Strona główna  |  Wiadomości  |  Najtańsze ubezpieczenie mieszkania

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania

Data publikacji: 2021-06-10
Pragniesz chronić swoje cztery kąty, ale jednocześnie chcesz jak najbardziej zaoszczędzić? Dobrze trafiłeś! W tym artykule odkrywamy sposoby na najtańsze ubezpieczenie domu. Sprawdź, jak nie przepłacać za polisę mieszkaniową.

Ceny ubezpieczeń mieszkań są bardzo zróżnicowane i zależą głównie od wartości nieruchomości oraz zakresu polisy. Jeśli zależy Ci na kompleksowej ochronie, wybieranie najtańszego ubezpieczenia nie jest dobrym wyborem. Czasami jednak taka minimalistyczna i tania polisa mieszkaniowa jest właśnie tym, czego się szuka. Może tak być, kiedy np. potrzebne jest Ci typowe ubezpieczenie pod kredyt albo też nie masz jeszcze w mieszkaniu żadnych cennych rzeczy i nie chcesz ubezpieczać ruchomości.

Ile więc kosztuje najtańsze ubezpieczenie mieszkania?

Spis treści:

 1. Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania?
 2. Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie domu?
 3. Jak szybko znaleźć tanie ubezpieczenie mieszkania?
 4. Czy najtańsze ubezpieczenie domu się opłaca?

Od czego zależy cena ubezpieczenia mieszkania?

Najtańsze ubezpieczenie mieszkania Zanim przejdziemy do liczenia najtańszych ofert ubezpieczenia nieruchomości, warto uświadomić sobie, od czego tak naprawdę zależy cena polisy mieszkaniowej. Dzięki temu będziesz też wiedzieć, w jaki sposób można obniżyć składkę.

Na koszt polisy mieszkaniowej wpływają:


 • wartość nieruchomości – im większa wartość mieszkania (która zależy m.in. od powierzchni, lokalizacji, wieku budynku, standardu wykończenia) tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia. A ona przekłada się bezpośrednio na wysokość składki. Pamiętaj jednak, że zaniżanie sumy ubezpieczenia nie ma sensu. Może i zaoszczędzisz w ten sposób kilkadziesiąt złotych na polisie, ale w razie szkody otrzymasz mniejsze świadczenie. Wysokość odszkodowania jest bowiem proporcjonalna do sumy ubezpieczenia, a nie wartości nieruchomości.

 • zakres ochrony – im szerszy zakres, tym zazwyczaj składka jest wyższa. To jest właśnie ten czynnik, na który masz największy wpływ. Najtańsza polisa chroni jedynie mury oraz stałe elementy od ognia i innych zdarzeń losowych. Jeśli wystarcza Ci takie ubezpieczenie z minimalnym zakresem ochrony, możesz wybrać najtańsze ubezpieczenie domu. Nawet jeśli jednak zależy Ci na szerszej ochronie, masz szansę nieco zaoszczędzić, jeśli przed zakupem zastanowisz się, co Ci jest faktycznie potrzebne. Dla przykładu jeśli mieszkasz na piątym piętrze, nie musisz rozszerzać ubezpieczenia o ochronę w razie powodzi.

 • położenie lokalu w budynku – za ubezpieczenie mieszkań zlokalizowanych na parterze zapłacisz więcej niż za polisę o takim samym zakresie chroniącą lokal na wyższym piętrze. Wiąże się to oczywiście z większym narażeniem mieszkań na parterze na szkody spowodowane przez powódź czy złodziei. Za ubezpieczenie od powodzi zapłacisz też więcej, jeśli Twój dom znajduje się na terenach zagrożonych zalaniem (w skrajnych przypadkach ubezpieczyciel może odmówić objęcia nieruchomości ochroną od tego ryzyka, jeśli uzna, że zagrożenie na danym terenie jest zbyt duże).

 • ochrona lokatorów – oprócz ubezpieczeń chroniących sam budynek, w skład polisy mieszkaniowej mogą wejść również produkty zapewniające bezpieczeństwo lokatorom (np. OC w życiu prywatnym, NNW, assistance). Każde ubezpieczenie tego typu daje wymierne korzyści, ale zwiększa także wysokość składki. Zastanów się więc, jakiej ochrony faktycznie potrzebujesz.

 • zabezpieczenia nieruchomości – za niektóre systemy antywłamaniowe (dodatkowy zamek, monitoring, alarm) ubezpieczyciel może obniżyć składkę. Inne zabezpieczenia będą z kolei niezbędne, by w ogóle zawrzeć umowę ubezpieczenia np. od kradzieży.

 • użyte materiały – ubezpieczenie dla domu drewnianego będzie praktycznie zawsze droższe niż dla domu murowanego o tej samej wartości.

Porównywarka ubezpieczeń Ubea: ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie domu?

