Kontakt
 • Link4
 • AXA Ubezpieczenia
 • Aviva
 • Proama
 • PZU
 • Warta
 • You Can Drive

Jak nie przepłacić za ubezpieczenie narciarskie?

Data publikacji: 2018-12-14

Jazda na nartach nie należy do najtańszych rozrywek. Na szczęście na wielu wydatkach związanych z uprawianiem tego sportu można nieco zaoszczędzić, jeśli poświęci się chwilę czasu na wybór odpowiedniej opcji. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie narciarskie wybrać, aby zapewnić sobie dobrą ochronę, a jednocześnie nie przepłacić za polisę.

Dlaczego należy kupować ubezpieczenie narciarskie?

Ubezpieczenie narciarskie zapewni bezpieczeństwo na stoku Niektóre osoby w ramach oszczędności chciałyby w ogóle zrezygnować z kupna ubezpieczenia narciarskiego na zagraniczny wyjazd. Taka decyzja może się jednak zakończyć bardzo źle dla Twojego portfela.

Transport helikopterem z narciarskiego stoku w Austrii do szpitala może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Na Słowacji za zwyczajne zwiezienie do doliny zapłacisz kilkaset złotych. Przewiezienie z zagranicy do Polski może kosztować kolejne kilka tysięcy złotych (jeżeli, np. w wyniku złamania nogi, będziesz potrzebował specjalnego transportu).

Takie koszty będziesz musiał ponieść nawet wtedy, kiedy masz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dlaczego? Dzięki EKUZ jesteś bowiem jedynie traktowany przez służby medyczne danego państwa tak jak obywatele tego kraju, w którym jesteś. A w większości państw popularnych wśród polskich narciarzy (Austria, Szwajcaria, Słowacja czy Włochy) obywatele muszą płacić za pomoc ratowników. Oprócz tego często pokrywają też przynajmniej część kosztów usług w szpitalu. EKUZ nie uchroni Cię też od zapłacenia za transport medyczny do Polski.

Musisz także pamiętać, że w wielu popularnych kurortach narciarskich przyjmują głównie lekarze prywatni. Może więc się okazać, że będziesz miał do wyboru albo płacić za prywatną wizytę, albo jechać wiele kilometrów do najbliższej otwartej placówki publicznej.

Przed tymi wszystkimi kosztami uchroni Cię ubezpieczenie narciarskie. Jakie elementy musi zawierać taka polisa?

Co musi zawierać ubezpieczenie narciarskie?

Niezbędnym elementem narciarskiej polisy jest ubezpieczenie kosztów leczenia. To właśnie dzięki niemu nie poniesiesz kosztów pomocy medycznej, jeśli na przykład upadniesz na stoku i złamiesz sobie rękę. Pamiętaj, że ubezpieczenie narciarskie ma sens jedynie wtedy, kiedy ustali się wysoką sumę ubezpieczenia. W przypadku wyjazdu na narty do jednego z europejskich krajów absolutnym minimum jest 100 000 zł. Najlepiej jednak zdecydować się na polisę, której suma jest nie mniejsza niż 200 000 zł. Dzięki temu nie będziesz się musiał obawiać szybkiego wyczerpania sumy ubezpieczenia.

Elementem polisy narciarskiej, który na pewno warto dokupić, jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Ta polisa pomoże Ci wtedy, kiedy przypadkiem wyrządzisz na stoku szkodę innej osobie lub uszkodzisz jej sprzęt. Ubezpieczenie pokryje koszt odszkodowania dla poszkodowanego, dzięki czemu nie będziesz musiał wydawać pieniędzy z własnej kieszeni.

Przydatne jest także ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jeśli doświadczysz trwałego uszczerbku na zdrowiu (o co na narciarskim stoku nie jest tak trudno), otrzymasz dodatkowe świadczenie. NNW nie jest zbyt drogie, ale jeśli zależy Ci bardzo na zaoszczędzeniu pieniędzy, nie musisz go kupować.

Sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie narciarskie dla dziecka

Jakie elementy ubezpieczenia narciarskiego są opcjonalne?

Ubezpieczenie kosztów leczenia oraz odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym to elementy, bez których nie istnieje dobra polisa narciarska. W przypadku tak kontuzyjnego sportu jak jazda na nartach ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków także będzie bardzo przydatne.

