Strona główna  |  Wiadomości  |  Droższe OC za punkty karne - na razie nie ma się czego bać?

Droższe OC za punkty karne - na razie nie ma się czego bać?

Data publikacji: 2022-02-09
Zakłady ubezpieczeń muszą czekać na możliwość sprawdzania punktów karnych. Nie oznacza to jednak, że piraci drogowi unikną wyższych składek OC.

Można odnieść wrażenie, że temat powiązania składek OC z liczbą punktów karnych w ostatnim czasie zszedł na nieco dalszy plan. Krajowe media najchętniej pisały o nowych przepisach bezpośrednio po ich uchwaleniu. Tymczasem regulacje pozwalające ubezpieczycielom na sprawdzanie naruszeń przepisów drogowych nie weszły jeszcze w życie. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili wyjaśnić, dlaczego zakłady ubezpieczeń dopiero za pewien czas będą mogły sprawdzać historię wykroczeń i przestępstw komunikacyjnych. Takie przesunięcie terminu obowiązywania nowych przepisów nie oznacza jednak, że naruszenia prawa drogowego popełnione w ostatnim czasie pozostaną bez wpływu na koszt kolejnego ubezpieczenia OC. Ustawodawca zadbał nawet, żeby informacje na temat mandatów były dłużej dostępne dla zakładów ubezpieczeń.

Spis treści:

  1. Odpowiednie przepisy wejdą w życie 17 czerwca 2022 r.
  2. Zakłady ubezpieczeń wezmą pod uwagę starsze mandaty
  3. Ubezpieczyciele sprawdzą wykroczenia aż do 2 lat wstecz

Odpowiednie przepisy wejdą w życie 17 czerwca 2022 r.

Radiowóz policja

Na samym wstępie warto przypomnieć, że możliwość sprawdzania historii przestępstw i wykroczeń drogowych przez ubezpieczycieli została wprowadzona ustawą z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz. 2328). Ten akt prawny cechuje się zróżnicowanym terminem wejścia w życie niektórych przepisów. Pewna część regulacji zacznie obowiązywać znacznie później niż 1 stycznia 2022 r. „To ważna uwaga, bo w kontekście dotyczących kierowców zmian, które Sejm uchwalił na początku grudnia 2021 roku, krajowe media mówiły głownie o początku następnego roku jako terminie wprowadzenia” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ciekawy przykład stanowi artykuł 15 analizowanej ustawy, dla którego termin wejścia w życie został określony jako 17 czerwca 2022 r. Wspomniany przepis wskazuje, że zakłady ubezpieczeń tymczasowo będą mogły pobierać dane na temat naruszeń przepisów ruchu drogowego z systemu informatycznego UFG. Później ubezpieczyciele zaczną czerpać potrzebne informacje o punktach karnych i mandatach bezpośrednio z centralnej ewidencji kierowców. Nie wiadomo jednak, kiedy ostateczny system przepływu danych będzie gotowy. „Z punktu widzenia kierowców, takie techniczne i prawne szczegóły nie są jednak istotne. Dla właścicieli pojazdów liczy się sama możliwość wglądu zakładów ubezpieczeń w liczbę i historię punktów karnych (począwszy od 17 czerwca 2022 r.)” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zakłady ubezpieczeń wezmą pod uwagę starsze mandaty

Ustawa z 2 grudnia 2021 r. mówi, że informacje o mandatach będą mogły być używane przez ubezpieczycieli tylko podczas oceny ryzyka przy sprzedaży nowych polis OC i AC. Zatem kierowcy posiadający na swoim koncie punkty karne, na pewno nie muszą obawiać się podwyższenia składki ubezpieczenia, które nadal będzie trwało po 17 czerwca 2022 r. Taka sytuacja oczywiście nie oznacza, że skutki nowych przepisów można lekceważyć. „Warto pamiętać, że przy okazji sprzedaży kolejnego OC lub AC, towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę wcześniej popełnione wykroczenia i przestępstwa drogowe. Chodzi również o naruszenia przepisów drogowych, które miały miejsce przed 17 czerwca 2022 roku” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Ubezpieczyciele sprawdzą wykroczenia aż do 2 lat wstecz

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl zwracają też uwagę na inną zmianę prawną, która zwiększy możliwości oceny ryzyka przez ubezpieczycieli. Warto wiedzieć, że przepisy uchwalone w grudniu 2021 r. zmieniają termin usunięcia z centralnej ewidencji kierowców (CEK) ważnych informacji o otrzymanej liczbie punktów karnych. Niedawne zmiany w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151) wydłużyły wspomniany termin usunięcia danych z roku do dwóch lat. Co więcej, dwuletni termin jest teraz naliczany dopiero po uregulowaniu grzywny za naruszenie przepisów ruchu drogowego. „Dzięki nowym zasadom prezentacji w CEK danych o mandatach, zakłady ubezpieczeń będą mogły podczas kalkulacji składek OC i AC uwzględniać wykroczenia oraz przestępstwa kierowców nawet sprzed dwóch lat” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-08-31

Nowy taryfikator mandatów wpłynie na ceny OC?

Nowy taryfikator mandatów (obowiązujący od 17 września 2022 r.) prawdopodobnie wpłynie na ceny OC. Eksperci Ubea.pl wyjaśniają o co dokładnie chodzi.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-07-20

Co zrobić w przypadku kolizji autem z wypożyczalni?

Wynajem aut w czasie wakacji stanowi częste rozwiązanie. Wyjaśniamy zatem, czy wypadek wynajętym autem może skutkować poważnymi kosztami dla kierującego.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-06-17

Rzeczoznawca samochodowy - kim jest i jak może nam pomóc?

Rzeczoznawca samochodowy to ekspert, który może wspierać kierowcę w sporze z ubezpieczycielem. Nasz artykuł wyjaśnia, kim dokładnie jest taki fachowiec.

Czytaj więcej
Komentarze