

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

Auta z nowymi tablicami rejestracyjnymi jeżdżą po polskich drogach już od dokładnie 16 lat. Białe tablice wprowadzono do użytku 31 marca 2000 r., jednak nadal proces ich otrzymania dla auta sprowadzonego z zagranicy budzi wiele pytań wśród kierowców. Dlatego przedstawiamy krótki przewodnik wyjaśniający wszelkie wątpliwości związane z rejestracją i ubezpieczeniem auta kupionego za granicą w 2016 r.

Kiedy trzeba zarejestrować auto?

Rejestracja i ubezpieczenie auta z zagranicy wymaga załatwienia wielu formalności

Pierwszym krokiem ku sprawnej rejestracji auta jest podpisanie odpowiedniej umowy ze sprzedawcą. Jeżeli chcesz być pewnym, że nie zapomniałeś o żadnym szczególe najlepiej pobierz bezpłatny wzór umowy kupna-sprzedaży auta z naszej strony.

Jeżeli auto zakupione za granicą ma ważny przegląd techniczny oraz aktualne tablice rejestracyjne, może jeździć po polskich drogach przez 30 dni. W tym czasie możesz na spokojnie zająć się wszystkimi formalnościami.

Pamiętaj jednak, że już od pierwszego dnia auto musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Inaczej narazisz się na karę za brak polisy, która może wynieść nawet 3 700 zł.

Sprawdź, ile wynosi kara za brak OC w 2016 roku >

Gdzie kupić krótkoterminowe OC?

Jeżeli pojazd jest zarejestrowany za granicą, ale nie posiada ważnego OC lub Zielonej Karty, należy wykupić krótkoterminową polisę OC. Obowiązuje ona przez 30 dni i kosztuje jedynie ok. 100 zł. Kupisz ją u każdego z polskich ubezpieczycieli. Po upływie 30 dni polisa traci ważność i nie podlega automatycznemu przedłużeniu.

Zobacz, który ubezpieczyciel ma najtańsze OC >

Wykupienie takiego krótkoterminowego OC pozwoli Ci w spokoju zająć się załatwianiem innych formalności związanych z rejestracją wymarzonego samochodu.

Pamiętaj, że w żadnym wypadku nie można wykupić w Polsce rocznego OC dla aut zarejestrowanych za granicą.

Jak zarejestrować auto sprowadzone z zagranicy?

Kiedy już przetransportujesz auto do Polski, możesz przystąpić do jego rejestracji. Oznacza to wiele wizyt w urzędach i wypełnianie kolejnych dokumentów, jednak z naszym przewodnikiem wcale nie będzie trudne. Oto co po kolei trzeba zrobić:

1. Akcyza

Za auto sprowadzone z zagranicy trzeba zapłacić akcyzę, którą wpłacasz na konto właściwej izby celnej. W tytule przelewu wpisujesz „akcyza od samochodu osobowego” i podajesz markę oraz nr nadwozia.

W przypadku auta o pojemności do 2 000 cm³ akcyza wynosi 3,1 % ceny samochodu. Oczywiście urzędnicy sprawdzą, czy wartość auta nie została znacząco zaniżona.

Oprócz akcyzy należy także zapłacić opłatę skarbową za wydanie potwierdzenia zapłaty akcyzy w wysokości 17 zł. Przesyłasz ją na rachunek bankowy urzędu miejskiego.

W ciągu 14 dni od transportu auta do kraju musisz udać się do urzędu celnego, aby uzyskać dokument potwierdzający zapłatę akcyzy. W urzędzie składasz deklarację akcyzową AKCU. Dołączasz do niej:

 • umowę sprzedaży,
 • dokument identyfikacji pojazdu (dowód rejestracyjny albo karta pojazdu),
 • wniosek do naczelnika Urzędu Celnego o wydanie potwierdzenia zapłaty akcyzy,
 • dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

2. Tłumaczenie

Należy przetłumaczyć wszystkie dokumenty, które będą potrzebne przy rejestracji, czyli:

 • umowę sprzedaży,
 • kartę pojazdu lub dowód rejestracyjny,
 • przegląd techniczny.

Dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego i zapłacisz za to ok. 100 zł. Koszty te można obniżyć, podpisując dwujęzyczną umowę kupna-sprzedaży.

