Strona główna  |  Wiadomości  |  Przerejestrowanie samochodu – terminy, koszty, potrzebne dokumenty

Przerejestrowanie samochodu – terminy, koszty, potrzebne dokumenty

Data publikacji: 2021-08-10
Wymarzone auto, poszukiwane od wielu tygodni, stoi już przed Twoim domem? Zanim z ulgą zameldujesz, że misja wykonana, zajmij się niezbędnymi formalnościami. Wyjaśniamy, ile kosztuje przerejestrowanie samochodu i jakie dokumenty są potrzebne.

Dane w dowodzie rejestracyjnym nie zmienią się magicznie tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Jako nabywca auta musisz sam zająć się formalnościami i wymianą potrzebnych dokumentów. Lepiej tego dopilnuj, bo za niezgłoszenie w terminie nabycia samochodu grozi kara wynosząca nawet 1000 zł.

Kupno auta dopiero przed Tobą? Sprawdź nasz poradnik dla kupującego samochód.

Spis treści:

 1. Jaki obowiązek w Wydziale Komunikacji ma nabywca samochodu?
 2. Zgłoszenie nabycia pojazdu a koronawirus
 3. Zgłoszenie nabycia samochodu w Wydziale Komunikacji – jak to zrobić?
 4. Przerejestrowanie samochodu – który urząd wybrać?
 5. Przerejestrowanie samochodu – potrzebne dokumenty
 6. Jak wygląda proces przerejestrowania pojazdu?
 7. Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?
 8. Jakie inne koszty przerejestrowania mogą się pojawić?
 9. Przerejestrowanie a ubezpieczenie OC
 10. Przerejestrowanie samochodu po zmianie adresu zamieszkania

Jaki obowiązek w Wydziale Komunikacji ma nabywca samochodu?

Przerejestrowanie samochodu - dokumenty Na początek warto zaznaczyć, że poniższy artykuł omawia formalności związane z przerejestrowaniem aut używanych i zarejestrowanych już wcześniej w naszym kraju. W innym artykule możesz znaleźć informacje dotyczące rejestracji w Polsce pojazdu kupionego za granicą.

Nabywca auta używanego ma obowiązek powiadomić Wydział Komunikacji właściwy dla swojego miejsca zamieszkania o zmianie właściciela pojazdu. Przysługuje mu na to 30 dni (obecnie 60 ze względu na pandemię koronawirusa) od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży czy darowizny. Jeśli nie wypełnisz tego obowiązku, grozi Ci kara wynosząca od 200 do 1000 zł.

Kara za niepowiadomienie w terminie Wydziału Komunikacji o zmianie właściciela samochodu zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2020 r. Jako że jest to kara administracyjna, to łatwiej ją wyegzekwować niż np. mandat drogowy. Pieniądze zebrane z tych grzywien trafiają do budżetu powiatu.

Tuż po wprowadzeniu nowej kary niektóre urzędy twierdziły, że grzywna ta grozi za nieprzerejestrowanie auta w ciągu 30 dni. Sądy konsekwentnie stoją jednak na stanowisku, że kara jest nakładana jedynie za niepoinformowanie urzędu o zmianie właściciela. Jeśli więc kupujesz używany samochód zarejestrowany w Polsce musisz w ciągu 30 dni zgłosić w Wydziale Komunikacji fakt nabycia pojazdu. Samym przerejestrowaniem pojazdu możesz zająć się później, choć oczywiście lepiej tego nie odkładać i załatwić sprawę w miarę szybko.

Warto zaznaczyć, że na sprzedawcy samochodu również ciąży obowiązek powiadomienia starosty w trakcie 30 dni o zbyciu pojazdu.

Zgłoszenie nabycia pojazdu a koronawirus

Tuż po tym, jak wprowadzono nowe kary za niezgłoszenie w terminie nabycia pojazdu wybuchła pandemia koronawirusa. Jako że mocno utrudniła ona działanie urzędów, posłowie zdecydowali się dać kierowcom aż 180 dni na zgłoszenie kupna auta.

Taki wydłużony termin obowiązywał do końca 2020 r. Po powrocie do pierwotnego czasu 30 dni wielu kierowców zaczęło protestować, wskazując, że liczne urzędy nadal działają w ograniczonym zakresie. W efekcie od 1 lipca 2021 r. rząd ponownie wydłużył czas na poinformowanie o nabyciu pojazdu. Tym razem jednak już tylko do 60 dni.

Przed wizytą w urzędzie sprawdź koniecznie, jak funkcjonuje Twój Wydział Komunikacji w czasie pandemii. Obecnie w wielu punktach przyjmowane są tylko te osoby, które zarezerwują wcześniej termin wizyty.

