Strona główna  |  Wiadomości  |  Wyjazd do Czech - czy warto kupować ubezpieczenie turystyczne?

Wyjazd do Czech - czy warto kupować ubezpieczenie turystyczne?

Data aktualizacji: 2021-09-27
Krajowi ubezpieczyciele oferują polisy dla turystów wybierających się do Czech. Podczas wizyty u naszych południowych sąsiadów mogą przydać się takie ubezpieczenia.

Z roku na rok Czechy stają się coraz popularniejszym celem podróży dla polskich turystów. Trudno się temu dziwić wziąwszy pod uwagę niewielką odległość, relatywnie niski poziom cen i liczne atrakcje turystyczne u naszych południowych sąsiadów.

Polacy chętnie odwiedzają nie tylko popularną i oblężoną przez turystów Pragę. Równie ciekawym celem podróży są lokalne atrakcje przyrodnicze (m.in. Czeski Raj), ośrodki turystyczne w Sudetach oraz inne zabytkowe miasta (np. Ceský Krumlov).

Niezależnie od celu podróży do Czech osoby odwiedzające południowych sąsiadów powinny pomyśleć o zakupie ubezpieczenia turystycznego. Stosunkowo niewielka odległość od Polski niestety nie wyklucza możliwości wystąpienia sytuacji, w których polisa turystyczna będzie bardzo potrzebna. Karta EKUZ nie zastąpi takiego ubezpieczenia dla turysty.

Spis treści:

  1. EKUZ nie zapewni darmowego leczenia w Czechach
  2. Trzeba uważać na koszty ratownictwa górskiego

EKUZ nie zapewni darmowego leczenia w Czechach

Ubezpieczenie turystyczne do Pragi Przynależność Czech do Unii Europejskiej skutkuje licznymi korzyściami dla polskich turystów. W tym kontekście trzeba wspomnieć nie tylko o możliwości łatwego wjazdu na teren południowych sąsiadów. Spore znaczenie ma również fakt, że czeskie władze (podobnie jak władze innych krajów UE/EFTA) akceptują Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Darmowa karta EKUZ wydawana przez polski NFZ oczywiście może okazać się przydatna podczas podróży do Czech i warto ją wyrobić przed wyjazdem.

Nie można jednak oczekiwać, że wspomniana karta zagwarantuje Polakowi zupełnie darmowe korzystanie z czeskiego systemu publicznej opieki zdrowotnej. Polski turysta posiadający kartę EKUZ będzie traktowany tak samo jak obywatel Czech płacący tamtejsze składki zdrowotne. Podobna zasada równego traktowania własnych obywateli i posiadaczy Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje również w innych krajach UE oraz EFTA - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl

O kosztach leczenia w Czechach informuje między innymi Narodowy Fundusz Zdrowia. Na stronie internetowej tej instytucji można się dowiedzieć, że posiadacze karty EKUZ podczas korzystania z czeskiego systemu opieki zdrowotnej zapłacą za:

  • ponadstandardowe leczenie stomatologiczne (np. z użyciem lepszych materiałów),
  • wizytę na szpitalnym oddziale ratunkowym (opłata: 90 koron czeskich),
  • leczenie stomatologiczne w stanach nagłych (opłata: 90 koron czeskich),
  • zakup nierefundowanych lub tylko częściowo refundowanych leków ,
  • wszelkie prywatne usługi medyczne (czeski system publicznej opieki zdrowotnej jest wprawdzie zauważalnie lepszy od polskiego, ale to nie wyklucza konieczności skorzystania z prywatnych usług).

Koszty ponadstandardowego leczenia stomatologicznego w Czechach lub zakupu leków w tamtejszej aptece mogą okazać się odczuwalne, ale raczej nie zrujnują domowego budżetu. Inna sytuacja dotyczy tzw. kosztów transportowych. Warto zdawać sobie sprawę, że Czechy, podobnie jak inne kraje UE/EFTA, nie refundują kosztów związanych z transportem chorego turysty do macierzystego kraju. Pomimo niewielkiego dystansu pomiędzy Polską i Czechami koszt takiej usługi transportowej, świadczonej na przykład przy pomocy odpowiedniej karetki, może oscylować na poziomie kilku - kilkunastu tysięcy złotych. Co gorsza, NFZ nie zawsze godzi się na pokrycie kosztu usług transportowych.

Narodowy Fundusz Zdrowia na pewno nie pomoże w sprowadzeniu zwłok członka rodziny z Czech. W przypadku takich kosztów pogrzebowych odpowiednia polisa staje się jedynym sposobem na uniknięcie dużych wydatków. Na refundację kosztów przez ubezpieczyciela można również liczyć w kontekście transportu medycznego (o ile wykupione ubezpieczenie na wyjazd do Czech posiada odpowiedni zakres ochrony) - zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, jakie koszty leczenia poniesiesz w innych krajach

Trzeba uważać na koszty ratownictwa górskiego

W nawiązaniu do kosztów leczenia na terenie Czech, warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii, która jest bardzo ważna z punktu widzenia polskich turystów i może wygenerować duże wydatki. Chodzi o dodatkowe ryzyko związane z wyprawą w czeskie góry. Narciarze lub turyści, którzy w trakcie górskiej eskapady będą musieli skorzystać z pomocy ratowników górskich (Horská služba ČR), muszą się liczyć z wysokim rachunkiem za takie usługi.

Odpłatność za akcję ratowniczą w czeskich górach stanowi przykre zaskoczenie dla wielu Polaków przyzwyczajonych do darmowych interwencji GOPR-u lub TOPR-u.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że polski system darmowej pomocy ratowników górskich stanowi raczej wyjątek w skali Europy, a nie normę. Właśnie dlatego narciarze oraz snowboardziści wybierający się do Czech lub innych krajów, powinni pomyśleć o prywatnym ubezpieczeniu turystycznym uwzględniającym koszty ewentualnej akcji ratowniczej w górach - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl .

Sprawdź, jak się zabezpieczyć przed wyjazdem do Austrii

O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-06-22

Szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy dziecku na koloniach?

Co roku wiele dzieci wyjeżdża na letnie kolonie. Czy na taki wyjazd wystarczy szkolna polisa NNW? Czy też rodzice takich uczniów powinni zakupić dodatkowe ubezpieczenie?

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-31

Ubezpieczenie podróżne krótkoterminowe

Weekend w Czechach? Tydzień w Grecji? Dwutygodniowy urlop w Hiszpanii? Miesięczny wojaż po Ameryce Południowej? Niezależnie od tego gdzie jedziesz, ubezpieczenie turystyczne krótkoterminowe zapewni...

Czytaj więcej
turystyka
Ubezpieczenie turystyczne
2021-05-20

Ubezpieczenie od opóźnienia i odwołania lotu

Zadowolony i wypoczęty wracasz ze słonecznego urlopu. Masz nadzieję na sprawny powrót do domu, ale start samolotu jest wciąż przesuwany. Po kilku godzinach oczekiwania na lotnisku Twoja cierpliwość...

Czytaj więcej
Komentarze