Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Sprzedaż auta – o czym trzeba pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-24

Czy możliwa jest sprzedaż auta bez przerejestrowania go najpierw na siebie? Czy można sprzedać samochód bez ważnego OC? Jak wygląda zbycie auta, które ma współwłaściciela? Sprzedaż samochodu wywołuje wiele wątpliwości. Rozwiewamy najważniejsze z nich.

Mogłoby się wydawać, że najtrudniejszym zadaniem przy sprzedaży samochodu jest znalezienie odpowiedniego nabywcy. Niestety, formalności i haczyki prawne często okazują się większym wyzwaniem, czego dowodem są liczne pytania zadawane codziennie na forach internetowych. Poniżej podajemy odpowiedzi na te pojawiające się najczęściej.

Spis treści:

 1. Czy możliwa jest sprzedaż bez przerejestrowania auta na siebie?
 2. Czy można sprzedać samochód bez przeglądu?
 3. Czy sprzedaż samochodu bez OC jest możliwa?
 4. Jak sprzedać auto przed upływem 6 miesięcy od jego kupna?
 5. Jak sprzedać auto, jeśli pojazd jest na współwłasność?
 6. Gdzie trzeba zgłosić zbycie pojazdu?

Czy możliwa jest sprzedaż bez przerejestrowania auta na siebie?

Sytuacje życiowe zmieniają się szybko. Zdarza się i tak, że tuż po zakupie auta stwierdzimy, że jednak go nie potrzebujemy lub też pojawi się nagle inny poważny wydatek. Pamiętajmy wtedy, że aby sprzedać auto, nie musimy go najpierw przerejestrowywać.

Auto na sprzedaż Wystarczy, że przekażemy nabywcy, oprócz standardowo wymaganych dokumentów (karta pojazdu, dowód rejestracyjny, polisa ubezpieczeniowa), także umowę kupna-sprzedaży zawartą przez nas z poprzednim właścicielem. Dlaczego?

Pobierz bezpłatny wzór umowy kupna sprzedaży samochodu

Przy rejestracji auta ważna jest bowiem ciągłość umów. Nabywca, rejestrując auto w Wydziale Komunikacji będzie musiał okazać dokumenty, które wyjaśnią, dlaczego kto inny jest wpisany jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym, a kto inny widnieje jako sprzedawca. Potrzebne są zatem wszystkie umowy udowodniające ciągłość między osobą widniejącą w dowodzie a nowym właścicielem.

Czy można sprzedać samochód bez przeglądu?

Sprzedaż auta bez ważnego przeglądu jest możliwa, ale kupujący musi być świadomy faktu, że takim samochodem teoretycznie nie będzie mógł nigdzie pojechać. Nawet na przegląd auto będzie musiało zostać przetransportowane na lawecie.

Czy sprzedaż samochodu bez OC jest możliwa?

Sprzedaż auta bez OC także jest możliwa. Pozbycie się samochodu nie oznacza jednak, że nie będzie już Ci groziła kara za brak polisy.

Nabywca jest bowiem odpowiedzialny za OC samochodu dopiero od dnia zakupu. W tym dniu powinien on znaleźć ubezpieczenie OC odpowiednie dla siebie i wykupić je.

Nawet po sprzedaży samochodu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nadal może Cię jednak ukarać za brak OC w tym czasie, kiedy byłeś jeszcze właścicielem pojazdu.

Jak UFG dowie się o braku OC? Przecież po sprzedaży auta nie zostaniesz już zatrzymany do kontroli. Odpowiedzią jest wirtualny policjant. To system przeszukujący bazy danych o polisach. Jeżeli dostrzeże on brak OC, UFG może przysłać Ci wezwanie do zapłaty kary.

Dobra wiadomość jest taka, że kara może być wystawiona jedynie za brak OC w roku kalendarzowym, w którym odbyła się kontrola. Jeżeli zatem od początku 2016 r. Twoje auto nie ma ważnego OC, a Ty sprzedasz je np. w październiku, to karę możesz otrzymać tylko, jeśli kontrola UFG odbędzie się do końca 2016 roku.

Jak sprzedać auto przed upływem 6 miesięcy od jego kupna?

Jeżeli sprzedajesz auto, a od momentu jego kupna nie minęło jeszcze 6 miesięcy, musisz wykazać to w zeznaniu podatkowym. Jest to Twoim obowiązkiem, nawet jeżeli nic nie zarobiłeś na sprzedaży.

Zbycie samochodu wykazuje się w zeznaniu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty”. Podstawą ewentualnego opodatkowania jest dochód, czyli różnica między przychodem (cena sprzedaży) a kosztem nabycia. Co ważne, do kosztu nabycia możesz wliczyć nie tylko cenę zakupu, lecz także koszty modernizacji czy zakupu części zamiennych do samochodu.

Osoby, które zyskały coś na transakcji, muszą zapłacić odpowiedni podatek (jego dokładny procent zależy od dochodów danej osoby).

Jak sprzedać auto, jeśli pojazd jest na współwłasność?

Jeżeli auto jest na współwłasność, nie można sprzedać go samemu. W momencie podpisywania umowy muszą być obecni wszyscy współwłaściciele (albo jeden ze współwłaścicieli musi posiadać pełnomocnictwo pozostałych do zawarcia umowy).

Oczywiście każdy ze współwłaścicieli może samodzielnie sprzedać lub darować swój udział w pojeździe.

Co jednak zrobić, jeżeli jeden ze współwłaścicieli umrze? Wtedy nie możesz sprzedać samochodu, dopóki nie odbędzie się postępowanie spadkowe. Spadkobiercy wyłonieni w jego trakcie staną się nowymi współwłaścicielami pojazdu i to ich zgoda jest Ci potrzebna, jeżeli chcesz sprzedać samochód.

Dowiedz się więcej na temat współwłasności samochodu:

Gdzie trzeba zgłosić zbycie pojazdu?

Sprzedaż samochodu to jeszcze nie koniec. Po zbyciu pojazdu trzeba zadbać o dwie ważne sprawy:

 • powiadomienie o zbyciu właściwego starosty – w ciągu 30 dni od sprzedaży auta musisz udać się do urzędu, w którym miałeś zarejestrowany pojazd. Tam składasz zawiadomienie o sprzedaży samochodu.

