Strona główna  |  Wiadomości  |  Wakacje w Egipcie - jakie ubezpieczenie turystyczne zapewni bezpieczeństwo?

Wakacje w Egipcie - jakie ubezpieczenie turystyczne zapewni bezpieczeństwo?

Data aktualizacji: 2021-09-28
Egipt to jeden z najpopularniejszych kierunków w przypadku letnich wakacji. Tłumaczymy, jak powinni ubezpieczyć się turyści wyjeżdzający do tego państwa.

Egipt to kraj, który już od dość dawna lokuje się w czołówce miejsc najchętniej wybieranych przez Polaków podczas letnich wakacji. Względna stabilizacja polityczna w tym państwie (po zamachu stanu z 2013 r.) na pewno pomogła lokalnej branży turystycznej. Dane Polskiej Izby Turystyki (PIT) z 2017 r. wskazują, że wówczas Egipt zajął piąte miejsce pod względem popularności letnich wycieczek oferowanych przez biura podróży i wyprzedził m.in. Włochy oraz Chorwację.

Według statystyk PIT Egipt wybrało aż 7% Polaków wyjeżdzających latem za granicę (przy pomocy operatorów turystycznych). Popularność Kraju Faraonów nie powinna dziwić, ponieważ to państwo łączy ze sobą atuty ważne dla miłośników plażowania oraz zwiedzania zabytków. Niestety osoby planujące takie rozrywki muszą czasem zmienić plany i odwiedzić egipski szpital lub jedną z przychodni lekarskich.

Eksperci portalu Ubea.pl tłumaczą, dlaczego w takiej sytuacji warto posiadać ubezpieczenie turystyczne.

Sprawdź, gdzie znajdziesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia turystycznego

Spis treści:

  1. W Egipcie nie licz na refundację kosztów leczenia
  2. Nawet Egipcjanie omijają raczej publiczne szpitale
  3. Opieka zdrowotna w Egipcie jest droga dla Polaków
  4. Uprawianie sportu może oznaczać problemy z polisą

W Egipcie nie licz na refundację kosztów leczenia

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Egipcie W przypadku takich pozaeuropejskich krajów jak np. Egipt, polscy turyści mogą liczyć na państwową refundację kosztów opieki medycznej tylko w przypadku, kiedy nasz rząd podpisze odpowiednią umowę międzynarodową. Niestety taka umowa z Egiptem na razie nie została zawarta, co oznacza brak możliwości pokrycia kosztów leczenia Polaka przez egipskie władze. Podczas pobytu w Egipcie na pewno nie przyda się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Warto o tym przypomnieć, bo niektórzy nasi rodacy mylnie sądzą, że na całym świecie przysługują im jakieś szczególnie preferencje jako obywatelom kraju członkowskiego UE. Niestety w kontekście leczenia i odpłatności za usługi medyczne Polak w Egipcie będzie traktowany tak samo jak turysta z każdego innego kraju - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne dla rodziny z dzieckiem

Nawet Egipcjanie omijają raczej publiczne szpitale

Egipt, podobnie jak wiele innych krajów chętnie odwiedzanych przez polskich turystów, cechuje się niestety bardzo dużym zróżnicowaniem poziomu opieki medycznej zapewnianej przez prywatną i publiczną służbę zdrowia. Różnica na niekorzyść publicznych instytucji (szpitali oraz przychodni) jest tak duża, że według sondaży ponad połowa Egipcjan w pierwszej kolejności próbuje skorzystać z prywatnego leczenia. Ten fakt powinni wziąć pod uwagę polscy turyści.

Opieka zdrowotna w Egipcie jest droga dla Polaków

W czasie pobytu turystycznego na terenie Egiptu zaleca się korzystanie ze stosunkowo dobrze rozwiniętej prywatnej opieki medycznej. Komercyjne szpitale i przychodnie nie są trudne do znalezienia w większych miastach oraz blisko głównych atrakcji turystycznych.

