Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Sprzedaż auta – o czym trzeba pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 2018-01-29

Czy możliwa jest sprzedaż auta bez przerejestrowania go najpierw na siebie? Czy można sprzedać samochód bez ważnego OC? Jak wygląda zbycie auta, które ma współwłaściciela? Sprzedaż samochodu wywołuje wiele wątpliwości. Rozwiewamy najważniejsze z nich.

Oblicz ubezpieczenie

Oblicz moje OC/AC

Mogłoby się wydawać, że najtrudniejszym zadaniem przy sprzedaży samochodu jest znalezienie odpowiedniego nabywcy. Niestety, formalności i haczyki prawne często okazują się większym wyzwaniem, czego dowodem są liczne pytania zadawane codziennie na forach internetowych. Poniżej podajemy odpowiedzi na te pojawiające się najczęściej.

Czy możliwa jest sprzedaż bez przerejestrowania auta na siebie?

Sytuacje życiowe zmieniają się szybko. Zdarza się i tak, że tuż po zakupie auta stwierdzimy, że jednak go nie potrzebujemy lub też pojawi się nagle inny poważny wydatek.

Auto na sprzedaż

Pamiętajmy wtedy, że aby sprzedać auto, nie musimy go najpierw przerejestrowywać. Wystarczy, że przekażemy nabywcy, oprócz standardowo wymaganych dokumentów (karta pojazdu, dowód rejestracyjny, polisa ubezpieczeniowa), także umowę kupna-sprzedaży zawartą przez nas z poprzednim właścicielem. Dlaczego?

Pobierz bezpłatny wzór umowy kupna sprzedaży samochodu

Przy rejestracji auta ważna jest bowiem ciągłość umów. Nabywca, rejestrując auto w Wydziale Komunikacji będzie musiał okazać dokumenty, które wyjaśnią, dlaczego kto inny jest wpisany jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym, a kto inny widnieje jako sprzedawca. Potrzebne są zatem wszystkie umowy udowodniające ciągłość między osobą widniejącą w dowodzie a nowym właścicielem.

Czy można sprzedać samochód bez przeglądu?

Sprzedaż auta bez ważnego przeglądu jest możliwa, ale kupujący musi być świadomy faktu, że takim samochodem teoretycznie nie będzie mógł nigdzie pojechać. Nawet na przegląd auto będzie musiało zostać przetransportowane na lawecie.

Czy sprzedaż samochodu bez OC jest możliwa?

Sprzedaż auta bez OC także jest możliwa. Pozbycie się samochodu nie oznacza jednak, że nie będzie już Ci groziła kara za brak polisy.

Nabywca jest bowiem odpowiedzialny za OC samochodu dopiero od dnia zakupu. W tym dniu powinien on znaleźć ubezpieczenie OC odpowiednie dla siebie i wykupić je.

Znajdź najtańsze OC dla siebie

Nawet po sprzedaży samochodu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) nadal może Cię jednak ukarać za brak OC w tym czasie, kiedy byłeś jeszcze właścicielem pojazdu.

Jak UFG dowie się o braku OC? Przecież po sprzedaży auta nie zostaniesz już zatrzymany do kontroli. Odpowiedzią jest wirtualny policjant. To system przeszukujący bazy danych o polisach. Jeżeli dostrzeże on brak OC, UFG może przysłać Ci wezwanie do zapłaty kary.

Dobra wiadomość jest taka, że kara może być wystawiona jedynie za brak OC w roku kalendarzowym, w którym odbyła się kontrola. Jeżeli zatem od początku 2016 r. Twoje auto nie ma ważnego OC, a Ty sprzedasz je np. w październiku, to karę możesz otrzymać tylko, jeśli kontrola UFG odbędzie się do końca 2016 roku.

Sprawdź, ile wynosi kara za brak OC w 2016

Jak wygląda sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy od jego kupna?

Jeżeli sprzedajesz auto, a od momentu jego kupna nie minęło jeszcze 6 miesięcy, musisz wykazać to w zeznaniu podatkowym. Jest to Twoim obowiązkiem nawet jeżeli nic nie zarobiłeś na sprzedaży.

Zbycie samochodu wykazuje się w zeznaniu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty”. Podstawą ewentualnego opodatkowania jest dochód, czyli różnica między przychodem (cena sprzedaży) a kosztem nabycia. Co ważne, do kosztu nabycia możesz wliczyć nie tylko cenę zakupu, lecz także koszty modernizacji czy zakupu części zamiennych do samochodu.

Osoby, które zyskały coś na transakcji, muszą zapłacić odpowiedni podatek (jego dokładny procent zależy od dochodów danej osoby).

Sprzedaż auta a współwłaściciel

Jeżeli auto jest na współwłasność, nie można sprzedać go samemu. W momencie podpisywania umowy muszą być obecni wszyscy współwłaściciele (albo jeden ze współwłaścicieli musi posiadać pełnomocnictwo pozostałych do zawarcia umowy).

Oczywiście każdy ze współwłaścicieli może samodzielnie sprzedać lub darować swój udział w pojeździe.

Zobacz, jak współwłasność obniży koszt OC

Co jednak zrobić, jeżeli jeden ze współwłaścicieli umrze? Wtedy nie możesz sprzedać samochodu, dopóki nie odbędzie się postępowanie spadkowe. Spadkobiercy wyłonieni w jego trakcie staną się nowymi współwłaścicielami pojazdu i to ich zgoda jest Ci potrzebna, jeżeli chcesz sprzedać samochód.

Dowiedz się więcej na temat współwłasności samochodu:

Gdzie trzeba zgłosić zbycie pojazdu?

Sprzedaż samochodu to jeszcze nie koniec. Po zbyciu pojazdu trzeba zadbać o dwie ważne sprawy:

 • powiadomienie o zbyciu właściwego starosty – w ciągu 30 dni od sprzedaży auta musisz udać się do urzędu, w którym miałeś zarejestrowany pojazd. Tam składasz zawiadomienie o sprzedaży samochodu.

