Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Sprzedaż auta – o czym trzeba pamiętać?

Data publikacji: 2016-09-08

Czy możliwa jest sprzedaż auta bez przerejestrowania go najpierw na siebie? Czy można sprzedać samochód bez ważnego OC? Jak wygląda zbycie auta, które ma współwłaściciela? Sprzedaż samochodu wywołuje wiele wątpliwości. Rozwiewamy najważniejsze z nich.

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

Mogłoby się wydawać, że najtrudniejszym zadaniem przy sprzedaży samochodu jest znalezienie odpowiedniego nabywcy. Niestety, formalności i haczyki prawne często okazują się większym wyzwaniem, czego dowodem są liczne pytania zadawane codziennie na forach internetowych. Poniżej podajemy odpowiedzi na te pojawiające się najczęściej.

Czy możliwa jest sprzedaż bez przerejestrowania auta na siebie?

Sytuacje życiowe zmieniają się szybko. Zdarza się i tak, że tuż po zakupie auta stwierdzimy, że jednak go nie potrzebujemy lub też pojawi się nagle inny poważny wydatek.

Auto na sprzedaż

Pamiętajmy wtedy, że aby sprzedać auto, nie musimy go najpierw przerejestrowywać. Wystarczy, że przekażemy nabywcy, oprócz standardowo wymaganych dokumentów (karta pojazdu, dowód rejestracyjny, polisa ubezpieczeniowa), także umowę kupna-sprzedaży zawartą przez nas z poprzednim właścicielem. Dlaczego?

Pobierz bezpłatny wzór umowy kupna sprzedaży samochodu

Przy rejestracji auta ważna jest bowiem ciągłość umów. Nabywca, rejestrując auto w Wydziale Komunikacji będzie musiał okazać dokumenty, które wyjaśnią, dlaczego kto inny jest wpisany jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym, a kto inny widnieje jako sprzedawca. Potrzebne są zatem wszystkie umowy udowodniające ciągłość między osobą widniejącą w dowodzie a nowym właścicielem.

Czy można sprzedać samochód bez przeglądu?

Sprzedaż auta bez ważnego przeglądu jest możliwa, ale kupujący musi być świadomy faktu, że takim samochodem teoretycznie nie będzie mógł nigdzie pojechać. Nawet na przegląd auto będzie musiało zostać przetransportowane na lawecie.

Czy sprzedaż samochodu bez OC jest możliwa?

Sprzedaż auta bez OC także jest możliwa. Pozbycie się samochodu nie oznacza jednak, że nie będzie już Ci groziła kara za brak polisy.

Nabywca jest bowiem odpowiedzialny za OC samochodu dopiero od dnia zakupu. W tym dniu powinien on znaleźć ubezpieczenie OC odpowiednie dla siebie i wykupić je.

Znajdź najtańsze OC dla siebie

Nawet po sprzedaży samochodu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nadal może Cię jednak ukarać za brak OC w tym czasie, kiedy byłeś jeszcze właścicielem pojazdu.

Jak UFG dowie się o braku OC? Przecież po sprzedaży auta nie zostaniesz już zatrzymany do kontroli. Odpowiedzią jest wirtualny policjant. To system przeszukujący bazy danych o polisach. Jeżeli dostrzeże on brak OC, UFG może przysłać Ci wezwanie do zapłaty kary.

Dobra wiadomość jest taka, że kara może być wystawiona jedynie za brak OC w roku kalendarzowym, w którym odbyła się kontrola. Jeżeli zatem od początku 2016 r. Twoje auto nie ma ważnego OC, a Ty sprzedasz je np. w październiku, to karę możesz otrzymać tylko, jeśli kontrola UFG odbędzie się do końca 2016 roku.

Sprawdź, ile wynosi kara za brak OC w 2016

Jak wygląda sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy od jego kupna?

Jeżeli sprzedajesz auto, a od momentu jego kupna nie minęło jeszcze 6 miesięcy, musisz wykazać to w zeznaniu podatkowym. Jest to Twoim obowiązkiem nawet jeżeli nic nie zarobiłeś na sprzedaży.