 • powiadomienie o zbyciu swojego ubezpieczyciela – w ciągu 14 dni musisz powiadomić o sprzedaży auta towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupione OC. Dopóki tego nie zrobisz, ponosisz z nabywcą solidarną odpowiedzialność za zapłatę kolejnych rat ubezpieczenia. Dlatego najlepiej złożyć zawiadomienie od razu w dniu sprzedaży auta.

Dowiedz się więcej o zawiadomieniu o zbyciu pojazdu i pobierz bezpłatny wzór

Na koniec powiedzmy jeszcze, co dokładnie dzieje się z ubezpieczeniem po sprzedaży auta:

 • OC - polisa obowiązkowa przechodzi na nowego właściciela. O zwrot składki za niewykorzystany okres możesz ubiegać się tylko wtedy, kiedy nabywca wypowie umowę ubezpieczenia.

 • AC i NNW - ubezpieczenie dobrowolne nie przechodzi na nowego właściciela. Od razu masz prawo otrzymać pieniądze za niewykorzystany okres tych polis. Przypomnij zatem o tym ubezpieczycielowi, aby przypadkiem nie utracić pieniędzy, które Ci się słusznie należą.

Jeżeli macie inne pytania związane ze sprzedażą auta, zadajcie je w komentarzach, a my postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć.

Tagi:

Komentarze

2021-01-19 23:13

Sebastian188.146.x.x

Witam, Dostałem w spadku z siostrą i matką samochód po ojcu. Właśnie załatwiliśmy u notariusza poświadczenia dziedziczenia. Teraz chcielibyśmy go sprzedać, bo ubezpieczenie się kończy. Czy musimy go przerejestrowywać?? czy możemy sprzedać tylko na podstawie poświadczenia?? Jeśli tak to jakie dokumenty dać kupującemu, ksero poświadczeń?? I druga sprawa czy musimy odprowadzać podatek po sprzedaży, bo nie minęło pół roku od otrzymania spadku?? Jeśli tak to każdy z osobna czy można ustalić, że będzie na jedną osobę?? Z góry Dziękuję za odpowiedź

2021-01-03 20:02

Marlo37.47.x.x

Witam, prosze o rade, co w sytuacji kiedy auto zostalo zakupione za kwote ponizej 1000zl i nie bylo przerejestrowane (wiec ani skarbowka ani wydzial komunikacji o kupnie nie byly poinformowane), a nastepnie sprzedane za kwote wieksza niz 1000zl przed uplywem 6 miesiecy, to czy w takim wypadku trzeba zaplacic podatek? Pozdrawiam

2021-01-04 09:08

Ubea.pl83.3.x.x

Sprzedaż przed upływem 6 miesięcy powinna zostać wykazana w zeznaniu podatkowym. W przypadku sprzedaży za kwotę większą niż zakup należy też zapłacić odpowiedni podatek od niej. Proszę pamiętać, że nawet jeśli Pan nie przerejestrował auta na siebie, to sprzedawca samochodu powinien zgłosić sprzedaż do Wydziału Komunikacji.

2020-12-14 22:50

Andrzej188.146.x.x

witam, odziedziczyłem auto razem z siostrą i uzyskaliśmy notarialny akt poświadczenia dziedziczenia 3 października. Czy sprzedając auto 2 miesiące później, (bez uprzedniego przerejestrowania na nas), musimy zapłacić podatek wpisując ten przychód w zeznaniu podatkowym za ten rok, jak to się dzieje przy sprzedaży auta kupionego w ciągu ostatnich 6 miesięcy?

2020-12-15 08:19

Ubea.pl83.3.x.x

Tak, jeśli odziedziczone auto sprzeda się przed upływem 6 miesięcy od otrzymania pojazdu, trzeba zapłacić podatek.

2020-12-10 19:33

Marti146.120.x.x

Sprzedałem samochód 3 lata temu, sprzedaż nie została zgłoszona a ostatnio zorientowałem się że samochód prawnie dalej należy do mnie. dodam że umowy i papiery zostały zgubione! Co mam robić w takiej sytuacji?

2020-12-11 08:18

Ubea.pl83.3.x.x

Czy ma Pan możliwość skontaktowania się z osobą, która zakupiła auto? Może ona mogłaby Panu przekazać kopię umowy kupna-sprzedaży samochodu.

2020-12-08 20:57

Operator77.115.x.x

Witam. Kupiłem auto 27 listopada (nie zapłaciłem podatku) i sprzedałem 8 grudnia . Jeśli sprzedałem auto w tej samej cenie w ciągu miesiąca od zakupu muszę zapłacić podatek? musiałem pilnie sprzedać auto bo Żona została bez pracy..

2020-12-09 08:13

Ubea.pl83.3.x.x

Jeżeli sprzedaje się auto przed upływem 6 miesięcy od kupna, trzeba wykazać to w zeznaniu podatkowym. Taki obowiązek istnieje, nawet jeżeli nie zarobi się nic na sprzedaży. Zbycie samochodu należy wykazać w zeznaniu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty”. Podstawą ewentualnego opodatkowania jest natomiast dochód. Skoro sprzedał Pan auto po tej samej cenie, to takiego dochodu nie ma i nie będzie Pan płacić podatku. Wystarczy wykazać sprzedaż w zeznaniu.

2020-12-02 16:03

Gorgoroth158.233.x.x

Witam, niedawno skradziono mi tablice rejestracyjne. Sprawę od razu zgłosiłem na policję, udałem się na posterunek i otrzymałem specjalne oświadczenie z policji. Czy mogę teraz sprzedać takie auto bez tablic rejestracyjnych? Czy konieczne jest przerejestrowanie auta? Dzięki!

2020-12-03 08:18

Ubea.pl83.3.x.x

Powinien Pan najpierw udać się do Wydziału Komunikacji z zaświadczeniem o zgłoszeniu kradzieży tablic otrzymanym na policji. W Wydziale Komunikacji może Pan albo poprosić o wydanie wtórników tablic rejestracyjnych, albo ponownie zarejestrować samochód. To drugie rozwiązanie jest droższe, ale bezpieczniejsze.

2020-11-30 12:35

pytający83.26.x.x

dzień dobry. nie potrafię obliczyć kiedy mija 6 miesięcy od zakupu pojazdu. przykład: Jeżeli auto kupie i zarejestruje 10.11.2020 to w którym dniu upływa 6 miesięcy (aby go sprzedać bez płacenie podatku)? w dniu 01.06.2021? czy dopiero 01.07.2021. Jaka ustawa czy rozp. omówi jak to liczyć? dziekuje za odp.

