Strona główna  |  Wiadomości  |  Jaka polisa podróżna przyda się na wakacjach w Chorwacji?

Jaka polisa podróżna przyda się na wakacjach w Chorwacji?

Data aktualizacji: 2021-09-27
Chorwacja to jeden z najpopularniejszych celów wakacyjnych wojaży Polaków. Właśnie dlatego Ubea.pl podpowiada, jakie ubezpieczenie turystyczne warto wybrać przed wyjazdem do tego kraju.

Chorwacja jest krajem, którego raczej nie trzeba reklamować w kontekście turystycznych wyjazdów. Polacy bardzo cenią sobie urokliwe dalmatyńskie wybrzeża oraz lazurowe wody Adriatyku. Kolejnym atutem Chorwacji jest ciekawa architektura niektórych miast (m.in. Dubrownika) i obecność takich atrakcji przyrodniczych jak np. Jeziora Plitwickie. Jeżeli dodamy do tego ceny niższe od stawek z zachodnich kurortów i członkostwo Chorwacji w Unii Europejskiej, to trudno się dziwić, dlaczego nasi rodacy tak chętnie wybierają wczasy we wspomnianym kraju.

Na szczęście coraz więcej Polaków przed wyjazdem do Chorwacji nie zapomina o konieczności zakupu ubezpieczenia turystycznego. Taka polisa jest bezwzględnie potrzebna, bo nawet Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie zagwarantuje nam bezpłatnego leczenia na terenie Republiki Chorwacji.

Spis treści:

  1. Polak zapłaci za pobyt w chorwackim szpitalu
  2. Jaką sumę ubezpieczenia turystycznego wybrać na wyjazd do Chorwacji?
  3. Kupowana polisa podróżna powinna pokrywać koszty transportu
  4. Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje uprawianie sportów?

Polak zapłaci za pobyt w chorwackim szpitalu

Wakacje w Chorwacji a ubezpieczenie turystyczne Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca zakup dobrowolnego ubezpieczenia turystycznego przed wyjazdem do Chorwacji. Podobne zalecenia formułują również przedstawiciele polskich służb dyplomatycznych.

Wbrew temu co może sądzić wielu Polaków, polisa zapewniająca zwrot kosztów leczenia przyda się nie tylko podczas korzystania z prywatnej chorwackiej służby zdrowia. Polak posiadający kartę EKUZ będzie traktowany na terenie Chorwacji tak samo jak ubezpieczony obywatel wspomnianego kraju. Takie rozwiązanie oznacza między innymi konieczność poniesienia częściowej odpłatności za niektóre usługi świadczone przez chorwacką państwową służbę zdrowia

Przykład stanowi chociażby leczenie szpitalne. Zgodnie z aktualnymi informacjami Narodowego Funduszu Zdrowia za leczenie w chorwackim publicznym szpitalu obowiązuje odpłatność na poziomie 20% kosztów. Łączny koszt takiego leczenia dla pacjenta został ograniczony do 2000 kun chorwackich lub 3326 kun chorwackich.

Dość znaczące koszty mogą być związane również z nagłą potrzebą leczenia zębów na terenie Chorwacji.

Warto zdawać sobie sprawę, że w Republice Chorwackiej pakiet nieodpłatnych zabiegów stomatologicznych (refundowanych przez państwo) jest stosunkowo wąski. Ten problem dobrze znają również polscy pacjenci - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, czy warto kupować ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem do Czech

Jaką sumę ubezpieczenia turystycznego wybrać na wyjazd do Chorwacji?

Suma kosztów leczenia zapewniana przez polisę turystyczną powinna być na tyle duża, aby polski wycieczkowicz w razie potrzeby mógł skorzystać z usług chorwackiej prywatnej służby zdrowia. Trudno ukryć, że pod względem jakości publicznej opieki medycznej Chorwacja nie jest europejskim liderem. Mieszkańcy tego kraju (podobnie jak Polacy) narzekają na publiczną służbę zdrowia i chętnie korzystają z komercyjnych alternatyw w zakresie leczenia.

Prywatne gabinety medyczne na terenie Chorwacji często są lepiej wyposażone niż państwowe odpowiedniki i zapewniają wyższą jakość leczenia oraz diagnostyki. Taka sytuacja również nie jest czymś nowym dla Polaków - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl

Zobacz, jaka suma ubezpieczenia turystycznego wystarczy na wyjazd zagraniczny

Kupowana polisa podróżna powinna pokrywać koszty transportu

Osoby wybierające się do Chorwacji powinny również zwrócić uwagę na tak zwane koszty transportowe. Chodzi o wydatki związane np. z transportem ciężko chorego turysty do Polski w celu dalszego leczenia. Warto wiedzieć, że Chorwacja, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej (również zamożniejsze), nie refunduje cudzoziemcom takich kosztów transportowych, które wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy euro w przypadku złego stanu zdrowia pacjenta.

Osoba nie posiadająca odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego musi więc liczyć na Narodowy Fundusz Zdrowia. Wspomniana instytucja niestety nie zawsze płaci za transport chorego rodaka do ojczyzny. Na finansową pomoc NFZ-u w ogóle nie można liczyć w przypadku śmierci członka rodziny za granicą oraz konieczności sprowadzenia jego zwłok do kraju.

Właśnie dlatego osoba wybierająca się na teren Chorwacji powinna sprawdzić, czy kupowana polisa turystyczna zapewnia refundację kosztów transportu.

Taka refundacja wydatków transportowych powinna być możliwa do pełnej wysokości sumy związanej z ubezpieczeniem kosztów leczenia (np. 20 000 - 30 000 euro w przeliczeniu na jedną osobę) - zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje uprawianie sportów?

Przed zakupem ubezpieczenia na wyjazd do Chorwacji każdy urlopowicz powinien również sprawdzić, czy standardowa ochrona będzie obejmować planowane przez niego sposoby uprawiania sportu.

Wątpliwości mogą dotyczyć na przykład jazdy na nartach wodnych lub nurkowania. Ubezpieczyciele nie zawsze traktują takie rozrywki jako rekreacyjne uprawianie sportu. Czasem może się okazać, że nawet jakiś dość popularny sport został sklasyfikowany jako aktywność wysokiego ryzyka, a ochrona ubezpieczeniowa podczas jego uprawiania wymaga dopłaty do składki.

Niezależnie od tego, czy Polak wybierający się do Chorwacji będzie uprawiał jakiś ciekawy sport, powinien wziąć pod uwagę zakup pakietowego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym (obok ubezpieczenia kosztów leczenia, assistance i ubezpieczenia bagażu). Takie prywatne OC działające podczas wyjazdu zabezpieczy na przykład przed szkodami wyrządzonymi innym osobom przez nasze dzieci - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, ile wynosi dopłata do składki za uprawianie sportów ekstremalnych

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Jakie ubezpieczenie podróżne kupić na wyjazd na Ukrainę?

Polacy dość często wybierają się na Ukrainę, żeby zwiedzić Kijów czy Lwów. Wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie warto kupić przed takim wyjazdem.

Czytaj więcej
zycie
Ubezpieczenie na życie
2021-09-30

Praca za granicą a ubezpieczenie zdrowotne w Polsce

Wyjazd do pracy za granicę to zawsze trudna decyzja. Wśród licznych wątpliwości pojawiają się także te związane z kwestią dostępu do służby zdrowia. Czy Polak pracujący za granicą może korzystać...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Bułgarii

Bułgaria to coraz popularniejszy cel wakacyjnych podróży Polaków. Przed wyjazdem do tego kraju warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Brak ochrony może być bardzo kosztowny.

Czytaj więcej
Komentarze