Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Jakie są najlepsze ubezpieczenia turystyczne dla rodziny „2+1”?

Data publikacji: 2018-05-22

Polskie rodziny coraz częściej decydują się na zagraniczny wyjazd na wakacje. Eksperci Ubea.pl sprawdzili, ile za ubezpieczenie turystyczne zapłaci rodzina 2+1 jadąca do jednego z krajów cieszących się popularnością wśród Polaków.

W bieżącym roku wielu naszych rodaków zdecyduje się zapewne na zagraniczny wyjazd. Wzrost wynagrodzeń w połączeniu z programem Rodzina 500 Plus motywuje do spędzania wczasów za granicą. Można mieć nadzieję, że większość z osób wyjeżdzających za granicę latem 2018 roku nie zapomni o ubezpieczeniu turystycznym.

W odpowiedzi na zainteresowanie tematem urlopowych polis eksperci porównywarki Ubea.pl sprawdzili, ile rodzina „2+1” zapłaci za odpowiednią ochronę. W analizie uwzględniliśmy kraje najchętniej wybierane przez polskich urlopowiczów.

Grecja najpopularniejsza wśród Polaków

Rodzina z dzieckiem na wakacjach Na razie trudno jeszcze dokładnie określić, jakie kraje będą najczęściej wybierane przez polskich urlopowiczów podczas tegorocznych wakacji. Można jednak przypuszczać, że preferencje rodaków nie zmienią się zasadniczo w stosunku do 2017 r.

Warto tutaj powołać się na ciekawe dane Polskiej Izby Turystyki. Wskazują one, że udział popularnych krajów w wycieczkach organizowanych przez krajowe biura podróży (od 28 kwietnia do 31 sierpnia 2017 r.) wyglądał następująco:

 • Grecja - 35,0%
 • Bułgaria - 14,3%
 • Hiszpania - 13,7%
 • Turcja - 9,5%
 • Egipt - 7,1%

Warto dodać, że następne w zestawieniu Włochy odnotowały wynik na poziomie tylko 3,6%.

Zobacz, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wyjazd do Francji

Co wpływa na cenę ubezpieczenia turystycznego?

W poniższej tabeli uwzględniliśmy pięć najpopularniejszych celów turystycznych Polaków. To zestawienie przedstawia koszt ubezpieczenia turystycznego dla małżonków (36 lat i 34 lata) oraz jednego dziecka (7 lat) w czasie wyjazdu z Polski trwającego 14 dni.

Taka analiza uwzględnia siedmiu ubezpieczycieli sprzedających polisy turystyczne online i oferty o średnim koszcie (w stosunku do innych propozycji każdego towarzystwa). Wzięliśmy pod uwagę polisy zapewniające bardzo istotny element ochrony, jakim jest zwrot kosztów transportu chorej osoby lub transportu zwłok do Polski. Takie koszty transportowe mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Po przeanalizowaniu danych z poniższej tabeli można wyciągnąć dwa ciekawe wnioski.

Po pierwsze, ceny porównywanych polis są mocno zróżnicowane, pomimo dość zbliżonego zakresu ochrony (m.in. zwrotu kosztów leczenia na poziomie 200 000 zł - 300 000 zł). Składki za czternastodniową ochronę rodziny „2+1” wahają się w zakresie od 207 zł (Generali) do 491 zł (Allianz Direct). To sugeruje, że osoby zamierzające się wybrać do jednego z popularnych krajów (takich jak np. Egipt, Turcja lub Grecja) powinny porównać składki proponowane przez kilka towarzystw.

Kolejną ciekawą kwestią jest to, że każdy z analizowanych ubezpieczycieli w ramach swojej oferty podał identyczną składkę niezależnie od kraju podróży.

Wspomniana sytuacja wiąże się ze specyficzną polityką krajowych zakładów ubezpieczeń. Często zaliczają one takie kraje jak np. Tunezja, Maroko oraz Egipt do grupy państw europejskich (tzn. objętych niższą kalkulacją ryzyka i kosztów) - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla rodziny 2+1?

