Strona główna  |  Wiadomości  |  Rejestracja, ubezpieczenie i przegląd samochodu, czyli przewodnik dla młodych kierowców

Rejestracja, ubezpieczenie i przegląd samochodu, czyli przewodnik dla młodych kierowców

Data aktualizacji: 2021-09-23
Udało się! Ostatnie naciśnięcie hamulca i w końcu słyszymy te wyczekiwane słowa: egzamin na prawo jazdy zdany. Chcielibyśmy jak najszybciej wsiąść za kierownicę, ale niestety najpierw czeka nas trochę formalności. Rejestracja, obowiązkowe ubezpieczenie OC, przeglądy – ilość dokumentów może na początku być nieco oszałamiająca. Prześledźmy zatem krok po kroku, co i gdzie musimy załatwić.

Spis treści:

  1. Po pierwsze: rejestracja
  2. Po drugie: ubezpieczenie
  3. A może jeszcze AC?
  4. Po trzecie: przegląd techniczny

Po pierwsze: rejestracja

Jeżeli początek przygody z jazdą oznacza dla nas także zakup samochodu, to pierwszym krokiem będzie zarejestrowanie auta. W tym celu musimy udać się do wydziału komunikacji starostwa powiatowego lub miasta na prawach powiatu odpowiedniego do naszego miejsca zameldowania. To, co musimy dołączyć do wniosku o rejestrację, zależy od tego, czy auto jest nowe czy używane. Ważne jest też pochodzenie pojazdu (Polska/zagranica). W przypadku nowego auta z Polski do wniosku o rejestrację dołączamy następujące dokumenty:

  • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości (jedynie do wglądu)
  • dowód własności pojazdu (w tym przypadku zwykle faktura VAT)
  • karta pojazdu (jeśli została wydana)
  • wyciąg ze świadectwa homologacji
  • dowód uiszczenia opłaty rejestracyjnej i ewidencyjnej

Młody kierowca za kółkiem W przypadku nabycia w Polsce używanego auta, dowodem własności będzie umowa kupna/sprzedaży, akt darowizny, zamiany, umowa dożywocia czy prawomocne orzeczenie sądu. Oprócz dokumentów potrzebnych przy rejestracji nowego auta, potrzebujemy jeszcze dodatkowo dowód rejestracyjny pojazdu wraz z przeglądem technicznym oraz stare tablice rejestracyjne. Nie zanosimy natomiast wyciągu ze świadectwa homologacji.

Standardowy koszt rejestracji auta pochodzącego z Polski wyniesie 180,50 zł. Ten koszt spada do 81 zł, jeżeli auto było wcześniej zarejestrowane w tym samym powiecie lub mieście na prawach powiatu. Wówczas kierowca nie będzie musiał wymieniać tablic rejestracyjnych.

Tutaj przeczytasz o tym, jak zarejestrować auto z zagranicy

Po rejestracji auta otrzymamy na początek tzw. miękki dowód rejestracyjny, który jest ważny przez 30 dni (lub 44 dni po przedłużeniu przez urzędnika). Używamy go do czasu wydania właściwego dowodu. Tutaj możemy sprawdzić, czy nasz stały dowód jest już gotowy do odbioru.

Po drugie: ubezpieczenie

Po zarejestrowaniu pojazdu nadszedł czas na jego ubezpieczenie. W Polsce każdy pojazd użytkowany na drogach publicznych musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC. Brak wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę oraz statystyki wypadków przemawiające przeciwko młodym kierowcom sprawiają, że zakup OC jest dla nich szczególnie dotkliwym momentem. Niektórzy ubezpieczyciele są jednak bardziej łaskawi dla niedoświadczonych osób, dlatego najlepiej skorzystać z kalkulatora OC, dzięki któremu znajdziemy najtańsze możliwe ubezpieczenie.