3. Wydział komunikacji

1 stycznia 2016 r. zniesiono opłatę recyklingową, dlatego po zapłaceniu akcyzy oraz przetłumaczeniu dokumentów możesz od razu udać się do wydziału komunikacji (starostwa powiatowego lub miasta na prawach powiatu odpowiedniego dla Twojego miejsca zameldowania) i zanieść tam następujące dokumenty:

 • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości (tylko do wglądu),
 • wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy,
 • dowód własności auta (faktura VAT potwierdzająca nabycie pojazdu, umowa sprzedaży / zamiany / darowizny / dożywocia albo prawomocne orzeczenie sądu),
 • dowód rejestracyjny lub karta pojazdu,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne (jeśli samochód ich nie posiada, wypełniasz deklarację o ich braku),
 • dowód odprawy celnej przywozowej, jeśli auto sprowadzono spoza Unii Europejskiej,
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy,
 • świadectwo wyrejestrowania pojazdu (jeśli nie ma wpisu w dowodzie rejestracyjnym),
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej,
 • tłumaczenie na język polski dokumentów.

Rejestracja auta sprowadzonego z zagranicy będzie Cię kosztowała 256 zł.

4. Tymczasowe czerwone tablice

Jeśli wszystkie dokumenty zostaną zatwierdzone, otrzymasz czasowe pozwolenie oraz tymczasowe czerwone tablice rejestracyjne. Będą one ważne przez 30 dni.

5. Ubezpieczenie OC

Posiadając tymczasowe tablice rejestracyjne, możesz już wykupić roczną polisę OC.

Znajdź najtańszą polisę w kalkulatorze OC >

6. Przegląd techniczny

W okresie ważności tymczasowych tablic rejestracyjnych, musisz przede wszystkim udać się na przegląd techniczny (nawet jeśli przegląd zagraniczny wpisany w dowodzie jest jeszcze ważny). Na stacji diagnostycznej zapłacisz za badanie 98 zł.

7. Wydział komunikacji po raz drugi - odbiór białych tablic oraz dowodu rejestracyjnego

Po dokonaniu przeglądu udajesz się drugi raz do Wydziału Komunikacji, aby otrzymać białe, stałe tablice, naklejkę identyfikacyjną na przednią szybę oraz czasowy, miękki dowód rejestracyjny.

Teraz urząd ma 30 dni na wyrobienie stałego dowodu. W Internecie możesz sprawdzić, czy jest on już gotowy do odbioru. Wraz ze stałym dowodem otrzymasz także kartę pojazdu.

Jeżeli wykupiłeś roczną polisę OC na tymczasowe tablice rejestracyjne, poinformuj jeszcze swojego ubezpieczyciela, że auto posiada już stałe tablice.

Sprawdź także, jak wygląda rejestracja i ubezpieczenie auta kupionego w Polsce >

Rejestracja auta sprowadzonego z zagranicy wymaga jak widać nieco wysiłku, jednak warto go podjąć, aby móc jeździć tym wymarzonym, wyszukanym specjalnie dla siebie pojazdem.

Tagi:

Komentarze

2017-09-16 21:24

asd77.65.92.33

Dobry wieczór, kupiłem samochód sprowadzony z zagranicy od handlarza 9 września, robiłem to pierwszy raz w życiu. Dostałem razem z autem OC krótkoterminowe ważne do 8 października i sprzedawca tłumaczył mi, że nie muszę się niczym przejmować, ono po miesiącu samo wygaśnie. 11 września pojechałem zarejestrować auto, dostałem nowe tablice, jednak byłem święcie przekonany, że skoro pojazd ma ważne OC do 8 października (można to zweryfikować przecież po VIN), a ja jestem jego obecnym właścicielem, to OC jest nadal ważne. Dopiero 15 września zacząłem sobie spokojnie przeglądać oferty OC rocznego, żeby wykupić je za kilka dni i wtedy trafiłem na informację, że - jak rozumiem - tamto OC jest już nieważne. W ciągu 10 minut kupiłem więc nową polisę. Wiem, że nieznajomość prawa szkodzi, ale czy naprawdę w tej sytuacji UFG za ten okres (11.09-15.09) wystawi mi rachunek na 2 tysiące? Jest jakiś zapis w ustawie, który stanowi, że OC krótkoterminowe wygasa z momentem rejestracji pojazdu? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam!

2017-09-18 08:51

Ubea.pl81.190.208.17

OC krótkoterminowe wygasa po 30 dniach od zakupu, a w ustawie nie ma żadnego zapisu mówiącego, że miałoby ono tracić ważność w momencie rejestracji pojazdu. Tak jak Pan zauważył: numer VIN się zgadza, a ochrona dawana przez OC krótkoterminowe jest taka sama jak oferowana przez roczną polisę. Nie powinien więc otrzymać Pan kary - auto cały czas było ubezpieczone.

