Strona główna  |  Wiadomości  |  Droższe ubezpieczenie OC dla singli? Kto zapłaci więcej: single czy małżonkowie?

Droższe ubezpieczenie OC dla singli? Kto zapłaci więcej: single czy małżonkowie?

Data aktualizacji: 2021-09-24
Wyliczając składkę polisy OC ubezpieczyciele pytają o wiele danych, między innymi o stan cywilny. Single i singielki muszą się przygotować na płacenie droższych ubezpieczeń OC od małżeństw.

Wysoka cena ubezpieczenia OC dla singli wynika często po prostu z wieku kierowcy. Zdecydowana większość kawalerów i panien to osoby młode, które muszą stawić czoło zwyżce za wiek oraz braku zniżek za bezszkodową jazdę. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, czy doświadczony, 47-letni kierowca także zapłaci więcej za polisę OC tylko dlatego, że jest singlem.

Spis treści:

  1. Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla osoby samotnej, a ile dla małżonków?
  2. Dlaczego single zapłacą więcej za ubezpieczenie OC?
  3. Osoby po ślubie mogą korzystać ze zniżek na OC małżonka

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla osoby samotnej, a ile dla małżonków?

Zanim zobaczymy, ile kosztuje ubezpieczenie dla singla lub singielki, warto odpowiedzieć na pytanie, czy cena OC zależy od płci osoby kupującej ubezpieczenie.

Czy osoby po ślubie zapłacą mniej za OC? Przez wiele lat kobiety mogły liczyć na niższe stawki OC ze względu na statystyki pokazujące, że przedstawicielki płci pięknej jeżdżą zazwyczaj ostrożniej i powodują mniej wypadków. Obecnie jednak, przynajmniej oficjalnie, różnicowanie cen ubezpieczenia ze względu na płeć jest zakazane. Tak w 2012 r. zdecydował Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Uznano bowiem, że takie działanie dyskryminuje mężczyzn.

Różnicowanie ceny ze względu na płeć zostało zakazane, ale ubezpieczyciele nadal mogą brać pod uwagę stan cywilny, wyliczając składkę OC. Jak bardzo zatem ślub pomoże obniżyć cenę ubezpieczenia?

Sprawdziliśmy cenę OC w przypadku doświadczonego kierowcy, który przez 7 ostatnich latach nie miał żadnej szkody. W jednym wariancie właścicielem samochodu jest żonaty mężczyzna / zamężna kobieta, natomiast w drugim przypadku ubezpieczenie kupuje kawaler / panna.

W poniższej tabeli podano najniższą składkę zaproponowaną w każdym z wariantów.

Miasto zamieszkania Zamężna kobieta / Żonaty mężczyzna Panna / Kawaler Podwyżka spowodowana stanem cywilnym
Gniezno 486 zł
(Link4)
505 zł
(Link4)
+4%
Płock 494 zł
(Link4)
514 zł
(Link4)
+4%
Świdnica 529 zł
(Link4)
551
(Link4)
+4%
Białystok 542 zł
(Link4)
565 zł
(Link4)
+4%
Poznań 611 zł
(Link4)
637 zł
(Link4)
+4%
Warszawa 639 zł
(Link4)
666 zł
(Link4)
+4%


Pozostałe założenia zastosowane w kalkulacji: polisa będzie obowiązywać od 27 marca. Samochód to Audi A3 1.4 bez instalacji gazowej. Przebieg całkowity wynosi 80 000 km, a roczny 9 000 km. Auto będzie używane jedynie prywatnie i tylko w kraju. Pojazd zarejestrowano w 2010 r., a obecny właściciel kupił go w 2014 r. Samochód będzie parkowany na ulicy. Przez ostatni rok pojazd był ubezpieczony w Warcie. Właściciel samochodu urodził się w 1970 r., a prawo jazdy ma od 1994. Jest pracownikiem biurowym. Przez 7 ostatnich lat nie miał żadnej szkody, a w ostatnim roku kupił polisę ze zniżką 60%. Kalkulacja zakłada zakup nowego ubezpieczenia przez Internet.

