Strona główna  |  Wiadomości  |  Ceny OC i mandaty: 17 czerwca to nie koniec zmian

Ceny OC i mandaty: 17 czerwca to nie koniec zmian

Data publikacji: 2022-06-06
Od 17 czerwca br. ubezpieczyciele będą mogli podnosić ceny OC na podstawie punktów karnych. Warto wiedzieć, że później zasady dostępu do danych o mandatach się zmienią.

Krajowe media już od dłuższego czasu informują, że 17 czerwca br. będzie dniem, w którym zakłady ubezpieczeniowe zyskają dostęp do bazy danych o mandatach i punktach karnych. Nowe źródło informacji ma pozwolić ubezpieczycielom na lepszą ocenę ryzyka. W praktyce oznacza to po prostu dużo wyższe składki OC (ceny OC) dla osób, które jeżdżą niebezpiecznie. Warto wiedzieć, że przepisy, które zaczną obowiązywać 17 czerwca 2022 r. mają charakter tymczasowy. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl tłumaczą, dlaczego rząd zdecydował się na wprowadzenie wspomnianych przepisów w obecnej formie.

Wprowadzane przepisy mają charakter tymczasowy

Dokładna analiza ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, a także uzasadnienia do tego aktu prawnego potwierdza, że wprowadzane w czerwcu br. przepisy mają tymczasowy charakter. Chodzi o to, że zakłady ubezpieczeń na razie będą czerpać dane o mandatach oraz punktach karnych kierowców z systemu informatycznego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. „Umożliwienie firmom ubezpieczeniowym takiej wymiany danych z UFG (nawet tymczasowej) wymagało wprowadzenia odpowiednich przepisów” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ustawodawca założył, że docelowe rozwiązanie będzie polegało na pobieraniu przez zakłady ubezpieczeń potrzebnych informacji bezpośrednio z Centralnej Ewidencji Kierowców. Na razie, niestety nie wiemy, kiedy może wystartować odpowiedni system przepływu informacji. Decyzja autorów ustawy o wprowadzeniu tymczasowego mechanizmu przekazywania danych ubezpieczycielom (za pośrednictwem UFG) sugeruje, że na uruchomienie docelowych rozwiązań trzeba będzie jeszcze poczekać. Nawet opóźnienie we wprowadzaniu docelowego systemu nie zmieni jednak sytuacji kierowców z punktami karnymi na koncie. „Już teraz niektóre takie osoby nerwowo szukają informacji o tym, czy mandat ma wpływ na OC” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

O ile wzrośnie OC za punkty karne - to niewiadoma

Kierowcy z punktami karnymi na koncie dość często chcą się dowiedzieć, jak bardzo cena OC może wzrosnąć na skutek wykroczeń drogowych. Porównywarkom ubezpieczeniowym takim jak np. Ubea.pl dość trudno jest odpowiedzieć na takie pytanie, ponieważ ubezpieczyciele zyskają swobodę w zakresie oceny ryzyka na podstawie nowych danych. Co więcej, informacje o liczbie punktów karnych i mandatach prawdopodobnie nie znajdą się w formularzu wypełnianym przez kierowcę. Zakład ubezpieczeń będzie sam sprawdzał informacje na ten temat, co utrudni wykonanie ciekawych symulacji w kalkulatorze OC. „Chodzi o odpowiedź na pytanie, o ile wzrośnie OC za punkty karne” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sygnały napływające z rynku ubezpieczeniowego sugerują natomiast, że zwyżka składki OC dla kierowców popełniających poważne wykroczenia może wynosić nawet 100% - 120%. A zatem cena OC na kolejny rok nierzadko wzrośnie dwukrotnie. Warto przypomnieć, że ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie zabrania ubezpieczycielom zastosowania drastycznych sankcji cenowych w celu zniechęcania najbardziej ryzykownych kierowców do zakupu OC. „Z takim mechanizmem zwyżek składki OC obecnie mamy do czynienia na przykład jeśli chodzi o młodych kierowców i osoby z niedawną szkodą na koncie” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jak sprawdzimy czy mandat ma wpływ na OC?

Obecna sytuacja na pewno może zwiększyć zainteresowanie kierowców liczbą posiadanych przez nich punktów karnych. Wiele osób będzie bowiem chciało sprawdzić, czy stary mandat ma wpływ na OC. W tym kontekście warto przypomnieć, że zakłady ubezpieczeń będą mogły wziąć pod uwagę wykroczenia popełnione przed 17 czerwca 2022 r. Kierowcy powinni również wiedzieć, że modyfikacje ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami zmieniły przepisy mówiące, po jakim czasie kasują się punkty karne. Wspomniane modyfikacje wydłużyły termin kasowania punktów karnych z jednego roku do dwóch lat. „Co więcej, ustawodawca zadecydował o naliczaniu nowego, dłuższego terminu dopiero od daty uregulowania mandatu” - przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dobrą informacją dla kierowców jest to, że już od pewnego czasu mogą oni sprawdzić aktualną liczbę swoich punktów karnych przez Internet. W celu skorzystania z takiej usługi oferowanej przez system CEPiK 2.0, trzeba posiadać jedynie Profil Zaufany, który przydaje się również w wielu innych sytuacjach z zakresu e-administracji. „Opisywana usługa oczywiście jest bezpłatna dla kierowcy” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Radiowóz policja

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-07-31

Rok 2023 może być bezpieczniejszy na drogach od poprzedniego?

Pierwszy kwartał 2023 r. był na drogach najbezpieczniejszy od długiego czasu. Sprawdzamy, czy niedawno zakończone pierwsze półrocze prezentuje się tak samo dobrze.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2023-03-28

Sprzedaż OC: po rekordowych zyskach nie ma śladu

Wiemy, jak dużo ubezpieczyciele zarobili w 2022 r. na sprzedaży obowiązkowego OC. Miniony rok z pewnością nie był dla nich bardzo dobry.

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2022-05-26

Sprzedaż nowych aut: kryzys jest coraz bardziej widoczny

GUS niedawno opublikował dane o rejestracji nowych aut w I kw. 2022 r. Warto sprawdzić, gdzie popyt na nowe samochody spadł najbardziej.

Czytaj więcej
Komentarze