Strona główna  |  Wiadomości  |  Jak kupić ubezpieczenie OC w weekend lub święta?

Jak kupić ubezpieczenie OC w weekend lub święta?

Data aktualizacji: 2021-09-28
Niektóre osoby muszą koniecznie kupić obowiązkowe ubezpieczenie OC w dzień wolny od pracy. W takiej sytuacji na pomoc przychodzi Internet.

Nie wszystkie osoby kupują obowiązkowe ubezpieczenie OC z odpowiednim wyprzedzeniem. Czasem właściciele samochodów przypominają sobie o wymaganej polisie dosłownie w ostatniej chwili albo już po zakończeniu okresu ochrony. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. w przypadku ubezpieczeń OC kupionych razem z samochodem, które nie ulegają automatycznemu przedłużeniu.

Niekiedy kierowca uświadamia sobie problem związany z obowiązkowym OC podczas weekendu albo święta. To bez wątpienia kłopotliwa sytuacja, ponieważ zakup przymusowego ubezpieczenia o jeden dzień później może skutkować naliczeniem kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub wzrostem karnej opłaty.

Na całe szczęście porównywarki ubezpieczeniowe, w przeciwieństwie do stacjonarnych agentów, działają również podczas świąt oraz niedziel. Co więcej, klienci takich serwisów mają dodatkowe prawo do odstąpienia od umowy OC w trakcie pierwszych 30 dni od jej podpisania.

Spis treści:

  1. Brak OC wykrywa wirtualny policjant
  2. Przez opieszałość łatwo można otrzymać 900 zł kary za brak OC
  3. Stawki karne dla kierowców, którzy nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego (2019 r.)
  4. Możliwość zakupu polisy online często ratuje kierowców
  5. Po kupnie OC przez Internet mamy 30 dni na rezygnację

Brak OC wykrywa wirtualny policjant

Zakup OC przez Internet Zdenerwowanie wielu kierowców, którzy zapomnieli o obowiązkowej polisie OC, wydaje się całkiem zrozumiałe. Takie osoby często obawiają się kary za brak ciągłości obowiązkowej ochrony.

Wymierzaniem wspomnianych kar zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jeszcze niedawno tylko spotkanie patrolu policyjnego mogło skutkować ujawnieniem braku obowiązkowej polisy i wymierzeniem ustawowej kary.

Obecnie sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej, ponieważ UFG dysponuje specjalnym systemem informatycznym (tzw. „wirtualnym policjantem”). Analizuje on bazę zarejestrowanych samochodów i automatycznie wykrywa przerwy w ciągłości ochrony. Taka elektroniczna forma kontroli sprawia, że wezwanie do zapłaty kary wysłane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny bywa bardzo przykrą niespodzianką - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przez opieszałość łatwo można otrzymać 900 zł kary za brak OC

Zakup ubezpieczenia OC przez Internet w czasie weekendu lub święta może być dobrym pomysłem, ponieważ wiele osób w ten sposób uniknie kary wymierzanej przez UFG albo wzrostu takiej karnej stawki. Warto pamiętać, że właściciele samochodów osobowych płacą karę nawet za jeden dzień przerwy w ciągłości obowiązkowej ochrony. W 2019 r. taka kara za krótką przerwę (do 3 dni włącznie) to niebagatelne 900 zł.

Jeżeli przerwa w ciągłości ochrony z tytułu OC wyniesie 4 dni, to kierowca samochodu osobowego będzie musiał zapłacić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu już 2250 zł. Podane stawki karne (900 zł i 2250 zł) dotyczą 2019 r. W 2020 r. analogiczne kary będą znacznie wyższe ze względu na zapowiadany przez rząd duży wzrost płacy minimalnej - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przeczytaj o tym, kiedy zmniejszenie kary za brak OC jest możliwe

Stawki karne dla kierowców, którzy nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego (2019 r.)


Przerwa w ciągłości ubezpieczenia samochód osobowy samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy inny pojazd
(np. motocykl lub motorower)
do 3 dni włącznie
(ukarany kierowca płaci 20% stawki)
900 zł 1350 zł 150 zł
od 4 dni do 14 dni
(ukarany kierowca płaci 50% stawki)
2250 zł 3380 zł 380 zł
powyżej 14 dni
(ukarany kierowca płaci 100% stawki)
4500 zł 6750 zł 750 zł

Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych

Możliwość zakupu polisy online często ratuje kierowców

Powyższa tabela udowadnia, że dla posiadacza samochodu osobowego przesunięcie terminu kupna polisy OC o jeden dzień może oznaczać dodatkowy koszt wynoszący nawet 900 zł, 1350 zł albo 2250 zł (przy przekroczeniu 14 - dniowej przerwy w ciągłości ochrony).

Na całe szczęście, klienci porównywarek online mogą o dowolnej godzinie dnia i nocy wyliczyć składki OC, wybrać najlepszą ofertę i potwierdzić zakup obowiązkowej polisy. Sytuację ułatwia fakt, że liczne zakłady ubezpieczeń oferują aktualnie możliwość opłacenia składki OC przy pomocy błyskawicznych przelewów online.