2020-11-30 15:56

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, czas 6 miesięcy liczony jest od pierwszego dnia kolejnego miesiąca po zakupie auta. Jeśli więc auto kupiono 10 listopada, to 6 miesięcy jest liczone od 1 grudnia. 6 miesięcy upłynie więc 1 czerwca. Podstawa prawna znajduje się w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2020-11-19 16:01

MATEUSZ212.109.x.x

witam podarowałem synowi auto zawarłem umowę darowizny minęło 6 mc i syn zdecydował się auto sprzedać jednak jeszcze go nie przerejestrował ma siebie czy musi go zarejestrować czy nie

2020-11-20 07:13

Ubea.pl83.3.x.x

Pana syn nie musi przerejestrować auta na siebie przed sprzedażą. Proszę jedynie pamiętać, by nabywcy samochodu przekazać także kopię umowy darowizny między Panem a synem. Dzięki temu w Wydziale Komunikacji nowy właściciel będzie mógł udowodnić ciągłość danych między danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym a sobą.

2020-11-16 21:45

Kamil91.207.x.x

Kupiłem samochód końcem sierpnia, nie przerejestrowałem go. 2 dni temu go sprzedałem. Co muszę zrobić?

2020-11-17 08:10

Ubea.pl83.3.x.x

Sprzedaż auta powinien Pan zgłosić do ubezpieczyciela, podając mu dane nabywcy samochodu. Jako że sprzedał Pan auto przed upływem 6 miesięcy od zakupu, musi Pan także wykazać sprzedaż w zeznaniu podatkowym (nawet jeśli nic Pan nie zarobił na sprzedaży). Ze względu na to że nie przerejestrował Pan auta na siebie, to nie musi Pan natomiast zgłaszać sprzedaży do Wydziału Komunikacji.

2020-11-12 08:18

Jarosław cichy5.173.x.x

Jeśli ja nie zarejestrowałem auta na siebie a kupiłem je 1 stycznia a sprzedałem 20 co mam teraz zrobic

2020-11-16 08:20

Ubea.pl83.3.x.x

Niezależnie od tego, czy auto zarejestrowało się na siebie czy nie, jego sprzedaż przed upływem 6 miesięcy od zakupu należy wykazać w zeznaniu podatkowym. Jeśli auto posiadało OC w styczniu, warto także skontaktować się z ubezpieczycielem. Możliwe że poprzedni właściciel podał dane Pana ubezpieczycielowi jako nowego właściciela samochodu. Natomiast, jako że nie przerejestrował Pan auta na siebie, nie musi Pan kontaktować się z Wydziałem Komunikacji.

2020-11-02 13:57

Daniel31.179.x.x

Witam. Jeśli autko sprowadziłem i zakupiłem w lipcu lecz nie było na nim już rejestracji (wyrejestrowany we Włoszech). Naprawiłem i zarejestrowałem, opłaciłem OC, przegląd w październiku. To czas tych 6 miesięcy liczy się od lipca czy października?

2020-11-02 15:48

Ubea.pl83.3.x.x

W przypadku podatku ważna jest data zakupu. Zatem w Pana sytuacji czas 6 miesięcy liczy się od końca lipca.

2020-11-02 12:46

Martyna5.173.x.x

Witam, chciałabym sprzedać auto, które nie przerejstrowalam na siebie, czy o jego zbyciu w takim przypadku też muszę powiadomić o tym urząd?

2020-11-02 15:44

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, zawiadomienie o zbyciu pojazdu składa się w tym Wydziale Komunikacji, w którym dokonywało się zarejestrowania / przerejestrowania pojazdu. Jeśli nie zrobiła Pani tego, to nie musi też Pani składać zawiadomienia o zbyciu. W przypadku sprzedaży takiego auta proszę pamiętać o przekazaniu nabywcy auta także kopii umowy kupna-sprzedaży zawartej między Panią a poprzednim właścicielem. Dzięki temu nabywca będzie mógł udowodnić w urzędzie ciągłość między danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym samochodu a sobą.

2020-10-22 11:59

Michał94.42.x.x

Witam! Jeśli kupiłem samochód 20 maja br. i chciałbym go sprzedać nie płacąc podatku - nawet jeśli sprzedam za mniejszą kwotę niż kupiłem, to czy mogę go sprzedać juz od 1 listopada, czy dopiero od 1 grudnia? Dziękuje za odpowiedź z poważaniem Michał

2020-10-22 16:12

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, jeśli sprzeda Pan auto za mniejszą kwotę, czyli nie zarobi Pan nic na sprzedaży, nie będzie Pan płacił podatku. W przypadku sprzedaży przed upływem 6 miesięcy będzie Pan musiał jedynie wykazać sprzedaż w zeznaniu podatkowym. Jeżeli nie chce Pan wykazywać sprzedaży w zeznaniu, to proszę poczekać ze zbyciem auta do 1 grudnia. Czas 6 miesięcy liczony jest bowiem od pierwszego dnia kolejnego miesiąca po zakupie auta, czyli w Pana przypadku od 1 czerwca.

2020-10-22 21:07

Michał94.42.x.x

Swietnie! Rzetelne, jasne i szybkie informacje. Dziękuję bardzo! Pozdrawiam i zdrowia życzę w tym trudnym czasie.

2020-10-23 09:17

Ubea.pl83.3.x.x

Dziękujemy i nawzajem dużo zdrowia :)

2020-07-21 11:10

Sylwia87.239.x.x

Witam. Cudzoziemiec (Ukrainiec) oczekujący na wydanie karty pobytu w Polsce (jego wiza straciła już ważność) kupił używany samochód. Czy może go zarejestrować przed otrzymaniem karty? Jeśli nie to czy jest jakieś inne wyjście z tej sytuacji? Jakie są konsekwencje niedochowania 30 dniowego terminu na rejestrację? Z góry dziękuję

2020-07-17 22:41

Lech79.185.x.x

Witam. Syn podarował mi samochód który odkupił od firmy w której pracuje. Podarował mi go w ciągu tygodnia od zakupu nie przerejestrowując go na siebie. Czy nie będę miał problemu z zarejestrowaniem go na siebie i jakie czekają mnie opłaty od podarowanego auta .

2020-06-04 12:28

S. Lidia5.184.x.x

Bardzo dziękuje za odpowiedz chciałam spłacić spatkobiercę czyli dać 250 zł niestety sprawy spadkowe trwają już 2 lata w grę wchodzą dość duże pieniądze jest to złośliwe że strony spadkobiercy. Czy pozostaję mi sądowe postępowanie. Proszę o podpowiedź.

