Strona główna  |  Wiadomości  |  Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Data publikacji: 2017-11-02
Ubezpieczenie OC za 400 zł! - wielu ubezpieczycieli stara się przekonać właścicieli aut, że to właśnie u nich znajdą najtańszą obowiązkową polisę. Tymczasem wysokość składki OC zależy zawsze od cech konkretnego kierowcy i jego auta. Jak zatem sprawdzić, ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie samochodu dla Ciebie?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Cena ubezpieczenia OC Warunki ubezpieczenia OC są uregulowane ustawą, ale jego cena podlega już zwykłym prawom rynku. W efekcie ten sam kierowca może znaleźć ubezpieczenie dla siebie za 500 zł lub 1200 zł. Skąd tak duże różnice?

Każdy ubezpieczyciel ustala samodzielnie, jakie czynniki bierze pod uwagę, wyliczając składkę OC. Cena OC zależy przede wszystkim od:

  • historii szkód właściciela samochodu,
  • wieku właściciela auta,
  • tego, przez ile lat dana osoba posiadała prawo jazdy i kupowała ubezpieczenie samochodu,
  • miejsca zamieszkania i używania pojazdu,

czyli wszystkich tych czynników, które wpływają na prawdopodobieństwo, że dana osoba spowoduje wypadek samochodowy.

Ubezpieczyciele patrzą także na stan cywilny właściciela auta, na to czy ma nieletnie dzieci, markę i model pojazdu czy jego pojemność. Ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe przykłada różną wagę do poszczególnych czynników, różnica w cenie OC dla tego samego kierowcy może wynieść nawet 1000 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC?

Podobne rozbieżności w cenie polis występują w przypadku ubezpieczenia AC. Tutaj ubezpieczyciele także tworzą listy czynników, które biorą pod uwagę, wyliczając składkę. Oprócz rzeczy wymienionych już przy ubezpieczeniu OC bardzo ważna jest także wartość auta. Naprawa luksusowego pojazdu będzie w końcu zwykle znacznie droższa od likwidacji szkody w miejskim aucie.

Najważniejsza różnica między OC a AC jest jednak taka, że w przypadku autocasco ubezpieczyciele sami ustalają nie tylko cenę, lecz także warunki ochrony. Droższa polisa może zatem oznaczać większy zakres ubezpieczenia. Jednak nie zawsze tak jest!

Bardzo często okazuje się, że ubezpieczenie samochodu kosztujące kilkaset złotych mniej oferuje bardzo podobną ochronę. W innych przypadkach wyższa cena wiąże się z dodatkami, które są zupełnie nieprzydatne dla danego kierowcy. Dlatego właśnie kupując ubezpieczenie AC, należy sprawdzić zarówno cenę, jak i dokładny zakres ochrony.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu?

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie: „Ile kosztuje ubezpieczenie dla mojego samochodu?” można dzwonić do agentów kilkunastu ubezpieczycieli, prosząc ich o wyliczenie składki. Byłoby to jednak bardzo czasochłonne. Na szczęście istnieje możliwość sprawdzenia wysokości składki OC i AC w różnych towarzystwach w kilka minut. Wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych OC/AC.

Po wypełnieniu formularza kalkulatora od razu poznasz cenę polisy u poszczególnych ubezpieczycieli. Jeżeli któraś oferta Ci się spodoba, będziesz mógł też kupić wybrane ubezpieczenie. I to wszystko bez wcyhodzenia z domu czy czekania na połączenie telefoniczne z agentem.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Saab – ile kosztuje?

Jeśli któraś marka aut powinna się kojarzyć z samolotami, to jest to bez wątpienia Saab. Szwedzki koncern rozpoczął swoją historię od produkcji samolotów. Po II Wojnie Światowej firma zaczęła...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-11

Ubezpieczenie OC Chevrolet – ile kosztuje?

Kompaktowe osobówki, duże SUV-y, legendarne samochody sportowe – amerykański producent Chevrolet ma bardzo różnorodną ofertę aut. W naszym kraju pojazdy tej marki nie są już sprzedawane, ale...

Czytaj więcej
Komentarze
zenon
2017-11-12 08:34
IP: 188.146.x.x
mieszkamzachodniepomorskie astalymeldunekwkatowice a c,o zjakigoplacic,,,,,,,,,,,,,
odpowiedz
Ubea.pl
2017-11-13 08:26
IP: 81.190.x.x
Ubezpieczyciele pytają o miejsce użytkowania pojazdu oraz zamieszkania właściciela, więc w obu przypadkach powinien Pan podawać miejsce w zachodniopomorskim. Dodatkowo towarzystwa patrzą także na numer rejestracyjny auta.
odpowiedz