Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Sprzedaż auta – o czym trzeba pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-24

Czy możliwa jest sprzedaż auta bez przerejestrowania go najpierw na siebie? Czy można sprzedać samochód bez ważnego OC? Jak wygląda zbycie auta, które ma współwłaściciela? Sprzedaż samochodu wywołuje wiele wątpliwości. Rozwiewamy najważniejsze z nich.

Mogłoby się wydawać, że najtrudniejszym zadaniem przy sprzedaży samochodu jest znalezienie odpowiedniego nabywcy. Niestety, formalności i haczyki prawne często okazują się większym wyzwaniem, czego dowodem są liczne pytania zadawane codziennie na forach internetowych. Poniżej podajemy odpowiedzi na te pojawiające się najczęściej.

Spis treści:

 1. Czy możliwa jest sprzedaż bez przerejestrowania auta na siebie?
 2. Czy można sprzedać samochód bez przeglądu?
 3. Czy sprzedaż samochodu bez OC jest możliwa?
 4. Jak sprzedać auto przed upływem 6 miesięcy od jego kupna?
 5. Jak sprzedać auto, jeśli pojazd jest na współwłasność?
 6. Gdzie trzeba zgłosić zbycie pojazdu?

Czy możliwa jest sprzedaż bez przerejestrowania auta na siebie?

Sytuacje życiowe zmieniają się szybko. Zdarza się i tak, że tuż po zakupie auta stwierdzimy, że jednak go nie potrzebujemy lub też pojawi się nagle inny poważny wydatek. Pamiętajmy wtedy, że aby sprzedać auto, nie musimy go najpierw przerejestrowywać.

Auto na sprzedaż Wystarczy, że przekażemy nabywcy, oprócz standardowo wymaganych dokumentów (karta pojazdu, dowód rejestracyjny, polisa ubezpieczeniowa), także umowę kupna-sprzedaży zawartą przez nas z poprzednim właścicielem. Dlaczego?

Pobierz bezpłatny wzór umowy kupna sprzedaży samochodu

Przy rejestracji auta ważna jest bowiem ciągłość umów. Nabywca, rejestrując auto w Wydziale Komunikacji będzie musiał okazać dokumenty, które wyjaśnią, dlaczego kto inny jest wpisany jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym, a kto inny widnieje jako sprzedawca. Potrzebne są zatem wszystkie umowy udowodniające ciągłość między osobą widniejącą w dowodzie a nowym właścicielem.

Czy można sprzedać samochód bez przeglądu?

Sprzedaż auta bez ważnego przeglądu jest możliwa, ale kupujący musi być świadomy faktu, że takim samochodem teoretycznie nie będzie mógł nigdzie pojechać. Nawet na przegląd auto będzie musiało zostać przetransportowane na lawecie.

Czy sprzedaż samochodu bez OC jest możliwa?

Sprzedaż auta bez OC także jest możliwa. Pozbycie się samochodu nie oznacza jednak, że nie będzie już Ci groziła kara za brak polisy.

Nabywca jest bowiem odpowiedzialny za OC samochodu dopiero od dnia zakupu. W tym dniu powinien on znaleźć ubezpieczenie OC odpowiednie dla siebie i wykupić je.

Nawet po sprzedaży samochodu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nadal może Cię jednak ukarać za brak OC w tym czasie, kiedy byłeś jeszcze właścicielem pojazdu.

Jak UFG dowie się o braku OC? Przecież po sprzedaży auta nie zostaniesz już zatrzymany do kontroli. Odpowiedzią jest wirtualny policjant. To system przeszukujący bazy danych o polisach. Jeżeli dostrzeże on brak OC, UFG może przysłać Ci wezwanie do zapłaty kary.

Dobra wiadomość jest taka, że kara może być wystawiona jedynie za brak OC w roku kalendarzowym, w którym odbyła się kontrola. Jeżeli zatem od początku 2016 r. Twoje auto nie ma ważnego OC, a Ty sprzedasz je np. w październiku, to karę możesz otrzymać tylko, jeśli kontrola UFG odbędzie się do końca 2016 roku.

Jak sprzedać auto przed upływem 6 miesięcy od jego kupna?

Jeżeli sprzedajesz auto, a od momentu jego kupna nie minęło jeszcze 6 miesięcy, musisz wykazać to w zeznaniu podatkowym. Jest to Twoim obowiązkiem nawet jeżeli nic nie zarobiłeś na sprzedaży.

Zbycie samochodu wykazuje się w zeznaniu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty”. Podstawą ewentualnego opodatkowania jest dochód, czyli różnica między przychodem (cena sprzedaży) a kosztem nabycia. Co ważne, do kosztu nabycia możesz wliczyć nie tylko cenę zakupu, lecz także koszty modernizacji czy zakupu części zamiennych do samochodu.

Osoby, które zyskały coś na transakcji, muszą zapłacić odpowiedni podatek (jego dokładny procent zależy od dochodów danej osoby).

Jak sprzedać auto, jeśli pojazd jest na współwłasność?

Jeżeli auto jest na współwłasność, nie można sprzedać go samemu. W momencie podpisywania umowy muszą być obecni wszyscy współwłaściciele (albo jeden ze współwłaścicieli musi posiadać pełnomocnictwo pozostałych do zawarcia umowy).

Oczywiście każdy ze współwłaścicieli może samodzielnie sprzedać lub darować swój udział w pojeździe.

Co jednak zrobić, jeżeli jeden ze współwłaścicieli umrze? Wtedy nie możesz sprzedać samochodu, dopóki nie odbędzie się postępowanie spadkowe. Spadkobiercy wyłonieni w jego trakcie staną się nowymi współwłaścicielami pojazdu i to ich zgoda jest Ci potrzebna, jeżeli chcesz sprzedać samochód.

Dowiedz się więcej na temat współwłasności samochodu:

Gdzie trzeba zgłosić zbycie pojazdu?

Sprzedaż samochodu to jeszcze nie koniec. Po zbyciu pojazdu trzeba zadbać o dwie ważne sprawy:

 • powiadomienie o zbyciu właściwego starosty – w ciągu 30 dni od sprzedaży auta musisz udać się do urzędu, w którym miałeś zarejestrowany pojazd. Tam składasz zawiadomienie o sprzedaży samochodu.

 • powiadomienie o zbyciu swojego ubezpieczyciela – w ciągu 14 dni musisz powiadomić o sprzedaży auta towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupione OC. Dopóki tego nie zrobisz, ponosisz z nabywcą solidarną odpowiedzialność za zapłatę kolejnych rat ubezpieczenia. Dlatego najlepiej złożyć zawiadomienie od razu w dniu sprzedaży auta.

Powiadomienie o zbyciu pojazdu – pobierz bezpłatny wzór

Na koniec powiedzmy jeszcze, co dokładnie dzieje się z ubezpieczeniem po sprzedaży auta:

 • OC - polisa obowiązkowa przechodzi na nowego właściciela. O zwrot składki za niewykorzystany okres możesz ubiegać się tylko wtedy, kiedy nabywca wypowie umowę ubezpieczenia.

