Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

5 sposobów na tanie OC dla młodych kierowców

Data publikacji: 2016-06-24

Ogólne podwyżki OC połączone z tradycyjnymi zwyżkami za wiek powodują, że świeżo upieczeni kierowcy z coraz większą niechęcią myślą o kupowaniu obowiązkowej polisy. Czy młoda osoba może znaleźć tanie OC? Tak – oto 5 naszych sposobów.

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

Dlaczego młodzi kierowcy płacą o wiele więcej za OC? Składa się na to kilka czynników:

1. Zwyżki za wiek

Statystyki wypadków świadczą przeciwko młodym kierowcom – choćby w 2014 r. spowodowali oni około 17% wszystkich wypadków i kolizji. Takie statystyki są analizowane także przez ubezpieczycieli i w efekcie stosują oni ogólne zwyżki za wiek dla wszystkich osób poniżej 26 roku życia.

Młody kierowca szuka taniego OC

Niekiedy towarzystwa dzielą dodatkowo młodych kierowców na te osoby, które mają 22 lata lub mniej oraz te, które mają od 23 do 26 lat. Pierwsza grupa zapłaci oczywiście jeszcze więcej za OC.

2. Posiadanie prawa jazdy krócej niż 3 lata

Niezależnie od wieku ubezpieczyciele patrzą także na to, ile czasu minęło od zdania przez daną osobę egzaminu na prawo jazdy. Krótki staż oznacza mniejsze doświadczenie za kółkiem, co przekłada się na większe ryzyko wypadku. Ubezpieczyciele stosują więc zwyżki dla tych osób, które prawko mają krócej niż 3 lata.

3. Brak historii bezszkodowej jazdy

Każdy rok bezszkodowej jazdy jest zazwyczaj nagradzany przez ubezpieczycieli zniżką na OC wynoszącą 10%. Osoba, która dopiero co zdała egzamin, nie może oczywiście pochwalić się dobrą historią ubezpieczeniową.

4. Stan cywilny

Obecnie mało kto bierze ślub, mając dwadzieścia kilka lat. Jaki to ma związek z kosztem OC? Ano taki, że ubezpieczyciele uważają, że osoby po ślubie jeżdżą nieco ostrożniej od singli, więc nagradzają je zniżkami.

Gdzie młody kierowca znajdzie tanie OC?

Tanie OC dla młodych kierowców

Zatem czy dla młodych kierowców nie ma żadnej nadziei? Spokojnie, istnieją sposoby, by mimo wszystko obniżyć koszt OC. Sprawdzimy ich skuteczność na przykładzie 22-letniego kierowcy z Poznania, który zdał egzamin na prawo jazdy dwa lata temu i chce właśnie ubezpieczyć swoje pierwsze auto – Opla Astrę z 2010 r.

1. Sprawdź, porównuj i dopiero kup

Niechęć do młodych kierowców jest wśród ubezpieczycieli powszechna, ale poziom tej niechęci jest różny w poszczególnych towarzystwach. Dlatego na początek warto sprawdzić w porównywarce OC, jakie są dokładne propozycje różnych ubezpieczycieli. Dla naszego przykładowego kierowcy różnica między najwyższą ofertą a najniższą wyniosła ponad 2 tysiące złotych.

2. Poznaj You Can Drive

Osobom do 30 roku życia Ergo Hestia proponuje ubezpieczenia pod specjalną marką You Can Drive. Młodzi kierowcy na pewno powinni zwrócić uwagę na to towarzystwo ubezpieczeniowe. Dla naszego przykładowego kierowcy jedynie Liberty Ubezpieczenia zaproponowało nieco niższe składkę za OC niż You Can Drive. Oferty pozostałych ubezpieczycieli były zdecydowanie wyższe.