 • powiadomienie o zbyciu swojego ubezpieczyciela – w ciągu 14 dni musisz powiadomić o sprzedaży auta towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupione OC. Dopóki tego nie zrobisz, ponosisz z nabywcą solidarną odpowiedzialność za zapłatę kolejnych rat ubezpieczenia. Dlatego najlepiej złożyć zawiadomienie od razu w dniu sprzedaży auta.

Powiadomienie o zbyciu pojazdu – pobierz bezpłatny wzór

Na koniec powiedzmy jeszcze, co dokładnie dzieje się z ubezpieczeniem po sprzedaży auta:

 • OC - polisa obowiązkowa przechodzi na nowego właściciela. O zwrot składki za niewykorzystany okres możesz ubiegać się tylko wtedy, kiedy nabywca wypowie umowę ubezpieczenia.

 • AC i NNW - ubezpieczenie dobrowolne nie przechodzi na nowego właściciela. Od razu masz prawo otrzymać pieniądze za niewykorzystany okres tych polis. Przypomnij zatem o tym ubezpieczycielowi, aby przypadkiem nie utracić pieniędzy, które Ci się słusznie należą.

Jeżeli macie inne pytania związane ze sprzedażą auta, zadajcie je w komentarzach, a my postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć.

Tagi:

Komentarze

2019-09-10 13:03

Dancia89.69.x.x

Witam - jutro oddaje auto za 300 zl a dzis konczy mi sie przeglad / nabywca o tym wie /. Czy musze to jakos odnotowac w dokumencie kupna-sprzedazy ?

2019-09-10 15:40

Ubea.pl81.190.x.x

Nie, nie trzeba tego odnotowywać w dokumencie umowy kupna-sprzedaży.

2019-09-10 16:02

dancia89.69.x.x

ok - dziekuje za szybka odpowiedz. Pozdrawiam

2019-08-26 08:32

Ooe81.190.x.x

polecam korzystanie z darmowych portali ogłoszeniowych (lokalnych i ogólnopolskich) oraz grup na facebooku, sprzedaż aut w internecie to nie tylko portale, za które trzeba płacić, lecz także seriwys oferujące bezterminowe ogłoszenie za free

2019-08-13 15:07

Romus212.100.x.x

Dzień dobry. Ponad rok temu wraz z 3 kolegami kupiliśmy samochód . Na umowie jest teraz 4 właścicieli. Nie przerejestrowaliśmy do tej pory samochodu w urzędzie komunikacji.Nie zmieniony jest dowód rejestracyjny i brak wpisu w karcie pojazdu. 3 z nas chce darowizną przekazać swoja część samochodu na jednego. Czy będzie on mógł zarejestrować auto na siebie na podstawie starej umowy kupna i umów darowizny?

2019-08-26 08:30

Ubea.pl81.190.x.x

Tak, będzie mógł. Kluczowe jest, aby została zachowana ciągłość umów między tym, co wpisane w dowodzie rejestracyjnym auta, a tymi danymi, które poda osoba przerejestrowując auto na siebie w Wydziale Komunikacji. Warto jeszcze pamiętać o podatku od darowizny: https://ubea.pl/Wspolwlasnosc-auta-bez-tajemnic%2Cartykul%2C1059/

2019-07-25 18:28

Rbit77.65.x.x

Dzień dobry, Chcę sprzedać auto bez ważnego badania technicznego i z brakiem miejsc na badanie w dowodzie. Kupujacy nie moze sie zdecydować na zakup przed upływem ważności badania technicznego. Auto i tak stoi, czy jeśli zostawię stary dowód i przed samą sprzedażą zrobię przegląd, nowy właściciel będzie mógł się poruszać pojazdem ze starym dowodem i kwitkiem ze stacji kontroli? Czy nie będzie problemów z rejestracją na nowego właściciela?

2019-07-26 07:15

Ubea.pl81.190.x.x

Stary dowód rejestracyjny oraz zaświadczenie ze stacji kontroli o pozytywnym wyniku badania technicznego wystarczą, aby nowy właściciel mógł poruszać się tym autem. Nie będzie też problemów przy przerejestrowaniu auta.

2019-07-18 14:17

Ania195.117.x.x

Chcę sprzedac samochód, którego wlascicielem jest mój tata( nie może on być przy sprzedaży obecny). Czy potrzebuję od niego tylko pełnomocnictwo czy może coś jeszcze ?

2019-07-18 14:38

Ubea.pl81.190.x.x

Potrzebne będzie pełnomocnictwo od ojca (nie musi być notarialne) oraz wszystkie dokumenty potrzebne przy zwykłej sprzedaży auta (dowód rejestracyjny, karta pojazdu jeśli jest, ubezpieczenie OC).

2019-07-18 15:28

Ania195.117.x.x

bardzo dziękuję za szybką odpowiedź ! :)

2019-07-19 08:22

Ubea.pl81.190.x.x

Nie ma za co :) Życzymy powodzenia przy transakcji :)

2019-07-07 21:37

pixie109.173.x.x

Witam. Chcę sprzedać samochód ale posiadam tymczasowy dowód rejestracyjny ze względu na brak miejsca na badanie techniczne. Czy posiadając tylko taki dowód mogę sprzedać auto?

2019-07-08 08:07

Ubea.pl81.190.x.x

Do przerejestrowania auta na siebie nabywca będzie musiał okazać w urzędzie dowód rejestracyjny, a nie tymczasowym dowód rejestracyjny. Aby nie było żadnych problemów przy przerejestrowaniu lepiej więc sprzedać auto ze stałym dowodem.