Problem polega na tym, że leczenie w Egipcie jest drogie dla Polaków. Przed wysokimi kosztami medycznymi ostrzega między innymi polski MSZ. Ten resort, podobnie jak polska ambasada w Kairze, dość często ma do czynienia z przypadkami nieubezpieczonych Polaków, którym szybko skończyły się środki na opłacenie pobytu w szpitalu. Problem z pokryciem kosztów leczenia występuje również wtedy, gdy turysta z Polski posiada polisę o bardzo ograniczonym zakresie ochrony (np. oferowaną przez biuro podróży) - ostrzega Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Jeszcze większe kłopoty mogą się pojawić, jeżeli wystąpi konieczność przetransportowania ciężko chorego polskiego turysty z powrotem do ojczystego kraju (w celu dalszego leczenia). Taka operacja logistyczna, której kosztów nie pokryje państwo egipskie, nierzadko kosztuje więcej niż 100 000 zł.

Może się okazać, że refundowania transportu chorego Polaka z Egiptu (przy pomocy samolotu) odmówi również Narodowy Fundusz Zdrowia. W opisywanej sytuacji jedynym sposobem na sprowadzenie ciężko chorego turysty do kraju bywa prywatne ubezpieczenie podróżne o odpowiednim zakresie ochrony - przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, ile zapłacisz za pomoc medyczną w Izraelu

Uprawianie sportu może oznaczać problemy z polisą

Ze względu na specyfikę egipskiej służby zdrowia i brak możliwości uzyskania refundacji kosztów leczenia od lokalnych władz polski turysta wyjeżdzający do Egiptu powinien kupić ubezpieczenie z większym zakresem ochrony niż polisa wystarczająca na terenie UE. Takie ubezpieczenie wybrane i opłacone przed odwiedzeniem Egiptu musi zapewniać zwrot kosztów leczenia i transportu (również międzynarodowego) na poziomie wynoszącym przynajmniej 150 000 zł - 200 000 zł w przeliczeniu na jedną osobę.

Odrębną kwestią są dodatkowe elementy pakietu ubezpieczeniowego (np. NNW, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu). Takie dodatki warto dokupić, gdy już upewnimy się, że polisa turystyczna zapewnia odpowiedni zakres ochrony związany z wydatkami stricte medycznymi - radzi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W kontekście zakresu ochrony bardzo ważną kwestią mogą okazać się ograniczenia związane z uprawianiem ryzykownych sportów (np. nurkowania, windsurfingu lub jazdy na nartach wodnych). Jeżeli wypadek zdarzy się podczas uprawiania jednego ze sportów uznanych przez zakład ubezpieczeń za ryzykowne, a klient nie wykupił odpowiedniego rozszerzenia ochrony, to trudno będzie liczyć na zwrot kosztów leczenia.

Przed właśnie takim scenariuszem ostrzegają polskie służby dyplomatyczne. Wynika to z faktu, że w przeszłości zdarzały się już przypadki polskich turystów, którzy ze względu na wybór ryzykownych sportów sami pozbawili się prawa do odszkodowania - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie dla osoby uprawiającej na wyjeździe sport ekstremalny

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Tajlandii?

Wakacyjny wyjazd do Tajlandii to coraz popularniejsza opcja. Informujemy, jakie ubezpieczenie turystyczne warto zakupić przed wycieczką do tego egzotycznego kraju.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Ubezpieczenie turystyczne na wyprawę do Albanii

Albania kusi niskim poziomem cen i pięknymi widokami. Wyjaśniamy, jaką polisę trzeba kupić przed wyjazdem do tego kraju.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Jakie ubezpieczenie podróżne wybrać na wyjazd do Izraela?

Izrael to coraz popularniejszy cel podróży Polaków. Wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie turystyczne warto wybrać przed wycieczką do tego kraju.

Czytaj więcej
Komentarze