2020-06-04 15:39

Ubea.pl83.3.x.x

Proponujemy przed rozpoczęciem postępowania sądowego rozważyć opcję mediacji. Nic innego nie jesteśmy w stanie doradzić w tej kwestii.

2020-06-03 20:57

Lidia Stefańska5.184.x.x

Dzień dobry. Co mam zrobic teściowej darowałam 5% watrtosci samochodu tj 250 zł .Teściowa zmarła spadkobierca nie chce podpisać darowizny na moją korzyść .Proszè o pomoc co mam zrobić nie mogè sprzedac samochodu

2020-06-04 08:20

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, sprzedaż całego auta wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli. Pani, jako współwłaściciel, bez konsultacji z drugim współwłaścicielem ma jedynie prawo sprzedać swoją część pojazdu. Oczywiście, znalezienie chętnego kupca tylko na część auta będzie bardzo trudne. Pozostaje więc próba dogadania się z obecnym drugim współwłaścicielem (może zaproponować odkupienie od niego tych 5% wartości auta?).

2020-04-23 10:24

Piter78.11.x.x

Dzień dobry. Przerejestrowałem samochód na inną firmę i otrzymałem miękki dowód. Niestety ale w czasie oczekiwania na wydanie "twardego dowodu" pracownicy mieli kolizję tym autem, a Policja zatrzymała wirtualnie dowód. Koszt naprawy jest dla mnie nieopłacalny i chciałbym sprzedać auto. Niestety nie odbiorę dowodu rejestracyjnego z Wydziału bez ważnego badania. Pytanie: Czy mogę bez naprawy sprzedać auto ?

2020-04-23 15:29

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, przed wydaniem twardego dowodu rejestracyjnego nie można sprzedać samochodu. Nowy właściciel, dysponujący tylko miękkim dowodem, nie będzie mógł bowiem przerejestrować auta na siebie. Twardy dowód może zostać natomiast odebrany z Wydziału Komunikacji tylko przez Pana.

2020-04-20 13:42

Ona83.19.x.x

Witam , W dowodzie rejestracyjnym widniej właściciel oraz współwłaściciel. Współwłaściciel darowizną przekazał samochód pierwszemu właścicielowi. Dokumenty nie zostały zmienione w wydziale komunikacji. Jeśli chcę zakupić taki samochód czy wystarczy umowa spisana z właścicielem ?

2020-04-20 15:33

Ubea.pl83.3.x.x

Wystarczy, że spisze Pani umowę z obecnym właścicielem. Musi Pani jednak otrzymać od właściciela także kopię umowę darowizny, na podstawie której współwłaściciel przekazał mu swoją część auta. Dzięki temu kiedy pójdzie Pani przerejestrować samochód, będzie można udowodnić ciągłość umów między danymi zawartymi w dowodzie a Panią.

2020-03-26 08:56

aga83.28.x.x

czyli ten przeglad ma zrobic nowy wlasciciel ?

2020-03-26 15:17

Ubea.pl83.3.x.x

Jeśli sprzeda Pani samochód w czasie, kiedy jest on wycofany z ruchu to tak, przegląd ma zrobić już nowy właściciel.

2020-03-25 21:45

aga83.28.x.x

Witam chce sprzedac pojazd czasowo wycofany z ruchu ale w tym czasie skonczyl sie przeglad czy moge to zrobic, posiadam tylko decyzje o wycofaniu gdyz dowod i tablice znajduja sie w urzedzie? czy kupujacy moze zabrac go i jechac bez numerow,a ja czy nie bede ponosila konsekwencji z powodu niezrobionego przegladu?nadmieniam iz w obecnej sytuacji epidemi urzedy sa nieczynne do odwolania a kupujacy wpłacił juz zaliczke

2020-03-26 08:24

Ubea.pl83.3.x.x

W trakcie kiedy pojazd jest czasowo wycofany z ruchu, nie można zrobić jego przeglądu. Jeśli więc data przeglądu minie w czasie, kiedy pojazd był wycofany z ruchu, to przegląd należy zrobić natychmiast po przywróceniu pojazdu do ruchu. Natomiast sprzedaż pojazdu czasowo wycofanego z ruchu jest jak najbardziej możliwa. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym (Art. 78): "W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu czasowo wycofanego zruchu dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu i kartę pojazdu, jeżeli była wydana."

2020-03-24 20:10

Łukasz193.19.x.x

witam! w dowodzie rejestracyjnym nie mam juz miejsca na pieczatki z przegldow, czy dowod jest wazny (posiadam dokument z przegladu)?? czy samochod mozna sprzedac w ww przypadku

2020-03-25 08:25

Ubea.pl83.3.x.x

Obecnie w razie ewentualnej kontroli policja sprawdza ważność badań technicznych w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Mimo to nadal istnieje obowiązek wymiany dokumentu, kiedy zabraknie już miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Dlatego aby nie pojawiły się żadne problemy w urzędzie kiedy np. nowy właściciel będzie chciał przerejestrować auto na siebie, lepiej wcześniej wymienić dowód na nowy.

2020-03-12 21:19

Lubka5.173.x.x

Dzień dobry pam pytanie miałam działalność i kupiłam auto na fakturę ale nie zdążyłem go przerejestrowaćna firmę ponieważ musiałem działalność zawiesić , czy mogę auto sprzedać jesli w dowodzie inny właściciel ? Proszę o szybką pomoc pozdrawiam

2020-03-13 08:43

Ubea.pl83.3.x.x

Tak, może Pani sprzedać auto. Nowemu właścicielowi musi jednak Pani przekazać także kopię umowy zawartej z poprzednim właścicielem auta. Dzięki temu w Wydziale Komunikacji nowy właściciel będzie mógł wykazać ciągłość umów między sobą a osobą wpisaną w dowodzie rejestracyjnym.

2020-03-12 19:16

Krzysztof193.201.x.x

Dzień dobry, Proszę o podpowiedz. Mam możliwość wykupienia samochodu służbowego od swojego pracodawcy za konkretną kwotę np.20 tyś (na która wystawiona mi bedzie faktura od pracodawcy) Po wykupieniu planuje w ciągu tygodnia sprzedać bratu za tą samą kwotę samochód. Proszę o podpowiedz jak to sie ma do podatku za sprzedaż przed upływem okresu 6 miesięcy od zakupu (gdzie nie usykałem zarobku z tej sprzedaży). Druga sprawa czy mogę sprzedać bratu samochód bez rejestrowania go na siebie . Będe zobowiązany za odpowiedz oraz ewentualną porade jak najlepiej to zrobić.