W tabeli zastosowano następujące skróty:

 • KL - koszty leczenia
 • AS - Assistance
 • NNW - następstwa nieszczęśliwych wypadków
 • OC - odpowiedzialność cywilna
 • UB - ubezpieczenie bagażu

Porównanie kosztu ubezpieczeń turystycznych na wyjazd do najpopularniejszych krajów


Nazwa ubezpieczyciela

Nazwa polisy
Składka dla rodziny „2+1” przy wyjeździe do:
Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Turcji, Egiptu
Dodatkowe informacje o polisie

Allianz Direct

Rodzina w podróży

490,98 zł

KL i AS: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 50 000 zł
UB: 1800 zł
Polisa obejmuje amatorskie uprawianie sportów rekreacyjnych oraz amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka i dodatkowo uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego.

AVIVA

Twoja podróż

222,00 zł

KL i AS: 300 000 zł
NNW: 60 000 zł
OC: 150 000 zł
UB: 1500 zł
Polisa uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego.

Generali

Ubezpieczenie podróży zagranicznych

207,00 zł

KL i AS: 200 000 zł
NNW (uszczerbek na zdrowiu): 40 000 zł
OC: 100 000 zł
UB: 1000 zł
Polisa uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego i ochronę ruchomości domowych (5000 zł).

Link4

Ubezpieczenie turystyczne

371,62 zł

KL i AS: 200 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 100 000 zł
Polisa obejmuje amatorskie uprawianie sportów letnich i uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego.

Signal Iduna

Bezpieczne podróże

286,44 zł

KL i AS: 60 000 euro
NNW: 30 000 zł
OC: 60 000 euro
UB: 2000 zł
Polisa uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego i pomoc prawną.

Warta

Pakiet podróżnik

461,00 zł

KL: 250 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 100 000 zł
UB: 3000 zł
Polisa uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego i koszty ratownictwa.

UNIQA

Radość odkrywania

321,30 zł

KL: 200 000 zł
NNW: 60 000 zł
OC: 200 000 zł
Polisa uwzględnia koszty transportu chorego do kraju oraz transportu zwłok ubezpieczonego i koszty ratownictwa.


Założenia: ubezpieczyciel zapewnia ochronę dla rodziców (36 lat i 34 lata) oraz jednego dziecka (7 lat). Ubezpieczeni nie cierpią na przewlekłe choroby. Rodzina wyjeżdża za granicę na 14 dni (czas podróży od 1 lipca 2018 r. do 14 lipca 2018 r.). Wszyscy ubezpieczeni obecnie znajdują się na terenie Polski. Członkowie rodziny nie będą uprawiać ryzykownych sportów. Podana stawka uwzględnia jednorazową płatność przez Internet. Klienci nie otrzymują dodatkowych rabatów (np. za inne polisy wykupione u tego samego ubezpieczyciela).
Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie stron ubezpieczycieli (dane z 21 maja 2018 r.)

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla Twojej rodziny

Cenę ubezpieczenia turystycznego trzeba ograniczać mądrze

Wyliczone przez porównywarkę Ubea.pl koszty ubezpieczeń turystycznych nie wydają się szczególnie wysokie zważywszy na dość szeroki zakres ochrony, długość wyjazdu i liczbę ubezpieczanych osób. Taka korzystna relacja pomiędzy poziomem ochrony i wysokością składki jest możliwa dzięki rezygnacji z różnych pakietowych dodatków, które usiłują sprzedać ubezpieczyciele.

Chodzi tu między innymi o droższe warianty assistance (np. z pomocą prawną), które nie będą potrzebne każdemu turyście. Osoby wyjeżdzające z Polski na zagraniczne wakacje nie muszą również kupować ochrony ruchomości domowych, o ile posiadana polisa mieszkaniowa uwzględnia ryzyka związane np. z włamaniem.

Turyści, wybierając ubezpieczenie podróżne, powinni skupić się przede wszystkim na takich podstawowych elementach ochrony jak zwrot kosztów leczenia (w tym transportu) i ochrona z tytułu NNW oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym - radzi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, jaką sumę ubezpieczenia kosztów leczenia wybrać na wyjazd

O tym, jakich 3 kroków nie można pominąć, wybierając ubezpieczenie turystyczne, opowiadaliśmy w poniższym filmie:

Tagi:

Komentarze