Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta

Czy warto kupować ubezpieczenie bagażu?

Data publikacji: 2020-07-15

Kradzież lub zagubienie bagażu jest o wiele bardziej prawdopodobne od trafienia za granicą do szpitala. Mimo to wiele osób nie kupuje polisy chroniącej rzeczy zabierane w podróż, mówiąc, że ubezpieczenie bagażu i tak nie działa, kiedy jest potrzebne. Czy tak jest w istocie? Czy warto kupować ubezpieczenie bagażu podróżnego?

Wokół ubezpieczenia bagażu narosło niestety wiele mitów wynikających z niezrozumienia, przed czym tak naprawdę chroni taka polisa. Postanowiliśmy wyjaśnić, jak faktycznie działa ubezpieczenie bagażu, aby każdy mógł zobaczyć, kiedy warto kupić taką polisę, a kiedy można z niej zrezygnować.

Spis treści:

 1. Co obejmuje ubezpieczenie bagażu?
 2. Jakich rzeczy nie chroni ubezpieczenie bagażu podróżnego?
 3. Jaka suma ubezpieczenia bagażu będzie odpowiednia?
 4. Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia bagażu?
 5. Ubezpieczenie bagażu – czy warto?

Co obejmuje ubezpieczenie bagażu?

Ubezpieczenie bagażu Najszersza definicja mówi, że ubezpieczenie bagażu podróżnego zapewnia odszkodowanie w razie:

 • utraty,
 • uszkodzenia
 • lub zniszczenia

bagażu w czasie podróży.

Niestety, niektóre osoby, kupując ubezpieczenie bagażu, ograniczają zaznajomienie się z warunkami polisami do tego ogólnego zapisu. Nie zaglądają do szczegółowego zakresu ochrony ani do wyłączeń odpowiedzialności. W efekcie przeżywają potem niemiłe zaskoczenie, kiedy nagle okazuje się, że ubezpieczenie bagażu podróżnego nie gwarantuje odszkodowania, jeśli na przykład złodziej ukradnie walizkę, którą nieopatrznie zostawiliśmy na moment bez opieki w pociągu.

Na początek uściślijmy więc, co obejmuje ubezpieczenie bagażu w podróży. Szczegółowe zapisy zawsze znajdziesz w warunkach polisy, ale mówiąc ogólnie, ubezpieczyciele gwarantują zwykle wypłatę odszkodowania w następujących sytuacjach:

 • kradzież z włamaniem do zamkniętych miejsc (np. pokój hotelowy, przechowalnia bagażu, zamknięty na zamek bagażnik samochodu – pamiętaj, że niekiedy ubezpieczenie bagażu w samochodzie zapewni ochronę tylko wtedy, kiedy pojazd stoi na parkingu strzeżonym)
 • rozbój
 • uszkodzenie lub zniszczenie rzeczy na skutek działania żywiołów albo wypadku drogowego
 • uszkodzenie lub zniszczenie bagażu na skutek nieodpowiedniego obchodzenia się nim przez przewoźnika
 • kradzież bagażu, do której doszło po tym, jak w wyniku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku utraciłeś możliwość nadzoru rzeczy (np. idąc przez dworzec, potknąłeś się i upadłeś tak nieszczęśliwie, że na moment straciłeś przytomność)
 • utrata bagażu przez zawodowego przewoźnika.

Sprawdź, jakie są warunki ubezpieczenia bagażu w Avivie

Aby móc liczyć na pieniądze od ubezpieczyciela, trzeba więc przede wszystkim najpierw samemu zadbać o swój bagaż i przechowywać go w odpowiednim miejscu. Rzeczy powinny:

 • być pod Twoim bezpośrednim nadzorem,
 • być pod opieką profesjonalnego podmiotu zajmującego się przewozem lub przechowywaniem rzeczy (pamiętaj o wzięciu pokwitowania!),
 • znajdować się w zamkniętym pomieszczeniu (np. w miejscu zakwaterowania, w przechowalni bagażu, bagażniku).

Jakich rzeczy nie chroni ubezpieczenie bagażu podróżnego?

Brak ochrony rzeczy w niektórych sytuacjach nie jest jedyną rzeczą, która może niemile zdziwić turystę kupującego ubezpieczenie bagażu bez zaznajomienia się z warunkami. Zaskoczenie u niektórych wywołuje także to, co ubezpieczyciele uznają za bagaż.

Wiele osób przyjmuje automatycznie, że ubezpieczenie turystyczne bagażu ochroni wszystkie rzeczy, które znajdują się w walizce. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana.

Ubezpieczyciele wyłączają zwykle spod ochrony niektóre rodzaje rzeczy zabieranych w podróż. Mało które towarzystwo obejmie choćby ochroną:

 • instrumenty muzyczne,
 • papiery wartościowe,
 • biżuterię.

Ochroną nie jest też zwykle objęty sprzęt medyczny. Niektóre firmy pozwalają go jednak ubezpieczyć, jeśli jednocześnie wykupuje się rozszerzenie ubezpieczenia kosztów leczenia o choroby przewlekłe.