2019-05-23 16:48

Rafał k31.135.x.x

Chce kupić auto sprowadzone a USA . Handlarz je sprowadził opłacił cło , VAT i akcyzę . Moje pytanie brzmi czy kupuje normalnie na umowę kupna - sprzedaży . Jakie dokumenty muszę otrzymać od sprzedającego . Czy muszę opłacić coś w urzędzie skarbowym ? Jakim mam czas na rejestracje ( auto uszkodzone będzie dopiero naprawione i sprawne za 3 miesiące

2019-05-24 08:46

Ubea.pl81.190.x.x

Z handlarzem podpisuje Pan zwykłą umowę kupna-sprzedaży. Oprócz umowy od handlarza powinien Pan otrzymać także potwierdzenie dokonania wszystkich opłat (cło, VAT, akcyza), dowód rejestracyjny, kartę pojazdu. Skoro handlarz opłacił już cło, VAT i akcyzę, to Panu pozostają opłaty związane z modyfikacjami technicznymi koniecznymi aby samochód spełniał europejskie warunki dopuszczenia do ruchu, tłumaczeniem przysięgłym dokumentów pojazdu (chyba że od handlarza otrzyma już Pan dokumenty przetłumaczone na język polski), rejestracją i ubezpieczeniem samochodu. Dodatkowo w Urzędzie Skarbowym należy zapłacić podatek od kupna samochodu. Na złożenie tej deklaracji ma się 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Zgodnie z prawem na rejestrację samochodu ma się natomiast 30 dni od momentu sprowadzenia do Polski. Więcej o rejestracji samochodu z zagranicy pisaliśmy tutaj: https://ubea.pl/Jak-zarejestrowac-i-ubezpieczyc-auto-z-zagranicy%2Cartykul%2C1048/

2019-05-05 00:30

Greg217.97.x.x

I jeszcze jedno bardzie teoretyczne pytanie. Czy jeżeli sprowadzę auto z USA jako osoba fizyczna i zapłacę Vat i akcyzę w Niemczech, a następnie sprzedam samochód w Polsce do firmy będącej Vatowcem to będzie ona miała prawo do rozliczenia VAT zapłaconego w Niemczech?

2019-05-15 08:46

Ubea.pl81.190.x.x

Odpowiedź na swoje poprzednie pytanie znajdzie Pan poniżej, a z tym pytaniem radzimy zwrócić się już do doradcy podatkowego ;) Nie chcielibyśmy wprowadzić Pana w błąd, odpowiadając na pytanie dotyczące już dziedziny, w której nie jesteśmy ekspertami.

2019-05-05 00:27

Greg217.97.x.x

Kupiłem auto w USA i sprowadziłem do Europy przez Niemcy. W Niemczech zapłaciłem cło i VAT, a w Polsce akcyzę i zarejestrowałem. Przejechałem nim 7 tys km i minęło 4 miesiące od rejestracji w Polsce i 5 miesięcy od zakupu w USA. Teraz chcę go sprzedać z zyskiem. Czy muszę czekać 6 miesięcy od daty zakupu w USA, czy od daty sprowadzenia do Europy i zapłacenia cła i VAT, czy od rejestracji w Polsce?

2019-05-14 21:25

Bartek93.175.x.x

Też jestem ciekaw i proszę o odpowiedź. Mam ten sam dylemat i nie wiem czy czekać czy sprzedawać

2019-05-15 08:42

Ubea.pl81.190.x.x

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jest mowa o tym, że źródłem przychodu jest odpłatne zbycie rzeczy, które zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jej nabycie. Wiążąca dla Panów jest więc data zakupu znajdująca się na fakturze wystawionej w USA.

2019-04-19 01:38

Paweł80.49.x.x

Witam. Kupiłem auto po stłuczce parkingowej.Poprzedni właściciel czekał aż być może policja znajdzie sprawcę szkody,ale się nie udało a w tym czasie skończył się przegląd.Tak więc kupiłem auto ,które w chwili zakupu nie miało przeglądu od pół roku.Czy teraz po naprawie zawożąc auto na przegląd zapłacę karę za spóźnienie się do przeglądu ponad 30 dni?zaznaczam że auto w chwili kupna nie miało już przeglądu tech. a Ja też nie robiłem go ze względu na konieczność naprawy.Dowód rej. oczywiście mam.policja go nie zatrzymała bo auto stało w nocy na parkingu i inny samochód w nie uderzył-więc nie było w ruchu i policja nie zatrzymała dowodu.dziekuję za ewentualną odpowiedź i pozdrawiam

2019-04-19 07:36

Ubea.pl81.190.x.x

W zeszłym roku zapowiadano wprowadzenie kar za wykonanie badania 45 dni lub więcej po terminie. Na razie jednak nie wprowadzono tych zmian w prawie.

2019-01-11 19:20

piotr85.221.x.x

Witam, chcę sprzedać nieprzerejestrowany samochód przed upływem 6 miesięcy od zakupu czy muszę zapłacić podatek dochodowy?

2019-03-21 08:31

Ubea.pl81.190.x.x

Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy od zakupu trzeba wykazać w zeznaniu podatkowym. Jeżeli na transakcji uzyskał Pan jakiś dochód, trzeba też będzie zapłacić od niego podatek. Fakt nieprzerejestrowania samochodu na siebie nie ma znaczenia w tej sytuacji. Ważne jest, że jest Pan właścicielem tego auta, co udowadnia umowa kupna-sprzedaży zawarta z poprzednim właścicielem.

2018-11-22 18:55

MONIA 178.214178.214.x.x

Sprzedałem samochód i niezglosilzm do UL i ubezpieciela nie posiadam umowy sprzedaży bo zostałam okradziono że wszystkich dokumentów i nie pamiętam komu sprzedałem. Co mam robić.

