Strona główna  |  Słownik ubezpieczeniowy  |  Polisa/Certyfikat

Polisa/Certyfikat

Certyfikat ubezpieczenia to dokument wystawiony przez ubezpieczyciela. Jego wystawienie nie potwierdza jeszcze ważności umowy, lecz jedynie jej zawarcie.

Certyfikat potwierdzający zawarcie polisy powinieneś otrzymać od razu po podpisaniu umowy.

Od 1 października 2018 r. kierowcy aut zarejestrowanych w Polsce nie muszą już wozić ze sobą w aucie potwierdzenia ubezpieczenia OC, kiedy poruszają się po naszym kraju. Dane o polisie OC samochodu policja może bowiem sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wcześniej obowiązywały przepisy, w myśl których za nieposiadanie przy sobie certyfikatu OC groziła kara grzywny do 250 złotych. Zwyczajowo policjanci wystawiali w takiej sytuacji mandat w wysokości 50 złotych.

Należy jednak pamiętać, że certyfikat OC nadal należy mieć w aucie, jeśli wyjeżdża się za granicę. Zagraniczne służby nie są bowiem podłączone do polskich baz danych.

Co jednak zrobić, jeśli przydarzy się nam kolizja? Czy trzeba teraz wzywać policję do nawet najdrobniejszej stłuczki? Na szczęście tak nie jest. Każdy kierowca może samodzielnie sprawdzić w bazie UFG, czy auto o danych numerach rejestracyjnych lub numerze VIN posiada polisę OC. Opcja "Sprawdź OC pojazdu" jest widoczna od razu na stronie głównej. Można także skorzystać ze specjalnej, bezpłatnej aplikacji "Na wypadek", która krok po kroku pokazuje, jak zachować się w razie kolizji.

Aby jednak sprawdzić ubezpieczenie OC online, konieczne jest jednak posiadanie telefonu z dostępem do Internetu. Stłuczka może się jednak zdarzyć także na drodze biegnącej przez las, gdzie akurat nie ma zasięgu. Dlatego, mimo zmiany przepisów, nadal warto wozić ze sobą potwierdzenie ubezpieczenia OC. Jeśli nie chcesz wozić w aucie oryginalnego dokumentu, zrób przynajmniej telefonem zdjęcie potwierdzenia OC.

Jeżeli kupujesz ubezpieczenie OC online, na przykład za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń, certyfikat ubezpieczenia otrzymasz na maila. Jeśli chcesz, możesz także poprosić o przesłanie dokumentów pocztą. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ potwierdzenie OC możesz wydrukować z maila. Z tej opcji możesz także skorzystać wtedy, kiedy zgubisz certyfikat lub Ci się zniszczy.

Co jednak zrobić, jeśli OC kupiłeś osobiście i zgubiłeś papierowy certyfikat ubezpieczenia otrzymany od agenta? Pamiętaj, że w dowolnym momencie trwania polisy możesz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela z prośbą o ponowne wystawienie certyfikatu. Coraz więcej towarzystw udostępnia także swoim klientom systemy internetowe. Każda osoba, która ma polisę w danym towarzystwie, posiada konto w takim systemie. Umożliwia on zarządzanie swoim ubezpieczeniem, zmianę danych, a także pobranie certyfikatu ubezpieczenia.

Sprawdź, jak postępować po kolizji drogowej