Strona główna  |  Wiadomości  |  Jak wybrać najkorzystniejsze OC dla młodego kierowcy?

Jak wybrać najkorzystniejsze OC dla młodego kierowcy?

Data aktualizacji: 2018-12-22
Obowiązkowe ubezpieczenie OC bywa często sporym wydatkiem dla młodego kierowcy. Koszt polisy dla niedoświadczonego kierowcy można jednak skutecznie obniżyć.

Podwyżki składek obowiązkowych ubezpieczeń OC z 2016 roku i 2017 roku dotknęły praktycznie wszystkich kierowców. Warto jednak pamiętać, że te wzrosty, nierzadko wynoszące 50% - 100%, były najbardziej dotkliwe z punktu widzenia młodych właścicieli samochodów.

Po pierwsze wiele takich osób ma niższe dochody niż starsi kierowcy. Po drugie nie mieli oni jeszcze czasu uzbierać zniżek za bezszkodową jazdę. Dlatego nie są rzadkie sytuacje, w których roczny koszt ubezpieczenia OC stanowi ponad połowę wartości wysłużonego auta.

Na szczęście istnieją sposoby na tańszą polisę OC dla młodych kierowców. Przedstawiamy je w naszym poradniku.

Porównanie składek OC pozwoli znaleźć ofertę tańszą nawet o 60% - 70%

Tanie OC dla młodego kierowcy Młodzi właściciele samochodów chętnie korzystają z porównywarek ubezpieczeń, takich jak np. Ubea.pl. Wynika to nie tylko z popularności zakupów internetowych wśród młodszych Polaków. Zainteresowanie porównywarkami zwiększają również spore różnice w wysokości składek oferowanych młodym kierowcom.

Bardzo duże zróżnicowanie rocznego kosztu OC z poszczególnych firm ubezpieczeniowych dotyczy nie tylko najmłodszych kierujących (do 24 roku życia) albo osób, które niedawno spowodowały szkodę. W tym kontekście można odwołać się do przykładu dwudziestodziewięciolatka z Warszawy (pracownika biurowego i bezdzietnego kawalera), który użytkuje Opla Corsę D 1.2 16V Cosmo (hatchback, 5 drzwi) z 2011 roku. Przykładowy kierowca posiada dobrą historię ubezpieczeniową, ponieważ ostatnią szkodę spowodował sześć lat wcześniej. Pod koniec 2017 r. ten młody warszawiak mógł otrzymać od ubezpieczycieli następujące propozycje rocznej składki za OC:

You Can Drive - 857 zł
Link4 - 898 zł
Gothaer - 941 zł
Aviva - 999 zł
Benefia - 1210 zł
Uniqa - 1659 zł
Proama - 2119 zł
MTU - 2181 zł
Generali - 2419 zł

Takie zróżnicowanie kosztu polis OC wynoszące 65% (względem najdroższej oferty), z pewnością można nazwać olbrzymim. Przykładowy młody kierowca po wyborze najtańszego ubezpieczenia, mógłby zaoszczędzić aż 1562 zł. Taka kwota po niewielkiej dopłacie pozwoliłaby na sfinansowanie obowiązkowej ochrony przez dwa dodatkowe lata (przy obecnym poziomie składek).

Duże różnice cen ubezpieczenia OC to norma

Inne przykładowe kalkulacje pokazują, że tak duże zróżnicowanie kosztów ubezpieczeń OC dla młodych kierowców jest po prostu rynkową normą. Właściciele aut należący do najmłodszej grupy wiekowej (poniżej 24 lat) mogą liczyć na jeszcze większe oszczędności niż 1500 - 1600 zł.

Właśnie dlatego bardzo ważną kwestią jest porównywanie ofert ubezpieczenia OC i wybór na podstawie ceny. Korzystając z bezpłatnych porównywarek ubezpieczeń, można zaoszczędzić naprawdę dużą kwotę.

Dowiedz się więcej:

Czym różnią się poszczególne ubezpieczenia komunikacyjne: OC, AC, NNW

Wspólna rejestracja auta, czyli współwłasność samochodu, to ciekawe rozwiązanie

Młodzi kierowcy powinni zdawać sobie sprawę, że istnieje jeszcze jeden stosunkowo łatwy sposób na obniżenie rocznego kosztu ubezpieczenia OC. Mowa o rejestracji samochodu razem ze starszym i bardziej doświadczonym kierowcą o dobrej historii ubezpieczeniowej.

Dzięki takiemu rozwiązaniu młody kierowca może skorzystać z części składek wypracowanych przez współwłaściciela pojazdu i znacząco obniżyć koszt polisy. Trzeba jednak pamiętać o dwóch mankamentach.

Po pierwsze, kolizja spowodowana przez młodego kierującego będzie skutkowała utratą części lub całości zniżek wypracowanych przez starszego współwłaściciela auta (o ile taka starsza osoba nie wykupiła dodatkowej ochrony zniżek).

Kolejną trudnością wydaje się konieczność prawnego uregulowania kwestii związanych z własnością wspólnie rejestrowanego samochodu. Najczęstszym rozwiązaniem wybieranym przez członków rodziny jest darowizna udziału w aucie. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu zwolnień podatkowych (limitowanych i nielimitowanych), można uniknąć konieczności zapłaty podatku od spadków i darowizn po otrzymaniu udziału we własności samochodu.