2018-11-13 12:59

Michal192.86.x.x

Dzień dobry, jaki formularz pełnomocnictwa od współwłaściciela jest odpowiedni przy sprzedaży auta. Bardzo proszę o np. link do wzoru. Czy należy dołączyć ksero dowodu osobistego współwłaściciela?

2018-11-13 15:40

Ubea.pl81.190.x.x

Przede wszystkim pełnomocnictwo musi zawierać imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, nazwę i numer dokumentu tożsamości, numer PESEL współwłaściciela udzielającego pełnomocnictwa oraz osoby, której udziela się pełnomocnictwo. Oprócz tego musi się znaleźć informacja, że daje się umocowanie do sprzedaży samochodu (tu należy podać markę, model, typ, pojemność silnika, numer VIN, rok produkcji, numer rejestracyjny sprzedawanego auta). Ksero dowodu nie jest potrzebne, ale oczywiście można je dodatkowo okazać osobie kupującej.

2018-10-25 15:50

Edward90.156.x.x

Witam mam problem sprzedałem auto 2017.10.03 nie zgłosiłem tego faktu nigdzie posiadam umowę kupna sprzedaży .Dostałem pismo Z UFG ze nakładają na mnie kare co powinienem zrobić w tej sytuacji

2018-10-25 15:59

Ubea.pl81.190.x.x

W takiej sytuacji należy przesłać do UFG kopię umowy kupna-sprzedaży, aby udowodnić Funduszowi, że w tym okresie, za który została nałożona kara, Pan nie był już właścicielem tego samochodu.

2018-08-20 07:49

good 205185.174.x.x

Auto kupione z oc na dwie rate czy jako kupujacy musze zaplacic drug rate czy moge wybralam innego ubezpieczyciela

2018-08-20 09:28

Ubea.pl81.190.x.x

Może Pani wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela w dowolnym momencie. Jeśli zrobi to Pani przed upływem terminu płatności drugiej raty, to nie będzie musiała jej Pani opłacać. Ewentualnie ubezpieczyciel może zażądać dopłaty za dni, kiedy udzielał Pani ochrony, która wynika z rekalkulacji składki. Jeśli natomiast nie wypowie Pani tego OC lub wypowie je po upływie terminu płatności drugiej raty, to ma Pani obowiązek opłacić tę drugą ratę.

2018-08-17 12:40

kd217.17.x.x

Witam. Kupiłam samochód z Niemiec za kwotę 4000 euro, zapłaciłam akcyzę, zarejestrowałam w wydziale komunikacji (miękki dowód). Samochód będę sprzedawać z miękkim dowodem. Czy muszę zgłaszać do skarbowego sprzedaż? Czy wystarczy, że wykażę sprzedaż w PIT36? Samochód ma współwłaściciela na ten moment - kto ma złożyć PIT36?

2018-08-20 09:25

Ubea.pl81.190.x.x

Sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT-36. Jeśli zyska Pani coś na transakcji, to trzeba będzie także zapłacić podatek. Jeżeli współwłaściciel także sprzedaje swoją część auta, a posiada je krócej niż 6 miesięcy, to wtedy wszyscy współwłaściciele muszą złożyć PIT-36.

2018-09-12 14:31

kd217.17.x.x

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że czekam cierpliwie na rozliczenie, które będę składać w 2019 roku. Jeśli był współwłaściciel również sprzedał swoją cześć auta to on również składa PIT-36 - i wtedy jak rozumiem dzielimy wszystko na 2 części tzn. właściciel rozlicza pól samochodu i współwłaściciel drugie pół?

2018-09-12 15:46

Ubea.pl81.190.x.x

Tak i tak :) Sprzedaż wykazuje Pani w zeznaniu składanym w 2019 r. Każdy ze współwłaścicieli rozlicza sprzedaż swojej części auta. Jeśli każdy ze współwłaścicieli ma 50% auta, to każdy z nich rozlicza swoje pół pojazdu.

2018-07-25 19:43

Michał109.88.x.x

WItam. Kupiłem samochód na szybko w sobotę 7 lipca - potrzebny na wyjazd zagraniczny za 1900zł, w poniedziałek mogłem go zarejestrować ale tego nie zrobiłem z uwagi na ubezpieczyciela - AXA potrzebowała czasu na wyliczanie składek itd. więc sprawdziłem czy jest okej nie czekając wyjechałem. Miałem mały wypadek stłuczka (Belgia skrzyżowania równorzędne to zmora) -wymieniona lampa itd. częściowo moja wina. Chciałbym ten samochód sprzedać będę wracał ale obawiam się że nie zdąże ani naprawić nadkola ani wymienić przegubu, rozrządu znaleźc klienta itd. więc planuje kupić niemalże identyczny od siostry natomiast sprzedać który posiadam np. matce, mieszka koło kumpla mechanika.. moze ostatecznie dokonamy tranzakcji a może po prostu zyskam na czasie. Moje pytanie brzmi - czy moja matula będzie miałą znowu tak jak ja 30 dni na przerejestrowanie lub sprzedaż, przepisanie polisy itd? Czy gdyby ona sprzedała kumplowi to on też będzie miał 30 dni? Oczywiście zapłaci podatek to grosze.. Ubezpieczenie ważne jeszcze pół roku, przegląd cały rok. Czy w przypadku kolejnej już to by była 4 umowy "handlarza" mogą być jakieś problemy? Samochód jest sprawny z wyjątkiem nadkola i przegubu ślicznie się prezentuje był przeglądany przed wyjazdem. Czy można tak bez konca sprzedawać kolejnemu właścicielowi? Czy poza podatkiem jest jakiś haczyk?

2018-07-26 08:11

Ubea.pl81.190.x.x

O ile od transakcji będzie płacony podatek, to wszystko będzie OK. Warto jednak zauważyć, że mimo że polskie prawo mówi, że nowy właściciel ma 30 dni na przerejestrowanie auta, to w ustawie nie znajdziemy zapisanej żadnej kary za niedotrzymanie tego terminu.