2020-03-13 08:41

Ubea.pl83.3.x.x

Może Pan sprzedać samochód bez przerejestrowania go na siebie. Musi Pan jedynie pamiętać o przekazaniu bratu umowy zawartej z poprzednim właścicielem auta (czyli Pana pracodawcą). Dzięki temu Pana brat będzie mógł wykazać w Wydziale Komunikacji ciągłość umów między sobą a osobą wpisaną w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Jeżeli sprzedaje się auto przed upływem 6 miesięcy od kupna, trzeba wykazać to w zeznaniu podatkowym. Taki obowiązek istnieje, nawet jeżeli nie zarobi się nic na sprzedaży. Zbycie samochodu należy wykazać w zeznaniu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty”. Podstawą ewentualnego opodatkowania jest dochód. Jeśli sprzeda Pan auto bratu po tej samej cenie, to oczywiście takiego dochodu nie będzie. Oznacza to, że nie zapłaci Pan podatku.

2020-02-13 17:02

Bartek185.18.x.x

Dzień dobry. Auto ma dowód miękki po przerejestrowaniu po spłacie leasingu. Chcę je sprzedać na fakturę. Klient wyśle mi miękki dowód abym odebrał twardy i oczywiście nie zarejestruje auta na siebie. Czym ryzykują obie strony? Pozdrawiam.

2020-01-08 20:38

Ostrowski83.26.x.x

Witam ,zarejstrowałem na siebie auto które sprowadziłem z niemiec 30.12.2019 i w tym samym dniu sprzedałem go Panu z Ukrainy który zobowiązał się zapłaćić OC i dać mi resztę pieniędzy . Dziś 08.01.2020 gość oddał mi auto bo nie ma reszty pieniędzy i nie zapłacil OC. Auto ma miękki dowód i dowiedzialem się, że w sumię to nie można tak sprzedać samochodu. Ukrainiec nie wykupił OC a w ubezpieczalni usłyszalem że UFG naliczy mi teraz karę. Nie wiedziałem że ta sprawa się tak zakończy i nie zglośiłem zbycia w wydziale komunikacji. Co robić?

2020-01-09 08:38

Ubea.pl81.190.x.x

Faktycznie nie powinno się sprzedawać auta z miękkim dowodem rejestracyjnym. Wynika to z faktu, że nabywca do przerejestrowania auta na siebie potrzebuje twardego dowodu rejestracyjnego. Miękki dowód rejestracyjny jest przez Wydział Komunikacji uznawany jedynie za pozwolenie czasowe. Umowa sprzedaży auta posiadającego jedynie miękki dowód jest więc z prawnego punktu widzenia nieważna. Natomiast przechodząc konkretnie do Pana przypadku: niestety w takiej sytuacji grozi kara za brak OC. Auto, które ma już miękki dowód rejestracyjny, musi bowiem mieć także ubezpieczenie OC. Rozumiem, że wykupił Pan już ubezpieczenie OC? W takim przypadku pozostaje czekać, czy wirtualny policjant UFG skontroluje Pana auto.

2019-12-30 15:47

jastrzębski37.47.x.x

witam kupiłem auto w dniu 16.12.2019r. i go nie przerejestrowałem. w dniu 29.12.2019 sprzedałem go dalej czy muszę ten fakt zgłaszać w wydziale komunikacji

2020-01-02 09:10

Ubea.pl81.190.x.x

Tak, ma Pan obowiązek zgłosić sprzedaż auta do Wydziału Komunikacji. Jest to niezależne od tego, czy zdążył Pan je przerejestrować. Poprzedni właściciel też miał obowiązek zgłosić sprzedaż, więc jeśli on ją zgłosi, a Pan nie poinformuje o kolejnej sprzedaży, to dla urzędu to Pan będzie właścicielem pojazdu.

2020-01-12 15:00

Artek89.64.x.x

Dzień dobry, w którym urzędzie powinienem tego dokonać? Samochód jest zarejestrowany w mieście, w którym aktualnie mieszkam ale meldunek mam w innym mieście. W

2020-01-13 08:12

Ubea.pl81.190.x.x

Należałoby udać się do Wydziału Komunikacji odpowiedniego dla miejsca zarejestrowania samochodu.

2019-12-20 20:46

Agnieszka89.64.x.x

skończyłam spłatę leasingu i chcę sprzedać samochód - czy jeśli w tym samym miesiącu kupię kolejny samochód (również w leasingu) to będę musiała zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży samochodu?

2019-12-23 08:07

Ubea.pl81.190.x.x

Co do zasady sprzedaż samochodu poleasingowego przed upływem 6 miesięcy będzie skutkowała koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Przedsiębiorca może jednak zawrzeć w tym samym miesiącu kolejną umowę leasingu na nowy przedmiot, a środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na czynsz inicjalny do nowej umowy. Opłacony czynsz inicjalny, który można zaliczyć jednorazowo w koszty, zmniejszy podstawę do opodatkowania. Po więcej informacji warto jedna zgłosić się do ekspertów w dziedzinie podatków oraz leasingu.

2019-12-23 10:22

Agnieszka89.64.x.x

dziękuję. A jeśli kupuję auto (leasing) w innym województwie, niż moje miejsce zamieszkania, jak się ma sprawa z rejestracją pojazdu? Chciałabym móc zarejestrować samochód tam, gdzie mieszkam

2019-12-23 15:06

Ubea.pl81.190.x.x

Właścicielem auta branego w leasing jest firma leasingowa. Rejestracji można więc zazwyczaj dokonać wszędzie tam, gdzie jest oddział lub filia tej firmy. Kwestię miejsca rejestracji najlepiej wziąć pod uwagę już w momencie wyboru firmy leasingowej.

2019-12-17 00:18

janina79.163.x.x

mam pytanie sprzedalam samochod w czerwcu nabywca go przerejestrowal na siebie mowiono mi ze nie trzeba zglaszac w starostwie czy musze wyrejestrowac go z mojego rejestru

2019-12-17 08:13

Ubea.pl81.190.x.x

W przypadku sprzedaży auta w kraju, sprzedawca nie wyrejestrowuje go, tylko jedynie zgłasza do swojego Wydziału Komunikacji fakt zbycia pojazdu. Powinno się to zrobić w ciągu 30 dni od sprzedaży. Jeśli jeszcze tego Pani nie zrobiła, warto jak najszybciej zgłosić sprzedaż do swojego Wydziału. Dzięki temu uniknie się zamieszania, jeśli na przykład obecny właściciel przekroczy prędkość, a mandat z fotoradaru trafi do Pani.