Przeczytaj więcej:

Jak uniknąć płacenia podatku od darowizny przy współwłasności samochodu?

Telematyka – nowy sposób na oszczędności na OC

Na koniec trzeba wspomnieć o ciekawych możliwościach, jakie daje telematyka ubezpieczeniowa. Dzięki wykorzystaniu systemów analizujących ich styl jazdy młodzi kierowcy, otwarci na nowinki, mogą obniżyć koszt swojego ubezpieczenia OC.

Ofertę obowiązkowych polis z systemem analizującym jazdę przygotowała już firma Ergo Hestia (we współpracy z operatorem aplikacji Yanosik). Takie telematyczne ubezpieczenia OC są oferowane pod marką handlową „YU!”. Link4 również posiada ciekawą ofertę zniżek dla kierowców (do 30%) bazującą na systemie telematycznym. Nie można wykluczyć, że śladem tych ubezpieczycieli niebawem pójdą inne towarzystwa oferujące obowiązkowe polisy OC.

Trzeba jednak pamiętać, że korzystanie z rozwiązań opartych na telematyce oznacza zgodę na udostępnienie ubezpieczycielowi danych o tym, gdzie, kiedy i jak często jeździmy. Warto zastanowić się, czy oszczędności oferowane przez telematykę wyrównają straty poniesione przez brak prywatności.

Sprawdź także:

5 rzeczy, które warto wiedzieć o telematyce

Młody kierowca i tanie OC? To możliwe! Oto nasze najlepsze sposoby na niższe składki dla świeżo upieczonych kierowców:

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-11

Ubezpieczenie OC Chevrolet – ile kosztuje?

Kompaktowe osobówki, duże SUV-y, legendarne samochody sportowe – amerykański producent Chevrolet ma bardzo różnorodną ofertę aut. W naszym kraju pojazdy tej marki nie są już sprzedawane, ale...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2017-11-02

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie OC za 400 zł! - wielu ubezpieczycieli stara się przekonać właścicieli aut, że to właśnie u nich znajdą najtańszą obowiązkową polisę. Tymczasem wysokość składki OC zależy zawsze...

Czytaj więcej
Komentarze
fabian
2019-05-15 20:28
IP: 178.37.x.x
Czyli wychodzi na to, że you can drive wypada najtaniej... dobrze wiedzieć, że nie przepłacam, przecież i tak to nie ja ze swojego OC skorzystam.
odpowiedz
Ubea.pl
2019-05-16 08:32
IP: 81.190.x.x
Po kalkulacjach przeprowadzanych dla naszych użytkowników widzimy, że You Can Drive faktycznie często ma najkorzystniejsze ceny OC dla młodych kierowców. Nie zawsze jednak tak jest. Dlatego zawsze warto sprawdzić w kalkulatorze OC, gdzie znajdziemy najtańszą polisę właśnie dla naszego auta.
odpowiedz
jojo
2019-05-16 10:25
IP: 83.15.x.x
Z oc może nie ale z AC już prędzej. Jesteś pewny, że masz najtaniej? Nie słyszałem o tej firmie.
odpowiedz
Ubea.pl
2019-05-16 15:36
IP: 81.190.x.x
You Can Drive to nie tyle firma ubezpieczeniowa, a jedynie marka ubezpieczeniowa grupy ERGO Hestia dedykowana osobom mającym mniej niż 30 lat. O ubezpieczeniach YCD można poczytać tutaj: https://ubea.pl/You-Can-Drive-ubezpieczenia/
odpowiedz
janek
2019-05-17 23:41
IP: 5.173.x.x
Dzieki! chętnie,opis daje do myślenia . oferta skierowana do poszczególnej grupy
odpowiedz
Lara
2019-05-18 21:52
IP: 217.172.x.x
@Janek niby do poszczególnej grupy ludzi, ale to zazwyczaj ta grupa ma problem z ogromnymi i zawyżonymi składkami, więc fajnie , że pojawiło się coś dla młodych.
odpowiedz
janek
2019-05-24 08:33
IP: 5.173.x.x
No ma, ma. Jeżeli czyta się artykuły mówiące,że singiel po 30. będzie płacił więcej, niż żonaty,czy zamężna w tym samym wieku i stażu to ręce opadają na jakich warunkach to jest określane
odpowiedz
Astek
2019-05-21 13:57
IP: 5.173.x.x
A jakbyś doliczył do tego oc assistance i jakieś ac to też wychodzi tak kolorowo czy tylko przy oc mają niskie składki dla młodych?
odpowiedz
Ubea.pl
2019-05-21 15:46
IP: 81.190.x.x
Ranking przygotowywany przez Ubea.pl wskazuje, że w przypadku pakietów OC+AC You Can Drive nie ma już tak konkurencyjnej oferty pod względem ceny. Przy czym należy oczywiście podkreślić, że w przypadku AC nie powinno się już patrzeć jedynie na cenę, lecz przede wszystkim na warunki.
odpowiedz
janek
2019-05-22 08:13
IP: 5.173.x.x
Ale biorąc pod uwagę młodych to raczej nie korzystają z AC.
odpowiedz