2018-07-01 12:50

krzysztof89.176.x.x

Dzien dobry, chce sprzedac motocykl zarejestrowany w Polsce w Czechach. Czy moge wyrejestrowac pojazd po sprzedazy pojazdu w swoim urzedzie gminy czy powinienem to zrobic jak najszybciej po przekroczeniu granicy? Czy musze oplacic jakies podatki w Czechac po sprzedazy ww. pojazdu?

2018-07-02 08:39

Ubea.pl81.190.x.x

Motocykl może Pan wyrejestrować po sprzedaży pojazdu. Osoba sprzedająca pojazd płaci podatek jedynie wtedy, kiedy sprzeda pojazd przed upływem 6 miesięcy od jego kupna i zyska coś na tej transakcji.

2018-06-06 10:39

54188.146.x.x

witam

2018-05-22 16:03

nowak37.248.x.x

Witam,chcę sprzedać auto specjalistyczne,pomoc drogową,jest chętny, Ukrainiec. Jakie dokumenty muszę załatwić ?

2018-05-23 08:46

Ubea.pl81.190.x.x

Sprzedaż auta zarejestrowanego jako pomoc drogowa wymaga tych samych formalności co sprzedaż zwykłego auta. Cały proces przedstawiamy tutaj: https://ubea.pl/Umowa-kupna-i-sprzedazy-samochodu-o-czym-trzeba-pamietac%2Cartykul%2C1028/

2018-05-17 13:46

Adolf79.191.x.x

Kupiłem samochód w Niemczech tam zarejestrowałem tymczasowo na okres 1 miesiąc. Dostałem dowod rejestracyjny niemiecki oraz wszelkie dokumenty (umowe z niemieckiego komisu, ubezpiezczenie wazne na miesiac w calej UNI) Wrociłem na kołach do POLSKI. Samochod spodobał sie mojemu koledze i chce mu go sprzedac. Oplaciłem juz akcyzę. MOJE pytanie czy muszę rejestrowac w POlsce ten samochod przed sprzedażą czy poprostu robimy umowe kupno-sprzedaz i kolega bedzie pierwsza osoba ktora rejestruje w PoLsce.

2018-05-17 15:28

Ubea.pl81.190.x.x

Aby sprzedać auto, nie musi być ono zarejestrowane na Pana w Polsce.

2018-05-16 00:23

Mazur80.115.x.x

Kupiłem auto, nie zarejestrowałem go, a ukradziono mi tablice rejestracyjne, czy dostanę wtórnik jeśli dowód rejestracyjny jest nie na mnie, ale na poprzedniego właściciela

2018-05-16 08:11

Ubea.pl81.190.x.x

Nie powinno być problemu, ale w urzędzie trzeba będzie okazać dowód rejestracyjny oraz umowę kupna-sprzedaży zawartą z poprzednim właścicielem. Dzięki temu będzie Pan mógł udowodnić ciągłość umów od danych zawartych w dowodzie do Pana.

2018-04-28 18:59

autko188.146.x.x

Jeśli auto które sprzedałam nie było na mnie zarejestrowane, ani też na poprzedniego właściciela, tylko jeszcze na wcześniejszego właściciela, to czy muszę zgłaszać zbycie auta?

2018-05-16 08:07

Ubea.pl81.190.x.x

Zawsze warto się zorientować, jak wygląda sytuacja i skontaktować się z ubezpieczycielem, by poinformować go, kto teraz posiada auto. Jeśli poprzedni właściciele zgłaszali sprzedaż u ubezpieczyciela, to towarzystwo będzie miało Pani dane i Panią będzie traktowało jako obecnego właściciela pojazdu. Ewentualne wezwania do zapłaty składki za kolejną ratę trafią więc do Pani.

2018-04-12 23:38

Damian94.254.x.x

Witam kupiłem samochód od handlarza na fakturę minęło 10 dni od daty zakupu ale jednak tak wyszlo ze musze auto sprzedać ale go nie przerejeztrowalem jak mogę go sprzedać np na normalną umowę kupna sprzedaży na siebie i na kupującego i czy musze od tego odprowadzić jakiś podatek proszę o szybką odpowiedź

2018-04-13 08:23

Ubea.pl81.190.x.x

Można sprzedać auto bez przerejestrowania go na siebie. Wystarczy podpisać zwykłą umowę kupna-sprzedaży z kupującym oraz przekazać mu umowę zawartą z handlarzem. Kiedy nabywca będzie rejestrował auto w Wydziale Komunikacji, będzie bowiem musiał wykazać ciągłość umów między tym co zapisano w dowodzie rejestracyjnym a sobą. Ponieważ sprzedaje Pan auto przed upływem 6 miesięcy od kupna, musi Pan to wykazać w zeznaniu podatkowym (nawet jeśli nic Pan nie zarobi na sprzedaży). Zbycie samochodu wykazuje się w zeznaniu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty”. Podstawą ewentualnego opodatkowania jest różnica między ceną sprzedaży a kosztem nabycia. Jeśli zyska Pan coś na transakcji, będzie Pan musiał zapłacić od tego podatek (dokładny procent podatku jest uzależniony od Pana dochodów).

2018-04-13 16:15

Damian94.254.x.x

A jak sprzedam auto za to sama kwotę ? I czy muczę gdzieś zgłaszać sprzadaz pojazdu

2018-04-16 08:35

Ubea.pl81.190.x.x

Sprzedaż pojazdu należy zgłosić u ubezpieczyciela (w ciągu 14 dni od sprzedaży) oraz w Wydziale Komunikacji odpowiednim dla miejsca zarejestrowania pojazdu. Jeśli sprzeda Pan auto za tę samą kwotę, to nic Pan nie zyskuje na tej transakcji, więc nie trzeba płacić podatku. Należy jednak i tak wykazać to w zeznaniu podatkowym.