 • AC i NNW - ubezpieczenie dobrowolne nie przechodzi na nowego właściciela. Od razu masz prawo otrzymać pieniądze za niewykorzystany okres tych polis. Przypomnij zatem o tym ubezpieczycielowi, aby przypadkiem nie utracić pieniędzy, które Ci się słusznie należą.

Jeżeli macie inne pytania związane ze sprzedażą auta, zadajcie je w komentarzach, a my postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć.

Tagi:

Komentarze

2020-07-21 11:10

Sylwia87.239.x.x

Witam. Cudzoziemiec (Ukrainiec) oczekujący na wydanie karty pobytu w Polsce (jego wiza straciła już ważność) kupił używany samochód. Czy może go zarejestrować przed otrzymaniem karty? Jeśli nie to czy jest jakieś inne wyjście z tej sytuacji? Jakie są konsekwencje niedochowania 30 dniowego terminu na rejestrację? Z góry dziękuję

2020-07-17 22:41

Lech79.185.x.x

Witam. Syn podarował mi samochód który odkupił od firmy w której pracuje. Podarował mi go w ciągu tygodnia od zakupu nie przerejestrowując go na siebie. Czy nie będę miał problemu z zarejestrowaniem go na siebie i jakie czekają mnie opłaty od podarowanego auta .

2020-06-04 12:28

S. Lidia5.184.x.x

Bardzo dziękuje za odpowiedz chciałam spłacić spatkobiercę czyli dać 250 zł niestety sprawy spadkowe trwają już 2 lata w grę wchodzą dość duże pieniądze jest to złośliwe że strony spadkobiercy. Czy pozostaję mi sądowe postępowanie. Proszę o podpowiedź.

2020-06-04 15:39

Ubea.pl83.3.x.x

Proponujemy przed rozpoczęciem postępowania sądowego rozważyć opcję mediacji. Nic innego nie jesteśmy w stanie doradzić w tej kwestii.

2020-06-03 20:57

Lidia Stefańska5.184.x.x

Dzień dobry. Co mam zrobic teściowej darowałam 5% watrtosci samochodu tj 250 zł .Teściowa zmarła spadkobierca nie chce podpisać darowizny na moją korzyść .Proszè o pomoc co mam zrobić nie mogè sprzedac samochodu

2020-06-04 08:20

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, sprzedaż całego auta wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli. Pani, jako współwłaściciel, bez konsultacji z drugim współwłaścicielem ma jedynie prawo sprzedać swoją część pojazdu. Oczywiście, znalezienie chętnego kupca tylko na część auta będzie bardzo trudne. Pozostaje więc próba dogadania się z obecnym drugim współwłaścicielem (może zaproponować odkupienie od niego tych 5% wartości auta?).

2020-04-23 10:24

Piter78.11.x.x

Dzień dobry. Przerejestrowałem samochód na inną firmę i otrzymałem miękki dowód. Niestety ale w czasie oczekiwania na wydanie "twardego dowodu" pracownicy mieli kolizję tym autem, a Policja zatrzymała wirtualnie dowód. Koszt naprawy jest dla mnie nieopłacalny i chciałbym sprzedać auto. Niestety nie odbiorę dowodu rejestracyjnego z Wydziału bez ważnego badania. Pytanie: Czy mogę bez naprawy sprzedać auto ?

2020-04-23 15:29

Ubea.pl83.3.x.x

Dzień dobry, przed wydaniem twardego dowodu rejestracyjnego nie można sprzedać samochodu. Nowy właściciel, dysponujący tylko miękkim dowodem, nie będzie mógł bowiem przerejestrować auta na siebie. Twardy dowód może zostać natomiast odebrany z Wydziału Komunikacji tylko przez Pana.

2020-04-20 13:42

Ona83.19.x.x

Witam , W dowodzie rejestracyjnym widniej właściciel oraz współwłaściciel. Współwłaściciel darowizną przekazał samochód pierwszemu właścicielowi. Dokumenty nie zostały zmienione w wydziale komunikacji. Jeśli chcę zakupić taki samochód czy wystarczy umowa spisana z właścicielem ?

2020-04-20 15:33

Ubea.pl83.3.x.x

Wystarczy, że spisze Pani umowę z obecnym właścicielem. Musi Pani jednak otrzymać od właściciela także kopię umowę darowizny, na podstawie której współwłaściciel przekazał mu swoją część auta. Dzięki temu kiedy pójdzie Pani przerejestrować samochód, będzie można udowodnić ciągłość umów między danymi zawartymi w dowodzie a Panią.

2020-03-26 08:56

aga83.28.x.x

czyli ten przeglad ma zrobic nowy wlasciciel ?

2020-03-26 15:17

Ubea.pl83.3.x.x

Jeśli sprzeda Pani samochód w czasie, kiedy jest on wycofany z ruchu to tak, przegląd ma zrobić już nowy właściciel.

2020-03-25 21:45

aga83.28.x.x

Witam chce sprzedac pojazd czasowo wycofany z ruchu ale w tym czasie skonczyl sie przeglad czy moge to zrobic, posiadam tylko decyzje o wycofaniu gdyz dowod i tablice znajduja sie w urzedzie? czy kupujacy moze zabrac go i jechac bez numerow,a ja czy nie bede ponosila konsekwencji z powodu niezrobionego przegladu?nadmieniam iz w obecnej sytuacji epidemi urzedy sa nieczynne do odwolania a kupujacy wpłacił juz zaliczke

2020-03-26 08:24

Ubea.pl83.3.x.x

W trakcie kiedy pojazd jest czasowo wycofany z ruchu, nie można zrobić jego przeglądu. Jeśli więc data przeglądu minie w czasie, kiedy pojazd był wycofany z ruchu, to przegląd należy zrobić natychmiast po przywróceniu pojazdu do ruchu. Natomiast sprzedaż pojazdu czasowo wycofanego z ruchu jest jak najbardziej możliwa. Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym (Art. 78): "W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu czasowo wycofanego zruchu dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu i kartę pojazdu, jeżeli była wydana."

2020-03-24 20:10

Łukasz193.19.x.x

witam! w dowodzie rejestracyjnym nie mam juz miejsca na pieczatki z przegldow, czy dowod jest wazny (posiadam dokument z przegladu)?? czy samochod mozna sprzedac w ww przypadku

2020-03-25 08:25

Ubea.pl83.3.x.x

Obecnie w razie ewentualnej kontroli policja sprawdza ważność badań technicznych w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Mimo to nadal istnieje obowiązek wymiany dokumentu, kiedy zabraknie już miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Dlatego aby nie pojawiły się żadne problemy w urzędzie kiedy np. nowy właściciel będzie chciał przerejestrować auto na siebie, lepiej wcześniej wymienić dowód na nowy.

