Strona główna  |  Wiadomości  |  5 sposobów na tanie OC dla młodych kierowców

5 sposobów na tanie OC dla młodych kierowców

Data aktualizacji: 2021-09-23
Ogólne podwyżki OC połączone z tradycyjnymi zwyżkami za wiek powodują, że świeżo upieczeni kierowcy z coraz większą niechęcią myślą o kupowaniu obowiązkowej polisy. Czy młoda osoba może znaleźć tanie OC? Tak – oto 5 naszych sposobów.

Spis treści:

  1. Droższe OC dla młodych - dlaczego?
  2. Gdzie młody kierowca znajdzie tanie OC?

Droższe OC dla młodych - dlaczego?

Dlaczego młodzi kierowcy płacą o wiele więcej za OC? Składa się na to kilka czynników:

1. Zwyżki za wiek

Statystyki wypadków świadczą przeciwko młodym kierowcom – choćby w 2014 r. spowodowali oni około 17% wszystkich wypadków i kolizji. Takie statystyki są analizowane także przez ubezpieczycieli i w efekcie stosują oni ogólne zwyżki za wiek dla wszystkich osób poniżej 26 roku życia.

Młody kierowca szuka taniego OC

Niekiedy towarzystwa dzielą dodatkowo młodych kierowców na te osoby, które mają 22 lata lub mniej oraz te, które mają od 23 do 26 lat. Pierwsza grupa zapłaci oczywiście jeszcze więcej za OC.

2. Posiadanie prawa jazdy krócej niż 3 lata

Niezależnie od wieku ubezpieczyciele patrzą także na to, ile czasu minęło od zdania przez daną osobę egzaminu na prawo jazdy. Krótki staż oznacza mniejsze doświadczenie za kółkiem, co przekłada się na większe ryzyko wypadku. Ubezpieczyciele stosują więc zwyżki dla tych osób, które prawko mają krócej niż 3 lata.

3. Brak historii bezszkodowej jazdy

Każdy rok bezszkodowej jazdy jest zazwyczaj nagradzany przez ubezpieczycieli zniżką na OC wynoszącą 10%. Osoba, która dopiero co zdała egzamin, nie może oczywiście pochwalić się dobrą historią ubezpieczeniową.

4. Stan cywilny

Obecnie mało kto bierze ślub, mając dwadzieścia kilka lat. Jaki to ma związek z kosztem OC? Ano taki, że ubezpieczyciele uważają, że osoby po ślubie jeżdżą nieco ostrożniej od singli, więc nagradzają je zniżkami.

Gdzie młody kierowca znajdzie tanie OC?

Tanie OC dla młodych kierowców

Zatem czy dla młodych kierowców nie ma żadnej nadziei? Spokojnie, istnieją sposoby, by mimo wszystko obniżyć koszt OC. Sprawdzimy ich skuteczność na przykładzie 22-letniego kierowcy z Poznania, który zdał egzamin na prawo jazdy dwa lata temu i chce właśnie ubezpieczyć swoje pierwsze auto – Opla Astrę z 2010 r.

1. Sprawdź, porównuj i dopiero kup

Niechęć do młodych kierowców jest wśród ubezpieczycieli powszechna, ale poziom tej niechęci jest różny w poszczególnych towarzystwach. Dlatego na początek warto sprawdzić w porównywarce OC, jakie są dokładne propozycje różnych ubezpieczycieli. Dla naszego przykładowego kierowcy różnica między najwyższą ofertą a najniższą wyniosła ponad 2 tysiące złotych.

2. Poznaj You Can Drive

Osobom do 30 roku życia Ergo Hestia proponuje ubezpieczenia pod specjalną marką You Can Drive. Młodzi kierowcy na pewno powinni zwrócić uwagę na to towarzystwo ubezpieczeniowe. Dla naszego przykładowego kierowcy jedynie Liberty Ubezpieczenia zaproponowało nieco niższe składkę za OC niż You Can Drive. Oferty pozostałych ubezpieczycieli były zdecydowanie wyższe.

Poczytaj więcej o You Can Drive

3. Rejestracja auta na doświadczonego właściciela

Porównanie ofert pozwoli wybrać tę najtańszą, ale przy obecnych ogólnych podwyżkach młody kierowca nie znajdzie raczej polisy poniżej 2 000 zł. Dlatego warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy innych osób. Najbardziej radykalną opcją będzie zupełne przerejestrowanie auta na doświadczonego kierowcę.