2017-09-19 12:02

asd77.65.92.33

Dziękuję serdecznie za odpowiedź, nie ukrywam, że pocieszyliście mnie Państwo. Mam więc nadzieję, że UFG sprawę interpretuje podobnie. Pozdrawiam!

2017-08-29 23:47

Marcin185.172.86.217

No tak ale zamiast cyrku z czerwonymi tablicami, można też zrobić przegląd samochodu przed rejestracją, np zawozimy samochód na stację na lawecie i po problemie, warto się dogadać z osobą która sprwadza samochód że podrzuci samochód na stację w celu zrobienia przeglądu i po sprawie.

2017-08-30 08:31

Ubea.pl81.190.208.17

Trzeba jednak pamiętać, że według przepisów badania techniczne mogą przejść tylko pojazdy posiadające tablice rejestracyjne. Jeśli sprowadzone z zagranicy auto nie ma blach, musimy najpierw udać się po czerwone tablice.

2017-08-05 21:54

elpadreee91.146.248.95

Dobry Wieczór! Jeżeli dokonuje rejestracji samochodu powiedzmy w poniedziałek rano to czy w tym samym dniu muszę wykupić ubezpieczenie OC samochodu, jeżeli jest sprowadzony z zagranicy? Zastanawia mnie fakt, że podobno auto zaraz po rejestracji w urzędzie musi tego samego dnia otrzymać OC? Czy to rzeczywiście jest prawda ? Proszę o komentarz ile dni mam na wykupienie OC po rejestracji samochodu...

2017-08-14 09:24

Ubea.pl83.3.106.181

Tak, auto musi posiadać ubezpieczenie OC od dnia rejestracji samochodu. Nawet jeden dzień bez OC daje UFG prawo do przysłania wezwania do zapłaty kary za brak polisy. Tak jak jednak pisaliśmy w artykule: w przypadku sprowadzania auta z zagranicy zazwyczaj najpierw wykupuje się krótkoterminowe OC (jeśli pojazd jest zarejestrowany za granicą). Działa ono przez 30 dni i w tym czasie można zająć się wszystkimi formalnościami. Kiedy już otrzyma się tablice rejestracyjne, można wykupić roczne OC.

2017-07-23 19:37

Paolo89.66.40.93

Witam!! Mam problem. Kupiłem sprowadzone auto. Nie ma ono tablic, ani OC. Jutro chcę je przerejestrować i wykupić przez internet OC. Niestety jak się okazuje ochrona zaczęła by działać jeden dzień po wykupieniu polisy, co za tym idzie miałbym jeden dzień przerwy w OC za co jest kara. Co zrobić? Jak to rozegrać?

2017-07-25 10:22

Ubea.pl81.190.208.17

Kupując OC online przez nasz kalkulator ubezpieczeń https://kalkulator.ubea.pl może Pan ustalić, by polisa OC obowiązywała od razu od dnia zakupu ubezpieczenia.

2017-02-22 11:51

f43479.185.254.238

kurwicy można dostać.

2017-07-10 15:03

tojo185.92.157.154

czasowe, tymczasowe... pozwolenie czasowe to rozumiem tzw miękki dowód ale tablice "normalne"? a tymczasowe to czerwone tablice? czyli na czasowe trzeba mieć ubezpieczanie a na tymczasowe nie (oczywiście wtedy nie poruszamy się po drogach)

2017-07-11 10:30

Ubea.pl81.190.208.17

Czasowe pozwolenie to nie to samo co czasowy, miękki dowód rejestracyjny. Czasowe pozwolenie otrzymuje się razem z tymczasowymi, czyli czerwonymi tablicami rejestracyjnymi. Służą one tak naprawdę jedynie do tego, by przejechać się na nich na przegląd rejestracyjny. Mając takie tablice, można już wykupić roczną polisę OC, ale można też korzystać z wykupionej wcześniej 30-dniowej polisy. Jakieś OC jednak trzeba mieć, by móc je okazać, jeśli akurat policja zatrzyma do kontroli wtedy, kiedy będzie się jechało na przegląd. Po dokonaniu przeglądu otrzymuje się w Wydziale Komunikacji już "normalne" białe tablice oraz ten czasowy, miękki dowód rejestracyjny. Mając go, można już normalnie poruszać się po drogach. Urząd po prostu musi mieć czas na wyrobienie stałego dowodu ;)