Zgłoszenie nabycia samochodu w Wydziale Komunikacji – jak to zrobić?

Samo zgłoszenie nabycia samochodu jest bezpłatne i co ważne można go dokonać także online.

Dostępne opcje poinformowania o nabyciu samochodu są następujące:


 • osobista wizyta w Wydziale Komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania,
 • zgłoszenie online przez platformę ePUAP,
 • poinformowanie listownie za pośrednictwem poczty.

Po zgłoszeniu nabycia auta dane nowego właściciela zostaną umieszczone w bazie CEPiK. Jako że obecnie w trakcie kontroli w Polsce policja korzysta już z tej bazy, fakt, że w dowodzie rejestracyjnym widnieją nadal dane starego właściciela, nie wywoła zamieszania.

Jeśli jednak wybierasz się autem za granicę, przerejestruj go koniecznie przed wyjazdem na siebie. Za granicą trzeba bowiem okazać w trakcie kontroli dowód rejestracyjny. Jeżeli autem kieruje osoba, która nie jest wpisana w dowodzie, powinna tak naprawdę mieć ze sobą upoważnienie właściciela auta do prowadzenia pojazdu.

Przerejestrowanie samochodu – który urząd wybrać?

Przerejestrowanie samochodu to tak naprawdę rejestracja auta w Wydziale Komunikacji na nowego właściciela. Musisz tego dokonać w urzędzie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. W zależności od tego, w jak dużej miejscowości mieszkasz, odpowiednim urzędem będzie:


 • urząd starostwa powiatowego,
 • urząd miasta jeśli jesteś mieszkańcem miasta na prawach powiatu,
 • urząd dzielnicy jeżeli mieszkasz w Warszawie.

Przerejestrowanie samochodu – potrzebne dokumenty

Aby przerejestrować samochód, musisz przede wszystkim wypełnić wniosek. Można go uzyskać bezpośrednio w urzędzie lub wydrukować wcześniej z Internetu i wypełnić na spokojnie w domu.

Wniosek o przerejestrowanie samochodu musi zawierać:


 • dane nowego właściciela (imię, nazwisko, adres, numer PESEL) lub wszystkich współwłaścicieli jeśli auto jest własnością dwóch czy więcej osób
 • dane pojazdu (rodzaj i przeznaczenie pojazdu, marka, typ, model, rok produkcji, numer VIN, nr karty pojazdu, dotychczasowy numer rejestracyjny)
 • oświadczenie że wszystkie podane dane są zgodne ze stanem faktycznym.

Oprócz wniosku o przerejestrowanie samochodu potrzebne są Ci także:


 • dowód osobisty lub paszport (w przypadku osób fizycznych). Jeśli samochód jest własnością firmy, trzeba przedstawić odpis z KRS
 • dowód własności pojazdu (faktura, umowa kupna-sprzedaży, darowizny itp.)
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne
 • dowód rejestracyjny
 • karta pojazdu (o ile była wydana dla tego pojazdu)
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie ma zapisu o aktualnym terminie kolejnego badania technicznego)
 • potwierdzenie zawarcia OC
 • potwierdzenie wniesienia opłaty za przerejestrowanie pojazdu – w większości urzędów możesz też zapłacić kartą na miejscu. Jeżeli zdecydujesz się na opłatę wcześniej przelewem, pamiętaj, by w tytule wpisać odpowiedni numer VIN
 • imienne pełnomocnictwo jeśli sprawę załatwia pełnomocnik
 • pełnomocnictwo współwłaścicieli jeśli auto ma więcej niż jednego właściciela (chyba że wszyscy współwłaściciele pojawią się w urzędzie – ze względu na pandemię koronawirusa takie rozwiązanie nie jest jednak obecnie zalecane).

Nie załatwiasz sprawy osobiście tylko przez pełnomocnika? Wystawiane pełnomocnictwo musi zawierać:


 • datę i miejsce sporządzenia dokumentu
 • imię, nazwisko, adres, numer dowodu osobistego, numer PESEL właściciela pojazdu oraz pełnomocnika
 • dane auta (marka, model, numer VIN)
 • zakres pełnomocnictwa – jeśli chcesz, możesz od razu zaznaczyć, że udzielasz pełnomocnictwa zarówno na złożenie wniosku o przerejestrowanie pojazdu, jak i odbiór stałego dowodu
 • podpis osoby udzielającej pełnomocnictwa.

Jak wygląda proces przerejestrowania pojazdu?

Wszystkie potrzebne dokumenty zebrane? Czas pójść do urzędu. Jak wygląda proces przerejestrowania samochodu?


