Strona główna  |  Wiadomości  |  Auto na gaz a wysokość ubezpieczenia OC

Auto na gaz a wysokość ubezpieczenia OC

Data aktualizacji: 2021-09-28
Samochody z instalacją gazową nadal są bardzo popularne w Polsce. Sprawdzamy, czy zasilanie auta gazem wpływa na cenę ubezpieczenia OC.

W Polsce nadal mamy do czynienia ze wzrostem liczby aut zasilanych gazem. Można ostrożnie szacować, że po rodzimych drogach jeżdżą już przynajmniej 3 miliony takich pojazdów. Instalację służącą do zasilania silnika płynnym gazem montują nie tylko właściciele najbardziej paliwożernych samochodów. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę różnicę pomiędzy ceną benzyny lub oleju napędowego oraz kosztem zakupu LPG.

Nie wszystkie osoby zastanawiające się nad kupnem auta „na gaz” albo montażem odpowiedniej instalacji wiedzą jednak, że rodzaj paliwa to kwestia uwzględniana przez ubezpieczycieli przy sprzedaży obowiązkowej polisy OC. Eksperci Ubea.pl postanowili sprawdzić, czy zakłady ubezpieczeń podwyższają cenę OC za zasilanie auta gazem.

Spis treści:

  1. Nie każdy ubezpieczyciel każe płacić więcej za auto na gaz
  2. Którzy ubezpieczyciele zwracają uwagę na rodzaj paliwa?
  3. Koszt OC nie decyduje o wyborze paliwa
  4. Polisy OC: różnica rocznej składki dla przykładowego kierowcy posiadającego auto z instalacją gazową

Nie każdy ubezpieczyciel każe płacić więcej za auto na gaz

Zasilanie auta na gaz Stosunek rodzimych zakładów ubezpieczeń do aut zasilanych gazem można sprawdzić przy pomocy realistycznego przykładu. Dotyczy on pięćdziesięcioletniego mieszkańca Krakowa, który aktualnie użytkuje Toyotę Avensis sedan 1.8 Sol z 2008 r. (4 drzwi, 147 KM). Przykładowy kierowca jest pracownikiem służb mundurowych. Może się on pochwalić wysoką zniżką w ubezpieczeniu OC (ostatnia szkoda: 7 lat temu). Na końcu artykułu znajdują się szczegółowe informacje dotyczące modelowego kierowcy oraz jego samochodu.

W ramach swojej analizy eksperci Ubea.pl wzięli pod uwagę dwa warianty:

Wariant 1: Samochód nie posiada instalacji gazowej.
Wariant 2: Samochód posiada instalację gazową. Oprócz tego nie ma innych przeróbek.

Warto nadmienić, że tylko obecność instalacji gazowej w samochodzie odróżnia wariant numer 1 od wariantu numer 2. Inne założenia nie ulegają zmianom. Dzięki takiemu rozwiązaniu można dokładnie ocenić, jaki wpływ zasilanie gazem ma na wysokość składki.

Dane porównywarki Ubea.pl z końca stycznia 2019 r. (patrz poniższa tabela) wskazują, że dla kilku wiodących ubezpieczycieli rodzaj paliwa zasilającego auto wcale nie jest istotny. Firmy oraz marki ubezpieczeniowe Benefia, MTU24, Proama, Generali oraz Gothaer zaproponowały bowiem taką samą składkę OC w wariancie numer 1 oraz wariancie numer 2 - wylicza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, czy cena OC zależy od przebiegu pojazdu

Którzy ubezpieczyciele zwracają uwagę na rodzaj paliwa?

Okazuje się, że rodzaj paliwa zasilającego auto ma znaczenie tylko dla firm Link4, Aviva oraz UNIQA. Dwaj pierwsi ubezpieczyciele to zdecydowani liderzy cenowi, podczas gdy polisy OC oferowane przez spółkę UNIQA są znacznie droższe. Warto dodać, że UNIQA w analizowanym przykładzie jest najmniej przychylna kierowcy jeżdżącemu na gazie (wariant 1 - składka 1751 zł, wariant 2 - składka 2168 zł).