Co ważne, kierowca nie musi od razu regulować całej należności wobec ubezpieczyciela. W większości przypadków możliwy jest wybór płatności ratalnej. Krajowe zakłady ubezpieczeń w ramach transakcji realizowanej przez Internet zwykle godzą się na dwie płatności półroczne. Czasem istnieje również opcja kwartalnych rat za obowiązkowe ubezpieczenie OC - zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dowiedz się więcej o możliwości zapłaty za OC w ratach i sprawdź koszty takiego rozwiązania >

Po kupnie OC przez Internet mamy 30 dni na rezygnację

W ramach podsumowania warto przypomnieć o dodatkowym atucie, jaki posiada zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC przez Internet. Takie rozwiązanie pozwala na łatwe odstąpienie od umowy OC pod warunkiem, że nabywca obowiązkowego ubezpieczenia jest konsumentem (tzn. osobą kupująca polisę w celu bezpośrednio niezwiązanym ze swoją działalnością zawodową lub gospodarczą).

Przepisy określające prawa konsumenta dają takiej osobie możliwość rezygnacji z polisy OC kupionej online (bez podawania powodu) przez pierwsze 30 dni od jej zakupu. Na podobne preferencje nie mogą liczyć kierowcy wybierający usługi stacjonarnych agentów ubezpieczeniowych - przypomina Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Artykuł powiązany:

  • Kara za brak OC w 2021 i 2020 roku - kontrole coraz skuteczniej wychwytują kierowców niemających OC. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania o karę za brak ubezpieczenia OC
O autorze
Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar
Na Ubea.pl o ubezpieczeniach piszę od 2014 r. Zajmuję się również tematyką nieruchomości i finansów osobistych. Studiowałem ekonomię oraz finanse i rachunkowość. Jestem autorem artykułów, wypowiedzi i analiz publikowanych m.in. przez media współpracujące z naszą porównywarką (Rzeczpospolita, Bankier.pl, Fakt.pl, Infor.pl).
Podobne artykuły
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-08-06

Kupno samochodu – wszystko na co musisz zwrócić uwagę

Zakup samochodu – niezależnie czy nowego, czy używanego – to zazwyczaj poważna decyzja finansowa. Warto więc zadbać o szczegóły, poznać dokładnie kupowane auto i nie dać się pokonać formalnościom....

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2021-01-21

Kiosk polis – porównywarka i kalkulator OC / AC. Opinie, zalety i wady

Jedną z porównywarek ubezpieczeń na polskim rynku jest Kiosk polis. Umożliwia on policzenie ofert ubezpieczeń komunikacyjnych i turystycznych, a także sprawdzenie propozycji polis NNW i nieruchomości....

Czytaj więcej
komunikacja
Ubezpieczenie samochodu
2019-03-22

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia OC przed wejściem polisy w życie?

Kupiłeś ubezpieczenie OC, ale dzień później zorientowałeś się, że inne towarzystwo ma dla Ciebie lepszą ofertę? Sprawdź, czy możesz zrezygnować z ubezpieczenia, jeśli OC jeszcze nie weszło w życie.

Czytaj więcej
Komentarze
Marta
2020-01-28 21:07
IP: 89.64.x.x
Dzień dobry, mam taką sytuację: ubezpieczenie samoistnie się przedłużyło, jednak nie zostało opłacone przez dłuższy czas. Przy terminie płatności już za kolejny okres ubezpieczeniowy, chcieliśmy najpierw zapłacić zaległość. Wg terminu na umowie, czas był do 24.03, co wypadało w niedzielę. Mimo wysłanego przelewu 24.03, ubezpieczyciel stwierdził, że liczy się data księgowania, a nie przelewu i z dniem 25.05 umowa wygasła, a samochód został bez OC o czym dowiedzieliśmy się dzisiaj, jak chcieliśmy zapłacić za aktualny okres rozliczeniowy. Jako, że boimy się pisma z UFG (od czerwca samochód jest sprzedany i już ubezpieczony) , czy jest szansa, żeby coś zrobić z tym ubezpieczeniem? Czy firma ubezpieczeniowa mogła nie uznać płatności i nie przedłużyć umowy? Odnośnie UFG, wiem, że nie ma terminu, kiedy wysyłają pismo z nałożeniem kary, ale czy można sprawdzić czy taka kontrola została przeprowadzona? Z jakim najdłuższym terminem oczekiwania na pismo z informacją o kontroli z poprzedniego roku Państwo się spotkali?
odpowiedz
Ubea.pl
2020-01-29 07:35
IP: 81.190.x.x
Samodzielnie nie można sprawdzić, czy kontrola z UFG już się odbyła. Spotkaliśmy się z sytuacją, w której informacja o kontroli przeprowadzonej w ubiegłym roku dotarła dopiero w kwietniu. Natomiast w kwestii samej płatności za polisę i uznania jej przez ubezpieczyciela: radzimy skontaktować się z Rzecznikiem Finansowym i jemu przedstawić, jak dokładnie wygląda sytuacja. Warto przesłać mu skan umowy podpisanej z ubezpieczycielem. Na tej podstawie będzie można wydać konkretną opinię, czy ubezpieczyciel miał prawo postąpić w taki sposób.
odpowiedz