Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Hiszpanii - która polisa jest najlepsza?

Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Hiszpanii - która polisa jest najlepsza?

Data aktualizacji: 2021-09-28
Polacy bardzo często wybierają Hiszpanię jako cel wakacyjnych wycieczek. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie przyda się w tym kraju.

W ostatnich latach rośnie popularność dotąd mniej znanych wśród polskich turystów krajów kuszących wypoczynkiem nad ciepłym morzem, takich jak np. Albania czy Czarnogóra. Wymienione państwa są bardzo atrakcyjne cenowo, ale jednak nadal nie dorównują Hiszpanii pod względem jakości infrastruktury turystycznej.

Właśnie dlatego turyści, którzy nie kierują się wyłącznie niskim kosztem wyjazdu, wciąż często wybierają Półwysep Iberyjski. Warto również pamiętać, że podróż do Hiszpanii daje możliwość zobaczenia takich niepowtarzalnych zabytków jak Sagrada Familia czy Alhambra.

Atutem Hiszpanii jest także służba zdrowia lepsza niż ta bułgarska czy albańska. Pomimo dość przyzwoitego standardu tamtejszych usług medycznych Polak wyjeżdzający do Hiszpanii powinien kupić ubezpieczenie turystyczne. Wyjaśniamy, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze takiej polisy.

Spis treści:

  1. Karta EKUZ nie pokryje kosztu usług dentystycznych
  2. Prywatne przychodnie są lepszym wyborem
  3. Koszty transportu mogą wyczerpać sumę ubezpieczenia
  4. Ubezpieczenie turystyczne warto rozszerzyć o NNW i OC w życiu prywatnym

Karta EKUZ nie pokryje kosztu usług dentystycznych

Sagrada Familia w Barcelonie Bardzo wielu polskich turystów wyjeżdzających do Hiszpanii zabiera za sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wspomniana karta jest wydawana bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia i potwierdza ubezpieczenie danej osoby oraz członków jej rodziny w ramach polskiego publicznego systemu opieki medycznej.

Kraje UE oraz EFTA mają obowiązek traktować posiadacza karty EKUZ na tych samych zasadach, jak osobę ubezpieczoną w ramach własnego systemu publicznej opieki medycznej. Hiszpania jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, oczywiście stosuje się do tej zasady. Karta EKUZ na terenie Hiszpanii zapewni więc darmowe korzystanie z większości usług świadczonych w ramach publicznej służby zdrowia. Uciążliwym wyjątkiem są następujące koszty, które może ponieść polski turysta:

  • wydatki związane z leczeniem stomatologicznym
  • koszty zakupu leków (w Hiszpanii refundowane są tylko niektóre leki, a poziom odpłatności pacjenta przy refundacji wynosi od 10% do 60%)

Warto również zdawać sobie sprawę, że tylko hiszpańscy lekarze funkcjonujący w ramach publicznego systemu służby zdrowia mają prawo do wystawiania recept objętych refundacją.

Zobacz, za jakie leczenie zapłacisz w Chorwacji?

Prywatne przychodnie są lepszym wyborem

W kontekście prywatnego systemu opieki medycznej na terenie Hiszpanii warto wspomnieć, że jest on całkowicie odpłatny dla posiadacza karty EKUZ, a wyjątek stanowią tylko zabiegi ratujące życie. Pomimo wspomnianych ograniczeń skorzystanie z oferty prywatnych przychodni może być najlepszym sposobem na szybkie wyleczenie choroby.

W tym kontekście warto pamiętać, że hiszpańska publiczna służba zdrowia jest lepsza np. od polskiej lub bułgarskiej, ale nie działa bez zarzutu. Sami Hiszpanie mają wiele obiekcji do działalności publicznych przychodni oraz szpitali. Standard funkcjonowania tych placówek pogorszył się na wskutek oszczędności wymuszonych zadłużeniem państwa oraz samorządów - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Koszty transportu mogą wyczerpać sumę ubezpieczenia

W związku z powyższym, suma ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Hiszpanii powinna zapewniać możliwość sfinansowania usług świadczonych w ramach prywatnej służby zdrowia oraz wybranych (odpłatnych) świadczeń z „publicznego koszyka”. Nie można bowiem zakładać, że zawsze uda się szybko dostać do lekarza funkcjonującego w ramach publicznego systemu.

Kolejną ważną kwestią są koszty transportu chorego turysty do Polski. W razie konieczności przetransportowania poważnie chorego Polaka z Hiszpanii zwykle potrzebny będzie sanitarny transport lotniczy. Opisywana usługa może kosztować np. 50 000 zł albo jeszcze więcej.

Sprawdź koszty transportu po wypadku z różnych krajów do Polski

W większości przypadków taki koszt trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni lub przy pomocy ubezpieczenia. Hiszpania nie opłaca bowiem cudzoziemcom wydatków transportowych związanych z powrotem do kraju, a Narodowy Fundusz Zdrowia podejmuje indywidualną decyzję w sprawie takiej refundacji.

Wysoki poziom kosztów transportowych sprawia, że trzeba zwrócić uwagę na dwie kwestie dotyczące polisy turystycznej.

Po pierwsze, taka polisa powinna zapewniać refundację kosztów transportu do 100% sumy związanej z wydatkami na leczenie turysty. Po drugie, limit dotyczący zwrotu kosztów leczenia musi wynosić przynajmniej 100 000 zł - 150 000 zł w przeliczeniu na jedną wyjeżdzającą do Hiszpanii osobę. Ochrony na tym poziomie nie zapewnią np. najtańsze ubezpieczenia turystyczne i polisy wliczone do ceny biletu z biura podróży - ostrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Ubezpieczenie turystyczne warto rozszerzyć o NNW i OC w życiu prywatnym

Dopiero po zapewnieniu sobie odpowiedniej ochrony dotyczącej zwrotu kosztów leczenia i transportu medycznego można myśleć o zakupie dodatków rozszerzających zakres działania polisy turystycznej. Mowa o:

  • ubezpieczeniu wypadkowym (NNW),
  • ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC)
  • oraz ubezpieczeniu bagażu.

Takie dodatkowe elementy oczywiście są ważne, ale trzeba pamiętać, że refundacja kosztów leczenia przydaje się najczęściej.

Nawet niewielkie problemy zdrowotne podczas „hiszpańskich” wakacji mogą skutkować wydaniem większej sumy niż składka ewentualnej polisy. W tym kontekście warto pamiętać, że Hiszpania jest krajem zauważalnie „droższym” od Polski. Różnica dotyczy również kosztów usług medycznych - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czech

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-12-20

Ferie w Polsce. Jak wybrać tanie ubezpieczenie na narty?

Wielu narciarzy preferuje rodzime stoki. Podpowiadamy, jak powinny się ubezpieczyć takie osoby.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2018-12-14

Jak nie przepłacić za ubezpieczenie narciarskie?

Jazda na nartach nie należy do najtańszych rozrywek. Na szczęście na wielu wydatkach związanych z uprawianiem tego sportu można nieco zaoszczędzić, jeśli poświęci się chwilę czasu na wybór odpowiedniej...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Ubezpieczenie turystyczne na wycieczkę do Grecji

Co roku wielu Polaków wyjeżdża do Grecji. Przed odwiedzeniem Hellady warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Brak polisy może oznaczać przykre niespodzianki.

Czytaj więcej
Komentarze