Pamiętajmy jednak, że obecnie ubezpieczyciele pytają nie tylko o właścicieli pojazdu, lecz także o jego współużytkowników. Załóżmy, że kupując polisę, nie powiemy towarzystwu, że kierowcą samochodu będzie także młoda osoba. Jeżeli spowoduje ona kolizję lub wypadek, musimy liczyć się z dopłatą do ubezpieczenia (towarzystwo dokona rekalkulacji składki, wiedząc już, że autem jeździ także młoda osoba i każe dopłacić różnicę).

Jednak nawet jeśli powiemy ubezpieczycielowi o młodym współużytkowniku, dzięki przerejestrowaniu auta na doświadczoną osobę możemy bardzo dużo zaoszczędzić. Jeśli nasz przykładowy kierowca przerejestruje swoje auto na ojca mającego 60% zniżek znajdzie propozycje OC już od 728 zł (Liberty Ubezpieczenia).

4. Współwłasność

Przerejestrowanie auta powoduje jednak, że młody kierowca nie ma szans na budowanie swojej historii bezszkodowej jazdy. Dlatego większość osób decyduje się na rozwiązanie pośrednie – współwłasność auta z doświadczonym kierowcą. W takim przypadku ubezpieczyciele uwzględnią zarówno zwyżki jednej osoby, jak i zniżki drugiej. Warto jednak pamiętać, by osobę mającą od dawna prawo jazdy podać jako głównego kierowcę. Niektórzy ubezpieczyciele biorą to pod uwagę i przykładają większą wagę do historii jazdy tej osoby.

Zobaczmy, ile za OC zapłaci nasz przykładowy młody kierowca, jeśli zdecyduje się na współwłasność z ojcem. W tym przypadku najtańszą propozycję ma AXA Direct, które oferuje OC już za 829 zł. Jak widać, koszt nie jest wcale o wiele wyższy od sytuacji, kiedy młoda osoba była jedynie współużytkownikiem auta.

Zwróćmy jednak uwagę na to, że szkody spowodowane przez jednego właściciela powodują utratę części zniżek także przez drugiego współwłaściciela danego auta. Obie strony muszą więc być świadome tych warunków. Jeżeli doświadczony kierowca nie chce tak ryzykować, może wykupić dodatkowo u ubezpieczyciela ochronę zniżek.

Dowiedz się więcej o współwłasności auta i OC

5. Dodatkowe promocje i zniżki

Zakupu OC nie powinno odkładać się na ostatnią chwilę – warto wcześniej zacząć szukać odpowiedniej oferty, bowiem niekiedy ubezpieczyciele stosują okresowe promocje. Jeśli będziemy uważnie śledzić rynek, może udać się nam załapać na taką okazję.

Korzystajmy także z tych zniżek, które są dostępne nawet dla młodych kierowców. Większość ubezpieczycieli zaproponuje nam tańsze OC, jeżeli zakupimy je przez Internet. Niektórzy nagradzają także płatność z góry za polisę. O konieczności wykupienia OC warto pamiętać też już w momencie wyboru auta i nie kupować takiego, który ma dużą pojemność silnika. Zwróćmy też uwagę na to, że ubezpieczyciele nie patrzą zbyt przychylnie na samochody marki BMW.

Młoda osoba i tanie OC? Jak widać, nie są to zupełnie sprzeczne wyrażenia. Niekiedy wystarczy jedynie poświęcić chwilę czasu i nie akceptować pierwszej oferty, którą znajdziemy.

Sprawdź także poradnik dla młodego kierowcy o rejestracji i przeglądzie auta

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Saab – ile kosztuje?

Jeśli któraś marka aut powinna się kojarzyć z samolotami, to jest to bez wątpienia Saab. Szwedzki koncern rozpoczął swoją historię od produkcji samolotów. Po II Wojnie Światowej firma zaczęła...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-09-29

Ile trzeba dopłacić do polisy OC za niedawną stłuczkę?

Spowodowanie wypadku skutkuje wzrostem składki za ubezpieczenie OC. Ta procentowa podwyżka tylko w niewielkim stopniu zależy od doświadczenia kierowcy.