 1. W urzędzie okazujesz wszystkie wymagane dokumenty i oddajesz dotychczasowe tablice rejestracyjne.
 2. Urzędnik wydaje Ci od razu nowe tablice oraz naklejkę na szybę. Otrzymasz także pozwolenie czasowe ważne przez 30 dni.
 3. Kiedy nowy dowód jest już gotowy, idziesz ponownie do urzędu. Tam oddajesz pozwolenie czasowe, a dostajesz stały dowód rejestracyjny.

Skąd wiadomo, czy już można pójść po nowy dowód? Obecnie urzędy oferują usługę powiadomienia SMS-em lub mailem, że stały dowód czeka na odbiór. Status dowodu rejestracyjnego sprawdzisz również na stronie Info Car. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny auta i 5 ostatnich znaków numeru VIN.

Co się stanie, jeśli urząd nie wyrobi się w terminie i po 30 dniach stały dowód nadal nie będzie gotowy? W takiej sytuacji (do której może dojść, jeśli na przykład nagle okaże się, że brakuje jakichś potrzebnych informacji) czasowe pozwolenie zostanie wydłużone o kolejne 14 dni.

Kiedy odbierzesz już twardy dowód, warto sprawdzić historię pojazdu w bazie CEPiK i upewnić się, że wszystkie dane zostały w niej zaktualizowane.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

W przeciwieństwie do zgłoszenia nabycia auta za przerejestrowanie samochodu trzeba już zapłacić. Zazwyczaj całkowity koszt wyniesie 180,50 zł.

Na tę cenę składa się kilka elementów:


 • pozwolenie czasowe: 13,50 zł
 • stały dowód rejestracyjny: 54 zł
 • nalepka kontrolna na szybę: 18,50 zł
 • komplet znaków legalizacyjnych: 12,50 zł
 • tablice rejestracyjne: 80 zł
 • opłata ewidencyjna: 2 zł

Jeśli mieszkasz w tym samym powiecie, co dotychczasowy właściciel, nie musisz wymieniać tablic rejestracyjnych (chyba że marzysz o jakimś zindywidualizowanym numerze) ani naklejki na szybie. W takiej sytuacji nie ponosisz oczywiście kosztów tych elementów. Zmniejsza się również opłata ewidencyjna i w efekcie całkowity koszt spada do 81 zł.

Aktualnie prowadzone są również prace nad systemem, dzięki któremu będzie można zachować dotychczasowe tablice bez względu na miejsce poprzedniej rejestracji (o ile tylko tablice będą czytelne, w dobrym stanie i będą posiadać aktualny wzór). Jak dotychczas te zmiany nie weszły jednak jeszcze w życie.

Jakie inne koszty przerejestrowania mogą się pojawić?

Powyżej podaliśmy standardowe koszty przerejestrowania auta w Polsce. Czasami trzeba się jednak liczyć także z innymi opłatami.

Jeśli sprawy w urzędzie nie załatwiasz sam, lecz za pośrednictwem innej osoby, za pełnomocnictwo zapłacisz 17 zł. Nie dotyczy to jednak sytuacji, kiedy pełnomocnikiem jest członek najbliższej rodziny: wstępny (rodzice, dziadkowie itd.), zstępny (dzieci, wnuki itd.), małżonek lub rodzeństwo. Jeśli zatem córka pójdzie do urzędu przerejestrować auto rodziców, pełnomocnictwo będzie darmowe. Jeżeli jednak do Wydziału Komunikacji wybierze się jej mąż, by w imieniu swoich teściów przerejestrować samochód, trzeba już będzie zapłacić.

Z dodatkowym kosztem musisz się również liczyć, jeśli Twój samochód nie ma karty pojazdu (bo np. poprzedni właściciel gdzieś ją zagubił). Zapłacisz wtedy 75,50 zł za jej wyrobienie. Uwaga: dotyczy to aut zarejestrowanych w Polsce po 1 lipca 1999 r.

Na dużą opłatę trzeba się przygotować, jeśli wymarzysz sobie zindywidualizowane tablice. Chcesz, by auto miało jakieś konkretne litery i cyfry, a nie losowo przydzielone znaki? Za wyrobienie dwóch takich tablic zapłacisz 1000 zł.

Przerejestrowanie a ubezpieczenie OC

Wielu nowych właścicieli samochodów zastanawia się, czy od razu po zakupie auta muszą też zawierać umowę ubezpieczenia OC. Jeżeli tylko poprzedni właściciel zadbał o wykupienie polisy, to nabywca nie ma takiego obowiązku. OC przechodzi bowiem automatycznie na nowego właściciela. Pamiętaj, by koniecznie odebrać od sprzedawcy potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC.