2020-03-12 21:19

Lubka5.173.x.x

Dzień dobry pam pytanie miałam działalność i kupiłam auto na fakturę ale nie zdążyłem go przerejestrowaćna firmę ponieważ musiałem działalność zawiesić , czy mogę auto sprzedać jesli w dowodzie inny właściciel ? Proszę o szybką pomoc pozdrawiam

2020-03-13 08:43

Ubea.pl83.3.x.x

Tak, może Pani sprzedać auto. Nowemu właścicielowi musi jednak Pani przekazać także kopię umowy zawartej z poprzednim właścicielem auta. Dzięki temu w Wydziale Komunikacji nowy właściciel będzie mógł wykazać ciągłość umów między sobą a osobą wpisaną w dowodzie rejestracyjnym.

2020-03-12 19:16

Krzysztof193.201.x.x

Dzień dobry, Proszę o podpowiedz. Mam możliwość wykupienia samochodu służbowego od swojego pracodawcy za konkretną kwotę np.20 tyś (na która wystawiona mi bedzie faktura od pracodawcy) Po wykupieniu planuje w ciągu tygodnia sprzedać bratu za tą samą kwotę samochód. Proszę o podpowiedz jak to sie ma do podatku za sprzedaż przed upływem okresu 6 miesięcy od zakupu (gdzie nie usykałem zarobku z tej sprzedaży). Druga sprawa czy mogę sprzedać bratu samochód bez rejestrowania go na siebie . Będe zobowiązany za odpowiedz oraz ewentualną porade jak najlepiej to zrobić.

2020-03-13 08:41

Ubea.pl83.3.x.x

Może Pan sprzedać samochód bez przerejestrowania go na siebie. Musi Pan jedynie pamiętać o przekazaniu bratu umowy zawartej z poprzednim właścicielem auta (czyli Pana pracodawcą). Dzięki temu Pana brat będzie mógł wykazać w Wydziale Komunikacji ciągłość umów między sobą a osobą wpisaną w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Jeżeli sprzedaje się auto przed upływem 6 miesięcy od kupna, trzeba wykazać to w zeznaniu podatkowym. Taki obowiązek istnieje, nawet jeżeli nie zarobi się nic na sprzedaży. Zbycie samochodu należy wykazać w zeznaniu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty”. Podstawą ewentualnego opodatkowania jest dochód. Jeśli sprzeda Pan auto bratu po tej samej cenie, to oczywiście takiego dochodu nie będzie. Oznacza to, że nie zapłaci Pan podatku.

2020-02-13 17:02

Bartek185.18.x.x

Dzień dobry. Auto ma dowód miękki po przerejestrowaniu po spłacie leasingu. Chcę je sprzedać na fakturę. Klient wyśle mi miękki dowód abym odebrał twardy i oczywiście nie zarejestruje auta na siebie. Czym ryzykują obie strony? Pozdrawiam.

2020-01-08 20:38

Ostrowski83.26.x.x

Witam ,zarejstrowałem na siebie auto które sprowadziłem z niemiec 30.12.2019 i w tym samym dniu sprzedałem go Panu z Ukrainy który zobowiązał się zapłaćić OC i dać mi resztę pieniędzy . Dziś 08.01.2020 gość oddał mi auto bo nie ma reszty pieniędzy i nie zapłacil OC. Auto ma miękki dowód i dowiedzialem się, że w sumię to nie można tak sprzedać samochodu. Ukrainiec nie wykupił OC a w ubezpieczalni usłyszalem że UFG naliczy mi teraz karę. Nie wiedziałem że ta sprawa się tak zakończy i nie zglośiłem zbycia w wydziale komunikacji. Co robić?

2020-01-09 08:38

Ubea.pl81.190.x.x

Faktycznie nie powinno się sprzedawać auta z miękkim dowodem rejestracyjnym. Wynika to z faktu, że nabywca do przerejestrowania auta na siebie potrzebuje twardego dowodu rejestracyjnego. Miękki dowód rejestracyjny jest przez Wydział Komunikacji uznawany jedynie za pozwolenie czasowe. Umowa sprzedaży auta posiadającego jedynie miękki dowód jest więc z prawnego punktu widzenia nieważna. Natomiast przechodząc konkretnie do Pana przypadku: niestety w takiej sytuacji grozi kara za brak OC. Auto, które ma już miękki dowód rejestracyjny, musi bowiem mieć także ubezpieczenie OC. Rozumiem, że wykupił Pan już ubezpieczenie OC? W takim przypadku pozostaje czekać, czy wirtualny policjant UFG skontroluje Pana auto.

2019-12-30 15:47

jastrzębski37.47.x.x

witam kupiłem auto w dniu 16.12.2019r. i go nie przerejestrowałem. w dniu 29.12.2019 sprzedałem go dalej czy muszę ten fakt zgłaszać w wydziale komunikacji

2020-01-02 09:10

Ubea.pl81.190.x.x

Tak, ma Pan obowiązek zgłosić sprzedaż auta do Wydziału Komunikacji. Jest to niezależne od tego, czy zdążył Pan je przerejestrować. Poprzedni właściciel też miał obowiązek zgłosić sprzedaż, więc jeśli on ją zgłosi, a Pan nie poinformuje o kolejnej sprzedaży, to dla urzędu to Pan będzie właścicielem pojazdu.

2020-01-12 15:00

Artek89.64.x.x

Dzień dobry, w którym urzędzie powinienem tego dokonać? Samochód jest zarejestrowany w mieście, w którym aktualnie mieszkam ale meldunek mam w innym mieście. W

2020-01-13 08:12

Ubea.pl81.190.x.x

Należałoby udać się do Wydziału Komunikacji odpowiedniego dla miejsca zarejestrowania samochodu.

2019-12-20 20:46

Agnieszka89.64.x.x

skończyłam spłatę leasingu i chcę sprzedać samochód - czy jeśli w tym samym miesiącu kupię kolejny samochód (również w leasingu) to będę musiała zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży samochodu?

2019-12-23 08:07

Ubea.pl81.190.x.x

Co do zasady sprzedaż samochodu poleasingowego przed upływem 6 miesięcy będzie skutkowała koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Przedsiębiorca może jednak zawrzeć w tym samym miesiącu kolejną umowę leasingu na nowy przedmiot, a środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na czynsz inicjalny do nowej umowy. Opłacony czynsz inicjalny, który można zaliczyć jednorazowo w koszty, zmniejszy podstawę do opodatkowania. Po więcej informacji warto jedna zgłosić się do ekspertów w dziedzinie podatków oraz leasingu.

2019-12-23 10:22

Agnieszka89.64.x.x

dziękuję. A jeśli kupuję auto (leasing) w innym województwie, niż moje miejsce zamieszkania, jak się ma sprawa z rejestracją pojazdu? Chciałabym móc zarejestrować samochód tam, gdzie mieszkam

2019-12-23 15:06

Ubea.pl81.190.x.x

Właścicielem auta branego w leasing jest firma leasingowa. Rejestracji można więc zazwyczaj dokonać wszędzie tam, gdzie jest oddział lub filia tej firmy. Kwestię miejsca rejestracji najlepiej wziąć pod uwagę już w momencie wyboru firmy leasingowej.