Jeśli natomiast przewozisz drogi sprzęt sportowy i chcesz go objąć ochroną, musisz zazwyczaj wykupić specjalne ubezpieczenie bagażu sportowego.

Co ważne, obecnie ubezpieczenie bagażu w podróży chroni zwykle przenośny sprzęt elektroniczny.

Przed zakupem polisy zastanów się więc, jakie faktycznie cenne rzeczy będziesz mieć w walizce i sprawdź, czy wybrane ubezpieczenie utraty bagażu obejmuje akurat taki rodzaj sprzętu.

Sprawdź, jaki sprzęt chroni ubezpieczenie bagażu w PZU

Jaka suma ubezpieczenia bagażu będzie odpowiednia?

Niektórzy turyści są rozczarowani wysokością odszkodowania, jakie otrzymali za bagaż utracony w podróży. W takich sytuacjach winna jest jednak często zbyt niska suma ubezpieczenia, a nie samo ubezpieczenie utraty bagażu.

Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, jaką może wypłacić ubezpieczyciel w ramach polisy. Należy ją zatem dopasować do wartości rzeczy przewożonych w walizce. Masz w bagażu wiele cennego sprzętu, a wybierasz ubezpieczenie bagażu lotniczego z sumą wynoszącą 1000 zł? Niestety, kupowanie takiej polisy jest tylko oszukiwaniem samego siebie.

Zwróć też uwagę, czy umowę polisy zawiera się na wartość rzeczywistą czy odtworzeniową. W tym pierwszym przypadku ubezpieczyciel pomniejszy odszkodowanie o stopień amortyzacji.

Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że masz trzyletniego laptopa kupionego za 2500 zł. W wyniku rozboju tracisz go na wakacyjnym wyjeździe. Jeśli ubezpieczenie od kradzieży bagażu podpisano na wartość rzeczywistą, odszkodowanie zostanie pomniejszone o kwotę wynikającą z utraty wartości laptopa przez te trzy lata użytkowania. Za otrzymane pieniądze nie kupisz więc raczej sprzętu o takim standardzie, jaki miałeś.

Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia bagażu?

Zmniejszeniem lub w ogóle odmową wypłaty odszkodowania może też skutkować nieodpowiedni sposób zgłoszenia szkody z ubezpieczenia bagażu. Jeśli jednak będziesz się trzymać poniższej instrukcji, ubezpieczyciel powinien bez żadnych problemów wypłacić Ci pieniądze.

Jak postąpić, aby ubezpieczenie od kradzieży bagażu zadziałało? W razie kradzieży trzymaj się poniższych kroków:

1. Od razu zawiadom policję i koniecznie uzyskaj pisemne potwierdzenie zgłoszenia zdarzenia.

2. O zdarzeniu niezwłocznie powiadom również przewoźnika / kierownictwo hotelu / właściciela przechowalni (zależnie od tego, gdzie doszło do kradzieży). Także tutaj poproś o pisemne potwierdzenie zgłoszenia.

3. Powiadom ubezpieczyciela o kradzieży. W OWU zawsze znajdziesz informację, ile masz dni na zgłoszenie szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym. Często jest to 7 dni od powrotu do kraju.

4. Po powrocie do Polski przedstaw ubezpieczycielowi w miarę kompletną listę utraconych lub uszkodzonych rzeczy wraz z orientacyjną wyceną ich wartości.

Jeśli doszło do zniszczenia lub uszkodzenia bagażu procedura jest podobna. Powiadom niezwłocznie o zdarzeniu przewoźnika lub kierownika miejsca, w którym jesteś zakwaterowany. Jeśli do zniszczenia doszło w wyniku działania żywiołów, warto uzyskać u miejscowych władz dokument potwierdzający zaistnienie takiej sytuacji.

Ubezpieczenie bagażu – czy warto?

Jak widać, ubezpieczenie utraty bagażu zawiera nieco haczyków, które mogą niemile zaskoczyć w kryzysowej sytuacji. Jeśli jednak zapoznasz się z warunkami jeszcze przed zakupem polisy, będziesz wiedzieć, co obejmuje ubezpieczenie bagażu i kiedy możesz liczyć na pomoc.

Kiedy zatem warto kupić ubezpieczenie bagażu w podróży? Jeżeli ruszasz na krótki city-break i w plecaku masz tylko komplet rzeczy na zmianę i nieco pieniędzy, kupowanie takiej polisy nie ma za bardzo sensu. Jeśli jednak wyjeżdżasz na tydzień, a w walizce masz między innymi laptop i aparat fotograficzny, rozszerzenie polisy podróżnej o ubezpieczenie od utraty bagażu jest bardzo dobrym pomysłem. Zwłaszcza że takie ubezpieczenie turystyczne bagażu kosztuje zwykle tylko kilka złotych dziennie.

Tagi:

Komentarze