2019-12-02 16:42

Kaska89.64.x.x

Witam. Kupilam pojazd w kwietniu 2016. W tym samym roku miesiac po zakupie (maj) mialam kolizje z mojej winy. Okazalo sie przy kontroli iż pojazd nie posiada ubepieczenia OC od listopada 2015r. Ja od sprzedającego otrzymałam polisę której mam kopię, iż pojazd w chwili zakupu posiada ważne OC do grudnia 2016r. Czy wg prawa sprzedający popełnił przestępstwo wprowadzając mnie w błąd? Ocywiscie wszelkie kary zapłaciłam, ale czy mogę w jakis sposób walczyc z nieuczciwym sprzedajacycm?

2019-12-03 08:33

Ubea.pl81.190.x.x

Wprowadzenie w błąd kupującego może być przestępstwem lub wykroczeniem. W celu otrzymania wskazówek co do sposobu postępowania zachęcamy do skontaktowania się z prawnikiem lub Rzecznikiem Finansowym. Można też po prostu zgłosić sprawę na policję.

2019-11-20 15:45

Bodek83.137.x.x

Witam. Jak się ma sytuacja jeżeli na jednym aucie mam współwłasność i mój współwłaściciel wykona szkodę na innym swoim pojeździe ? Przy założeniu że ja też posiadam dwa pojazdy. Czy będzie mi dorzucona zwyżka na obydwu moich pojazdach podczas wykupywania ubezpieczenia na kolejny okres ?

2019-11-21 08:26

Ubea.pl81.190.x.x

W tym przypadku podejście ubezpieczycieli może być różne, więc warto przed zakupem ubezpieczenia na kolejny rok sprawdzić oferty w poszczególnych towarzystwach. W tym celu zapraszamy na kalkulator OC: https://kalkulator.ubea.pl

2019-10-26 09:11

Joanna83.31.x.x

Witam, zakupiłam samochód w lipcu br. Od sprzedającego otrzymałam jego umowę kupno-sprzedaż z poprzednim właścicielem, natomiast ze mną spisał tylko fakturę na kwotę za którą auto zostało kupione. Nie rejestrowałam jeszcze samochodu na siebie, w dowodzie jest cały czas osoba od której mój sprzedający kupił auto a następnie sprzedał mi. Chce sprzedać ten samochód. W jaki sposób to zrobić aby była zawarta ciągłość umów?

2019-10-28 08:32

Ubea.pl81.190.x.x

Faktura zastępuje umowę kupna-sprzedaży i na jej podstawie także można przerejestrować samochód w Wydziale Komunikacji. Jeśli Pani nie chce przerejestrowywać samochodu na siebie, to osobie, której Pani sprzeda auto, należy przekazać umowę kupna-sprzedaży otrzymaną od sprzedawcy oraz fakturę i spisać umowę między Panią a kupującym. Na tej podstawie osoba kupująca auto będzie mogła wykazać ciągłość danych między osobą wpisaną w dowodzie rejestracyjnym a sobą.

2019-10-22 19:05

Rafał88.73.x.x

Witam , mam auto zakupione w PL , ale ze względu na prace w Niemczech musiałem je przerejestrować na niemieckie tablice. W tym momencie samochód jest już wyrejestrowany z Niemiec i czeka na sprzedaż w Pl. Chciałbym je zarejestrować i jak najszybciej sprzedać . Czy sprzedaż z miękkim dowodem jest możliwa czy lepiej zostawić rejestracje kupującemu ?

2019-10-23 08:16

Ubea.pl81.190.x.x

Lepiej nie sprzedawać auta z miękkim dowodem. Podstawą do rejestracji auta jest bowiem dowód rejestracyjny, a nie "tymczasowy dowód rejestracyjny". Jeśli jednak sprzeda Pan auto na dowodzie czasowym (miękkim), to musi Pan napisać upoważnienie dla kupującego do odbioru dokumentów samochodu w Pana imieniu w Pana Wydziale Komunikacji (najlepiej dodatkowo upewnić się w swoim Wydziale Komunikacji, czy przejdzie zwykłe upoważnienie czy będzie potrzebne notarialne). Dopiero wtedy kupujący będzie mógł udać się do swojego Wydziału Komunikacji i przerejestrować auto.

2019-09-24 17:42

B.P.79.249.x.x

Witam, chce sprzedac samochód bez przegladu od ponad roku, ubezpieczenie jest aktualne. Samochod jest zarejestrowany w poprzednim miejscu zamieszkania. Poniewaz tymczasowo przebywam za granica, samochodu nie moglam oddac do przegladu, nie jezdzono nim, stal w garazu. Czy nie bedzie problemu z powodu braku przegladu? Co potrzebuje do jego sprzedazy?

2019-10-23 08:06

Ubea.pl81.190.x.x

Sprzedaż auta bez przeglądu jest możliwa. Trzeba jednak powiadomić o tym fakcie nabywcę. Sprzedając auto, należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży (tu znajduje się wzór: https://ubea.pl/dokumenty/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu.pdf ) oraz przekazać nabywcy: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (o ile jest), potwierdzenie polisy OC. O sprzedaży należy powiadomić Wydział Komunikacji oraz swojego ubezpieczyciela.

2019-09-10 13:03

Dancia89.69.x.x

Witam - jutro oddaje auto za 300 zl a dzis konczy mi sie przeglad / nabywca o tym wie /. Czy musze to jakos odnotowac w dokumencie kupna-sprzedazy ?

2019-09-10 15:40

Ubea.pl81.190.x.x

Nie, nie trzeba tego odnotowywać w dokumencie umowy kupna-sprzedaży.