Zbycie samochodu wykazuje się w zeznaniu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty”. Podstawą ewentualnego opodatkowania jest dochód, czyli różnica między przychodem (cena sprzedaży) a kosztem nabycia. Co ważne, do kosztu nabycia możesz wliczyć nie tylko cenę zakupu, lecz także koszty modernizacji czy zakupu części zamiennych do samochodu.

Osoby, które zyskały coś na transakcji, muszą zapłacić odpowiedni podatek (jego dokładny procent zależy od dochodów danej osoby).

Sprzedaż auta a współwłaściciel

Jeżeli auto jest na współwłasność, nie można sprzedać go samemu. W momencie podpisywania umowy muszą być obecni wszyscy współwłaściciele (albo jeden ze współwłaścicieli musi posiadać pełnomocnictwo pozostałych do zawarcia umowy).

Oczywiście każdy ze współwłaścicieli może samodzielnie sprzedać lub darować swój udział w pojeździe.

Zobacz, jak współwłasność obniży koszt OC

Co jednak zrobić, jeżeli jeden ze współwłaścicieli umrze? Wtedy nie możesz sprzedać samochodu, dopóki nie odbędzie się postępowanie spadkowe. Spadkobiercy wyłonieni w jego trakcie staną się nowymi współwłaścicielami pojazdu i to ich zgoda jest Ci potrzebna, jeżeli chcesz sprzedać samochód.

Gdzie trzeba zgłosić zbycie pojazdu?

Sprzedaż samochodu to jeszcze nie koniec. Po zbyciu pojazdu trzeba zadbać o dwie ważne sprawy:

 • powiadomienie o zbyciu właściwego starosty – w ciągu 30 dni od sprzedaży auta musisz udać się do urzędu, w którym miałeś zarejestrowany pojazd. Tam składasz zawiadomienie o sprzedaży samochodu.

 • powiadomienie o zbyciu swojego ubezpieczyciela – w ciągu 14 dni musisz powiadomić o sprzedaży auta towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupione OC. Dopóki tego nie zrobisz, ponosisz z nabywcą solidarną odpowiedzialność za zapłatę kolejnych rat ubezpieczenia. Dlatego najlepiej złożyć zawiadomienie od razu w dniu sprzedaży auta.

Powiadomienie o zbyciu pojazdu – pobierz bezpłatny wzór

Na koniec powiedzmy jeszcze, co dokładnie dzieje się z ubezpieczeniem po sprzedaży auta:

 • OC - polisa obowiązkowa przechodzi na nowego właściciela. O zwrot składki za niewykorzystany okres możesz ubiegać się tylko wtedy, kiedy nabywca wypowie umowę ubezpieczenia.

 • AC i NNW - ubezpieczenie dobrowolne nie przechodzi na nowego właściciela. Od razu masz prawo otrzymać pieniądze za niewykorzystany okres tych polis. Przypomnij zatem o tym ubezpieczycielowi, aby przypadkiem nie utracić pieniędzy, które Ci się słusznie należą.

Jeżeli macie inne pytania związane ze sprzedażą auta, zadajcie je w komentarzach, a my postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć.

Tagi:

Komentarze

2017-12-17 11:57

M94.254.234.57

Co w przypadku, gdy samochód został sprzedany obywatelowi Ukrainy? Dane spisane zostały z paszportu. Nie jest on zameldowany w Polsce natomiast adres został wpisany ukraiński. Nie miał nadanego nr. Pesel jedynie jakiś swój numer identyfikacyjny na Ukrainie odpowiednik nr. NIP. Pojazd nie został wyrejestrowany natomiast została spisana umowa kupna sprzedaży i zgłoszona do WK jako zbycie pojazdu. Co w przypadku, gdy pojazd został sprzedany i okazuje się w tej chwili, że jest wywieziony za granicę, ale dalej widnieje zarejestrowany w Polsce? Co z ubezpieczeniem?