2018-04-11 22:16

paulina89.64.x.x

Dzień dobry, kupiłam samochód ok 3 lata temu, żeby dojeżdżać nim do pracy. Od około roku pracuję w innym miejscu i samochód praktycznie stoi nieużywany. Od jakiegoś czasu myślę o sprzedaży, niestety kilka dni temu ukradziono mi tablice rejestracyjne (zgłosiłam to na policję). koszt wyrobienia nowych, to ok 200zł. Czy mogę sprzedać samochód bez tablic? Czy muszę ponosić tą opłatę, nawet jeśli za kilka tyg samochód i tak będzie musiał być przerejestrowany przez nowego właściciela? Czy mogę sprzedać samochód bez tablic, ale ze zgłoszona sprawą na policji?

2018-04-12 09:09

Ubea.pl81.190.x.x

Kiedy nowy właściciel będzie przerejestrowywał auto na siebie, Wydział Komunikacji będzie wymagał od niego dostarczenia tablic rejestracyjnych pojazdu. O wiele łatwiej będzie więc, jeśli wyrobi Pani dla auta nowe tablice. Może jednak Pani zamiast ponownie rejestrować samochód (co kosztuje ok. 200 zł), zdecydować się na wydanie wtórników tablic rejestracyjnych (to będzie kosztować 93 zł). Może wiązać się to z pewnymi nieprzyjemnościami - jeśli tablice zostaną wykorzystane do popełnienia przestępstwa, policja może wezwać Panią do złożenia wyjaśnień w tej sprawie. Jest to jednak zdecydowanie tańsze rozwiązanie.

2018-04-12 17:13

paulina89.64.x.x

Bardzo dziękuję za odpowiedź, w tej sytuacji zdecyduję się jednak na nowe tablice.

2018-04-07 20:25

Kamil188.146.x.x

Dzień dobry Kupiłem auto w lipcu 2017r w Niemczech , auto zostało sprowadzone do Polski w styczniu 2018r i została zapłacona akcyza i auto zostało zarejestrowane w PL.Znalazłem nabywce który chce zakupić pojazd>pytanie moje czy 6 miesięcy mogę liczyć od lipca 2017r czy od daty rejestracji?

2018-04-09 09:05

Ubea.pl81.190.x.x

Termin 6 miesięcy powinno liczyć się od daty zakupu auta.

2018-03-30 10:24

Dawid94.254.x.x

Dzień dobry kupiłem pod koniec lutego uszkodzony samochód dla dziewczyny naprawilem bo i dziewczyna nie chciala jeździć to go sprzedałem pod koniec marca czy muszę gdxies to zgłaszać ?

2018-03-30 14:37

Ubea.pl81.190.x.x

Jeśli przerejestrował Pan to auto na siebie, to trzeba zgłosić sprzedaż w Wydziale Komunikacji. Jeśli auto ma ubezpieczenie, a poprzedni właściciel auta zgłosił sprzedaż ubezpieczycielowi, to Pan także musi poinformować ubezpieczyciela o kolejnej zmianie właściciela. Dodatkowo ponieważ sprzedał Pan samochód przed upływem 6 miesięcy od kupna, to trzeba zgłosić sprzedaż w zeznaniu podatkowym (i ewentualnie zapłacić podatek) - w artykule wyjaśniamy dokładnie, jak wygląda sprawa z tym podatkiem.

2018-03-30 14:48

Darek94.254.x.x

Niestety ale nie przerejestrowalem jeszcze na siebie był N poprzedniego właściciela

2018-04-09 09:02

Ubea.pl81.190.x.x

W takim przypadku o sprzedaży powinno się poinformować Wydział Komunikacji zgodny z miejscem zamieszkania poprzedniego właściciela. Pozostałe informacje (zgłoszenie sprzedaży ubezpieczycielowi i w zeznaniu podatkowym) pozostają aktualne.

2018-03-29 21:57

Damian79.139.x.x

witam miałem na polisie ubezpieczeniowej ub od 28 wrzesnia 2017do 28 wrzesnia 2018 wykupione przez poprzedniego wlascciciela sprzedalem samochod i bylem wycofac ubezpieczenie lecz pani mi powiedziala ze ubezpieczenie bylo na raty wiec skaczyło sie 5 marca a samochod sprzedałem 28 marca czy grozi mi kara za to ze sprzedałem samochod bez ubezpieczenia ?

2018-03-30 08:22

Ubea.pl81.190.x.x

Jako nowy właściciel miał Pan prawo korzystać z OC kupionego przez poprzedniego właściciela do końca okresu polisy (czyli do 28 września). Nieopłacenie kolejnej raty nie powoduje, że OC traci ważność. Ubezpieczyciel powinien przysłać żądanie wezwania zapłaty kolejnej raty, a nie kończyć ubezpieczenie. Inna sprawa, że po sprzedaży samochodu nie ma Pan prawa wycofywać ubezpieczenia - prawo rezygnacji z OC ma obecny właściciel. Sprawa jest więc nieco skomplikowana. Zacznijmy jednak od podstaw: czy od sprzedawcy otrzymał Pan potwierdzenie polisy OC? Jeśli tak, to z tym dokumentem warto by było udać się bezpośrednio od ubezpieczyciela i ustalić dokładnie, jaka jest sytuacja z tą polisą. Modelowo powinno to wyglądać tak: Pan opłaca kolejną ratę OC, jako że jej termin płatności upłynął w czasie, kiedy Pan był właścicielem, a potwierdzenie polisy przekazuje Pan kolejnemu właścicielowi.

2018-03-21 16:59

Sylwia83.24.x.x

Dzień dobry. Posiadam samochód zarejestrowany na siebie, niedługo kończy się ubezpieczenie, mam 19 lat czy tata (posiadający wszystkie zniżki) może wziąć ubezpieczenie na siebie, a mnie dopisać jako współwłaściciel? Czy muszę już tylko na siebie wziąć ubezpieczenie auta?