Dlaczego single zapłacą więcej za ubezpieczenie OC?

Jak udowadnia powyższa tabela singiel, nawet jeśli jest doświadczonym kierowcą, zawsze zapłaci nieco więcej za ubezpieczenie OC niż osoba po ślubie. Niezależnie od wielkości miasta, w którym mieszka właściciel samochodu, polisa dla singla będzie droższa o ok. 4%. Dlaczego tak jest?

Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że osoby po ślubie mają nieco mniejszą skłonność do ryzyka i w efekcie jeżdżą ostrożniej. Statystyki pokazują choćby, że żonaci mężczyźni giną rzadziej w wypadkach drogowych niż panowie żyjący samotnie. Mniej wypadków oznacza dla ubezpieczyciela mniej wypłaconych odszkodowań. Towarzystwo ubezpieczeniowe może zatem zaproponować małżonkom niższe składki OC.

Osoby po ślubie mogą korzystać ze zniżek na OC małżonka

Nieco niższe stawki OC dla osób zamężnych i żonatych to nie jedyna zaleta wejścia w stan małżeński z perspektywy ubezpieczeń komunikacyjnych. Jeżeli małżeństwo zdecydowało się na wspólnotę majątkową, to małżonkowie mogą korzystać ze zniżki na OC uzbieranej przez współmałżonka, nawet jeśli dany samochód jest zarejestrowany tylko na jedną osobę.

Decydując się na tę opcję, trzeba jednak pamiętać, że spowodowanie wypadku przez jednego z małżonków zaskutkuje utratą części zniżek przez obie osoby. Zasada działania jest zatem taka sama jak w przypadku współwłasności samochodu, na którą często decydują się młodzi kierowcy.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-11-07

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-10-20

W którym mieście jest najtańsze OC? - ceny OC październik 2021

W skali całego kraju OC drożało przez ostatnie miesiące. Warto sprawdzić, czy właściciele aut z większych miast też mieli powody do narzekań.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2017-02-22

W Katowicach młodzi kierowcy zapłacą najmniej

Nie od dziś wiadomo, że ubezpieczyciele nie przepadają za młodymi kierowcami. Mimo to w niektórych miastach niedoświadczone osoby mogą liczyć na nieco niższą składkę ubezpieczenia OC.

Czytaj więcej
Komentarze
Ala35
2017-04-05 13:00
IP: 46.76.x.x
Nie przekonuje mnie tłumaczenie,że single jeżdżą mniej ostrożnie.A np.jeżeli ktoś jest sam i samotnie wychowuje dziecko,to tez będzie jeżdził ostrożnie i też powinien mieć tańsze OC
odpowiedz
Ubea.pl
2017-04-05 16:41
IP: 81.190.x.x
Oczywiście nie wszyscy single jeżdżą bardziej niebezpiecznie niż osoby będące po ślubie. Ubezpieczyciele biorą tutaj pod uwagę ogólne statystyki. Podobnie jak są stosowane ogólne zwyżki dla młodych osób (bo młodzi kierowcy powodują więcej wypadków) czy dla kierowców z dużych miast (bo jest tam większe prawdopodobieństwo wypadku). Najważniejszym jednak czynnikiem branym pod uwagę jest historia szkód. Zwyżka za bycie singlem jest na tyle mała, że jeśli kierowca ma długą historię bezszkodowej jazdy, prawie nie odczuje skutków tej podwyżki. Odnosząc się jeszcze do przykładu osoby samotnie wychowującej dziecko: ubezpieczyciele biorą także pod uwagę fakt, czy dany kierowca ma niepełnoletnie dzieci i niekiedy dają pewne zniżki osobom je mającym.
odpowiedz