Sprawdź koszt OC dla młodego kierowcy w kalkulatorze Ubea >

Ciekawą opcją dla młodych kierowców jest polisa oferowana przez Ergo Hestię pod marką You Can Drive. Jest ona dostępna dla osób w wieku do 30 lat. Osoby starsze, które dopiero co zostały kierowcami, mogą skorzystać z pomocy rodziny i w ten sposób obniżyć swoją składkę OC.

Jeżeli bowiem wśród najbliższych krewnych mamy kierowcę z długim stażem, możemy poprosić go, aby został współwłaścicielem naszego pojazdu. Dzięki temu przy obliczaniu składki OC, zniżki doświadczonego kierowcy zostaną wzięte pod uwagę. Pamiętajmy przy tym, że jeśli spowodujemy szkodę, współwłaściciel pojazdu także utraci część swoich zniżek.

Sprawdź inne sposoby na tanie OC dla młodych

Inną możliwością dostępną dla małżeństw ze wspólnotą majątkową jest skorzystanie ze zniżek współmałżonka. Jest to możliwe nawet w przypadku, kiedy pojazd zarejestrowano tylko na jedną osobę. Pamiętajmy jednak, że dzielenie się zniżkami oznacza także wspólną utratę ich części w przypadku spowodowania szkody.

Więcej o OC dla młodych kierowców.

A może jeszcze AC?

Młodzi kierowcy, aby ograniczyć koszty, często rezygnują z nieobowiązkowego ubezpieczenia AC. Można jednak zastanowić się nad zakupem mini autocasco (minicasco), czyli tańszego AC z mniejszym zakresem odpowiedzialności. W przypadku takiej polisy możemy zazwyczaj liczyć na odszkodowanie w takich sytuacjach, jak: szkody całkowite (czyli takich, których koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu), uszkodzenia wynikające z pożaru i kradzieży. W wyłączeniach odpowiedzialności znajdziemy jednak szkody wynikające ze zderzenia z innym pojazdem lub nieruchomościami.

Po trzecie: przegląd techniczny

Kierowcy muszą także pamiętać o obowiązkowych przeglądach technicznych pojazdów. Pierwszy przegląd techniczny nowego auta (do 3,5 t) zakupionego w Polsce, przeprowadzamy dopiero po 3 latach od daty pierwszej rejestracji. Potem przeglądy wymagane są już częściej. Drugie badanie przeprowadza się przed upływem 5 lat od rejestracji. Następne przeglądy muszą już się odbywać co roku.

Przeglądu technicznego pojazdu dokonujemy w stacji kontroli pojazdów. Podczas przeglądu zostanie sprawdzone między innymi działanie oświetlenia, stan ogumienia, szyb, karoserii, amortyzatorów i hamulców. Takie kompleksowe badanie ma zapewnić bezpieczeństwo nam oraz innym użytkownikom drogi, a koszt przeglądu dla samochodów osobowych (bez LPG) to 99 zł (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury).

Kiedy dopełnimy już wszystkich formalności, zostaje nam tylko jedno: wsiąść za kółko i zacząć sprawdzać w praktyce umiejętności zdobyte na kursie.

Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-06

Kupno samochodu – wszystko na co musisz zwrócić uwagę

Zakup samochodu – niezależnie czy nowego, czy używanego – to zazwyczaj poważna decyzja finansowa. Warto więc zadbać o szczegóły, poznać dokładnie kupowane auto i nie dać się pokonać formalnościom....

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-03-30

Ubezpieczenie OC Subaru – ile kosztuje?

Miłośnicy motoryzacji markę Subaru kojarzą przede wszystkim z wykorzystywaniem silników w układzie bokser. Zapewniają one niższy poziom hałasu i wibracji oraz niższy spadek mocy. Eksperci Ubea.pl...

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2020-09-24

Sprzedaż auta – o czym trzeba pamiętać?

Czy możliwa jest sprzedaż auta bez przerejestrowania go najpierw na siebie? Czy można sprzedać samochód bez ważnego OC? Jak wygląda zbycie auta, które ma współwłaściciela? Sprzedaż samochodu...

Czytaj więcej
Komentarze