2019-12-17 00:18

janina79.163.x.x

mam pytanie sprzedalam samochod w czerwcu nabywca go przerejestrowal na siebie mowiono mi ze nie trzeba zglaszac w starostwie czy musze wyrejestrowac go z mojego rejestru

2019-12-17 08:13

Ubea.pl81.190.x.x

W przypadku sprzedaży auta w kraju, sprzedawca nie wyrejestrowuje go, tylko jedynie zgłasza do swojego Wydziału Komunikacji fakt zbycia pojazdu. Powinno się to zrobić w ciągu 30 dni od sprzedaży. Jeśli jeszcze tego Pani nie zrobiła, warto jak najszybciej zgłosić sprzedaż do swojego Wydziału. Dzięki temu uniknie się zamieszania, jeśli na przykład obecny właściciel przekroczy prędkość, a mandat z fotoradaru trafi do Pani.

2019-12-02 16:42

Kaska89.64.x.x

Witam. Kupilam pojazd w kwietniu 2016. W tym samym roku miesiac po zakupie (maj) mialam kolizje z mojej winy. Okazalo sie przy kontroli iż pojazd nie posiada ubepieczenia OC od listopada 2015r. Ja od sprzedającego otrzymałam polisę której mam kopię, iż pojazd w chwili zakupu posiada ważne OC do grudnia 2016r. Czy wg prawa sprzedający popełnił przestępstwo wprowadzając mnie w błąd? Ocywiscie wszelkie kary zapłaciłam, ale czy mogę w jakis sposób walczyc z nieuczciwym sprzedajacycm?

2019-12-03 08:33

Ubea.pl81.190.x.x

Wprowadzenie w błąd kupującego może być przestępstwem lub wykroczeniem. W celu otrzymania wskazówek co do sposobu postępowania zachęcamy do skontaktowania się z prawnikiem lub Rzecznikiem Finansowym. Można też po prostu zgłosić sprawę na policję.

2019-11-20 15:45

Bodek83.137.x.x

Witam. Jak się ma sytuacja jeżeli na jednym aucie mam współwłasność i mój współwłaściciel wykona szkodę na innym swoim pojeździe ? Przy założeniu że ja też posiadam dwa pojazdy. Czy będzie mi dorzucona zwyżka na obydwu moich pojazdach podczas wykupywania ubezpieczenia na kolejny okres ?

2019-11-21 08:26

Ubea.pl81.190.x.x

W tym przypadku podejście ubezpieczycieli może być różne, więc warto przed zakupem ubezpieczenia na kolejny rok sprawdzić oferty w poszczególnych towarzystwach. W tym celu zapraszamy na kalkulator OC: https://kalkulator.ubea.pl

2019-10-26 09:11

Joanna83.31.x.x

Witam, zakupiłam samochód w lipcu br. Od sprzedającego otrzymałam jego umowę kupno-sprzedaż z poprzednim właścicielem, natomiast ze mną spisał tylko fakturę na kwotę za którą auto zostało kupione. Nie rejestrowałam jeszcze samochodu na siebie, w dowodzie jest cały czas osoba od której mój sprzedający kupił auto a następnie sprzedał mi. Chce sprzedać ten samochód. W jaki sposób to zrobić aby była zawarta ciągłość umów?

2019-10-28 08:32

Ubea.pl81.190.x.x

Faktura zastępuje umowę kupna-sprzedaży i na jej podstawie także można przerejestrować samochód w Wydziale Komunikacji. Jeśli Pani nie chce przerejestrowywać samochodu na siebie, to osobie, której Pani sprzeda auto, należy przekazać umowę kupna-sprzedaży otrzymaną od sprzedawcy oraz fakturę i spisać umowę między Panią a kupującym. Na tej podstawie osoba kupująca auto będzie mogła wykazać ciągłość danych między osobą wpisaną w dowodzie rejestracyjnym a sobą.

2019-10-22 19:05

Rafał88.73.x.x

Witam , mam auto zakupione w PL , ale ze względu na prace w Niemczech musiałem je przerejestrować na niemieckie tablice. W tym momencie samochód jest już wyrejestrowany z Niemiec i czeka na sprzedaż w Pl. Chciałbym je zarejestrować i jak najszybciej sprzedać . Czy sprzedaż z miękkim dowodem jest możliwa czy lepiej zostawić rejestracje kupującemu ?

2019-10-23 08:16

Ubea.pl81.190.x.x

Lepiej nie sprzedawać auta z miękkim dowodem. Podstawą do rejestracji auta jest bowiem dowód rejestracyjny, a nie "tymczasowy dowód rejestracyjny". Jeśli jednak sprzeda Pan auto na dowodzie czasowym (miękkim), to musi Pan napisać upoważnienie dla kupującego do odbioru dokumentów samochodu w Pana imieniu w Pana Wydziale Komunikacji (najlepiej dodatkowo upewnić się w swoim Wydziale Komunikacji, czy przejdzie zwykłe upoważnienie czy będzie potrzebne notarialne). Dopiero wtedy kupujący będzie mógł udać się do swojego Wydziału Komunikacji i przerejestrować auto.

2019-09-24 17:42

B.P.79.249.x.x

Witam, chce sprzedac samochód bez przegladu od ponad roku, ubezpieczenie jest aktualne. Samochod jest zarejestrowany w poprzednim miejscu zamieszkania. Poniewaz tymczasowo przebywam za granica, samochodu nie moglam oddac do przegladu, nie jezdzono nim, stal w garazu. Czy nie bedzie problemu z powodu braku przegladu? Co potrzebuje do jego sprzedazy?

2019-10-23 08:06

Ubea.pl81.190.x.x

Sprzedaż auta bez przeglądu jest możliwa. Trzeba jednak powiadomić o tym fakcie nabywcę. Sprzedając auto, należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży (tu znajduje się wzór: https://ubea.pl/dokumenty/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu.pdf ) oraz przekazać nabywcy: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (o ile jest), potwierdzenie polisy OC. O sprzedaży należy powiadomić Wydział Komunikacji oraz swojego ubezpieczyciela.

2019-09-10 13:03

Dancia89.69.x.x

Witam - jutro oddaje auto za 300 zl a dzis konczy mi sie przeglad / nabywca o tym wie /. Czy musze to jakos odnotowac w dokumencie kupna-sprzedazy ?

2019-09-10 15:40

Ubea.pl81.190.x.x

Nie, nie trzeba tego odnotowywać w dokumencie umowy kupna-sprzedaży.

2019-09-10 16:02

dancia89.69.x.x

ok - dziekuje za szybka odpowiedz. Pozdrawiam

2019-08-26 08:32

Ooe81.190.x.x

polecam korzystanie z darmowych portali ogłoszeniowych (lokalnych i ogólnopolskich) oraz grup na facebooku, sprzedaż aut w internecie to nie tylko portale, za które trzeba płacić, lecz także seriwys oferujące bezterminowe ogłoszenie za free

2019-08-13 15:07

Romus212.100.x.x

Dzień dobry. Ponad rok temu wraz z 3 kolegami kupiliśmy samochód . Na umowie jest teraz 4 właścicieli. Nie przerejestrowaliśmy do tej pory samochodu w urzędzie komunikacji.Nie zmieniony jest dowód rejestracyjny i brak wpisu w karcie pojazdu. 3 z nas chce darowizną przekazać swoja część samochodu na jednego. Czy będzie on mógł zarejestrować auto na siebie na podstawie starej umowy kupna i umów darowizny?