2018-03-22 08:16

Ubea.pl81.190.x.x

Oczywiście współwłasność auta z ojcem jest możliwa - wystarczy spisać umowę darowizny, w której przekaże Pani część auta tacie. Wszyscy współwłaściciele muszą być wpisani w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczyciel bierze pod uwagę zwyżki i zniżki wszystkich współwłaścicieli. Cena OC przy współwłasności będzie więc zdecydowanie niższa niż cena OC w przypadku kiedy byłaby Pani jedynym właścicielem. Jednocześnie jednak cena takiego ubezpieczenia będzie nieco wyższa od składki, którą zaproponowałyby towarzystwa, gdyby Pani tata był jedynym właścicielem. Proszę też pamiętać o ryzyku utraty części zniżek przez Pani tatę, jeśli Pani spowoduje stłuczkę tym autem (w niektórych towarzystwach można jednak wykupić ochronę zniżek). W tym artykule: https://ubea.pl/Wspolwlasnosc-auta-bez-tajemnic%2Cartykul%2C1059/ znajdzie Pani wszelkie potrzebne informacje na temat współwłasności auta. Jeśli po jego przeczytaniu będzie miała Pani jakieś pytania, proszę śmiało pisać ;)

2018-03-22 14:09

Sylwia31.0.x.x

Czy tę umowę można wydrukowac i spisać w domu i wystarczy pokazać przy rejestracji czy gdzieś jechać i coś opłacać?

2018-03-23 08:56

Ubea.pl81.190.x.x

Kodeks cywilny co do zasady przyjmuje, że umowa darowizna powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Ale w przypadku przekazania ruchomości (np. samochodu) umowa darowizny będzie ważna, nawet jeśli nie zachowa się formy aktu notarialnego, pod warunkiem że przyrzeczone świadczenie zostanie spełnione. Można więc spisać umowę w domu. Tak jak pisaliśmy w artykule, warto jednak udać się do Urzędu Skarbowego i tam zgłosić darowiznę, aby uniknąć konieczności płacenia podatku od darowizny.

2018-03-12 19:41

P.31.0.x.x

Kupiłem samochód w czerwcu rok temu, nie przerejestrowałem na siebie, chcę go teraz sprzedać, ale w dowodzie jest poprzedni właściciel. Posiadam umowy kupna sprzedaży z poprzednim właścicielem, który jest w dowodzie i jeszcze poprzednieg z poprzednim. Czy możliwa jest sprzedaż?

2018-03-13 08:27

Ubea.pl81.190.x.x

Tak, sprzedaż auta jest jak najbardziej możliwa. Musi Pan jedynie przekazać nabywcy auta umowę kupna-sprzedaży zawartą z poprzednim właścicielem, który jest w dowodzie. Tak by w Wydziale Komunikacji nabywca mógł wykazać ciągłość umów. Bez tego nie przerejestruje auta na siebie.

2018-03-12 18:22

albin37.47.x.x

witam żona kupiła w 2017 r. auto za 960zł, sprzedała 2mies. później za 900zł. (osoba prywatna, za duże koszty remontu auta ). Czy musi rozliczyć się w zeznaniu za 2018r?

2018-03-13 08:24

Ubea.pl81.190.x.x

Jak piszemy w artykule https://ubea.pl/Sprzedaz-auta-o-czym-trzeba-pamietac%2Cartykul%2C1093/ sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy od kupna trzeba wykazać w zeznaniu podatkowym, nawet jeśli nie zarobiło się nic na zbyciu pojazdu. Oczywiście ponieważ nie ma z tej transakci dochodu, to Pana żona nie będzie musiała płacić podatku.

2018-03-12 15:46

Arek193.193.x.x

Dzień dobry, Sprzedałem samochód, ale nie poinformowałem ubezpieczyciela. W związku z tym ubezpieczyciel przedłużył polisę OC na następny okres. Co się dzieje w takim przypadku ? Wiem, że nowy właściciel wykupił sobie nowe OC u innego ubezpieczyciela.

2018-03-12 16:06

Ubea.pl81.190.x.x

Trzeba jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować go, że nie jest Pan już właścicielem tego auta. Ubezpieczyciel rozwiąże wtedy umowę automatycznie przedłużonej polisy.

2018-03-02 12:27

R185.75.x.x

Dzień Dobry, Czy możliwa jest sprzedaż auta, dla którego wystawiony jest dowód tymczasowy? - Auto po wykupie od leasingodawcy, w trakcie przerejestrowywania na byłego leasingobiorcę, które odkupić chce podmiot trzeci. Z góry dziękuję :)

2018-03-02 16:07

Ubea.pl81.190.x.x

Teoretycznie jest to możliwe, ale może wiązać się z pewnymi kłopotami dla kupującego. Tak naprawdę trzeba by upoważnić nowego właściciela do odbioru za Ciebie "twardego" dowodu rejestracyjnego. Dopiero wtedy będzie mógł przerejestrować auto na siebie. Warto jeszcze podpytać w konkretnym Wydziale Komunikacji, w którym sprawa byłaby załatwiana, bo urzędnicy też różnie patrzą na takie kombinacje ;)

2018-03-02 17:04

Renata185.75.x.x

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie :)

2018-02-05 21:13

spoon195.26.x.x

czy można zgłosić sprzedaż samochodu w innym wydziale komunikacji niż ten w którym został zarejestrowany? czy istnieje podstawa prawna obowiązku zgłoszenia sprzedaży samochodu do wydziału komunikacji? wydaje mi się, że nie, ale chętnie przeczytam opinię