Jeśli jednak okaże się, że auto nie ma polisy OC, zawrzyj umowę z ubezpieczycielem od razu w dniu zakupu auta. Inaczej grozi Ci wysoka kara za brak OC.

Przerejestrowanie samochodu i zmiana numeru rejestracyjnego nie zmieniają nic pod względem OC. Polisa jest nadal ważna. Oczywiście, lepiej przekazać ubezpieczycielowi informację o nowym numerze rejestracyjnym, aby mógł zaktualizować dane. Dla ważności ubezpieczenia kluczowa jest jednak zgodność numeru VIN. A ten w momencie przerejestrowania pojazdu nie zmienia się.

Zwróć uwagę, że w przypadku zmiany właściciela ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki. Jeśli auto kupujesz od kierowcy, który ma większe zniżki od Ciebie, cena OC po rekalkulacji może okazać się niezbyt korzystna. Sprawdź wtedy na kalkulatorze OC, czy nie lepiej skorzystać z prawa do wypowiedzenia polisy (jako nabywca samochodu możesz to zrobić w dowolnym momencie) i kupić nowe ubezpieczenie gdzie indziej.

Jeśli zdecydujesz się korzystać do końca z dotychczasowego OC, pamiętaj, że ubezpieczenie po poprzednim właścicielu nie przedłuży się automatycznie na kolejne 12 miesięcy. Musisz więc samemu zadbać o zawarcie nowej polisy w odpowiednim terminie.

Przerejestrowanie samochodu po zmianie adresu zamieszkania

Przerejestrowanie samochodu to czynność, z którą muszą się zmierzyć nie tylko osoby kupujące używane auto. Warto pamiętać, że zgodnie z prawem powinieneś w ciągu 30 dni poinformować Wydział Komunikacji w razie zmiany jakichkolwiek danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym (np. zmiana nazwiska po ślubie, przeprowadzka, zamontowanie instalacji gazowej). Czasami urzędnik dokona jedynie odpowiedniej adnotacji w dotychczasowym dowodzie. Jeśli jednak zmienia się adres zamieszkania, tak naprawdę trzeba przejść całą procedurę przerejestrowania pojazdu.

Musisz więc wypełnić wniosek, okazać wszelkie potrzebne dokumenty i zdać dotychczasowe tablice (chyba że po przeprowadzce mieszkasz nadal w tym samym powiecie). W Wydziale Komunikacji odbierasz pozwolenie czasowe i nowe tablice, a następnie stały dowód rejestracyjny.

Przerejestrowanie samochodu jest proste i szybkie, o ile zadbasz o wcześniejsze zebranie wszystkich potrzebnych dokumentów. Przed wizytą w urzędzie sprawdź więc koniecznie, czy masz wszystkie rzeczy z powyższej listy. Inaczej w Wydziale Komunikacji może się nagle okazać, że brakuje Ci jednego kluczowego papierka.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-30

Przejęcie OC

Po zmianie właściciela auta OC przechodzi automatycznie na nabywcę. Mimo to przejęcie OC rodzi wiele pytań. Eksperci Ubea.pl przygotowali więc poradnik, który wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-06

Kupno samochodu – wszystko na co musisz zwrócić uwagę

Zakup samochodu – niezależnie czy nowego, czy używanego – to zazwyczaj poważna decyzja finansowa. Warto więc zadbać o szczegóły, poznać dokładnie kupowane auto i nie dać się pokonać formalnościom....

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-09-23

Podwójne OC – co zrobić?

Ubezpieczyciel wezwał Cię do zapłaty składki OC za ubezpieczenie, o którym nic nie wiedziałeś? Okazało się, że masz podwójne OC na samochód? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji.

Czytaj więcej
Komentarze
Gerard
2021-08-13 21:48
IP: 37.47.x.x
o ile mi wiadomo, nie ma obowiązku odbierania pozwolenia czasowego, można poczekać na dowód rejestracyjny
odpowiedz
Ubea.pl
2021-08-16 09:47
IP: 78.8.x.x
Pozwolenie czasowe otrzymuje się w momencie składania w urzędzie wniosku o przerejestrowanie. Nie trzeba więc iść specjalnie, by je odebrać, tylko dzieje się to przy okazji. Prawdą jest natomiast, że obecnie nie trzeba już wozić ze sobą w aucie pozwolenia czasowego, podobnie jak potem nie trzeba mieć przy sobie stałego dowodu rejestracyjnego. Oczywiście dotyczy to tylko jazdy autem w granicach Polski.
odpowiedz