Ze znacznie mniejszą różnicą kwotową i procentową mamy do czynienia w przypadku Avivy (wariant 1 - 752 zł, wariant 2 - 821 zł). Jeżeli chodzi o Link4, to w analizowanym przykładzie dopłata składki dotycząca auta zasilanego LPG jest tak naprawdę symboliczna (wariant 1 - 584 zł, wariant 2 - 607 zł) - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Oblicz ubezpieczenie samochodu

Koszt OC nie decyduje o wyborze paliwa

Analiza przeprowadzona na podstawie danych Ubea.pl sugeruje, że koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC nie powinien być argumentem dotyczącym wyboru auta z instalacją gazową albo montażu takiej instalacji. Większość porównywanych ubezpieczycieli nie zwraca bowiem uwagi na rodzaj używanego paliwa. W przypadku dwóch liderów cenowych (Link4 oraz Aviva) różnica składki OC na niekorzyść auta zasilanego gazem jest niewielka.

Tylko jeden z ubezpieczycieli w analizowanym przykładzie jest wyraźnie nieprzychylny właścicielowi auta wybierającemu LPG. Taka sytuacja dotycząca OC na pewno nie powinna zniechęcać do jeżdżenia na gazie jeśli obliczenia wykażą, że wybór LPG jako paliwa będzie opłacalny w dłuższym okresie - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, czy pojemność silnika wpływa na koszt OC

Polisy OC: różnica rocznej składki dla przykładowego kierowcy posiadającego auto z instalacją gazową


Nazwa ubezpieczyciela ↓ Składka OC w wariancie 1 (brak instalacji gazowej) Składka OC w wariancie 2 (instalacja gazowa w aucie)
Link4 584 zł 607 zł
Aviva 752 zł 821 zł
Benefia 1295 zł 1295 zł
MTU24 1551 zł 1551 zł
UNIQA 1751 zł 2168 zł
Generali 1973 zł 1973 zł
Proama 2067 zł 2067 zł
Gothaer 2361 zł 2361 zł
Średni wynik dla wszystkich ubezpieczycieli 1 542 zł 1 605 zł


Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl z 27 stycznia 2019 r.

Założenia do analizy:

Samochód przykładowego kierowcy to czarna Toyota Avensis sedan 1.8 Sol (4 drzwi, 147 KM). Auto pochodzące z rocznika 2008 zostało zakupione w polskim salonie. Ten samochód po raz pierwszy zarejestrowano w kwietniu 2008 r. Aktualny właściciel posiada go od 2015 r. Przebieg całkowity Toyoty Avensis to 130 000 km (przewidywany przebieg: 12 000 km/rok). Samochód posiada fabryczny GPS, autoalarm oraz immobilizer. Auto jest parkowane w garażu indywidualnym (miejsce zamieszkania właściciela: 30 - 612, Kraków). Kierowca regularnie używa samochodu w kraju i nie wykorzystuje go do działalności gospodarczej. Samochód nie posiada uszkodzeń i nie jest tuningowany.

Przykładowy klient zakładu ubezpieczeniowego ma 50 lat. Ten kierowca otrzymał prawo jazdy 3 listopada 1988 r. Ubezpieczony pracuje w służbach mundurowych. Przykładowy klient zakładu ubezpieczeń ma żonę oraz jedno dorosłe dziecko (24 lata). Analizowany kierowca posiada polisy OC nieprzerwanie od 25 lat. Zniżka z jego aktualnego ubezpieczenia (w Allianz Direct) wynosi 50%, ponieważ ostatnia szkoda miała miejsce 7 lat temu. Nowe ubezpieczenie OC rozpocznie się od 31 stycznia 2019 r. Kierowca zakupi je przez Internet i skorzysta z domyślnych propozycji ubezpieczycieli oraz wszelkich dostępnych promocji. Zakup obejmuje polisę OC opłaconą w jednej racie (bez dodatkowego NNW).

Sprawdź, gdzie znajdziesz tanie OC dla swojego auta

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Saab – ile kosztuje?

Jeśli któraś marka aut powinna się kojarzyć z samolotami, to jest to bez wątpienia Saab. Szwedzki koncern rozpoczął swoją historię od produkcji samolotów. Po II Wojnie Światowej firma zaczęła...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-11

Ubezpieczenie OC Chevrolet – ile kosztuje?

Kompaktowe osobówki, duże SUV-y, legendarne samochody sportowe – amerykański producent Chevrolet ma bardzo różnorodną ofertę aut. W naszym kraju pojazdy tej marki nie są już sprzedawane, ale...

Czytaj więcej
Komentarze