Pora sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w minimalnym wariancie, czyli chroniącym jedynie mury oraz stałe elementy od pożaru i innych zdarzeń losowych. Pamiętaj, że takie ubezpieczenie nie zabezpiecza w razie kradzieży ani nie zapewnia żadnej ochrony dla Twoich nieruchomości. W wyliczeniach zakres polisy rozszerzamy jedynie o bezpłatne dodatki oferowane przez poszczególnych ubezpieczycieli.

Cenę ubezpieczenia policzyliśmy dla dwóch mieszkań różniących się powierzchnią i wartością:


 • mieszkanie o powierzchni 30 m² znajduje się w Inowrocławiu (kod pocztowy 88-100) i zostało zbudowane w 2012 r. Jego wartość to 150 000 zł.
 • mieszkanie o powierzchni 50 m² jest położone w Świdnicy (kod pocztowy 58-100). Budowa budynku, w którym znajduje się ten lokal, również zakończyła się w 2012 r. Wartość mieszkania to 250 000 zł.

Oba mieszkania znajdują się na piętrach pośrednich w budynkach wielorodzinnych. Tytuł prawny lokalu to: spółdzielcze – własnościowe. Mieszkanie nie jest wynajmowane osobom trzecim ani nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza. Przez ostatnie 5 lat w żadnym z mieszkań nie doszło do szkody. Polisa zostanie zakupiona online i opłacona jednorazowo.


Ubezpieczyciel Mieszkanie 30 m² Mieszkanie 50 m² Zawarte darmowe dodatki

Link4

97,66 zł
(w tym rabat za zakup online)

149,90 zł
(w tym rabat za zakup online)

- ubezpieczenie od powodzi
- Dom Assistance
- pomoc prawna

Generali

168 zł

205 zł

- Assistance
- ubezpieczenie od wandalizmu
- usługi medyczne: suma 2000 zł

Proama

110 zł

145 zł

- ubezpieczenie od wandalizmu

PZU

130 zł
(w tym zniżka Online Dom)

137 zł
(w tym zniżka Online Dom)

- Assistance Pomoc w Domu

Źródło: opracowanie własne na podstawie kalkulacji wykonanych 8.06.2021

Jak widać, najtańsze ubezpieczenie mieszkania można dostać już za ok. 100 zł rocznie. To naprawdę niewielka cena za spokój i ochronę, które zyskujesz.

Jak szybko znaleźć tanie ubezpieczenie mieszkania?

Jak kupić ubezpieczenie mieszkania które będzie tanie, ale zapewni jednak wystarczający zakres ochrony? Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń domu. Dzięki niej szybko sprawdzisz, który ubezpieczyciel zaproponuje atrakcyjne darmowe dodatki do podstawowej polisy. Zobaczysz też, w którym towarzystwie rozszerzenie polisy o ubezpieczenie od kradzieży czy ochronę ruchomości (meble, sprzęt elektroniczny, ubrania itp.) nie będzie zbyt kosztowne.

Czy najtańsze ubezpieczenie domu się opłaca?

Nie ma co udawać: cena ubezpieczenia jest ważna. Jeśli jednak zależy Ci na faktycznej ochronie swojej nieruchomości, a nie jedynie odhaczeniu zakupu polisy, aby zadowolić własne sumienie tudzież bank, zastanów się poważnie nad rozszerzeniem zakresu ubezpieczenia. Ubezpieczenie od kradzieży, ubezpieczenie ruchomości oraz OC w życiu prywatnym to polisy, których dokupienie warto rozważyć w pierwszej kolejności.

Rozszerzone ubezpieczenie mieszkania nie kosztuje wcale o wiele więcej (zwłaszcza jeśli skorzystasz z porównywarki, aby znaleźć najlepsze oferty), a w razie szkody na pewno podziękujesz sobie za zapobiegliwość i zatroszczenie się o własne cztery kąty.

Podobne artykuły
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-06-02

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania chroni Twoją nieruchomość oraz domowników. Przed jakim jednak dokładnie ryzykiem zabezpiecza ta polisa? Na jaką pomoc ubezpieczyciela możesz liczyć?

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-05-25

Ubezpieczenie mieszkania – potrzebne dokumenty

Kupujesz pierwszy raz ubezpieczenie mieszkania? Zastanawiasz się, jakich dokumentów będziesz potrzebować? Obawiasz się stosu formalności? Spokojnie, zakup ubezpieczenia domu nie jest wcale skomplikowany....

Czytaj więcej
nieruchomosci
Ubezpieczenie nieruchomości
2021-04-26

Ile kosztuje ubezpieczenie domu i mieszkania?

Kupiłbym ubezpieczenie mieszkania, gdyby tylko było tanie – wzdycha niejeden właściciel czterech kątów. Tymczasem ubezpieczenie domu czy mieszkania wcale nie jest drogie. Już za 200 zł rocznie...

Czytaj więcej
Komentarze