Strona główna  |  Wiadomości  |  Opóźniony lub odwołany samolot – jakie prawa Ci przysługują?

Opóźniony lub odwołany samolot – jakie prawa Ci przysługują?

Data aktualizacji: 2021-09-23
Spokojne wielkanocne śniadanie z rodziną – tak to miało wyglądać, jednak rzeczywistość okazała się mniej kolorowa: świąteczny czas rozpoczął się oczekiwaniem na opóźniony lot i nerwami z powodu zagubionego bagażu. Jeżeli lecisz samolotem do rodziny na święta, zobacz, jakie prawa Ci przysługują i czy warto wykupić dodatkową polisę.

Oczekiwanie na opóźniony lot

Unijne prawo zawiera wiele przepisów chroniących pasażerów samolotów. Z przysługującymi Ci przywilejami warto jednak zapoznać się jeszcze przed podróżą, aby w przypadku odwołania lotu od razu wiedzieć, o co możesz się dopominać u przewoźnika. Znając wcześniej swoje prawa, będziesz mógł też stwierdzić, czy warto wykupywać prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Spis treści:

 1. Kogo i kiedy obowiązują te przepisy?
 2. Odwołany lot lub odmówienie wstępu na pokład
 3. Opóźniony lot
 4. Odszkodowanie
 5. Zgubiony lub uszkodzony bagaż
 6. Cenne przedmioty w bagażu
 7. Rezygnacja z taniego lotu

Kogo i kiedy obowiązują te przepisy?

Specjalne przywileje przysługują Ci w przypadku:

 • opóźnienia lotu
 • odwołania lotu
 • lub kiedy wskutek nadkompletu rezerwacji odmówiono Ci wstępu na pokład.

Prawa te obowiązują, jeżeli wylatujesz z lotniska na terenie Unii Europejskiej albo przylatujesz do UE samolotem przewoźnika z Unii lub Islandii, Norwegii albo Szwajcarii.

Odwołany lot lub odmówienie wstępu na pokład

Jeżeli z powodu odwołania lotu lub zbyt dużej liczby rezerwacji nie możesz polecieć danym samolotem, przewoźnik powinien:

 • zorganizować Ci podróż do punktu docelowego porównywalnym alternatywnym środkiem transportu

albo

 • zwrócić Ci koszty biletu oraz, w stosownych przypadkach, zorganizować bezpłatny transport do portu lotniczego, z którego zacząłeś swoją podróż.

Opóźniony lot

W przypadku opóźnienia samolotu przysługujące Ci prawa zależą od wielkości spóźnienia oraz długości planowanego lotu. W przypadku wyraźnie opóźniającego się lotu masz prawo do opieki. Co kryje się pod tym pojęciem? To zapewnienie:

 • wyżywienia (napojów i posiłków),
 • transportu między lotniskiem a miejscem noclegu i zakwaterowania w hotelu (jeżeli trzeba przeczekać noc w danym miejscu)
 • dwukrotnego dostępu do środków łączności.

Takie przywileje przysługują Ci, jeśli lot opóźnia się:

 • o ponad 2 godziny (lot na dystansie do 1500 km),
 • o ponad 3 godziny (lot na dystansie ponad 1500 km na terenie UE oraz na dystansie 1500-3500 km poza UE)
 • o ponad 4 godziny (pozostałe loty)

Przepisy te obowiązują wszystkich pasażerów, jednak pamiętaj, że linie lotnicze w pierwszej kolejności udzielą pomocy osobom najbardziej jej potrzebującym (chorym czy dzieciom lecącym bez opieki dorosłego).

Jeżeli lot opóźni się o ponad 5 godzin, możesz zrezygnować z podróży i zażądać zwrotu pieniędzy.

Odszkodowanie

W przypadku odwołania lotu, odmówienia wstępu na pokład lub dotarcia na miejsce z ponad 3-godzinnym opóźnieniem możesz dodatkowo ubiegać się u swego przewoźnika o odszkodowanie w wysokości 250-600 euro. Jego dokładna kwota będzie uzależniona od długości trasy. Nie możesz jednak ubiegać się o odszkodowanie, jeśli lot odwołano z powodu wyjątkowych okoliczności (przede wszystkim chodzi tu o złą pogodę).

Zgubiony lub uszkodzony bagaż

W przypadku zgubienia, uszkodzenia lub dostarczenia z opóźnieniem rejestrowanego bagażu możesz domagać się od linii lotniczych odszkodowania w wysokości do 1 000 SDR (Special Drawing Rights, umowna jednostka monetarna, według obecnego kursu wynosi ok. 1 254 euro) za jedną rzecz. Odszkodowanie przysługuje Ci także w przypadku uszkodzenia bagażu podręcznego.

Sprawdź również, czego nie spakujesz do samolotu >

Powyższe prawa przysługują Ci nawet wtedy, kiedy nie posiadasz prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Kiedy zatem warto wykupywać dodatkową polisę?

Cenne przedmioty w bagażu

Ubezpieczenie na pewno warto wykupić, jeżeli przewozisz w bagażu drogocenne przedmioty. Teoretycznie przysługujące Ci od przewoźnika odszkodowanie za zgubiony lub zniszczony bagaż może być wyższe niż 1 000 SDR, jednak aby tak się stało, najpóźniej w momencie odprawy musisz przedłożyć przewoźnikowi specjalne oświadczenie. Wiąże się ono z dodatkową opłatą, dlatego w takiej sytuacji bardziej opłacalne będzie wykupienie ubezpieczenia bagażu, które zapewni dodatkowo ochronę w razie kradzieży lub zdarzeń losowych.

Sprawdź ceny polis w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych >

Rezygnacja z taniego lotu

Zdecydowana większość tanich linii lotniczych sprzedaje jedynie bezzwrotne bilety (albo dopuszcza zwrot tylko w ściśle określonych, wyjątkowych sytuacjach). Dlatego lecąc tanimi liniami, warto wykupić ubezpieczenie od rezygnacji z biletu, dzięki któremu będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie, jeżeli w wyniku choroby, nieszczęśliwego wypadku, śmierci bliskiej osoby, przedwczesnego porodu czy poważnej szkody w miejscu zamieszkania nie polecisz danym samolotem.

Dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia turystycznego >

Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Wakacje w Egipcie - jakie ubezpieczenie turystyczne zapewni bezpieczeństwo?

Egipt to jeden z najpopularniejszych kierunków w przypadku letnich wakacji. Tłumaczymy, jak powinni ubezpieczyć się turyści wyjeżdzający do tego państwa.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Tajlandii?

Wakacyjny wyjazd do Tajlandii to coraz popularniejsza opcja. Informujemy, jakie ubezpieczenie turystyczne warto zakupić przed wycieczką do tego egzotycznego kraju.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Jakie ubezpieczenie podróżne wybrać na wyjazd do Izraela?

Izrael to coraz popularniejszy cel podróży Polaków. Wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie turystyczne warto wybrać przed wycieczką do tego kraju.

Czytaj więcej
Komentarze