Strona główna  |  Wiadomości  |  Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2021 r.

Data publikacji: 2021-11-07
Wrześniowa podwyżka cen OC zaniepokoiła kierowców. W październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły. Nie oznacza to jednak, że następne podwyżki są wykluczone.

Wrześniowy barometr porównywarki Ubea.pl wzbudził spore zainteresowanie. Wiązało się to oczywiście z kolejną podwyżką średniego kosztu obowiązkowych polis OC. We wrześniu takie polisy dla kierowców (oferowane przez Internet) przeciętnie podrożały o 3,4%. Była to zmiana mniejsza od lipcowej (rekordowe 6,2%), ale nadal znacząca. Właśnie dlatego wiele osób chciałoby się dowiedzieć, czy na początku ostatniego kwartału 2021 r. obowiązkowe polisy OC potaniały. Najnowsza analiza Ubea.pl udziela odpowiedzi na tak zadane pytanie.

Poziom barometru cenowego z października 2021 r. = 100 (wynik dla poprzedniego miesiąca: 102↗)

Spis treści:

  1. Jak sprawdzono październikowe ceny polis OC?
  2. Składki OC wróciły już do styczniowego poziomu
  3. Kolejne podwyżki składek nie są wykluczone …

Jak sprawdzono październikowe ceny polis OC?

Kobieta trzymająca wykres

Przed podaniem informacji na temat październikowych cen OC, warto przypomnieć, w jaki sposób są szacowane comiesięczne zmiany barometru Ubea.pl. Wspomniany barometr co miesiąc powstaje na podstawie ponad 100 000 rzeczywistych kalkulacji OC, które przeprowadzają użytkownicy porównywarki Ubea.pl. Do analiz są wykorzystywane tylko propozycje cenowe ubezpieczycieli, które zostały przedstawione danej osobie. „Na podstawie takich ofert ubezpieczeniowych online, eksperci Ubea.pl obliczają średni poziom składki OC w danym miesiącu. Chodzi o przeciętną składkę oferowaną przez współpracujących ubezpieczycieli i dotyczącą polis dostępnych przez Internet” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Składki OC wróciły już do styczniowego poziomu

Barometr OC październik 2021

Skoro wiemy, jak została obliczona średnia październikowa składka OC, to warto poinformować, ile dokładnie ona wynosiła. Wynik z października br. na poziomie 1247 zł stanowi jednocześnie (po zaokrągleniu) około 100% średniej składki odnotowanej w styczniu 2021 roku. Właśnie dlatego październikowa wartość barometru cenowego Ubea.pl to 100. Trzeba podkreślić, że identyczny system porównywania wyników ze stycznia oraz kolejnych miesięcy tego samego roku porównywarka Ubea.pl stosuje już od lat. „Dane Ubea.pl wskazują również, że w październiku średni koszt obowiązkowej polisy OC spadł o 2,2% (względem września br.)” - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Kolejne podwyżki składek nie są wykluczone …

Październikowy spadek średniej składki OC na pewno jest pozytywną wiadomością dla polskich kierowców. Warto jednak pamiętać, że czynniki sprzyjające wzrostowi cen OC nadal oddziaływują na rynek. Chodzi między innymi o rekordowo wysoką inflację, która prawdopodobnie jeszcze przyspieszy w I kw. 2022 roku. Szybko rośnie też średnia wartość szkody likwidowanej w ramach OC dla kierowców. Przez pierwsze sześć miesięcy 2021 roku, taka kwota wynosiła 7891 zł. Analogiczny wynik z pierwszej połowy 2020 r. to 7157 zł. „Trzeba też wspomnieć, że przejściowa obniżka składki OC przed kolejnymi wzrostami nie jest niczym nadzwyczajnym. Potwierdzają to dane z poprzednich miesięcy i lat” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Metodologia tworzenia barometru cenowego Ubea.pl: analizowany poziom średniej składki za OC (bez produktów pakietowych - np. NNW), wynika ze wszystkich kalkulacji, jakie użytkownicy Ubea.pl wykonali w ciągu miesiąca. Średnia składka ze stycznia 2021 r. (1243 zł) jest punktem odniesienia (wartość indeksu cenowego = 100). Analiza uwzględnia polisy tych ubezpieczycieli, którzy byli obecni na rynku w styczniu 2021 r. i do tej pory oferują ubezpieczenia OC.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-10-08

Ceny OC znowu rosną - jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC?

Niewielka sierpniowa obniżka średniej składki za OC była pozytywnym sygnałem dla kierowców. Niestety, wrześniowe dane nie napawają już optymizmem. Czemu ceny OC znowu rosną?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-08

Czy OC znowu podrożało? - barometr sierpień 2021

Lipcowa podwyżka składek OC zaskoczyła wiele osób. Czy w sierpniu 2021 r. sytuacja cenowa wyglądała lepiej dla kierowców?

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-12

Duża podwyżka OC w lipcu 2021 r.! - barometr Ubea.pl

W pierwszej połowie bieżącego roku obowiązkowe OC potaniało o 5%. Duża podwyżka w lipcu wystarczyła jednak, by ceny powróciły do punktu wyjściowego ze stycznia.

Czytaj więcej
Komentarze