2019-09-10 16:02

dancia89.69.x.x

ok - dziekuje za szybka odpowiedz. Pozdrawiam

2019-08-26 08:32

Ooe81.190.x.x

polecam korzystanie z darmowych portali ogłoszeniowych (lokalnych i ogólnopolskich) oraz grup na facebooku, sprzedaż aut w internecie to nie tylko portale, za które trzeba płacić, lecz także seriwys oferujące bezterminowe ogłoszenie za free

2019-08-13 15:07

Romus212.100.x.x

Dzień dobry. Ponad rok temu wraz z 3 kolegami kupiliśmy samochód . Na umowie jest teraz 4 właścicieli. Nie przerejestrowaliśmy do tej pory samochodu w urzędzie komunikacji.Nie zmieniony jest dowód rejestracyjny i brak wpisu w karcie pojazdu. 3 z nas chce darowizną przekazać swoja część samochodu na jednego. Czy będzie on mógł zarejestrować auto na siebie na podstawie starej umowy kupna i umów darowizny?

2019-08-26 08:30

Ubea.pl81.190.x.x

Tak, będzie mógł. Kluczowe jest, aby została zachowana ciągłość umów między tym, co wpisane w dowodzie rejestracyjnym auta, a tymi danymi, które poda osoba przerejestrowując auto na siebie w Wydziale Komunikacji. Warto jeszcze pamiętać o podatku od darowizny: https://ubea.pl/Wspolwlasnosc-auta-bez-tajemnic%2Cartykul%2C1059/

2019-07-25 18:28

Rbit77.65.x.x

Dzień dobry, Chcę sprzedać auto bez ważnego badania technicznego i z brakiem miejsc na badanie w dowodzie. Kupujacy nie moze sie zdecydować na zakup przed upływem ważności badania technicznego. Auto i tak stoi, czy jeśli zostawię stary dowód i przed samą sprzedażą zrobię przegląd, nowy właściciel będzie mógł się poruszać pojazdem ze starym dowodem i kwitkiem ze stacji kontroli? Czy nie będzie problemów z rejestracją na nowego właściciela?

2019-07-26 07:15

Ubea.pl81.190.x.x

Stary dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie ze stacji kontroli o pozytywnym wyniku badania technicznego wystarczą, aby nowy właściciel mógł poruszać się tym autem. Nie będzie też problemów przy przerejestrowaniu auta.

2019-07-18 14:17

Ania195.117.x.x

Chcę sprzedac samochód, którego wlascicielem jest mój tata( nie może on być przy sprzedaży obecny). Czy potrzebuję od niego tylko pełnomocnictwo czy może coś jeszcze ?

2019-07-18 14:38

Ubea.pl81.190.x.x

Potrzebne będzie pełnomocnictwo od ojca (nie musi być notarialne) oraz wszystkie dokumenty potrzebne przy zwykłej sprzedaży auta (dowód rejestracyjny, karta pojazdu jeśli jest, ubezpieczenie OC).

2019-07-18 15:28

Ania195.117.x.x

bardzo dziękuję za szybką odpowiedź ! :)

2019-07-19 08:22

Ubea.pl81.190.x.x

Nie ma za co :) Życzymy powodzenia przy transakcji :)

2019-07-07 21:37

pixie109.173.x.x

Witam. Chcę sprzedać samochód ale posiadam tymczasowy dowód rejestracyjny ze względu na brak miejsca na badanie techniczne. Czy posiadając tylko taki dowód mogę sprzedać auto?

2019-07-08 08:07

Ubea.pl81.190.x.x

Do przerejestrowania auta na siebie nabywca będzie musiał okazać w urzędzie dowód rejestracyjny, a nie tymczasowym dowód rejestracyjny. Aby nie było żadnych problemów przy przerejestrowaniu lepiej więc sprzedać auto ze stałym dowodem.

2019-05-23 16:48

Rafał k31.135.x.x

Chce kupić auto sprowadzone a USA . Handlarz je sprowadził opłacił cło , VAT i akcyzę . Moje pytanie brzmi czy kupuje normalnie na umowę kupna - sprzedaży . Jakie dokumenty muszę otrzymać od sprzedającego . Czy muszę opłacić coś w urzędzie skarbowym ? Jakim mam czas na rejestracje ( auto uszkodzone będzie dopiero naprawione i sprawne za 3 miesiące

2019-05-24 08:46

Ubea.pl81.190.x.x

Z handlarzem podpisuje Pan zwykłą umowę kupna-sprzedaży. Oprócz umowy od handlarza powinien Pan otrzymać także potwierdzenie dokonania wszystkich opłat (cło, VAT, akcyza), dowód rejestracyjny, kartę pojazdu. Skoro handlarz opłacił już cło, VAT i akcyzę, to Panu pozostają opłaty związane z modyfikacjami technicznymi koniecznymi aby samochód spełniał europejskie warunki dopuszczenia do ruchu, tłumaczeniem przysięgłym dokumentów pojazdu (chyba że od handlarza otrzyma już Pan dokumenty przetłumaczone na język polski), rejestracją i ubezpieczeniem samochodu. Dodatkowo w Urzędzie Skarbowym należy zapłacić podatek od kupna samochodu. Na złożenie tej deklaracji ma się 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Zgodnie z prawem na rejestrację samochodu ma się natomiast 30 dni od momentu sprowadzenia do Polski. Więcej o rejestracji samochodu z zagranicy pisaliśmy tutaj: https://ubea.pl/Jak-zarejestrowac-i-ubezpieczyc-auto-z-zagranicy%2Cartykul%2C1048/

2019-05-05 00:30

Greg217.97.x.x

I jeszcze jedno bardzie teoretyczne pytanie. Czy jeżeli sprowadzę auto z USA jako osoba fizyczna i zapłacę Vat i akcyzę w Niemczech, a następnie sprzedam samochód w Polsce do firmy będącej Vatowcem to będzie ona miała prawo do rozliczenia VAT zapłaconego w Niemczech?

2019-05-15 08:46

Ubea.pl81.190.x.x

Odpowiedź na swoje poprzednie pytanie znajdzie Pan poniżej, a z tym pytaniem radzimy zwrócić się już do doradcy podatkowego ;) Nie chcielibyśmy wprowadzić Pana w błąd, odpowiadając na pytanie dotyczące już dziedziny, w której nie jesteśmy ekspertami.

2019-05-05 00:27

Greg217.97.x.x

Kupiłem auto w USA i sprowadziłem do Europy przez Niemcy. W Niemczech zapłaciłem cło i VAT, a w Polsce akcyzę i zarejestrowałem. Przejechałem nim 7 tys km i minęło 4 miesiące od rejestracji w Polsce i 5 miesięcy od zakupu w USA. Teraz chcę go sprzedać z zyskiem. Czy muszę czekać 6 miesięcy od daty zakupu w USA, czy od daty sprowadzenia do Europy i zapłacenia cła i VAT, czy od rejestracji w Polsce?