2019-08-26 08:30

Ubea.pl81.190.x.x

Tak, będzie mógł. Kluczowe jest, aby została zachowana ciągłość umów między tym, co wpisane w dowodzie rejestracyjnym auta, a tymi danymi, które poda osoba przerejestrowując auto na siebie w Wydziale Komunikacji. Warto jeszcze pamiętać o podatku od darowizny: https://ubea.pl/Wspolwlasnosc-auta-bez-tajemnic%2Cartykul%2C1059/

2019-07-25 18:28

Rbit77.65.x.x

Dzień dobry, Chcę sprzedać auto bez ważnego badania technicznego i z brakiem miejsc na badanie w dowodzie. Kupujacy nie moze sie zdecydować na zakup przed upływem ważności badania technicznego. Auto i tak stoi, czy jeśli zostawię stary dowód i przed samą sprzedażą zrobię przegląd, nowy właściciel będzie mógł się poruszać pojazdem ze starym dowodem i kwitkiem ze stacji kontroli? Czy nie będzie problemów z rejestracją na nowego właściciela?

2019-07-26 07:15

Ubea.pl81.190.x.x

Stary dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie ze stacji kontroli o pozytywnym wyniku badania technicznego wystarczą, aby nowy właściciel mógł poruszać się tym autem. Nie będzie też problemów przy przerejestrowaniu auta.

2019-07-18 14:17

Ania195.117.x.x

Chcę sprzedac samochód, którego wlascicielem jest mój tata( nie może on być przy sprzedaży obecny). Czy potrzebuję od niego tylko pełnomocnictwo czy może coś jeszcze ?

2019-07-18 14:38

Ubea.pl81.190.x.x

Potrzebne będzie pełnomocnictwo od ojca (nie musi być notarialne) oraz wszystkie dokumenty potrzebne przy zwykłej sprzedaży auta (dowód rejestracyjny, karta pojazdu jeśli jest, ubezpieczenie OC).

2019-07-18 15:28

Ania195.117.x.x

bardzo dziękuję za szybką odpowiedź ! :)

2019-07-19 08:22

Ubea.pl81.190.x.x

Nie ma za co :) Życzymy powodzenia przy transakcji :)

2019-07-07 21:37

pixie109.173.x.x

Witam. Chcę sprzedać samochód ale posiadam tymczasowy dowód rejestracyjny ze względu na brak miejsca na badanie techniczne. Czy posiadając tylko taki dowód mogę sprzedać auto?

2019-07-08 08:07

Ubea.pl81.190.x.x

Do przerejestrowania auta na siebie nabywca będzie musiał okazać w urzędzie dowód rejestracyjny, a nie tymczasowym dowód rejestracyjny. Aby nie było żadnych problemów przy przerejestrowaniu lepiej więc sprzedać auto ze stałym dowodem.

2019-05-23 16:48

Rafał k31.135.x.x

Chce kupić auto sprowadzone a USA . Handlarz je sprowadził opłacił cło , VAT i akcyzę . Moje pytanie brzmi czy kupuje normalnie na umowę kupna - sprzedaży . Jakie dokumenty muszę otrzymać od sprzedającego . Czy muszę opłacić coś w urzędzie skarbowym ? Jakim mam czas na rejestracje ( auto uszkodzone będzie dopiero naprawione i sprawne za 3 miesiące

2019-05-24 08:46

Ubea.pl81.190.x.x

Z handlarzem podpisuje Pan zwykłą umowę kupna-sprzedaży. Oprócz umowy od handlarza powinien Pan otrzymać także potwierdzenie dokonania wszystkich opłat (cło, VAT, akcyza), dowód rejestracyjny, kartę pojazdu. Skoro handlarz opłacił już cło, VAT i akcyzę, to Panu pozostają opłaty związane z modyfikacjami technicznymi koniecznymi aby samochód spełniał europejskie warunki dopuszczenia do ruchu, tłumaczeniem przysięgłym dokumentów pojazdu (chyba że od handlarza otrzyma już Pan dokumenty przetłumaczone na język polski), rejestracją i ubezpieczeniem samochodu. Dodatkowo w Urzędzie Skarbowym należy zapłacić podatek od kupna samochodu. Na złożenie tej deklaracji ma się 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Zgodnie z prawem na rejestrację samochodu ma się natomiast 30 dni od momentu sprowadzenia do Polski. Więcej o rejestracji samochodu z zagranicy pisaliśmy tutaj: https://ubea.pl/Jak-zarejestrowac-i-ubezpieczyc-auto-z-zagranicy%2Cartykul%2C1048/

2019-05-05 00:30

Greg217.97.x.x

I jeszcze jedno bardzie teoretyczne pytanie. Czy jeżeli sprowadzę auto z USA jako osoba fizyczna i zapłacę Vat i akcyzę w Niemczech, a następnie sprzedam samochód w Polsce do firmy będącej Vatowcem to będzie ona miała prawo do rozliczenia VAT zapłaconego w Niemczech?

2019-05-15 08:46

Ubea.pl81.190.x.x

Odpowiedź na swoje poprzednie pytanie znajdzie Pan poniżej, a z tym pytaniem radzimy zwrócić się już do doradcy podatkowego ;) Nie chcielibyśmy wprowadzić Pana w błąd, odpowiadając na pytanie dotyczące już dziedziny, w której nie jesteśmy ekspertami.

2019-05-05 00:27

Greg217.97.x.x

Kupiłem auto w USA i sprowadziłem do Europy przez Niemcy. W Niemczech zapłaciłem cło i VAT, a w Polsce akcyzę i zarejestrowałem. Przejechałem nim 7 tys km i minęło 4 miesiące od rejestracji w Polsce i 5 miesięcy od zakupu w USA. Teraz chcę go sprzedać z zyskiem. Czy muszę czekać 6 miesięcy od daty zakupu w USA, czy od daty sprowadzenia do Europy i zapłacenia cła i VAT, czy od rejestracji w Polsce?

2019-05-14 21:25

Bartek93.175.x.x

Też jestem ciekaw i proszę o odpowiedź. Mam ten sam dylemat i nie wiem czy czekać czy sprzedawać

2019-05-15 08:42

Ubea.pl81.190.x.x

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o tym, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy, które zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie. Wiążąca dla Panów jest więc data zakupu znajdująca się na fakturze wystawionej w USA.

2019-04-19 01:38

Paweł80.49.x.x

Witam. Kupiłem auto po stłuczce parkingowej.Poprzedni właściciel czekał aż być może policja znajdzie sprawcę szkody,ale się nie udało a w tym czasie skończył się przegląd.Tak więc kupiłem auto ,które w chwili zakupu nie miało przeglądu od pół roku.Czy teraz po naprawie zawożąc auto na przegląd zapłacę karę za spóźnienie się do przeglądu ponad 30 dni?zaznaczam że auto w chwili kupna nie miało już przeglądu tech. a Ja też nie robiłem go ze względu na konieczność naprawy.Dowód rej. oczywiście mam.policja go nie zatrzymała bo auto stało w nocy na parkingu i inny samochód w nie uderzył-więc nie było w ruchu i policja nie zatrzymała dowodu.dziekuję za ewentualną odpowiedź i pozdrawiam

2019-04-19 07:36

Ubea.pl81.190.x.x

W zeszłym roku zapowiadano wprowadzenie kar za wykonanie badania 45 dni lub więcej po terminie. Na razie jednak nie wprowadzono tych zmian w prawie.

