Kontakt
  • Link4
  • AXA Ubezpieczenia
  • Aviva
  • Proama
  • PZU
  • Warta
  • You Can Drive

Ferie w Polsce. Jak wybrać tanie ubezpieczenie na narty?

Data publikacji: 2018-12-20

Wielu narciarzy preferuje rodzime stoki. Podpowiadamy, jak powinny się ubezpieczyć takie osoby.

Zagraniczne wyjazdy na narty cieszą się coraz większym powodzeniem. Polacy chętnie odwiedzają kurorty narciarskie położone miedzy innymi na terenie Słowacji, Czech, Austrii, Włoch oraz Szwajcarii. Pomimo tego trendu, szusowanie po polskich stokach nadal pozostaje bardzo popularne.

Sprawdź, czy koszt ubezpieczenia narciarskiego zależy od tego, do jakiego kraju jedziemy

Wybór Polski na miejsce do spędzenia narciarskiego urlopu nie zawsze wynika z ograniczeń finansowych. Wiele osób po prostu ceni sobie krajowe ośrodki narciarskie. Wyjazd na narty bez przekraczania granicy ojczystego kraju ma jeszcze jedną zaletę. Osoby wybierające taką formę zimowego wypoczynku nie muszą koniecznie kupować ubezpieczenia narciarskiego.

Warto jednak wziąć pod uwagę polisę przeznaczoną dla miłośników białego szaleństwa w polskim wydaniu. Eksperci Ubea.pl tłumaczą, w jakich okolicznościach bywa potrzebne takie ubezpieczenie dla narciarzy.

Refundacja kosztów leczenia przyda się także w Polsce

Narty w Polsce Trudno ukryć, że ubezpieczenia narciarskie działające podczas wyjazdu w polskie góry nie są tak popularne, jak polisy dla narciarzy wybierających się za granicę. Nie wszystkie zakłady ubezpieczeń proponujące „zagraniczne” polisy narciarskie posiadają w swojej ofercie również krajowy odpowiednik. Wynika to między innymi z mniejszej świadomości narciarzy dotyczącej zalet ubezpieczenia się podczas krajowego urlopu.

Wiele osób argumentuje, że w kraju nie jest im potrzebna refundacja kosztów leczenia, ponieważ bezpłatne usługi medyczne świadczy NFZ. Dodatkowym argumentem na niekorzyść krajowych ubezpieczeń narciarskich wydaje się fakt, że ratownicy GOPR-u oraz TOPR-u, w przeciwieństwie do zagranicznych odpowiedników, nie naliczają opłat za swoje usługi - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Po dokładniejszym przeanalizowaniu tematu okazuje się jednak, że zwrot kosztów leczenia dla narciarza niewyjeżdżającego z Polski wcale nie jest bezużyteczny. Narodowy Fundusz Zdrowia faktycznie zapewnia bezpłatną diagnostykę urazów związanych z jazdą na nartach oraz ich późniejsze leczenie. Otwartą kwestią pozostaje jednak jakość takich usług medycznych NFZ-u.

Osoby znające realia polskiej służby zdrowia doskonale wiedzą, że terminy wykonania zabiegów (nawet pilnych) bywają odległe, a poziom leczenia często odstaje od standardu znanego z Europy Zachodniej. Zwrot kosztów prywatnego leczenia zapewniany przez polisę narciarską może być odpowiedzią na wszystkie wymienione problemy.

Warto podkreślić, że krajowe ubezpieczenia narciarskie zwykle cechują się niższym limitem refundacji wydatków medycznych niż ich odpowiedniki działające za granicą. Co więcej, nie wszystkie opisywane ubezpieczenia w ogóle posiadają komponent związany ze zwrotem kosztów leczenia na terenie Polski - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie dla Ciebie

Ochrona w ramach NNW i OC jest bardzo ważna również w Polsce

Każde ubezpieczenie narciarskie działające w Polsce (nawet takie bez refundacji kosztów leczenia) zapewnia ochronę z tytułu NNW. Wspomniana ochrona gwarantuje wypłatę wcześniej ustalonej sumy w razie uszczerbku na zdrowiu, kalectwa lub śmierci ubezpieczanego narciarza.

Popularnym elementem polis narciarskich na wyjazd do Polski jest także OC w życiu prywatnym. Takie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przyda się na przykład wtedy, kiedy na stoku spowodujemy uszkodzenie ciała innej osoby lub poważniejsze zniszczenia jej sprzętu. Użytecznym elementem pakietu ubezpieczeniowego bywa też ochrona bagażu narciarza oraz polisa assistance.

Zobacz, co zapewnia ubezpieczenie narciarskie w PZU

Każdorazowo trzeba zwracać uwagę, czy dany pakiet ubezpieczenia obejmuje preferowany przez nas sposób uprawiania sportów zimowych (amatorski, półprofesjonalny lub profesjonalny). W przeciwnym razie mogą pojawić się kłopoty dotyczące wypłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia - ostrzega Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ile kosztuje polisa dla rodziny „2 + 2”?

Wiele osób planujących narciarskie lub snowboardowe wczasy w Polsce może uzależniać zakup opisywanego ubezpieczenia od jego kosztów. W tym kontekście warto podkreślić, że „krajowe” polisy narciarskie wcale nie są drogie. Ich przystępna cena wynika między innymi z braku refundacji kosztów leczenia albo jej ograniczonego zakresu (np. do 10 000 zł lub 25 000 zł).

Analiza porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wskazuje, że rodzina „2+2” zamierzająca kupić ubezpieczenie narciarskie na jedenastodniowy wyjazd w Tatry, będzie musiała wydać około 200 zł - 300 zł. Taka kwota nie wydaje się duża w relacji do zakresu zapewnianej ochrony (np. koszty leczenia - 25 000 zł, NNW - 10 000 zł oraz OC - 25 000 zł).

Trzeba podkreślić, że podane koszty (200 zł - 300 zł) dotyczą ubezpieczenia dla osób amatorsko jeżdżących na nartach. Profesjonaliści będą musieli niestety zapłacić znacznie więcej za ochronę. Taka zasada dotyczy również rodzimych stoków - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przeczytaj, jak dobrze wybrać ubezpieczenie narciarskie dla swojego dziecka

Tagi:

Komentarze