Strona główna  |  Wiadomości  |  Nowy taryfikator mandatów wpłynie na ceny OC?

Nowy taryfikator mandatów wpłynie na ceny OC?

Data publikacji: 2022-08-31
Nowy taryfikator mandatów (obowiązujący od 17 września 2022 r.) prawdopodobnie wpłynie na ceny OC. Eksperci Ubea.pl wyjaśniają o co dokładnie chodzi.

Już teraz można stwierdzić, że 2022 r. zapisze się w pamięci kierowców pod znakiem wszechobecnej drożyzny. Chodzi nie tylko o bardzo wysokie ceny paliw. Warto przypomnieć, że na początku bieżącego roku znacząco wzrosły grzywny (mandaty) za niektóre wykroczenia drogowe. Duży wzrost dotyczył również kar za brak OC. Niepokojące dla kierowców sygnały zaczynają docierać z rynku polis OC. Porównywarka Ubea.pl odnotowała bowiem w sierpniu najwyższy od dawna poziom średniej składki. Ostatnie zmiany cen OC raczej nie miały jeszcze związku z udostępnieniem ubezpieczycielom informacji o liczbie punktów karnych. Sytuacja może jednak ulec zmianie. Eksperci Ubea.pl tłumaczą, jaki wpływ na ceny polis OC będzie miał obowiązujący już od 17 września nowy i znacznie surowszy taryfikator mandatów oraz punktów karnych.

Łatwiej będzie zebrać np. 10 - 15 punktów …

O zmianach dotyczących nowego taryfikatora mandatów oraz zasad usuwania punktów karnych, krajowe media napisały już wiele. Niemniej jednak, warto pokrótce przypomnieć, jakie zmiany w tym zakresie będą obowiązywały od 17 września 2022 roku. Najważniejsze z nich polegają na:

  • podniesieniu maksymalnego limitu możliwych do otrzymania punktów karnych za jedno poważne wykroczenie (zmiana z 10 do 15 punktów)
  • likwidacji szkoleń pozwalających co pół roku zredukować liczbę punktów karnych o sześć (otrzymanych za najstarsze wykroczenie lub wykroczenia)
  • wprowadzeniu podwójnych mandatów za niebezpieczne wykroczenia drogowe z tej samej grupy popełnione co najmniej dwukrotnie w ciągu dwóch lat (przykłady: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i złamanie zakazu wyprzedzania)

Opisywane zmiany sprawią, że począwszy od 17 września 2022 roku kierowcom o wiele łatwiej będzie jednorazowo zebrać sporą liczbę punktów karnych. „Wystarczy na przykład jedno omijanie pojazdu przepuszczającego pieszych (15 punktów karnych), korzystanie z telefonu podczas jazdy (12 punktów karnych) lub przekroczenie dozwolonej prędkości o 26 - 30 kilometrów na godzinę (7 punktów karnych)” - wymienia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Balast w postaci punktów karnych stanie się bardziej kłopotliwy nie tylko ze względu na brak możliwości uczęszczania na dobrowolny kurs zmniejszający liczbę otrzymanych punktów. Nie można także zapominać, że nowe przepisy wydłużyły termin kasowania otrzymanych punktów karnych z jednego roku do dwóch lat. Dodatkowo, nowy termin dwuletni jest naliczany dopiero od daty opłacenia mandatu. Zmianie nie uległa natomiast liczba punktów karnych, której przekroczenie skutkuje utratą prawa jazdy. Chodzi o 24 punkty karne lub 20 punktów karnych. „Mniejszy limit (20 punktów) dotyczy kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż przez jeden rok” - przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczyciele wezmą pod uwagę zmiany

Wrześniowe zmiany taryfikatora mandatów oraz punktów karnych, które są już przesądzone nakładają się w czasie z działaniami zakładów ubezpieczeń. Chcą one korzystać z przyznanego im dostępu do danych o liczbie punktów karnych i mandatów. Warto przypomnieć, że ubezpieczyciele formalnie zyskali taki dostęp już 17 czerwca 2022 roku (tymczasowo poprzez system informatyczny Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Na razie wiele firm oferujących OC dla kierowców nie korzysta jednak z nowego źródła informacji i dopiero pracuje nad stworzeniem odpowiednich rozwiązań informatycznych. Wiemy, że już w lipcu br. nowe dane o kierowcach zaczęła wykorzystywać Warta. „Decyzja tego ubezpieczyciela mieszczącego się na podium pod względem sprzedaży OC powinna zmotywować konkurentów” - uważa Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ocena liczby punktów zależy od towarzystwa

Zmiany taryfikatora skutkujące możliwością łatwiejszego uzyskania nawet kilkunastu punktów karnych rodzą pytania co do sposobu, w jaki podejdą do nich zakłady ubezpieczeń. Przepisy pozostawiają takim firmom swobodę w zakresie wykorzystania danych o mandatach przy ustalaniu składki nowych polis OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą na przykład założyć, że duża zwyżka składki będzie dotyczyła kilku procent kierowców z najwyższą liczbą punktów karnych. W takim przypadku, wrześniowe zmiany prawdopodobnie zwiększyłyby minimalną liczbę punktów karanych dużą zwyżką składki OC. Ubezpieczyciele mogą jednak nie brać pod uwagę zmian taryfikatora (również przyszłych) i karać wyższą składką OC wszystkich kierowców przekraczających określony wcześniej limit punktów karnych. „Trudno powiedzieć, jakie rozwiązanie najczęściej wybiorą zakłady ubezpieczeniowe. Oczywiście, możliwe są warianty inne niż te powyżej opisane” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Radiowóz policja

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-06-28

Ubezpieczyciele już nie zarabiają na OC

Pierwszy kwartał 2023 r. zakończył się nietypową sytuacją, czyli praktycznie zerowym zyskiem ze sprzedaży OC. Jeśli ubezpieczyciele nie zwiększą składek, to poniosą straty.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-05-28

Barometr Ubea.pl: czy najtańsze OC też drożeje?

Najtańsze ubezpieczenia OC są często wybierane przez kierowców. Postanowiliśmy sprawdzić, czy one również ostatnio podrożały.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-02-09

Droższe OC za punkty karne - na razie nie ma się czego bać?

Zakłady ubezpieczeń muszą czekać na możliwość sprawdzania punktów karnych. Nie oznacza to jednak, że piraci drogowi unikną wyższych składek OC.

Czytaj więcej
Komentarze