2018-02-06 08:36

Ubea.pl81.190.x.x

Sprzedaż samochodu należy zgłosić w tym Wydziale Komunikacji, w którym auto zostało zarejestrowane. Na stronach urzędu można spotkać taki komunikat: "Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić urząd w terminie nieprzekraczającym 30 dni o zbyciu (np. sprzedaży, darowiźnie) pojazdu. Zawiadomienia dokonuje właściciel, na którego pojazd był zarejestrowany w urzędzie, który dokonał tej rejestracji." Nie ma jednak w prawie przewidzianych kar dla osoby, która nie złoży takiego zawiadomienia (podobnie jak nie ma przewidzianych kar dla nabywcy pojazdu, który nie przerejestruje auta na siebie w ciągu 30 dni). Jeżeli jednak Pan nie zgłosi sprzedaży samochodu w wydziale, a nowy właściciel nie będzie się spieszył z przerejstrowaniem auta na siebie, to może Pan np. dostać wezwanie do zapłacenia mandatu, który dotyczy już nowego właściciela. Tłumaczenie dopiero wtedy, że nie ma Pan już nic wspólnego z tym autem, będzie dodatkowym kłopotem. Sprzedaż można zgłosić także przez ePUAP lub przy pomocy pełnomocnika.

2017-12-17 11:57

M94.254.x.x

Co w przypadku, gdy samochód został sprzedany obywatelowi Ukrainy? Dane spisane zostały z paszportu. Nie jest on zameldowany w Polsce natomiast adres został wpisany ukraiński. Nie miał nadanego nr. Pesel jedynie jakiś swój numer identyfikacyjny na Ukrainie odpowiednik nr. NIP. Pojazd nie został wyrejestrowany natomiast została spisana umowa kupna sprzedaży i zgłoszona do WK jako zbycie pojazdu. Co w przypadku, gdy pojazd został sprzedany i okazuje się w tej chwili, że jest wywieziony za granicę, ale dalej widnieje zarejestrowany w Polsce? Co z ubezpieczeniem?

2017-12-18 08:41

Ubea.pl81.190.x.x

Jeżeli pojazd został wywieziony za granicę, to w Polsce powinno się go wyrejestrować. Osoba sprzedająca pojazd od momentu spisania umowy kupna-sprzedaży oraz zgłoszenia sprzedaży auta ubezpieczycielowi, nie jest już jednak odpowiedzialna za polisę OC danego auta. Do momentu wyrejestrowania pojazdu to obywatel Ukrainy, jako aktualny właściciel samochodu, odpowiada za jego ubezpieczenie.

2017-12-18 09:32

M94.254.x.x

Sprzedałem auto spisując zwykłą umowę kupna sprzedaży. Zgłosiłem zbycie pojazdu do WK i do ubezpieczyciela. Natomiast nie wiedziałem, że auto zostanie wywiezione za granice. Dlatego też nie zostało wyrejestrowane, a jedynie zgloszone zbycie pojazdu. W tej chwili nie mam już tego auta bo logiczne, że zostało sprzedane i nie mogę już go wyrejestrować jedynie zgłosic zbycie. Martwi mnie fakt UFG ponieważ mimo, że mam umowe kupna sprzedazy to auto dalej bedzie juz widniało w Polsce zarejestrowane na mnie, a nie chciałbym płacić kar do końca życia za samochód, którego nie posiadam, a nabywca wywiózł je za granicę

2017-12-18 15:50

Ubea.pl81.190.x.x

Skoro ma Pan umowę kupna-sprzedaży, a także zgłosił zbycie pojazdu do Wydziału Komunikacji oraz do ubezpieczyciela, to UFG nie może nałożyć na Pana kary za brak OC. Radzimy więc jedynie zachować dokumenty, by w razie czego móc je okazać UFG.

2017-12-07 10:54

enka185.48.x.x

Witam, ubezpieczenie krótkoterminowe w aucie miałam opłacone do 27 lutego 2017 a samochód sprzedałam mamie 25 lutego i ona go prawdopodobnie nie przerejestrowała i nie wykupiła OC. Teraz przyszło mi z UFG, że mam zapłacić kare bo samochód był od 28 lutego nieubezpieczony, i mam przedstawic dowod zaplaty oc (którego nie mam) lub umowe sprzedazy. Przedstawie umowe sprzedaży auta (bez zgłoszenia do wydziału komunikacyjnego) ale czy w związku z tym kara przejdzie na moją mame? Czy z racji tego ze to koniec roku a kary UFG przyznaje tylko za rok kontrolowany, jest szansa ze mama uniknie tej kary?

2017-12-08 08:32

Ubea.pl81.190.x.x

Po przedstawieniu umowy sprzedaży kara faktycznie przejdzie z Pani na na Pani mamę. UFG przyznaje karę jedynie za brak OC w roku kontroli, ale żądać zapłaty roszczeń po dokonanej kontroli może przez 3 lata. W Pani przypadku UFG dokonało kontroli samochodu w 2017 r. i przysłało wezwanie do zapłaty kary za brak OC w 2017 r., czyli roku kontroli. Taka kara ulegnie więc przedawnieniu dopiero po 3 latach od dnia kontroli (przy czym bieg przedawnienia przerywa m.in. każda czynność mająca na celu wyegzekwowanie opłaty, więc w praktyce bardzo rzadko się zdarza, by kara uległa przedawnieniu). Co teraz należałoby zrobić? Przede wszystkim Pani mama powinna kupić nową polisę OC (na kalkulatorze OC https://kalkulator.ubea.pl może sprawdzić, gdzie będzie najtaniej), aby nie narazić się na kolejną karę już za 2018 r. Następnie będzie musiała zapłacić karę za brak OC w 2017 r. - może napisać do UFG pismo z prośbą o rozłożenie płatności kary na raty. UFG praktycznie zawsze się na to zgadza. Rzadziej udaje się uzyskać zmniejszenie kary, ale zawsze można spróbować.