Czytaj więcej
Komentarze
Klaudia
2019-07-20 15:24
IP: 159.205.x.x
Zamiast tak kombinować i brać na kogoś auto, albo współwłaściciela to ja wybrałam po prostu takiego ubezpieczyciela, który nie zedrze ze mnie kilku tysięcy ze względu na krótki okres posiadania prawa jazdy. Dobrze, że są jeszcze ubezpieczalnie które łaskawiej patrzą na młodych kierowców ;)
odpowiedz
Ubea.pl
2019-07-22 08:51
IP: 81.190.x.x
Sprawdzenie ofert przed zakupem ubezpieczenia to najprostszy, a jednocześnie często najskuteczniejszy sposób na tanie OC :)
odpowiedz
Dark
2019-07-22 11:01
IP: 5.173.x.x
@Klaudia czasami ciężko trafić na taką przystępną ofertę. Już w 3 miejscach pytałem i wszędzie ceny jak z kosmosu. A nie chcę brać ubezpieczenia na rodzica. @ubea ale czy ubezpieczyciele, o których wcześniej nie słyszeliśmy mogą być rzetelni?
odpowiedz
Ubea.pl
2019-07-22 15:28
IP: 81.190.x.x
Na naszej stronie zamieściliśmy dokładne opisy większości ubezpieczycieli działających w Polsce. Po porównaniu cen można więc poczytać więcej o danej firmie i sprawdzić, czy dana oferta spełnia nasze oczekiwania. Jeśli ma Pan na myśli jakiegoś konkretnego ubezpieczyciela, może Pan podać jego nazwę. Wskażemy, gdzie można dowiedzieć się więcej o danej firmie.
odpowiedz
Dark
2019-07-23 18:51
IP: 31.60.x.x
@ubea w takim razie z chęcią sobie przejrzę. Jeszcze na nic się nie zdecydowałem, bo nie trafiem na nic odpowiedniego. @Klaudia ciekawą ofertę? Możesz rozwinąć? :p
odpowiedz
Ubea.pl
2019-07-24 08:20
IP: 81.190.x.x
Zapraszamy zatem najpierw na kalkulator OC: https://kalkulator.ubea.pl Poszukamy dla Pana dobrej oferty. Jeśli znajdzie się coś odpowiedniego, będzie mógł Pan sprawdzić informacje o danym towarzystwie.
odpowiedz
Klaudia
2019-07-22 17:02
IP: 37.8.x.x
No to chyba coś kiepsko przeszukujesz internety, bo ja właśnie dzięki internetom znalazłam ciekawą ofertę
odpowiedz
janek
2019-05-07 22:38
IP: 5.173.x.x
"małżonkowie jeżdżą bezpieczniej" buhaha ! i dlatego mam płacić więcej za ofertę? :D YCD polecam, fajna oferta
odpowiedz
Ubea.pl
2019-05-08 08:50
IP: 81.190.x.x
Ubezpieczyciele ustalają ostateczną składkę na podstawie bardzo wielu danych. Stan cywilny jest jedną z informacji, którą biorą pod uwagę, ponieważ statystyki potwierdzają, że osoby po ślubie powodują mniej wypadków. Oczywiście inne dane też są brane pod uwagę i często mają większe znaczenie. Kawaler w wieku 40 lat, który od 10 lat nie spowodował żadnej szkody będzie miał oczywiście mniejszą składkę niż młody mąż, który w zeszłym roku spowodował szkodę. A YCD jak najbardziej polecamy dla młodych kierowców. Nasze kalkulacje wskazują, że faktycznie często mają najlepszą ofertę dla młodych osób. Zawsze jednak warto porównać składkę i sprawdzić, jak to wygląda w przypadku naszego auta.
odpowiedz
janek
2019-05-10 13:31
IP: 5.173.x.x
Dlatego parametry brane pod uwagę przy obliczaniu składki są czasem lekko nie na miejscu. /mogę miec prawko od 10 lat ale nie jeżdżę , a będę mieć lepsze składki jak 18latek, który od kilku lat co weekend jeździł na gokartach np i ma smykałkę do tego,ale prawko od wczoraj. YCD zaoferowało mi zdecydowanie najlepszą ofertę
odpowiedz