Poczytaj więcej o You Can Drive

3. Rejestracja auta na doświadczonego właściciela

Porównanie ofert pozwoli wybrać tę najtańszą, ale przy obecnych ogólnych podwyżkach młody kierowca nie znajdzie raczej polisy poniżej 2 000 zł. Dlatego warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy innych osób. Najbardziej radykalną opcją będzie zupełne przerejestrowanie auta na doświadczonego kierowcę.

Pamiętajmy jednak, że obecnie ubezpieczyciele pytają nie tylko o właścicieli pojazdu, lecz także o jego współużytkowników. Załóżmy, że kupując polisę, nie powiemy towarzystwu, że kierowcą samochodu będzie także młoda osoba. Jeżeli spowoduje ona kolizję lub wypadek, musimy liczyć się z dopłatą do ubezpieczenia (towarzystwo dokona rekalkulacji składki, wiedząc już, że autem jeździ także młoda osoba i każe dopłacić różnicę).

Jednak nawet jeśli powiemy ubezpieczycielowi o młodym współużytkowniku, dzięki przerejestrowaniu auta na doświadczoną osobę możemy bardzo dużo zaoszczędzić. Jeśli nasz przykładowy kierowca przerejestruje swoje auto na ojca mającego 60% zniżek znajdzie propozycje OC już od 728 zł (Liberty Ubezpieczenia).

4. Współwłasność

Przerejestrowanie auta powoduje jednak, że młody kierowca nie ma szans na budowanie swojej historii bezszkodowej jazdy. Dlatego większość osób decyduje się na rozwiązanie pośrednie – współwłasność auta z doświadczonym kierowcą. W takim przypadku ubezpieczyciele uwzględnią zarówno zwyżki jednej osoby, jak i zniżki drugiej. Warto jednak pamiętać, by osobę mającą od dawna prawo jazdy podać jako głównego kierowcę. Niektórzy ubezpieczyciele biorą to pod uwagę i przykładają większą wagę do historii jazdy tej osoby.

Zobaczmy, ile za OC zapłaci nasz przykładowy młody kierowca, jeśli zdecyduje się na współwłasność z ojcem. W tym przypadku najtańszą propozycję ma AXA Direct, które oferuje OC już za 829 zł. Jak widać, koszt nie jest wcale o wiele wyższy od sytuacji, kiedy młoda osoba była jedynie współużytkownikiem auta.

Zwróćmy jednak uwagę na to, że szkody spowodowane przez jednego właściciela powodują utratę części zniżek także przez drugiego współwłaściciela danego auta. Obie strony muszą więc być świadome tych warunków. Jeżeli doświadczony kierowca nie chce tak ryzykować, może wykupić dodatkowo u ubezpieczyciela ochronę zniżek.

Dowiedz się więcej o współwłasności auta i OC

5. Dodatkowe promocje i zniżki

Zakupu OC nie powinno odkładać się na ostatnią chwilę – warto wcześniej zacząć szukać odpowiedniej oferty, bowiem niekiedy ubezpieczyciele stosują okresowe promocje. Jeśli będziemy uważnie śledzić rynek, może udać się nam załapać na taką okazję.

Korzystajmy także z tych zniżek, które są dostępne nawet dla młodych kierowców. Większość ubezpieczycieli zaproponuje nam tańsze OC, jeżeli zakupimy je przez Internet. Niektórzy nagradzają także płatność z góry za polisę. O konieczności wykupienia OC warto pamiętać też już w momencie wyboru auta i nie kupować takiego, który ma dużą pojemność silnika. Zwróćmy też uwagę na to, że ubezpieczyciele nie patrzą zbyt przychylnie na samochody marki BMW.

Sprawdź inne sposoby na tanie OC:

Młoda osoba i tanie OC? Jak widać, nie są to zupełnie sprzeczne wyrażenia. Niekiedy wystarczy jedynie poświęcić chwilę czasu i nie akceptować pierwszej oferty, którą znajdziemy.

Sprawdź także poradnik dla młodego kierowcy o rejestracji i przeglądzie auta

Tagi:

Komentarze