2019-05-14 21:25

Bartek93.175.x.x

Też jestem ciekaw i proszę o odpowiedź. Mam ten sam dylemat i nie wiem czy czekać czy sprzedawać

2019-05-15 08:42

Ubea.pl81.190.x.x

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o tym, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy, które zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie. Wiążąca dla Panów jest więc data zakupu znajdująca się na fakturze wystawionej w USA.

2019-04-19 01:38

Paweł80.49.x.x

Witam. Kupiłem auto po stłuczce parkingowej.Poprzedni właściciel czekał aż być może policja znajdzie sprawcę szkody,ale się nie udało a w tym czasie skończył się przegląd.Tak więc kupiłem auto ,które w chwili zakupu nie miało przeglądu od pół roku.Czy teraz po naprawie zawożąc auto na przegląd zapłacę karę za spóźnienie się do przeglądu ponad 30 dni?zaznaczam że auto w chwili kupna nie miało już przeglądu tech. a Ja też nie robiłem go ze względu na konieczność naprawy.Dowód rej. oczywiście mam.policja go nie zatrzymała bo auto stało w nocy na parkingu i inny samochód w nie uderzył-więc nie było w ruchu i policja nie zatrzymała dowodu.dziekuję za ewentualną odpowiedź i pozdrawiam

2019-04-19 07:36

Ubea.pl81.190.x.x

W zeszłym roku zapowiadano wprowadzenie kar za wykonanie badania 45 dni lub więcej po terminie. Na razie jednak nie wprowadzono tych zmian w prawie.

2019-01-11 19:20

piotr85.221.x.x

Witam, chcę sprzedać nieprzerejestrowany samochód przed upływem 6 miesięcy od zakupu czy muszę zapłacić podatek dochodowy?

2019-03-21 08:31

Ubea.pl81.190.x.x

Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy od zakupu trzeba wykazać w zeznaniu podatkowym. Jeżeli na transakcji uzyskał Pan jakiś dochód, trzeba też będzie zapłacić od niego podatek. Fakt nieprzerejestrowania samochodu na siebie nie ma znaczenia w tej sytuacji. Ważne jest, że jest Pan właścicielem tego auta, co udowadnia umowa kupna-sprzedaży zawarta z poprzednim właścicielem.

2018-11-22 18:55

MONIA 178.214178.214.x.x

Sprzedałem samochód i niezglosilzm do UL i ubezpieciela nie posiadam umowy sprzedaży bo zostałam okradziono że wszystkich dokumentów i nie pamiętam komu sprzedałem. Co mam robić.

2018-11-13 12:59

Michal192.86.x.x

Dzień dobry, jaki formularz pełnomocnictwa od współwłaściciela jest odpowiedni przy sprzedaży auta. Bardzo proszę o np. link do wzoru. Czy należy dołączyć ksero dowodu osobistego współwłaściciela?

2018-11-13 15:40

Ubea.pl81.190.x.x

Przede wszystkim pełnomocnictwo musi zawierać imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, nazwę i numer dokumentu tożsamości, numer PESEL współwłaściciela udzielającego pełnomocnictwa oraz osoby, której udziela się pełnomocnictwo. Oprócz tego musi się znaleźć informacja, że daje się umocowanie do sprzedaży samochodu (tu należy podać markę, model, typ, pojemność silnika, numer VIN, rok produkcji, numer rejestracyjny sprzedawanego auta). Ksero dowodu nie jest potrzebne, ale oczywiście można je dodatkowo okazać osobie kupującej.

2018-10-25 15:50

Edward90.156.x.x

Witam mam problem sprzedałem auto 2017.10.03 nie zgłosiłem tego faktu nigdzie posiadam umowę kupna sprzedaży .Dostałem pismo Z UFG ze nakładają na mnie kare co powinienem zrobić w tej sytuacji

2018-10-25 15:59

Ubea.pl81.190.x.x

W takiej sytuacji należy przesłać do UFG kopię umowy kupna-sprzedaży, aby udowodnić Funduszowi, że w tym okresie, za który została nałożona kara, Pan nie był już właścicielem tego samochodu.

2018-08-20 07:49

good 205185.174.x.x

Auto kupione z oc na dwie rate czy jako kupujacy musze zaplacic drug rate czy moge wybralam innego ubezpieczyciela

2018-08-20 09:28

Ubea.pl81.190.x.x

Może Pani wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela w dowolnym momencie. Jeśli zrobi to Pani przed upływem terminu płatności drugiej raty, to nie będzie musiała jej Pani opłacać. Ewentualnie ubezpieczyciel może zażądać dopłaty za dni, kiedy udzielał Pani ochrony, która wynika z rekalkulacji składki. Jeśli natomiast nie wypowie Pani tego OC lub wypowie je po upływie terminu płatności drugiej raty, to ma Pani obowiązek opłacić tę drugą ratę.

2018-08-17 12:40

kd217.17.x.x

Witam. Kupiłam samochód z Niemiec za kwotę 4000 euro, zapłaciłam akcyzę, zarejestrowałam w wydziale komunikacji (miękki dowód). Samochód będę sprzedawać z miękkim dowodem. Czy muszę zgłaszać do skarbowego sprzedaż? Czy wystarczy, że wykażę sprzedaż w PIT36? Samochód ma współwłaściciela na ten moment - kto ma złożyć PIT36?

2018-08-20 09:25

Ubea.pl81.190.x.x

Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-36. Jeśli zyska Pani coś na transakcji, to trzeba będzie także zapłacić podatek. Jeżeli współwłaściciel także sprzedaje swoją część auta, a posiada je krócej niż 6 miesięcy, to wtedy wszyscy współwłaściciele muszą złożyć PIT-36.

2018-09-12 14:31

kd217.17.x.x

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że czekam cierpliwie na rozliczenie, które będę składać w 2019 roku. Jeśli był współwłaściciel również sprzedał swoją cześć auta to on również składa PIT-36 - i wtedy jak rozumiem dzielimy wszystko na 2 części tzn. właściciel rozlicza pól samochodu i współwłaściciel drugie pół?

2018-09-12 15:46

Ubea.pl81.190.x.x

Tak i tak :) Sprzedaż wykazuje Pani w zeznaniu składanym w 2019 r. Każdy ze współwłaścicieli rozlicza sprzedaż swojej części auta. Jeśli każdy ze współwłaścicieli ma 50% auta, to każdy z nich rozlicza swoje pół pojazdu.