2019-01-11 19:20

piotr85.221.x.x

Witam, chcę sprzedać nieprzerejestrowany samochód przed upływem 6 miesięcy od zakupu czy muszę zapłacić podatek dochodowy?

2019-03-21 08:31

Ubea.pl81.190.x.x

Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy od zakupu trzeba wykazać w zeznaniu podatkowym. Jeżeli na transakcji uzyskał Pan jakiś dochód, trzeba też będzie zapłacić od niego podatek. Fakt nieprzerejestrowania samochodu na siebie nie ma znaczenia w tej sytuacji. Ważne jest, że jest Pan właścicielem tego auta, co udowadnia umowa kupna-sprzedaży zawarta z poprzednim właścicielem.

2018-11-22 18:55

MONIA 178.214178.214.x.x

Sprzedałem samochód i niezglosilzm do UL i ubezpieciela nie posiadam umowy sprzedaży bo zostałam okradziono że wszystkich dokumentów i nie pamiętam komu sprzedałem. Co mam robić.

2018-11-13 12:59

Michal192.86.x.x

Dzień dobry, jaki formularz pełnomocnictwa od współwłaściciela jest odpowiedni przy sprzedaży auta. Bardzo proszę o np. link do wzoru. Czy należy dołączyć ksero dowodu osobistego współwłaściciela?

2018-11-13 15:40

Ubea.pl81.190.x.x

Przede wszystkim pełnomocnictwo musi zawierać imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, nazwę i numer dokumentu tożsamości, numer PESEL współwłaściciela udzielającego pełnomocnictwa oraz osoby, której udziela się pełnomocnictwo. Oprócz tego musi się znaleźć informacja, że daje się umocowanie do sprzedaży samochodu (tu należy podać markę, model, typ, pojemność silnika, numer VIN, rok produkcji, numer rejestracyjny sprzedawanego auta). Ksero dowodu nie jest potrzebne, ale oczywiście można je dodatkowo okazać osobie kupującej.

2018-10-25 15:50

Edward90.156.x.x

Witam mam problem sprzedałem auto 2017.10.03 nie zgłosiłem tego faktu nigdzie posiadam umowę kupna sprzedaży .Dostałem pismo Z UFG ze nakładają na mnie kare co powinienem zrobić w tej sytuacji

2018-10-25 15:59

Ubea.pl81.190.x.x

W takiej sytuacji należy przesłać do UFG kopię umowy kupna-sprzedaży, aby udowodnić Funduszowi, że w tym okresie, za który została nałożona kara, Pan nie był już właścicielem tego samochodu.

2018-08-20 07:49

good 205185.174.x.x

Auto kupione z oc na dwie rate czy jako kupujacy musze zaplacic drug rate czy moge wybralam innego ubezpieczyciela

2018-08-20 09:28

Ubea.pl81.190.x.x

Może Pani wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela w dowolnym momencie. Jeśli zrobi to Pani przed upływem terminu płatności drugiej raty, to nie będzie musiała jej Pani opłacać. Ewentualnie ubezpieczyciel może zażądać dopłaty za dni, kiedy udzielał Pani ochrony, która wynika z rekalkulacji składki. Jeśli natomiast nie wypowie Pani tego OC lub wypowie je po upływie terminu płatności drugiej raty, to ma Pani obowiązek opłacić tę drugą ratę.

2018-08-17 12:40

kd217.17.x.x

Witam. Kupiłam samochód z Niemiec za kwotę 4000 euro, zapłaciłam akcyzę, zarejestrowałam w wydziale komunikacji (miękki dowód). Samochód będę sprzedawać z miękkim dowodem. Czy muszę zgłaszać do skarbowego sprzedaż? Czy wystarczy, że wykażę sprzedaż w PIT36? Samochód ma współwłaściciela na ten moment - kto ma złożyć PIT36?

2018-08-20 09:25

Ubea.pl81.190.x.x

Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-36. Jeśli zyska Pani coś na transakcji, to trzeba będzie także zapłacić podatek. Jeżeli współwłaściciel także sprzedaje swoją część auta, a posiada je krócej niż 6 miesięcy, to wtedy wszyscy współwłaściciele muszą złożyć PIT-36.

2018-09-12 14:31

kd217.17.x.x

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że czekam cierpliwie na rozliczenie, które będę składać w 2019 roku. Jeśli był współwłaściciel również sprzedał swoją cześć auta to on również składa PIT-36 - i wtedy jak rozumiem dzielimy wszystko na 2 części tzn. właściciel rozlicza pól samochodu i współwłaściciel drugie pół?

2018-09-12 15:46

Ubea.pl81.190.x.x

Tak i tak :) Sprzedaż wykazuje Pani w zeznaniu składanym w 2019 r. Każdy ze współwłaścicieli rozlicza sprzedaż swojej części auta. Jeśli każdy ze współwłaścicieli ma 50% auta, to każdy z nich rozlicza swoje pół pojazdu.

2018-07-25 19:43

Michał109.88.x.x

WItam. Kupiłem samochód na szybko w sobotę 7 lipca - potrzebny na wyjazd zagraniczny za 1900zł, w poniedziałek mogłem go zarejestrować ale tego nie zrobiłem z uwagi na ubezpieczyciela - AXA potrzebowała czasu na wyliczanie składek itd. więc sprawdziłem czy jest okej nie czekając wyjechałem. Miałem mały wypadek stłuczka (Belgia skrzyżowania równorzędne to zmora) -wymieniona lampa itd. częściowo moja wina. Chciałbym ten samochód sprzedać będę wracał ale obawiam się że nie zdąże ani naprawić nadkola ani wymienić przegubu, rozrządu znaleźc klienta itd. więc planuje kupić niemalże identyczny od siostry natomiast sprzedać który posiadam np. matce, mieszka koło kumpla mechanika.. moze ostatecznie dokonamy tranzakcji a może po prostu zyskam na czasie. Moje pytanie brzmi - czy moja matula będzie miałą znowu tak jak ja 30 dni na przerejestrowanie lub sprzedaż, przepisanie polisy itd? Czy gdyby ona sprzedała kumplowi to on też będzie miał 30 dni? Oczywiście zapłaci podatek to grosze.. Ubezpieczenie ważne jeszcze pół roku, przegląd cały rok. Czy w przypadku kolejnej już to by była 4 umowy "handlarza" mogą być jakieś problemy? Samochód jest sprawny z wyjątkiem nadkola i przegubu ślicznie się prezentuje był przeglądany przed wyjazdem. Czy można tak bez konca sprzedawać kolejnemu właścicielowi? Czy poza podatkiem jest jakiś haczyk?

