Strona główna  |  Wiadomości  |  Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Bułgarii

Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Bułgarii

Data aktualizacji: 2021-09-28
Bułgaria to coraz popularniejszy cel wakacyjnych podróży Polaków. Przed wyjazdem do tego kraju warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Brak ochrony może być bardzo kosztowny.

Już od dawna wakacje w Bułgarii nie kojarzą się tylko z odległymi czasami PRL-u. Coraz więcej Polaków decyduje się na wypoczynek w tym kraju. Duże powodzenie tego państwa wśród rodzimych wycieczkowiczów można było zauważyć także podczas ostatnich wakacji.

Plaża w Bułgarii Trudno ukryć, że Bułgaria nadal pozostaje najbiedniejszym krajem Unii Europejskiej i musi się zmagać z wieloma trudnymi do przezwyciężenia problemami. Z punktu widzenia turystów wspomniane państwo posiada jednak sporo zalet. Na jego terenie znajdziemy takie unikalne zabytki jak na przykład starożytne miasto Nesebyr, Skalne Cerkwie w Iwanowie oraz Jeździec z Madary.

Oprócz ciekawych zabytków Bułgaria kusi niskim poziomem cen, atrakcyjnymi warunkami przyrodniczymi (bardzo dobrymi np. do wypoczynku nad morzem) i przynależnością do UE ułatwiającą przekroczenie granicy. Akceptacja karty EKUZ to kolejna korzyść wynikającą z członkostwa Bułgarii w Unii Europejskiej. Wspomniana karta w żadnym razie nie zastąpi jednak polisy turystycznej.

Spis treści:

  1. „Publiczne” leczenie w Bułgarii może nieco kosztować
  2. Prywatne placówki medyczne są w Bułgarii lepszym wyborem
  3. Nie każda polisa ochroni podczas nurkowania

„Publiczne” leczenie w Bułgarii może nieco kosztować

Bułgaria jako kraj Unii Europejskiej musiała przyjąć na siebie obciążenie związane z koniecznością leczenia obywateli innych państw członkowskich. Tak jak już pisaliśmy, Republika Bułgarii akceptuje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Zgodnie z zasadami obowiązującymi na terenie całej Unii Europejskiej posiadacze wspomnianej karty muszą być traktowani tak samo, jak Bułgarzy ubezpieczeni w ramach publicznego systemu opieki medycznej - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jakie kraje akceptują kartę EKUZ

Akceptowalność karty EKUZ (wydawanej bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia) jest na pewno dobrą wiadomością dla Polaków wyjeżdzających do Bułgarii. Trzeba jednak pamiętać o dwóch poważnych ograniczeniach, z jakimi będzie musiał się zmierzyć posiadacz wspomnianej karty. Pierwszy problem to brak całkowitego zwolnienia z odpłatności za usługi publicznej służby zdrowia na terenie Bułgarii. Polski turysta przebywający w Republice Bułgarii (nawet po okazaniu karty EKUZ), będzie musiał zapłacić za:

  • większość usług świadczonych przez stomatologów posiadających kontrakt z krajową kasą chorych,
  • usługi pogotowia górskiego,
  • pobyt w szpitalu publicznym.

Uwaga: opłata dzienna za pobyt w szpitalu wynosi 5,80 lewa/BGN, a jej roczny limit to 58,00 lewów. Z opłaty dziennej są zwolnione osoby niepełnoletnie oraz kobiety w ciąży. Oprócz dziennej opłaty mogą się pojawić inne koszty hospitalizacji.

Na terenie Bułgarii funkcjonuje również niewielka opłata (2,90 BGN) za wizytę u lekarza posiadającego kontrakt z kasą chorych. Znacznie większym problemem finansowym mogą być wspomniane już koszty leczenia u dentysty oraz interwencji górskiego pogotowania ratunkowego.

Sobór w Sofii w Bułgarii Warto też dodać, że bułgarska kasa chorych nie refunduje kosztów związanych z transportem ciężko chorego polskiego pacjenta do ojczystego kraju (w celu dalszego leczenia).

Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje takie koszty transportowe (wynoszące nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych), jeżeli łączny koszt transportu chorego do Polski i kontynuacji leczenia w kraju będzie niższy od kosztów dalszej kuracji na terenie Bułgarii - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zobacz, jaką polisę wybrać na podróż do Hiszpanii

Prywatne placówki medyczne są w Bułgarii lepszym wyborem

Z pełną odpłatnością trzeba się liczyć w przypadku korzystania z usług prywatnej służby zdrowia na terenie Bułgarii. Refundację za takie prywatne leczenie może zapewnić tylko ubezpieczyciel oferujący polisę turystyczną. W przypadku Bułgarii możliwość bezpłatnego skorzystania z usług prywatnej służby zdrowia nabiera szczególnego znaczenia.

Warto bowiem pamiętać, że wspomniany kraj cechuje się jednym z najgorszych w Europie systemów publicznej opieki medycznej. Potwierdzają to takie rankingi jak na przykład Euro Health Consumer Index 2017.

Z uwagi na niską jakość bułgarskiej publicznej służby zdrowia suma ubezpieczenia turystycznego w zakresie kosztów leczenia (wynosząca min. 100 000 zł - 150 000 zł na osobę) powinna zapewnić możliwość sfinansowania prywatnej kuracji medycznej przez dłuższy czas i transportu sanitarnego do Polski.

Nie każda polisa ochroni podczas nurkowania

Odpowiednia wysokość sumy ubezpieczenia to nie jedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie polisy turystycznej na wyjazd do Bułgarii. Ważne jest również to, czy ubezpieczenie zapewni ochronę podczas uprawiania jednego z planowanych sportów.

Warto zdawać sobie sprawę, że w odniesieniu do tej kwestii polityka zakładów ubezpieczeń jest bardzo różna. Przykład stanowi nurkowanie. Niektórzy ubezpieczyciele mogą klasyfikować taką formę rozrywki jako sport podwyższonego ryzyka i oferować potrzebną ochronę tylko po dopłaceniu składki. Podobne różnice dotyczą czasem również sportów zimowych. Osoby wybierające się w bułgarskie góry bezwzględnie powinny sprawdzić, czy polisa zapewni refundację kosztów związanych z akcją pogotowia górskiego.

Sprawdź, o ile droższe jest ubezpieczenie turystyczne dla osoby uprawiającej sport ekstremalny

Dopiero po zagwarantowaniu sobie odpowiedniego poziomu bazowej ochrony podczas urlopu w Bułgarii można zastanawiać się nad pozostałymi elementami ubezpieczeniowego pakietu.

Chodzi tutaj o polisę wypadkową (NNW), rozszerzone assistance, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Jakie ubezpieczenie podróżne kupić na wyjazd na Ukrainę?

Polacy dość często wybierają się na Ukrainę, żeby zwiedzić Kijów czy Lwów. Wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie warto kupić przed takim wyjazdem.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Ubezpieczenie turystyczne na wycieczkę do Grecji

Co roku wielu Polaków wyjeżdża do Grecji. Przed odwiedzeniem Hellady warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Brak polisy może oznaczać przykre niespodzianki.

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-09-28

Ubezpieczenie turystyczne na podróż do Hiszpanii - która polisa jest najlepsza?

Polacy bardzo często wybierają Hiszpanię jako cel wakacyjnych wycieczek. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie przyda się w tym kraju.

Czytaj więcej
Komentarze