2017-12-18 08:41

Ubea.pl81.190.208.17

Jeżeli pojazd został wywieziony za granicę, to w Polsce powinno się go wyrejestrować. Osoba sprzedająca pojazd od momentu spisania umowy kupna-sprzedaży oraz zgłoszenia sprzedaży auta ubezpieczycielowi, nie jest już jednak odpowiedzialna za polisę OC danego auta. Do momentu wyrejestrowania pojazdu to obywatel Ukrainy, jako aktualny właściciel samochodu, odpowiada za jego ubezpieczenie.

2017-12-18 09:32

M94.254.236.38

Sprzedałem auto spisując zwykłą umowę kupna sprzedaży. Zgłosiłem zbycie pojazdu do WK i do ubezpieczyciela. Natomiast nie wiedziałem, że auto zostanie wywiezione za granice. Dlatego też nie zostało wyrejestrowane, a jedynie zgloszone zbycie pojazdu. W tej chwili nie mam już tego auta bo logiczne, że zostało sprzedane i nie mogę już go wyrejestrować jedynie zgłosic zbycie. Martwi mnie fakt UFG ponieważ mimo, że mam umowe kupna sprzedazy to auto dalej bedzie juz widniało w Polsce zarejestrowane na mnie, a nie chciałbym płacić kar do końca życia za samochód, którego nie posiadam, a nabywca wywiózł je za granicę

2017-12-18 15:50

Ubea.pl81.190.208.17

Skoro ma Pan umowę kupna-sprzedaży, a także zgłosił zbycie pojazdu do Wydziału Komunikacji oraz do ubezpieczyciela, to UFG nie może nałożyć na Pana kary za brak OC. Radzimy więc jedynie zachować dokumenty, by w razie czego móc je okazać UFG.

2017-12-07 10:54

enka185.48.176.218

Witam, ubezpieczenie krótkoterminowe w aucie miałam opłacone do 27 lutego 2017 a samochód sprzedałam mamie 25 lutego i ona go prawdopodobnie nie przerejestrowała i nie wykupiła OC. Teraz przyszło mi z UFG, że mam zapłacić kare bo samochód był od 28 lutego nieubezpieczony, i mam przedstawic dowod zaplaty oc (którego nie mam) lub umowe sprzedazy. Przedstawie umowe sprzedaży auta (bez zgłoszenia do wydziału komunikacyjnego) ale czy w związku z tym kara przejdzie na moją mame? Czy z racji tego ze to koniec roku a kary UFG przyznaje tylko za rok kontrolowany, jest szansa ze mama uniknie tej kary?

2017-12-08 08:32

Ubea.pl81.190.208.17

Po przedstawieniu umowy sprzedaży kara faktycznie przejdzie z Pani na na Pani mamę. UFG przyznaje karę jedynie za brak OC w roku kontroli, ale żądać zapłaty roszczeń po dokonanej kontroli może przez 3 lata. W Pani przypadku UFG dokonało kontroli samochodu w 2017 r. i przysłało wezwanie do zapłaty kary za brak OC w 2017 r., czyli roku kontroli. Taka kara ulegnie więc przedawnieniu dopiero po 3 latach od dnia kontroli (przy czym bieg przedawnienia przerywa m.in. każda czynność mająca na celu wyegzekwowanie opłaty, więc w praktyce bardzo rzadko się zdarza, by kara uległa przedawnieniu). Co teraz należałoby zrobić? Przede wszystkim Pani mama powinna kupić nową polisę OC (na kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl może sprawdzić, gdzie będzie najtaniej), aby nie narazić się na kolejną karę już za 2018 r. Następnie będzie musiała zapłacić karę za brak OC w 2017 r. - może napisać do UFG pismo z prośbą o rozłożenie płatności kary na raty. UFG praktycznie zawsze się na to zgadza. Rzadziej udaje się uzyskać zmniejszenie kary, ale zawsze można spróbować.