2018-07-26 08:11

Ubea.pl81.190.x.x

O ile od transakcji będzie płacony podatek, to wszystko będzie OK. Warto jednak zauważyć, że mimo że polskie prawo mówi, że nowy właściciel ma 30 dni na przerejestrowanie auta, to w ustawie nie znajdziemy zapisanej żadnej kary za niedotrzymanie tego terminu.

2018-07-01 12:50

krzysztof89.176.x.x

Dzien dobry, chce sprzedac motocykl zarejestrowany w Polsce w Czechach. Czy moge wyrejestrowac pojazd po sprzedazy pojazdu w swoim urzedzie gminy czy powinienem to zrobic jak najszybciej po przekroczeniu granicy? Czy musze oplacic jakies podatki w Czechac po sprzedazy ww. pojazdu?

2018-07-02 08:39

Ubea.pl81.190.x.x

Motocykl może Pan wyrejestrować po sprzedaży pojazdu. Osoba sprzedająca pojazd płaci podatek jedynie wtedy, kiedy sprzeda pojazd przed upływem 6 miesięcy od jego kupna i zyska coś na tej transakcji.

2018-06-06 10:39

54188.146.x.x

witam

2018-05-22 16:03

nowak37.248.x.x

Witam,chcę sprzedać auto specjalistyczne,pomoc drogową,jest chętny, Ukrainiec. Jakie dokumenty muszę załatwić ?

2018-05-23 08:46

Ubea.pl81.190.x.x

Sprzedaż auta zarejestrowanego jako pomoc drogowa wymaga tych samych formalności co sprzedaż zwykłego auta. Cały proces przedstawiamy tutaj: https://ubea.pl/Umowa-kupna-i-sprzedazy-samochodu-o-czym-trzeba-pamietac%2Cartykul%2C1028/

2018-05-17 13:46

Adolf79.191.x.x

Kupiłem samochód w Niemczech tam zarejestrowałem tymczasowo na okres 1 miesiąc. Dostałem dowod rejestracyjny niemiecki oraz wszelkie dokumenty (umowe z niemieckiego komisu, ubezpiezczenie wazne na miesiac w calej UNI) Wrociłem na kołach do POLSKI. Samochod spodobał sie mojemu koledze i chce mu go sprzedac. Oplaciłem juz akcyzę. MOJE pytanie czy muszę rejestrowac w POlsce ten samochod przed sprzedażą czy poprostu robimy umowe kupno-sprzedaz i kolega bedzie pierwsza osoba ktora rejestruje w PoLsce.

2018-05-17 15:28

Ubea.pl81.190.x.x

Aby sprzedać auto, nie musi być ono zarejestrowane na Pana w Polsce.

2018-05-16 00:23

Mazur80.115.x.x

Kupiłem auto, nie zarejestrowałem go, a ukradziono mi tablice rejestracyjne, czy dostanę wtórnik jeśli dowód rejestracyjny jest nie na mnie, ale na poprzedniego właściciela

2018-05-16 08:11

Ubea.pl81.190.x.x

Nie powinno być problemu, ale w urzędzie trzeba będzie okazać dowód rejestracyjny oraz umowę kupna-sprzedaży zawartą z poprzednim właścicielem. Dzięki temu będzie Pan mógł udowodnić ciągłość umów od danych zawartych w dowodzie do Pana.

2018-04-28 18:59

autko188.146.x.x

Jeśli auto które sprzedałam nie było na mnie zarejestrowane, ani też na poprzedniego właściciela, tylko jeszcze na wcześniejszego właściciela, to czy muszę zgłaszać zbycie auta?

2018-05-16 08:07

Ubea.pl81.190.x.x

Zawsze warto się zorientować, jak wygląda sytuacja i skontaktować się z ubezpieczycielem, by poinformować go, kto teraz posiada auto. Jeśli poprzedni właściciele zgłaszali sprzedaż u ubezpieczyciela, to towarzystwo będzie miało Pani dane i Panią będzie traktowało jako obecnego właściciela pojazdu. Ewentualne wezwania do zapłaty składki za kolejną ratę trafią więc do Pani.

2018-04-12 23:38

Damian94.254.x.x

Witam kupiłem samochód od handlarza na fakturę minęło 10 dni od daty zakupu ale jednak tak wyszlo ze musze auto sprzedać ale go nie przerejeztrowalem jak mogę go sprzedać np na normalną umowę kupna sprzedaży na siebie i na kupującego i czy musze od tego odprowadzić jakiś podatek proszę o szybką odpowiedź

2018-04-13 08:23

Ubea.pl81.190.x.x

Można sprzedać auto bez przerejestrowania go na siebie. Wystarczy podpisać zwykłą umowę kupna-sprzedaży z kupującym oraz przekazać mu umowę zawartą z handlarzem. Kiedy nabywca będzie rejestrował auto w Wydziale Komunikacji, będzie bowiem musiał wykazać ciągłość umów między tym co zapisano w dowodzie rejestracyjnym a sobą. Ponieważ sprzedaje Pan auto przed upływem 6 miesięcy od kupna, musi Pan to wykazać w zeznaniu podatkowym (nawet jeśli nic Pan nie zarobi na sprzedaży). Zbycie samochodu wykazuje się w zeznaniu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty”. Podstawą ewentualnego opodatkowania jest różnica między ceną sprzedaży a kosztem nabycia. Jeśli zyska Pan coś na transakcji, będzie Pan musiał zapłacić od tego podatek (dokładny procent podatku jest uzależniony od Pana dochodów).

2018-04-13 16:15

Damian94.254.x.x

A jak sprzedam auto za to sama kwotę ? I czy muczę gdzieś zgłaszać sprzadaz pojazdu

2018-04-16 08:35

Ubea.pl81.190.x.x

Sprzedaż pojazdu należy zgłosić u ubezpieczyciela (w ciągu 14 dni od sprzedaży) oraz w Wydziale Komunikacji odpowiednim dla miejsca zarejestrowania pojazdu. Jeśli sprzeda Pan auto za tę samą kwotę, to nic Pan nie zyskuje na tej transakcji, więc nie trzeba płacić podatku. Należy jednak i tak wykazać to w zeznaniu podatkowym.

2018-04-11 22:16

paulina89.64.x.x

Dzień dobry, kupiłam samochód ok 3 lata temu, żeby dojeżdżać nim do pracy. Od około roku pracuję w innym miejscu i samochód praktycznie stoi nieużywany. Od jakiegoś czasu myślę o sprzedaży, niestety kilka dni temu ukradziono mi tablice rejestracyjne (zgłosiłam to na policję). koszt wyrobienia nowych, to ok 200zł. Czy mogę sprzedać samochód bez tablic? Czy muszę ponosić tą opłatę, nawet jeśli za kilka tyg samochód i tak będzie musiał być przerejestrowany przez nowego właściciela? Czy mogę sprzedać samochód bez tablic, ale ze zgłoszona sprawą na policji?