Oprócz tych polis towarzystwa ubezpieczeniowe proponują dodatkowe elementy, z których spokojnie możesz zrezygnować, jeśli zależy Ci przede wszystkim na cenie ubezpieczenia.

Jesteś w stanie przeznaczyć nieco więcej na ubezpieczenie? Sprawdź, jak możesz rozszerzyć polisę narciarską.

Jeżeli posiadasz w miarę nowe narty, może Cię zainteresować opcja ubezpieczenia sprzętu sportowego. Pamiętaj, że zwykła polisa chroniąca bagaż zazwyczaj nie obejmuje nart. Musisz więc dokupić specjalne ubezpieczenie, jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie za skradzione czy zniszczone narty.

Oprócz tego niektóre towarzystwa przygotowują specjalne pakiety dla narciarzy, które zapewniają np. zwrot pieniędzy, jeśli w wyniku złej pogody nie będziesz mógł wykorzystać karnetu. Poniżej prezentujemy dokładne warunki takich pakietów ubezpieczeń dla narciarzy przygotowanych przez PZU oraz Wartę.

W ramach pakietu Assistance Sport PZU zorganizuje i pokryje koszty:

 • badań funkcjonalnych, motorycznych i wydolnościowych;
 • poszukiwania i ratownictwa z uwagi na warunki pogodowe lub awarię sprzętu (do kwoty 50 000 zł);
 • naprawy zniszczonego sprzętu sportowego lub jego wynajmu (do kwoty 500 zł);
 • niewykorzystanego Ski-Passu – jeśli w wyniku wypadku / zachorowania ubezpieczony nie może go do końca wykorzystać (do kwoty 50 000 zł);
 • usług informacyjnych turystyczno–sportowo–rekreacyjnych.

Pakiet SKI Plus w Warcie oferuje natomiast:

 • pokrycie kosztów karnetu (tzw. Skipasu) jeśli nie może on być wykorzystany z powodu wypadku czy choroby ubezpieczonego;
 • pokrycie kosztów wypożyczenia sprzętu narciarskiego, który został zniszczony lub skradziony;
 • wypłatę 40 zł za każdy dzień, w którym, ze względu na złą pogodę, nie mogłeś zjeżdżać na nartach.

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu narciarskim

Czy jazda na nartach to sport ekstremalny?

Wybranie tylko tych elementów ubezpieczenia narciarskiego, które są faktycznie potrzebne, to jeden z dobrych sposobów na zaoszczędzenie na polisie. Drugim jest wybranie takiego towarzystwa, które ochronę ubezpieczonego w czasie jazdy na nartach włączają do podstawowego zakresu polisy.

Jazda na nartach po oznakowanych trasach nie jest zaliczana do sportów ekstremalnych. Niektórzy ubezpieczyciele wymagają jednak rozszerzenia polisy o ryzyko wynikające z rekreacyjnego / amatorskiego uprawiania narciarstwa lub snowboardu, jeśli chcesz, by polisa zapewniała Ci bezpieczeństwo w trakcie uprawiania sportu. Takie rozszerzenie nie kosztuje tak dużo, jak rozszerzenie ochrony o sporty ekstremalne, ale mimo wszystko koszt ubezpieczenia nieco wzrośnie. Lepiej więc wybrać takie towarzystwo ubezpieczeniowe, które od razu chroni nas w trakcie jazdy na nartach.

Zakresu polisy nie trzeba rozszerzać m.in. w AXA Assistance oraz UNIQA. Polisy w obu tych towarzystwach możesz kupić za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń turystycznych Ubea.pl.

Jeżeli jednak planujesz jazdę na nartach poza oznakowanymi trasami lub skialpinizm, nie masz wyjścia. Ubezpieczenie zapewni Ci ochronę w trakcie uprawiania tych dyscyplin tylko wtedy, kiedy wykupisz rozszerzenie polisy o sporty ekstremalne.

Przekonaj się, ile kosztuje ubezpieczenie od sportów ekstremalnych

Porównaj warunki ubezpieczeń narciarskich

Kupując polisę narciarską, warto także skorzystać z porównywarek ubezpieczeń. Bardzo często okazuje się, że dwa towarzystwa oferują bardzo podobne warunki polisy, a mimo to ich cena wyraźnie się różni. Zawsze przed zakupem sprawdź więc dokładnie, jakie oferty są dostępne na rynku. Dzięki temu pozostanie Ci więcej pieniędzy na kupno dobrego sprzętu narciarskiego.

Tagi:

Komentarze