2018-04-12 09:09

Ubea.pl81.190.x.x

Kiedy nowy właściciel będzie przerejestrowywał auto na siebie, Wydział Komunikacji będzie wymagał od niego dostarczenia tablic rejestracyjnych pojazdu. O wiele łatwiej będzie więc, jeśli wyrobi Pani dla auta nowe tablice. Może jednak Pani zamiast ponownie rejestrować samochód (co kosztuje ok. 200 zł), zdecydować się na wydanie wtórników tablic rejestracyjnych (to będzie kosztować 93 zł). Może wiązać się to z pewnymi nieprzyjemnościami - jeśli tablice zostaną wykorzystane do popełnienia przestępstwa, policja może wezwać Panią do złożenia wyjaśnień w tej sprawie. Jest to jednak zdecydowanie tańsze rozwiązanie.

2018-04-12 17:13

paulina89.64.x.x

Bardzo dziękuję za odpowiedź, w tej sytuacji zdecyduję się jednak na nowe tablice.

2018-04-07 20:25

Kamil188.146.x.x

Dzień dobry Kupiłem auto w lipcu 2017r w Niemczech , auto zostało sprowadzone do Polski w styczniu 2018r i została zapłacona akcyza i auto zostało zarejestrowane w PL.Znalazłem nabywce który chce zakupić pojazd>pytanie moje czy 6 miesięcy mogę liczyć od lipca 2017r czy od daty rejestracji?

2018-04-09 09:05

Ubea.pl81.190.x.x

Termin 6 miesięcy powinno liczyć się od daty zakupu auta.

2018-03-30 10:24

Dawid94.254.x.x

Dzień dobry kupiłem pod koniec lutego uszkodzony samochód dla dziewczyny naprawilem bo i dziewczyna nie chciala jeździć to go sprzedałem pod koniec marca czy muszę gdxies to zgłaszać ?

2018-03-30 14:37

Ubea.pl81.190.x.x

Jeśli przerejestrował Pan to auto na siebie, to trzeba zgłosić sprzedaż w Wydziale Komunikacji. Jeśli auto ma ubezpieczenie, a poprzedni właściciel auta zgłosił sprzedaż ubezpieczycielowi, to Pan także musi poinformować ubezpieczyciela o kolejnej zmianie właściciela. Dodatkowo ponieważ sprzedał Pan samochód przed upływem 6 miesięcy od kupna, to trzeba zgłosić sprzedaż w zeznaniu podatkowym (i ewentualnie zapłacić podatek) - w artykule wyjaśniamy dokładnie, jak wygląda sprawa z tym podatkiem.

2018-03-30 14:48

Darek94.254.x.x

Niestety ale nie przerejestrowalem jeszcze na siebie był N poprzedniego właściciela

2018-04-09 09:02

Ubea.pl81.190.x.x

W takim przypadku o sprzedaży powinno się poinformować Wydział Komunikacji zgodny z miejscem zamieszkania poprzedniego właściciela. Pozostałe informacje (zgłoszenie sprzedaży ubezpieczycielowi i w zeznaniu podatkowym) pozostają aktualne.

2018-03-29 21:57

Damian79.139.x.x

witam miałem na polisie ubezpieczeniowej ub od 28 wrzesnia 2017do 28 wrzesnia 2018 wykupione przez poprzedniego wlascciciela sprzedalem samochod i bylem wycofac ubezpieczenie lecz pani mi powiedziala ze ubezpieczenie bylo na raty wiec skaczyło sie 5 marca a samochod sprzedałem 28 marca czy grozi mi kara za to ze sprzedałem samochod bez ubezpieczenia ?

2018-03-30 08:22

Ubea.pl81.190.x.x

Jako nowy właściciel miał Pan prawo korzystać z OC kupionego przez poprzedniego właściciela do końca okresu polisy (czyli do 28 września). Nieopłacenie kolejnej raty nie powoduje, że OC traci ważność. Ubezpieczyciel powinien przysłać żądanie wezwania zapłaty kolejnej raty, a nie kończyć ubezpieczenie. Inna sprawa, że po sprzedaży samochodu nie ma Pan prawa wycofywać ubezpieczenia - prawo rezygnacji z OC ma obecny właściciel. Sprawa jest więc nieco skomplikowana. Zacznijmy jednak od podstaw: czy od sprzedawcy otrzymał Pan potwierdzenie polisy OC? Jeśli tak, to z tym dokumentem warto by było udać się bezpośrednio od ubezpieczyciela i ustalić dokładnie, jaka jest sytuacja z tą polisą. Modelowo powinno to wyglądać tak: Pan opłaca kolejną ratę OC, jako że jej termin płatności upłynął w czasie, kiedy Pan był właścicielem, a potwierdzenie polisy przekazuje Pan kolejnemu właścicielowi.

2018-03-21 16:59

Sylwia83.24.x.x

Dzień dobry. Posiadam samochód zarejestrowany na siebie, niedługo kończy się ubezpieczenie, mam 19 lat czy tata (posiadający wszystkie zniżki) może wziąć ubezpieczenie na siebie, a mnie dopisać jako współwłaściciel? Czy muszę już tylko na siebie wziąć ubezpieczenie auta?

2018-03-22 08:16

Ubea.pl81.190.x.x

Oczywiście współwłasność auta z ojcem jest możliwa - wystarczy spisać umowę darowizny, w której przekaże Pani część auta tacie. Wszyscy współwłaściciele muszą być wpisani w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczyciel bierze pod uwagę zwyżki i zniżki wszystkich współwłaścicieli. Cena OC przy współwłasności będzie więc zdecydowanie niższa niż cena OC w przypadku kiedy byłaby Pani jedynym właścicielem. Jednocześnie jednak cena takiego ubezpieczenia będzie nieco wyższa od składki, którą zaproponowałyby towarzystwa, gdyby Pani tata był jedynym właścicielem. Proszę też pamiętać o ryzyku utraty części zniżek przez Pani tatę, jeśli Pani spowoduje stłuczkę tym autem (w niektórych towarzystwach można jednak wykupić ochronę zniżek). W tym artykule: https://ubea.pl/Wspolwlasnosc-auta-bez-tajemnic%2Cartykul%2C1059/ znajdzie Pani wszelkie potrzebne informacje na temat współwłasności auta. Jeśli po jego przeczytaniu będzie miała Pani jakieś pytania, proszę śmiało pisać ;)

2018-03-22 14:09

Sylwia31.0.x.x

Czy tę umowę można wydrukowac i spisać w domu i wystarczy pokazać przy rejestracji czy gdzieś jechać i coś opłacać?

2018-03-23 08:56

Ubea.pl81.190.x.x

Kodeks cywilny co do zasady przyjmuje, że umowa darowizna powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Ale w przypadku przekazania ruchomości (np. samochodu) umowa darowizny będzie ważna, nawet jeśli nie zachowa się formy aktu notarialnego, pod warunkiem że przyrzeczone świadczenie zostanie spełnione. Można więc spisać umowę w domu. Tak jak pisaliśmy w artykule, warto jednak udać się do Urzędu Skarbowego i tam zgłosić darowiznę, aby uniknąć konieczności płacenia podatku od darowizny.